Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ankara Emniyeti TEM Şubede işkenceler durmak bilmiyor

Adı ‘işkence’ ile anılır hale gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şubede, kötü muamele, başa poşet geçirme, çıplak bırakma, tehdit, avukata hakaret devam ediyor. Ankara Barosunun görev verdiği avukatlar emniyete alınmazken İçişleri Bakanlığı iddiaları görmezden geliyor.

BOLD – TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkence ile anılan Ankara Emniyet Müdürlüğündeki yeni iddialarla ilgili tutanakları sosyal medya hesabından paylaştı.

8 GÜN GÖZALTI, HER GÜN İŞKENCE

Gergerlioğlu paylaşımında, “Yine işkence iddiası yine Ankara Emniyeti! Kadın ve erkeğe 8 gün gözaltında işkence, kötü muamele, başa poşet geçirme, çıplak bırakma, tehdit, avukata hakaret daha neler neler hepsi tutanaklarda yazıyor! @TC_icisleri yine işkence iddialarını cevapsız mi bırakacaksınız?” diye sordu.

20 YIL HAPİSLE TEHDİT EDİLDİ

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nce görevlendirilen avukatların imzaladığı tutanaklarda şu ifadeler yer alıyor:

“Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne Av… ve Av F. ile geldim. Mağdur ile görüşmemize engel olunduğundan başvuru formu ve müdafi beyanları doğrultusunda ….. bey kötü muameleye maruz kaldığı; 28, 29 Şubat ve 1 Mart tarihlerinde her gün mülakat adı altında görüşmelere alındığı, tarafına “20 yıl hapisten çıkamayacaksın seni hücreye koyacaklar” şeklinde tehdit edildiği; hasta olmasına rağmen ilaçları verilmediği mağdurun karanlık odaya kilitlendiği bildirilmiştir.”

KAFASINA POŞET GEÇİRİLİP NEFESSİZ BIRAKILDI

Başka bir tutanakta ise şu ifadeler yer alıyor:
“28 Şubat tarihinde gözaltına alındığı, bu tarihte beri 6 kez mülakat adı altında görüşmelere alındığı yapılan bu görüşmelerden 3 Mart tarihindeki bu görüşmede mağdurun gece 11.00-12.00 sularında uykusundan uyandırılarak ana bina 2. kattaki bir odaya götürüldüğü yaklaşık 5 kişinin içeride olduğu, üzerinde sadece iç çamaşırı kalacak şekilde önce soyundurulup daha sonra ters kelepçe yapıldığı, bu sırada kafasına poşet geçirilerek 30 sn boyunca nefessiz bırakıldığı bu işlemin 8-9 defa tekrar edildiği;

TIRNAKLARINI SÖKMEK İSTEDİLER

aynı zamanda ellerine eldiven giyip bir kerpeteni göstererek “konuşmazsan tırnaklarını kerpeten ile çekeceğiz, üzerimize kan bulaşmasın diye tehdit edildiği 4 Mart tarihindeki görüşmede ise karnının iki yanına ve çevresine yumruk atıldığı aynı zamanda ayağına basıldığı, ayakta bekletidiği, sinkaflı küfürler ve aşağılayıcı ifadelerle kötü muamelede bulunulduğu bildirilmiştir. Gelen hekimlere bu durum izah edilmesine rağmen hekimler mevcut durumu raporlarında belirtmemiş ve herhangi bir bildirim yapmamışlardır.”

AVUKATLAR EMNİYETE ALINMADI

Başka bir tutanakta ise “Baro yönetiminin görevlendirmesi ile TEM şubeye gitmeye gönüllü olduk. Bu doğrultuda nizamiyede buluştuk. Saat 16.18’e kadar bekletildik ancak görüşmeye almayacaklarını, bizim ne amaçla burada olduğumuzu bildiklerini, tutanağı nizamiyede tutup defolup gitmemizi ifade ettiklerinden mağdurlar ile tutanak tutulmasına müsaade edilmemiştir. Bu doğrultuda görevlendirmeye ve ilgili mevzuata rağmen görüşmemizi izin verilmediğinden mağdur müdafileri ile iş bu tutanak tanzim edilmiştir” denildi.

