Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Koronavirüsün görmezden gelinmesine vekillerden tepki

Türkiye’den giden uçaklarda bulunan yolcularda koronavirüs tespit edilirken hükumetin halen ülkede korona virüs olmadığını söylemesine muhalefetten tepki geldi.

BOLD Türkiye’den Nijerya, İsrail ve Singapur’a giden uçaklarda koronavirüslü yolcu tespit edildi. Yolcular ve uçak karantinaya alınırken, hükumet Türkiye’de koronavirüs vakası olmadığı konusunda ısrarlı. Muhalefet vekilleri ise bu duruma tepki gösteriyor.

TOPLANTI TALEBİNE OLUMSUZ YANIT VERİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, koronavirüs salgınında hasta sayısının 100 bine yaklaştığını belirterek, “3.286 kayıtlı ölüm vakası var; en son İstanbul’dan Singapur’a giden bir yolcunun Koronavirüs hastası olduğu bildirildi. Biz, 9 imzayla, muhalefet imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Sosyal İşler Komisyonunu toplantıya davet ettik. Komisyon Başkanı, Şenel Yediyıldız toplantıya gerek olmadığını belirtti” dedi.

ERDOĞAN GİBİ DUT PEKMEZİ ÖNERDİ

Komisyon Başkanı Şenel Yediyıldız’ın koronavirüsle ilgili “koronavirüs 15 Marttan sonra kaybolur, dut pekmezi yersek hiçbir şey olmaz” bir açıklaması olduğunu hatırlatan Şeker, “Ben, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma, Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız’ı akla, bilime ve ciddiyete davet ediyorum. Bulunduğu konum ciddi bir konumdur. ‘Dut pekmezi yiyerek koronavirüsün hakkından geliriz, paça çorbası içerek bunun üzerinden geliriz’ ciddiyete yakışmıyor” dedi.

İSTABUL’DAN KALKAN UÇAKLARDA KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım de THY’nin yurt dışına yaptığı seferlerde koronavirüs tespit edildiğini vurgulayarak, “Sayın Ulaştırma Bakanı, ilk olarak Türk Hava Yolları’nın Nijerya’ya giden uçakta bir koronavirüsü olduğunu Nijeryalı bakan tarafından bir açıklama geldi. İkinci vaka ise İsrail’e giden Türk Hava Yolları’nda tespit edildi, Üçüncü vakanın ise Singapur’a giden Türk Hava Yolları uçağında çıktığı tespit edilmiştir. Bu üç vakada maalesef İstanbul’dan kalkan uçaklarda tespit edilmiştir. Sayın Ulaştırma Bakanı ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü, bu konuyla alakalı bir önlem alındı mı? Ve bu durumla alakalı bir açıklama beklemekteyiz” dedi.

İRAN’LA SINIR İLLERDE RİSK BÜYÜK

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir de İran’la sınır olan Ağrı’nın koronavirüsten kaynaklı büyük bir risk altında olduğunu belirterek, “Geçen hafta, Sağlık Bakanlığı, Doğubeyazıt ilçemize giderek sahra hastanesi kurulacağını ve karantina uygulaması yapıldığını ifade etti ama gelinen noktada sahra hastanesinin bir çadır karantinası olduğu, asgari sağlık hizmetlerinin verilmediği, hasta olmayanların bile hastalanma riskini taşıdığı bir tablo açığa çıktı. İnsanlar sınır kapısında soğuk çadırlarda bekletiliyor, bir çadırda 30-40 insan tutuluyor, yine 170 kişi aynı tuvaleti kullanmak zorunda kalıyor, yemeklerini çadır aralarında yemek durumunda kalıyor. Dolayısıyla virüsle böyle mücadele edilmez” dedi.

Koronavirüste bugün: Kabe bomboş kaldı, Vatikan’da ilk vaka görüldü

Gündem

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Kovid-19’da artan vaka sayıları, yetkilileri İstanbul için özel önlemler almaya mecbur bıraktı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün hastane yönetimlerine acil kayıtlı olarak gönderdiği yazıya göre, İstanbul’daki tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak.

BOLD – Salgında İstanbul’un geldiği nokta ürkütücü boyutlara ulaştı. Koronavirüs salgınının İstanbul’da zirveye tırmanmasının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yeni bir plan hazırladı. Bu plana göre, tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak. Ayrıca hastanelerdeki yataklarda ayrılması gereken sayılar da belirlendi.

