Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüste bugün: Kabe bomboş kaldı, Vatikan’da ilk vaka görüldü

Yabancılar ve kendi vatandaşları için umreyi yasaklayan Suudi Arabistan’da Kabe’de tavaf ve say yasaklandı. Kabe’de sadece namaz kılınacak. BAE’de ise cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı. ABD’nin başkenti Washington’da ise ilk koronavirüs marketi açıldı.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen yeni tip Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80’den fazla ülkeye yayıldı.

5 Mart tarihi itibariyle dünya çapında teyit edilen koronavirüs vaka sayısı 98 bini, ölü sayısı da 3.300’ü aştı. Çin’de virüsten ölenlerin sayısı ise 3 bin 42’ye ulaştı.

Vakaların ve ölümlerin büyük kısmı şu ana kadar Çin’de olmakla birlikte, Çin’de hastalığın yayılış hızının epey kontrol altına alındığı ve yeni vakalar bakımından diğer ülkelerin Çin’i geçtiği görülüyor.

Dünyada koronavirüs ile ilgili öne çıkan gelişmeler ise şöyle:

KABE BOMBOŞ KALDI

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hem yabancı ülkelerden gelecekler hem de kendi vatandaşları için umre ziyaretlerini askıya alan Suudi Arabistan’da Kabe’de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Normalde binlerce hacı adayının bulunduğu tavaf alanı bomboş kaldı.

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs nedeniyle Kabe’deki tavaf ve say alanlarının kapatılacağını, Mescid-i Haram’da sadece namaz kılınacağını duyurdu.

Genel kurul yetkilileri Mescid-i Haram içinde itikaf ve uyumaya, içeri yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmeyeceğini, zemzem içilen yerlerin de kapatılacağını aktardı.

Suudi Arabistanlı yetkililer virüsten korunma önlemleri kapsamında Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’nin yatsı namazından bir saat sonra kapatılacağını ve sabah namazından bir saat önce açılacağı belirtildi.

Suudlu yetkililer ayrıca koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde Mescid-i Nebevi’de Hazreti Muhammed’in kabrinin yer aldığı Ravza-i Şerif ile Baki Mezarlığının bulunduğu alanın da kapatılacağını duyurdu.

CUMA NAMAZI 10 DAKİKAYI GEÇMESİN

Covid-19 salgınının sıçradığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı.

İslami İşler ve Bağışlar Genel Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, imamların Kur’an’dan sadece kısa iki ayet okutarak namazı 10 dakikada bitirmesi istendi. İmamların ayrıca, kendilerine iletilen kısa hutbe metninin dışına çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

290 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİ AKSADI

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.

İRAN ŞEHİRLERARASI SEYAHATİ KISITLADI

İran, koronavirüs salgını nedeniyle, büyük kentler arasındaki seyahatlere kısıtlama getirdi.

Yetkililer daha önce okulları Nisan’a kadar kapatma kararı almıştı ve Sağlık Bakanı Said Namaki insanların bunu bir seyahat fırsatı olarak kullanmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Namaki büyük şehirler arasındaki seyahati kısıtlamak için kontrol noktaları kurulacağını açıkladı.

KAĞIT PARA KULLANIMINI AZALTIN

Bakan ayrıca, halka kağıt para kullanımını azaltmaları çağrısında bulundu.

İran’daki önlemler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bazı ülkeleri virüsün yayılmasını durdumak için yeterli adımlar atmadığı uyarısının ardından geldi

Ülkedeki resmi ölü sayısı dün 107’ye, vaka sayısı da  3153’e çıktı. Ancak İran’daki birçok medya kuruluşu bunun çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

İran’da Eski Şam Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Vekili ve Meclis Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhulislam, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

İTALYA SOKAKLARI BOŞALDI

148 ölüm ve 3 bin 858 vaka ile Avrupa’da en büyük koronavirüs krizinin yaşandığı İtalya’da, hem korkunun hem de virüsle mücadele amacıyla alınan tedbirlerin etkisi ülke sokaklarında da gözle görülür hale gelmeye başladı.

Başkent Roma başta olmak üzere hergün binlerce turist çeken ülkedeki sokaklar ve tarihi eserlerin bulunduğu mekanlar boş kalmaya başladı.

VATİKAN’DA KORONAVİRÜS VAKASI

İtalya’yı kasıp kavuran koronavirüs salgınından Vatikan da nasibini aldı.