 

Barış Pehlivan da tutuklandı: ‘Odatv 2011’de kapanmadı ama bugünkü hükumet kapattı’

Gündem

Kovid-19’da vaka sayısı 300 bine dayandı

Koronavirüste bugün 62 kişi hayatını kaybederken, bin 771 yeni vaka tespit edildi. Koronavirüste toplam vaka sayısı ise 299 bin 810’a yükselirken, toplam can kaybı da 7 bin 377 oldu.

BOLD – Koronavirüs salgınıyla ilgili güncel veriler açıklandı. Tabloya göre bugünkü test sayısı 111 bin 113 olarak kayıtlara geçti. Bugün bin 771 yeni vaka tespit edilirken, 62 kişi de hayatını kaybetti. Toplam ağır hasta sayısı bin 402 olduğu tabloda toplam iyileşen hasta sayısı 264 bin 805 oldu.

VAKA SAYISI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs salgınıyla ilgili güncel verileri açıkladı. 18 Eylül Cuma gününün tablosuna göre, son 24 saatte 62 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 7 bin 377 oldu. Bugün bin 771 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 299 bin 810’a yükseldi.

TEDBİRDE MÜCADELE BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Sosyal medya hesabından güncel verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, “Toplam hastalığa yakalanmış kişi sayısı yaklaşık 300.000 oldu. Bugün 62 can kaybımız var. Hastalıkla mücadele etmek tedbirde mücadele birlikteliği ile mümkün. Birlikte mücadele edelim. Sağlık çalışanlarımızın omuzlarındaki yükü azaltmak sorumluluğumuz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin 18 Eylül 2020 koronavirüs tablosu şöyle:

 

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Acun Karadağ “Koğuşun değişecek” denerek Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildi

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Acun Karadağ’ın dün gece ‘koğuşun değişecek’ denerek apar topar çıkartıldığı hücresinden Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildiği öğrenildi.  

MUSTAFA GÜRLEK-BOLD ÖZEL

BOLD – KHK ile işten çıkarılan ve Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki ‘İşimi geri istiyorum’ eylemlerinin sembol isimlerinden biri olan Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral, annesinin dün gece yaşadığı sürgünü Bold Medya’ya anlattı.  

Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral

İpek Moral, haftalık telefon görüşmesi için annesinin aramasını beklerken Acun Karadağ’ın Ankara Sincan Cezaevi’nden Kayseri Cezaevi’ne nakledildiğini öğrendiğini belirtti. Yaklaşık 25 gün önce tutuklanan Karadağ’ın hücresine gelen cezaevi memurlarınca “koğuşun değişecek” denerek dışarı çıkarılıp apar topar Kayseri’ye sevk edildiği ortaya çıktı.  

“YAŞADIKLARININ TARİFİ İŞKENCE”

Annesiyle birlikte Alev Şahin’in cezaevi aracıyla bir metre karelik bir alanda Kayseri’ye götürülmek üzere yola çıkartıldığını ifade eden İpek Moral, “Nakil süreci uzun sürmüş. Çok fazla toza maruz kalmışlar. Annemin astım hastalığı var. Yaşadıklarının tarifi işkencedir.” şeklinde konuştu.  

“Annemin koğuş arkadaşlarına veda etmesine dahi müsaade etmediler” diyerek gece yaşanan sürgünü anlatan Moral, “Cezaevi kantininden yeni aldıkları eşyaları Sincan’da kaldı. Cezaevi yönetimi kontrol ettikten sonra göndereceklerini söylemişler. Annemin kitapları da eline yeni ulaşmıştı. Sincan Cezaevi’nin onaylı kaşesi olmasına rağmen Kayseri Cezaevi’nde yeniden kaşe basılması gerektiğini söylemişler” dedi. 

“SIRF EZİYET OLSUN DİYE AİLELERİNDEN UZAK ŞEHİRLERE NAKİL EDİLDİLER”

Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Yüksel Direnişçilerinin kasıtlı olarak farklı cezaevlerine sürgün edildiğini anlatan Moral, “Sincan’da karantina koğuşunda kalıyordu. Şimdi Kayseri’de yine bir 2 haftalık karantina süreci olacak. Şu an Alev Şahin ile birlikte kalıyor. Tüm siyasi tutukluları, sırf eziyet olsun diye ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak ters istikamette sevk etmişler. Aynı zamanda tutuklularının ailerlerine de işkence yapılıyor. Nazan Bozkurt’un ailesi Ankara’da fakat Gebze’ye sevk edildi. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Annem Acun Karadağ’ı Gebze yerine Kayseri’ye gönderdiler. Mehmet Dersulu’nun ailesi Hatay’da Mehmet’i neden Adana’ya değil de Bolu’ya sürdüler?” diye sordu.  