PANDEMİDE KORKUTAN SENARYO

Korkutan planlama kapsamında akşam saatlerinde tüm hastanelerde pandemi bölümü olacakmış gibi planlama yapıldı. Sağlık Müdürlüğü İstanbul’da bulunan 161 hastanede 13 bin 288 yatak bulunduğunu, bunlardan 10 bin 754’ünün klinik yatak olduğunu belirledi. Bunların yüzde 25’i olan 2 bin 689 yatağın pandemi hastaları için ayrılmasını planladı.

İSTANBUL’DA TÜM YATAKLARIN %25’İ KOVİD-19 HASTALARI İÇİN

İstanbul için konuşulan bir başka önlemin ise sokağa çıkma yasağı olacağı iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı geleceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Buna rağmen bazı kaynaklar İstanbul’da önümüzdeki hafta içinde sokağa çıkma yasağı gelebileceğini belirtiyorlar.

İŞTE HASTANELERİN LİSTESİ

İstanbul’da sağlık müdürlüğünün yaptığı planlamaya göre hastanelerde corona hastaları için ayrılacak yatak sayılarını ise Sağlık Bakanlığı şöyle belirledi:

Okumaya devam et

Gündem

‘Siparişim gecikti’ deyip kargo çalışanını öldürdü

İstanbul’da siparişinin geciktiğini ileri süren bir müşteri, kargo çalışanını darp etmişti. Kargo çalışanı yaklaşık 1 hafta sonra hayat mücadelesini kaybetti. Zanlı Tayfun Ş. ise ölüm üzerine tutuklandı.

BOLD – İstanbul’da 19 Ekim günü kargo işçisi Mehmet Ali İbin, müşteri Tayfun Ş’nin siparişini teslim etmek için verilen adrese gitti. Ancak kargo çalışanı hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Paketinin geç teslim edildiğini ileri süren Tayfun Ş, kargo işçisi İbin’i darp etti.

Beyin kanaması geçiren İbin hastaneye kaldırıldı. Zanlı Tayfun Ş, ise gözaltına alındı. Ancak ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalışma arkadaşları tarafından İbin yoğun bakımdayken yapılan açıklamada ise “Acımızı yaşayamıyoruz bile, suçlu serbest. Gencecik bir insan Mehmet, ekmeğinde Mehmet, belki de toprağa vereceğimiz Mehmet, nerede adalet. Acımıza ses olun. Kargoyu şubeye iade etmek yerine alıcıyı arayarak iyilik etmek istemiş ve belki de bu durum onun hayatına mal olacak” denilmişti.

Korkulan oldu ve sokak ortasında darp edilen İbin, yaklaşık 1 hafta yoğun bakımda hayat mücadelesi verdikten sonra vefat etti. Ölüm haberinin ardından zanlı Tayfun Ş, tekrar gözaltına alındı. Ardından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sandalyede ölüme tepki gösterenlere skandal gözaltı

KHK mağduru polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu, karantina hücresinde can vermişti. İnsanlığın da can verdiği beyaz sandalyedeki ölüm tepkileri de beraberinde getirdi. Ancak iddiaya göre sosyal medyadan yükselen tepkilere skandal bir şekilde gözaltı kararı verildi.

BOLD – KHK’lı polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina hücresinde, tek başına ve beyaz plastik bir sandalyede can vermesi gündemden düşmüyor. Türkiye içinden ve dışından tepkiler yükselirken Ankara Cumhuriyet Savcılığı skandal gözaltı kararlarına imza attı.

GÖZALTI KARARI GÖZDAĞI İÇİN Mİ?

İddiaya göre savcılık, sosyal medyadan yapılan tepki paylaşımları için gözaltı kararı aldı ve bazı isimler gözaltına alındı. O iddiaları sosyal medya hesabından gündeme taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı.

‘Adalet’ vurgusu yapan Gergerlioğlu, skandal gözaltı kararını kamuoyuna duyurduğu paylaşımında  “Eleştirmek de mi yasak? Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane cezaevindeki beyaz sandalyedeki skandal ölümü için sosyal medya paylaşımında bulunanlar Ankara Cumhuriyet Savcılığınca gözaltına aldırılmış!!!

Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı” dedi.

Okumaya devam et

Popular