Başkent Roma’nın içinde bulunan Vatikan’da virüse bağlı ilk vakanın görüldüğü açıklandı. Vatikan’da geçtiğimiz günlerde Papa Francis’e test yapılmış ve testler negatif çıkmıştı.

NATO KARARGAHINDA KORONAVİRÜS VAKASI

NATO’nun Belçika’nın Mons kentindeki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı’nda (SHAPE) çalışan bir kişi ve ailesinde yeni tip koronavirüs tespit edildi.

NATO yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Covid-19, Belçika dışına seyahat eden 3 kişide görüldü. Bir karargah çalışanı ile ailesi olan bu kişiler, SHAPE’e giriş yapmadan karantinaya alındı.

AJAX TEKNİK EKİBİ KARANTİNAYA ALINDI

Hollanda 1. Futbol Ligi lideri Ajax’ın yardımcı antrenörü Christian Poulsen, kondisyoner Alessandro Schoenmaker ile fizyoterapistlerden biri, koronavirüs şüphesi nedeniyle karantinaya alındı.

Ajax kulübü sözcüsü Miel Brinkhuis, teknik kadroda yer alan üç ismin, önlem amacıyla eve gönderildiğini açıkladı.

Teknik heyette yer alan üç ismin, geçen hafta katıldıkları bir doğum gününde bulunan bir kişide, koronavirüs saptanması üzerine karantinaya alındıkları bildirildi.

AVRUPA PARLAMENTOSU BRÜKSEL’DE KALIYOR

Avrupa Parlamentosu da (AP), koronavirüs salgını nedeniyle her ay Fransa’nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıyı iptal etti. AP, salgın riski geçene kadar Brüksel’de toplanacak.

AP Başkanı David Sassoli, Strasbourg yolculuğunun, koronavirüs salgını nedeniyle hem parlamento üyeleri hem de yerel halk için ciddi sağlık riski oluşturduğunu söyledi.

Parlamento, ikinci bir açıklamaya kadar en az 3 hafta dış ziyaretçilere kapatılmıştı.

Belçika Kralı Filip ile Kraliçe Mathilde de, 23 – 25 Mart tarihleri arasında İtalya’ya yapacakları resmi ziyareti, salgın nedeniyle iptal etti.

İNGİLTERE’DE VİRÜS NEDENİYLE İLK ÖLÜM

İngiltere’de başka sağlık sorunları olduğu belirtilen ileri yaştaki bir kişi koronavirüs tanısının konmasının ardından hayatını kaybetti. Bu, ülkede koronavirüsten ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

Resmi yetkililer hayatını kaybeden kişinin ismini, yaşını ve cinsiyetini açıklamadı. Guardian gazetesi, hastanın 70 yaşlarında bir kadın olduğunun anlaşıldığını yazdı.

Bu arada ülkede koronavirüsün bulaştığı belirtilen kişi sayısı 116’ya çıktı.

ABD’DEN VİRÜSE KARŞI 8,3 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle koronavirüse karşı mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayrılmasını içeren paketi kabul etti. Paket 1’e karşı 96 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi de bütçe paketini Çarşamba günü 2’ye karşı 415 oyla geçirmişti. Paket şimdi imza için Başkan Donald Trump’ın masasına gidecek.

Paketin içerdiği toplam bütçe Beyaz Saray’ın daha önce teklif ettiği 2,5 milyar doların çok üzerinde. Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer 8,5 milyar dolarlık paket önermişti.

Geçen hafta Başkan Trump, Corona virüsü salgınıyla mücadelede daha yüksek seviyede harcama yapılmasına yeşil ışık yakmış ve “Ne kadar gerekiyorsa harcayacağız” demişti.

Yeni tip koronavirüs ABD’nin 50 eyaletinin de 16’sına yayılmış durumda. Virüse bağlı ölüm sayısı 11’e çıktı. Amerika’da virüsün tespit edildiği vaka sayısının ise en az 110 olduğu bildiriliyor.

İLK KORONAVİRÜS MAĞAZASI WASHINGTON’DA AÇILDI

ABD’nin başkenti Washington’da ilk “koronavirüs mağazası” açıldı. Mağazada maskeler, cerrahi eldivenler ve dezenfektanlar başta olmak üzere yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı çeşitli önlem malzemeleri satılıyor.