Mahmut Konuk’unda Adana’ya ailesinden uzak bir şehre sevk edildiğini belirten Moral, “Bu yapılanların hepsi kasıtlı. Kadınlar için Sincan’da siyasi tutuklular kısmı varken yapılan bu uygulamaları keyfi olarak görüyorum. Suçsuz olduklarının ispatı dosyalarda olmasına rağmen bu yapılanlar işkence” şeklinde değerlendirdi.  

NE OLMUŞTU? 

Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” eylemini sürdüren Acun Karadağ, Alev Şahin, Armağan Özbaş, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt 13 Ağustos’ta evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Yüksel eylemcileri, 8 gün süren gözaltı sonunda çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Bahçeli, TTB’nin kapatılmasını ikinci kez istedi

 

Okumaya devam et

Gündem

Bahçeli, TTB’nin kapatılmasını ikinci kez istedi

TTB’nin kapatılması gerektiği ile ilgili daha önce açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, TTB için inceleme heyeti kurduklarını açıkladı. Bahçeli, inceleme sonrasında TTB’nin “kirli çamaşırları”nın ortaya çıkmasını ümit ettiklerini belirtti.

BOLD – Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) kapatılmasını çağrısını tekrarlayan MHP Genel Başkanı Devlet Devlet Bahçeli, birliğin yöneticilerinden hesap sorulmasını istedi. Parti bünyesinde TTB için bir heyet kurulduğunu açıklayan Bahçeli, inceleme sonrası ortaya çıkacak dosyanın Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirileceğini kaydetti.

VAKA SAYILARI GİDEREK TIRMANIYOR

Vahim bir salgınla mücadele edildiğini hatırlatan Bahçeli, “Her gün insanlarımızı kaybediyoruz. Vaka sayısı giderek tırmanıyor. Yoğun bakımdaki hasta sayımız artıyor. Buna karşılık hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımız hakikaten insanüstü bir emek sarf ediyor. İnsani ve vicdani değerlere haiz hiçbir insanımız Kovid-19 hastalığının yayılmasını istemez. Hükumet canla, başla, samimiyetle habis virüse karşı direniyor, bütün imkanlar seferber ediliyor” dedi.

TOPLUMSAL HAREKETLENME Mİ ARZU EDİLİYOR?

“Türkiye’nin böylesi kırılgan bir döneminde sağlık kuruluşlarında siyah kurdele takmanın ne manası var?” diye Bahçeli, “Hükumeti ve devleti hedef alarak “Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz” temalı karanlık ve maksatlı eyleme niye ihtiyaç duyuluyor? Nereye varılmak isteniyor? Salgından toplumsal hareketlenme mi arzulanıyor? Bunları millet adına sormak en tabii hakkımız” dedi.

BİRLİK KAPATILMALI, YÖNETİCİLERİNDEN HESAP SORULMALI

Twitter’den TTB ile ilgili yaptığı açıklamanın sonuna kadar arkasında olduğunu belirten Bahçeli, “Türk Tabipleri Birliği derhal kapatılmalıdır. Bu Birliğin yöneticilerinden hesap sorulmalıdır. Bakıyorum ki, malum medya organları, kalemini satmış sözde yazar çizer taifesi bizi eleştiriyor. TTB’nin tetikçiliğine heveslenen siyasi çıkarcıları aziz milletimiz ibretle takip ediyor” dedi.

ÜMİDİMİZ KİRLİ ÇAMAŞIRLARININ ORTAYA ÇIKMASIDIR

TTB’nin faaliyetlerinin incelenmesi için MHP içinde heyet kurulduğunu belirten Bahçeli, “Bu heyet marifetince Türk Tabipleri Birliği’nin dünü, bugünü, bütün fiili ve eylemleri incelenecek, gerekirse hazırlanacak dosya Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilecektir. Ümidimiz, kirli çamaşırların ortaya çıkmasıdır” dedi.

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Okumaya devam et

Popular