Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB-Türkiye arasında göçmen krizi konusunda ‘daha çok para’ görüşmesi

Göçmen krizi konusunda AB’nin Türkiye ile görüşmeler yaptığı öğrenildi. Yapılan açıklamada, “Daha çok para vermek için Türkiye ile görüşüyoruz ancak sığınmacıların baskı unsuru olarak kullanılması kabul edilemez” denildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, göçmen kriziyle ilgili açıklama yaptı. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi konuşan Borrell, dün gündeme gelen Türkiye’ye mülteciler için ek yardım iddialarına değindi.

Mültecileri pazarlık konusu olarak göremeyeceklerini belirten Borrell, “AB, Türkiye’ye daha fazla para vermek için görüşüyor. Mali yardım konusunu tartışacağız. Türkiye’nin büyük bir yükü var ve bunu anlamak zorundayız. Ancak öte yandan mültecilerin baskı unsuru olarak kullanılmasını kabul edemeyiz” dedi.

Dünya

Sattığı motorun SİHA’larda kullanıldığını öğrenen Bombardier Türkiye’ye teslimatı durdurdu

Kanadalı merkezli Bombardier Recreational Products (BRP) şirketi, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılan uçak motorlarının Türkiye’ye satışını durdurdu. BRP şirketi, sattığı uçak motorlarının SİHA’larda kullanıldığını yeni öğrendiğini belirtti.

BOLD – Kanada, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın sahibi olduğu “Baykar Savunma” şirketi tarafından üretilen Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarında kullanılan uçak motorlarının Türkiye’ye satışını durdurdu.

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarında kullanılan “Rotax” motorlar Kanada merkezli Bombardier Recreational Products (BRP) şirketinin Avusturya’daki alt şirketi tarafından üretiliyordu.

Kanada, Türkiye’ye satılan askeri teknolojinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığına ilişkin iddiaların araştırılması için, Türkiye’yle ilgili ihracat izinlerini ay başında askıya almıştı.

Quebec merkezli BRP şirketi, Ermenistan-Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarda Bakü yönetimi tarafından Ermeni güçlere karşı silahlı insansız hava araçlarında sattığı uçak motorlarının kullanıldığına ilişkin haberler üzerine bu motorların “kullanımı net olmayan ülkelere” teslimatını durdurduğunu kaydetti.

BRP, Avusturya merkezli alt şirketi Rotax tarafından üretilen uçak motorlarının Türk Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarında kullanıldığını geçen hafta öğrendiğini belirtti.

BRP, alt şirketi Rotax tarafından üretilen uçak motorlarının sadece sivil amaçlar için üretildiğini ve yalnızca sivil kullanım amaçlı olarak sertifikalandırıldığını vurguladı.

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarında kullanılan “WESCAM MX-15D” optik sensör ve hedefleme sistemlerini de Kanada Ontario merkezli “L3 Harris WESCAM” şirketi üretiyor.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, WESCAM optik sensör ve hedefleme sistemlerinin Türkiye’ye ihracat izinlerinin 6 Ekim’de askıya alındığını açıklamıştı.

Kanada’dan Türkiye’ye Karabağ yaptırımı: İhracat izinlerini askıya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Guardian: Tartışmayı sürdürmek Erdoğan’ın da Macron’un da işine geliyor

İngiliz Guardian gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki tartışmanın sürmesinin iki liderin de işine geldiği yorumunda bulundu.

BOLD – İngiliz Guardian gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik sert eleştirilerinin ardından Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını değerlendirdi.

Erdoğan’ın, “Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” dediği Macron’la alay ettiğini yazan gazete, tartışmayı sürdürmenin iki liderin de işine geldiği yorumunda bulundu.

Guardian’ın diplomasi editörü Patrick Wintour’un imzasını taşıyan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Her iki cumhurbaşkanın da tartışmayı sürdürmek için iç siyasi nedenleri var. Macron’un en az sağdaki muhalifleri kadar İslami aşırılığa meydan okuyabileceğini göstermesi gerekiyor.

“Erdoğan da ülkesinde kamuoyu baskısı altında ve giderek kendisini İslam dünyasında Sünni hareketin lideri olarak sunmaya çalışıyor.”

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

Okumaya devam et

Dünya

Dağlık Karabağ’da ‘insani ateşkes’ yürürlüğe girdi hemen ardından ihlaller geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan’ın yeni bir insani ateşkes üzerinde anlaştığını duyurdu. Ateşkes sabah saatlerinde yürürlüğe girdi. Ancak ateşkesin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan’ın Dağlık-Karabağ’da yeniden “insani ateşkes” ilan edilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, açıklama sonrası Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik etti. Ateşkes TSİ 07:00’de yürürlüğe girdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki “yoğun müzakere” sonrası anlaşmaya varıldığını vurguladı.

TRUMP, PAŞİNYAN VE ALİYEV’İ TEBRİK ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ateşkes kararı nedeniyle tebrik etti.

“Birçok kişinin hayatı kurtarılacak” diyen Trump, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steve Biegun ve Ulusal Güvenlik Konseyi’yle de ateşkes anlaşmasına katkılarından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

İKİ ATEŞKES BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunlara barışçıl çözüm bulunması amacıyla oluşturulan ABD, Fransa ve Rusya’nın eş başkanlıklarını yaptığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’ndan yapılan açıklamada, pazar yapılan görüşmelerde ateşkesin gözlemlenmesi ve çatışmanın çözümü için gerekli olan temel unsurlar gibi konuların da ele alındığı ifade edildi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında daha önce Rusya’nın arabuluculuğunda sağlanan iki ateşkes ihlal edilmiş, taraflar birbirlerini ateşkese uymamakla ve barışçıl çözüm sürecini tıkamakla suçlamıştı. Bölgede pazar akşamı da yer yer çatışmalar yaşandığı bildirildi. Azerbaycan Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın düşürüldüğünü öne sürerken, Erivan bunun doğru olmadığını savundu.

Ermeni yetkililer dün yaptıkları açıklamada, 27 Eylül’den bu yana devam eden çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısının 974’e yükseldiğini duyurdu. Azerbaycan tarafı ise yürürlükteki olağanüstü hal nedeniyle askeri kayıplar konusunda kamuoyuna bilgi vermiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı açıklamada çatışmalarda 5 bin dolayında kişinin hayatını yitirdiğini ifade etmişti.

İKİ TARAFTAN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Ateşkesin sabah saatlerinde yürürlüğe girmesinin hemen ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun Terter kenti ve bölgedeki köylere ateş açtığını duyurdu.

Bakanlıktan daha sonra yapılan açıklamada ise Ermenistan ordusunun yerel saatle 08.05’te Laçın istikametinden Sefiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirdiği belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ateşkese uyacaklarını söyleyen Nikol Paşinyan’a tepki göstererek “Ermenistan Başbakanı yine yalan söylüyor” dedi.

Azerbaycan, ordusunun tüm cephe boyunca ateşkese tam olarak uyduğunu bildirdi.

Ermenistan ise bunun “yanlış bilgi” olduğunu belirterek, Azerbaycan’ın ateşkesi ihlal etme suçlamasını geri çevirdi. Ermenistan’dan yapılan açıklamada, Azerbaycan birliklerinin Ermenistan askeri noktalarını füzelerle vurduğu öne sürüldü.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı sayılan Dağlık Karabağ’da Ermenistan destekli ayrılıkçı yönetim 1992’de bağımsızlığını ilan etmiş, ancak bağımsızlığı Ermenistan dahil hiçbir ülke tarafından tanınmamıştı. Bölgede 90’ların başında başlayan ve 1994’te sona eren etnik çatışmalarda 30 bine yakın insan yaşamını yitirmişti. Dağlık Karabağ ile birlikte Azerbaycan’a bağlı “rayon” adı verilen yedi ilçe de tampon bölge olarak Ermenistan destekli Ermeni milislerin işgali altında bulunuyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI CENEVRE’DE BİRARAYA GELECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Minsk Grubu’nun eş başkanlarının temsilcileriyle iki ülkenin dışişleri bakanları Zohrab Mnatsakanyan ve Ceyhun Bayramov’un Perşembe günü Cenevre’de yeniden bir araya geleceklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının bu görüşmede, “Dağlık-Karabağ sorununa barışçıl bir çözüm bulunması için gerekli tüm adımları atmaya çalışacakları” belirtildi.

Aliyev’den ateşkes şartı: Ermenistan topraklarımızdan çekilsin

Okumaya devam et

Popular