Koronavirüs mağazasında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından hazırlanmış bilgi broşürlerinin yanı sıra farklı modellerde maskeler ve farklı boyutlarda el temizleme jelleri de bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü raporu: Koronavirüs erkekleri iki kat daha fazla öldürüyor

Dünya

Türkiye AB savunma projesinde yer almak için başvurdu

Türkiye‘nin, AB ülkelerinin savunma alanında ortak çalışmalarına çerçeve oluşturan Yapılandırılmış Daimi İşbirliği (PESCO) projesinde yer almak üzere başvurduğu ileri sürüldü. Türkiye ile ilgili kararda Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın tepkisi belirleyici olacak.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin savunma alanında yoğun işbirliğine çerçeve oluşturan Yapılandırılmış Daimi İşbirliği’nin (PESCO) bir projesinde yer almak üzere resmen başvurdu.

Alman Welt am Sonntag gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre Türkiye, yer almak istediği PESCO projesinin koordinasyonundan sorumlu olan AB ülkesi Hollanda’ya bu konuda geçen hafta resmi başvuru yaptı.

Türkiye’nin yer almak istediği milyarlık projenin ‘askeri hareket kabiliyetinin iyileştirilmesini’ içerdiği bildiriliyor. Hollanda, askeri birliklerin ve askeri araç ile teçhizatın Avrupa içinde naklinin iyileştirilmesine dair projeninin koordinasyonunu yürüten üye ülke.

Kasım 2020’den bu yana AB üyesi olmayan ülkeler de PESCO projelerine katılabiliyor. PESCO 24 AB üyesi ülkesi müşterekliğinde yürütülüyor.

AB ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELER HANGİ ŞARTLARLA KATILABİLİYOR?

Avrupa Birliği dönem başkanlığını Almanya’nın yönettiği 2020’nin ikinci yarısında, AB üyesi olmayan ülkelerin de PESCO projelerinde yer alabilmesinin önü açılmıştı.

AB üyesi olmayan ülkelerin belli siyasi, yasal ve maddi kriterleri yerine getirmesi şartıyla projelere dahil olması mümkün. Bu kriterlerin başında da söz konusu ülkenin AB’nin değerlerini paylaşması, ayrıca AB ülkeleri ile iyi komşuluk ilişkileri ilkeleri çerçevesinde davranması, ortak güvenlik ve savunma çıkarlarıyla çelişecek adımlar atmaması şartı bulunuyor.

Mayıs ayı başında Brüksel’de düzenlenen AB ülkeleri savunma bakanları toplantısında Türkiye’nin dahil olmak istediği projeye ABD, Kanada ve Norveç’in de katılabilmesi yönünde izin çıkmıştı. PESCO projeleri, katılımcı ülkelerin tamamı veya bir kısmının iştiraki ile yürütülebiliyor. AB Konseyi de projeye dahil olmak isteyen AB üyesi olmayan ülkelerin gerekli şartları yerine getirip getirmediğini denetlemekle yükümlü.

2017 yılında kurulan PESCO, proje üyesi ülkelere savunma kabiliyetlerini işbirliği içinde geliştirme, operasyonel hazırlık yürütme ve askeri kuvvetlerin katkılarını artırma imkanı tanıyor. PESCO kapsamında şu ana kadar eğitim, kara formasyon sistemleri, deniz ve hava sistemleri, siber güvenlik gibi alanlarda biri tamamlanmış, 46 da süren proje bulunuyor.

GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN’IN TAVRI BELİRLEYİCİ OLACAK

Geçen yıl Doğu Akdeniz’deki gerilimlerin yaşandığı göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin AB’nin ortak savunma projesine iştirak için başvuruda bulunmasına Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın tepkisinin ne olacağı merak konusu. Welt am Sonntag gazetesine konuşan, adını vermek istemeyen diplomatlar, “Türkiye ile PESCO çerçevesinde yapılacak bir işbirliğinin AB ile NATO arasındaki işbirliğini iyileştirimesi dışında Türkiye ile Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında da normalleşme sağlamasını umut ediyoruz” dedi.

PESCO, Avrupa Birliği’nin güvenlik ve savunma alanındaki hareket kabiliyetini iyileştirme ve söz konusu alanlardaki zaafiyetin kapatılması amacını hedefliyor. Avrupa’da askeri birliklerle araç ve teçhizatların nakliye ve hareketliliğini kapsayan ve Türkiye’nin de dahil olmak üzere başvurduğu iddia edilen proje 46 PESCO projesinden sadece biri.

Avrupalı yetkililere göre, birliğin koyduğu şartlar dolayısıyla Rusya ve Çin, PESCO projelerinde yer alamaz. Son dönemde Avrupa Birliği ile ilişkileri bozulan Türkiye’nin de yer almaması gerekiyor. Avrupalı diplomatlar Türkiye’nin projeleri alınması durumunda kapının bütün ülkelerin katılımına açılmış olacağını belirtiyor.

EURACTIV sitesi, Kasım ayında yaptığı haberde Türkiye’nin Güney Kıbrıs’la problemleri çözülmediği sürece, Doğu Akdeniz’de de Yunanistan ve Fransa ile yaşadığı gerilim dinmeden Türkiye’nin PESCO projelerine alınmamasının kararlaştırıldığını iddia etmişti.

Türkiye’nin projeye katılımını ‘Truva Atı’ gibi gören Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın Ankara’nın başvurusuna karşı çıkması bekleniyor.

Arabistan Türkiye’nin verileri inandırıcı bulunmuyor

Okumaya devam et

Dünya

Greepeace açıkladı: İngiltere’deki plastik atıklar Türkiye’de yakıldı

Çevre örgütü Greenpeace, İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ının Türkiye’ye ihraç edildiğini ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldığını açıkladı.

BOLD – Uluslararası çevre örgütü Greenpeace (Yeşil Barış) tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, geçen yıl İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı.

Raporda İngiltere’nin 2020 yılında Türkiye’ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu söylenirken araştırmacılar, atıkların Türkiye’de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti.

Araştırmacılar rapor için Adana’daki 10 çöp sahasını inceledi ve İngiltere’de faaliyet gösteren Tesco, Asda, Co-op, Aldi, Sainsbury’s, Lidl ve Marks & Spencer gibi süpermarketlere ait plastik poşetler ve yine bu şirketlerin ürünlerini buldu.

Rapora göre Akdeniz kıyılarında da, İngiliz markası tuvalet kağıdı ambalajları da dahil olmak üzere, sahil boyunca İngiltere’den ithal edilmiş plastik bulundu.

Atıkların bir yıldan daha eski olamayacağının bir göstergesi olarak çöp sahalarında İngiltere’de yapılmış bir koronavirüs antikor testi de bulundu.

Raporda Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük plastik atık çöp ithalatçısı olabileceği yönünde uyarılarda bulunuldu.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK PLASTİK ATIK ÇÖPLÜĞÜ TÜRKİYE

Rapor Türkiye’nin 2016 yılında İngiltere’den 12 bin tonluk plastik atık ithal ettiğini aktarırken 2020 yılına gelindiği ise bu miktarın 18 kat artarak, İngiltere’nin toplam plastik atığının yüzde 40’ına denk düştüğünü gösterdi.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri de geçtiğimiz yıl 2016’ya kıyasla Türkiye’ye 20 kat daha fazla plastik atık gönderdi.

Türkiye merkezli Greenpeace Akdeniz’in biyoçeşitlilik projesi sorumlusu Nihan Temiz, Avrupa’dan Türkiye’ye her gün 241 kamyon dolusu plastik atık geldiğini söyledi.

Temiz, “Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla, Avrupa’nın en büyük plastik atık çöplüğü olmaya devam ediyoruz.”

Türkiye, Malezya ve Polonya ile beraber 2020’de en yüksek plastik atık ithal eden ülkeler arasında.

İngiltere ABD’den sonra kişi başı plastik atık üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldı. 2018 yılında İngiltere’de tahmini 5,2 milyon ton plastik atık üretildi.

AB ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor

Okumaya devam et

Dünya

İsrail saldırılarının en kanlı günü: 16’sı kadın 10’u çocuk 42 kişi öldü

İsrail ile Hamas arasında pazartesi sabaha karşı yeni hava saldırıları yaşanırken, İsrail’in Gazze Şeridi’ne Pazar günü düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 42’ye yükseldi. Pazar günü Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarının en kanlı günü olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Filistinli yetkililer, Pazar günü İsrail’in gerçekleştirdiği hava saldırılarında Gazze’de 16’sı kadın, 10’u çocuk toplam 42 kişinin öldüğünü duyurdu. Yetkililer, bunun çatışmanın başından beri bir günde kaydedilen en yüksek sayıdaki ölüm olduğunu söyledi.

