Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüste bugün: Kabe bomboş kaldı, Vatikan’da ilk vaka görüldü

Yabancılar ve kendi vatandaşları için umreyi yasaklayan Suudi Arabistan’da Kabe’de tavaf ve say yasaklandı. Kabe’de sadece namaz kılınacak. BAE’de ise cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı. ABD’nin başkenti Washington’da ise ilk koronavirüs marketi açıldı.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen yeni tip Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80’den fazla ülkeye yayıldı.

5 Mart tarihi itibariyle dünya çapında teyit edilen koronavirüs vaka sayısı 98 bini, ölü sayısı da 3.300’ü aştı. Çin’de virüsten ölenlerin sayısı ise 3 bin 42’ye ulaştı.

Vakaların ve ölümlerin büyük kısmı şu ana kadar Çin’de olmakla birlikte, Çin’de hastalığın yayılış hızının epey kontrol altına alındığı ve yeni vakalar bakımından diğer ülkelerin Çin’i geçtiği görülüyor.

Dünyada koronavirüs ile ilgili öne çıkan gelişmeler ise şöyle:

KABE BOMBOŞ KALDI

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hem yabancı ülkelerden gelecekler hem de kendi vatandaşları için umre ziyaretlerini askıya alan Suudi Arabistan’da Kabe’de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Normalde binlerce hacı adayının bulunduğu tavaf alanı bomboş kaldı.

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs nedeniyle Kabe’deki tavaf ve say alanlarının kapatılacağını, Mescid-i Haram’da sadece namaz kılınacağını duyurdu.

Genel kurul yetkilileri Mescid-i Haram içinde itikaf ve uyumaya, içeri yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmeyeceğini, zemzem içilen yerlerin de kapatılacağını aktardı.

Suudi Arabistanlı yetkililer virüsten korunma önlemleri kapsamında Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’nin yatsı namazından bir saat sonra kapatılacağını ve sabah namazından bir saat önce açılacağı belirtildi.

Suudlu yetkililer ayrıca koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde Mescid-i Nebevi’de Hazreti Muhammed’in kabrinin yer aldığı Ravza-i Şerif ile Baki Mezarlığının bulunduğu alanın da kapatılacağını duyurdu.

CUMA NAMAZI 10 DAKİKAYI GEÇMESİN

Covid-19 salgınının sıçradığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı.

İslami İşler ve Bağışlar Genel Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, imamların Kur’an’dan sadece kısa iki ayet okutarak namazı 10 dakikada bitirmesi istendi. İmamların ayrıca, kendilerine iletilen kısa hutbe metninin dışına çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

290 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİ AKSADI

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.

İRAN ŞEHİRLERARASI SEYAHATİ KISITLADI

İran, koronavirüs salgını nedeniyle, büyük kentler arasındaki seyahatlere kısıtlama getirdi.

Yetkililer daha önce okulları Nisan’a kadar kapatma kararı almıştı ve Sağlık Bakanı Said Namaki insanların bunu bir seyahat fırsatı olarak kullanmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Namaki büyük şehirler arasındaki seyahati kısıtlamak için kontrol noktaları kurulacağını açıkladı.

KAĞIT PARA KULLANIMINI AZALTIN

Bakan ayrıca, halka kağıt para kullanımını azaltmaları çağrısında bulundu.

İran’daki önlemler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bazı ülkeleri virüsün yayılmasını durdumak için yeterli adımlar atmadığı uyarısının ardından geldi

Ülkedeki resmi ölü sayısı dün 107’ye, vaka sayısı da  3153’e çıktı. Ancak İran’daki birçok medya kuruluşu bunun çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

İran’da Eski Şam Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Vekili ve Meclis Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhulislam, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

İTALYA SOKAKLARI BOŞALDI

148 ölüm ve 3 bin 858 vaka ile Avrupa’da en büyük koronavirüs krizinin yaşandığı İtalya’da, hem korkunun hem de virüsle mücadele amacıyla alınan tedbirlerin etkisi ülke sokaklarında da gözle görülür hale gelmeye başladı.

Başkent Roma başta olmak üzere hergün binlerce turist çeken ülkedeki sokaklar ve tarihi eserlerin bulunduğu mekanlar boş kalmaya başladı.

VATİKAN’DA KORONAVİRÜS VAKASI

İtalya’yı kasıp kavuran koronavirüs salgınından Vatikan da nasibini aldı.