İsrail Pazartesi sabaha karşı gerçekleştirdiği ağır hava saldırılarında, Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde bulunduran Hamas’a ait dokuz yöneticinin evini hedef aldığını açıklarken, Gazze’deki yerel medya bölgedeki ana yollardan birisinin ve güvenlikle ilgili yerleşkelerin vurulduğunu belirtti. Hamas’ın da Pazartesi sabaha karşı İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda bir roketin İsrail’in sahil kesiminde yer alan Aşkelon kentindeki bir sinagoga isabet ettiği belirtildi. Karşılıklı saldırılarda yaralılara dair bir bilgi paylaşılmadı.

Çatışmaların başlamasından bu yana Gazze’de aralarında 58 çocuğun bulunduğu en az 197 kişinin hayatını kaybettiği, bin 200 kadar Filistinlinin de yaralandığı açıklandı.

İsrailli yetkililer ise geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan gerilimden bu yana Gazze’den atılan roketler sonucunda 2’si çocuk 10 kişinin öldüğünü ve hafta boyunca da 3 binden fazla roketin atıldığını açıkladı.

NETANYAHU: SALDIRILAR TÜM GÜCÜYLE DEVAM EDECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik süren harekatın ‘tüm gücüyle’ devam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasında konuşan Netanyahu, “Sükuneti sağlamak için gerekli olduğu sürece devam edeceğiz. Bu biraz vakit alacak” dedi.

BM GENEL SEKRETERİNDEN UYARI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, bölgede yükselen gerilimi düşürmek için diplomatik girişimler de sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gerilimin devam etmesinin bölgede ‘kontrol edilemez bir krize’ yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Guterres Pazar günü yaptığı açıklamada, “son derece korkunç” olarak nitelendirdiği şiddetin derhal son bulmasına yönelik çağrı yaptı.

BM, hastaneler dahil olmak üzere pek çok tesisi olumsuz etkileyebilecek yakıt sıkıntısı konusunda uyarıda bulundu.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatör Yardımcısı Lynn Hastings, BM’nin İsrailli yetkililerden bölgeye yakıt ve erzak yardımı yapmak için izin istediğini söyledi. Ancak Hastings, kendilerine bunun güvenli olmayacağının söylendiğini bildirdi.

ABD, BM GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ TIKAMAYA DEVAM ETTİ

BM Güvenlik Konseyi toplantısından ortak bir açıklama çıkartma çabaları ise 3. kez ABD tarafından engellendi. ABD yönetimi tansiyonun düşürülmesi için her iki tarafla görüştüklerini ve BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak bir açıklamanın bu diplomatik girişimleri baltalayacağı görüşünü savunuyor.

ABD’nin BM nezdindeki Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield toplantıda yaptığı konuşmada ABD’nin çatışmaları durdurmak amacıyla ‘yorulmadan diplomatik yolları kullandığını’ söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından hafta sonunda bölgeye gönderilen Büyükelçi Hady Amr ise İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Fransa, Suudi Arabistan, Mısır ve Katar dışişleri bakanları ile İsrail-Filistin sorununu görüştü. Blinken, Mısırlı mevkidaşı Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bütün taraflar gerilimi azaltmalı – şiddet derhal sona ermeli” dedi.

SİNAGOGDA AYİN SIRASINDA TRİBÜN ÇÖKTÜ

Öte yandan Kudüs’ün kuzeyinde yer alan ve inşaatı henüz tamamlanmamış bir sinagogda tribünün çökmesi sonucunda yaşanan kazada en az 2 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 100 kişi de yaralandı.

Güvenlik güçleri, ibadet için yaklaşık 650 Ortodoks Yahudi’nin İsrail tarafından işgal altında olan Batı Şeria’daki Givat Zeev Sinagogu’nda bir araya geldiğini söyledi.

Olay yerinden çekilen fotoğraflarda salonda bulunan bir tribün yıkılırken, insanların birbiri üstüne düştüğü görülüyor.

Sinagogun inşasının ise henüz tamamlanmadığı öğrenildi.

Polis ve yerel yetkililer, töreni organize edenlerin sinagogun güvenli olmadığı yönünde daha önce uyarıldığını söyledi.

Nisan ayı sonunda İsrail’in kuzeyindeki Meron yerleşiminde, Lag BaOmer bayramı kutlamalarında da yaşanan izdiham nedeniyle 45 kişi ölmüştü.

İzdiham, kutlamalar sırasında kullanılan bir platformun çökmesiyle yaşandığı belirtilmiş, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Arabistan Türkiye’nin verileri inandırıcı bulunmuyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0