Başkent Roma’nın içinde bulunan Vatikan’da virüse bağlı ilk vakanın görüldüğü açıklandı. Vatikan’da geçtiğimiz günlerde Papa Francis’e test yapılmış ve testler negatif çıkmıştı.

NATO KARARGAHINDA KORONAVİRÜS VAKASI

NATO’nun Belçika’nın Mons kentindeki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı’nda (SHAPE) çalışan bir kişi ve ailesinde yeni tip koronavirüs tespit edildi.

NATO yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Covid-19, Belçika dışına seyahat eden 3 kişide görüldü. Bir karargah çalışanı ile ailesi olan bu kişiler, SHAPE’e giriş yapmadan karantinaya alındı.

AJAX TEKNİK EKİBİ KARANTİNAYA ALINDI

Hollanda 1. Futbol Ligi lideri Ajax’ın yardımcı antrenörü Christian Poulsen, kondisyoner Alessandro Schoenmaker ile fizyoterapistlerden biri, koronavirüs şüphesi nedeniyle karantinaya alındı.

Ajax kulübü sözcüsü Miel Brinkhuis, teknik kadroda yer alan üç ismin, önlem amacıyla eve gönderildiğini açıkladı.

Teknik heyette yer alan üç ismin, geçen hafta katıldıkları bir doğum gününde bulunan bir kişide, koronavirüs saptanması üzerine karantinaya alındıkları bildirildi.

AVRUPA PARLAMENTOSU BRÜKSEL’DE KALIYOR

Avrupa Parlamentosu da (AP), koronavirüs salgını nedeniyle her ay Fransa’nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıyı iptal etti. AP, salgın riski geçene kadar Brüksel’de toplanacak.

AP Başkanı David Sassoli, Strasbourg yolculuğunun, koronavirüs salgını nedeniyle hem parlamento üyeleri hem de yerel halk için ciddi sağlık riski oluşturduğunu söyledi.

Parlamento, ikinci bir açıklamaya kadar en az 3 hafta dış ziyaretçilere kapatılmıştı.

Belçika Kralı Filip ile Kraliçe Mathilde de, 23 – 25 Mart tarihleri arasında İtalya’ya yapacakları resmi ziyareti, salgın nedeniyle iptal etti.

İNGİLTERE’DE VİRÜS NEDENİYLE İLK ÖLÜM

İngiltere’de başka sağlık sorunları olduğu belirtilen ileri yaştaki bir kişi koronavirüs tanısının konmasının ardından hayatını kaybetti. Bu, ülkede koronavirüsten ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

Resmi yetkililer hayatını kaybeden kişinin ismini, yaşını ve cinsiyetini açıklamadı. Guardian gazetesi, hastanın 70 yaşlarında bir kadın olduğunun anlaşıldığını yazdı.

Bu arada ülkede koronavirüsün bulaştığı belirtilen kişi sayısı 116’ya çıktı.

ABD’DEN VİRÜSE KARŞI 8,3 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle koronavirüse karşı mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayrılmasını içeren paketi kabul etti. Paket 1’e karşı 96 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi de bütçe paketini Çarşamba günü 2’ye karşı 415 oyla geçirmişti. Paket şimdi imza için Başkan Donald Trump’ın masasına gidecek.

Paketin içerdiği toplam bütçe Beyaz Saray’ın daha önce teklif ettiği 2,5 milyar doların çok üzerinde. Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer 8,5 milyar dolarlık paket önermişti.

Geçen hafta Başkan Trump, Corona virüsü salgınıyla mücadelede daha yüksek seviyede harcama yapılmasına yeşil ışık yakmış ve “Ne kadar gerekiyorsa harcayacağız” demişti.

Yeni tip koronavirüs ABD’nin 50 eyaletinin de 16’sına yayılmış durumda. Virüse bağlı ölüm sayısı 11’e çıktı. Amerika’da virüsün tespit edildiği vaka sayısının ise en az 110 olduğu bildiriliyor.

İLK KORONAVİRÜS MAĞAZASI WASHINGTON’DA AÇILDI

ABD’nin başkenti Washington’da ilk “koronavirüs mağazası” açıldı. Mağazada maskeler, cerrahi eldivenler ve dezenfektanlar başta olmak üzere yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı çeşitli önlem malzemeleri satılıyor.

Koronavirüs mağazasında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından hazırlanmış bilgi broşürlerinin yanı sıra farklı modellerde maskeler ve farklı boyutlarda el temizleme jelleri de bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü raporu: Koronavirüs erkekleri iki kat daha fazla öldürüyor

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular