Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Prof. Ersoy’dan Marmara ikazı: Eninde sonunda büyük deprem olacak!

Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, ‘Marmara’da deprem olacak’ demenin kehanet değil, basit bir bilgi olduğunu belirtti. Maliyeti de 100 milyar diye telaffuz etti.

BOLD – Kısa süre önce deprem gerçeği ile tekrar yüzleşen Türkiye’de afetin geleceğe dönük korkusu çabuk unutuldu.

Oysa özellikle Marmara çevresini etkileyecek büyük bir deprem beklentisi uzmanlar arasında gerçekliğini koruyor.

KEHANET DEĞİL ÇOK BASİT BİR BİLGİ

Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy da buna dikkat çekerek “Marmara depremi olacağını söylemek bir kehanet değil, çok basit bir bilgi. Eninde sonunda burada çok büyük bir deprem olacak” dedi.

MARMARA DEPREMİ BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNU

Muhtemel Marmara depremini ‘milli güvenlik sorunu’ diye tanımlayan Prof. Dr. Ersoy, “Gerçekten bunu inanarak söylüyorum. Büyük bir kaos olabilir. Bu kaosun önüne geçmek ancak hazırlıklı olmakla mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

17 Ağustos 1999’da Gölcük merkezli deprem Marmara bölgesinde büyük can ve mal kaybına yol açtı.

Marmara’da bir gerilim bulunduğuna işaret eden Ersoy, şunları söyledi, “Silivri açıklarında 5,8 büyüklüğünde deprem oldu. Ardından 4,6. Uzmanlar kaygılandı. Çünkü, beklenen depremin ucu buradaydı. O yüzden Silivri depremi bizim için önemliydi.

‘SİLİVRİ DEPREMİ SONRASI BÜYÜK ENDİŞE TAŞIDIK’

Acaba bu öncüsü mü arkadan büyük deprem mi geliyor dedik. En büyük endişeyi burada taşıdık. Hemen ardından gelmedi ama eninde sonunda gelecek. Birisinin çıkıp Marmara’da deprem olmayacak demesini beklemek hayal.”

MALİYET 100 MİLYAR AMA DAHA AZ PARAYLA ÇÖZÜM MÜMKÜN

Depremin maliyeti konusuna da değinerek şöyle konuştu:

“İBB’nin bölgede olabilecek zararlar konusunda yabancılarla birlikte çalışıp kaç kişi ölebilir, yaralanabilir senaryosunun bize maliyeti ne?

Maliyetin 100 milyar lira olduğu düşünülüyor. Büyük para. Ama bunun çok azıyla Marmara’da pek çok şeyi halletmek mümkün olabilir. Bunun dışında ölen kurtulacak.

BİR GÜN DEĞİL 1-2 YIL 2 MİLYON İNSANA BAKMAK GEREKECEK

2 milyon insana her gün bakacaksınız, yedireceksiniz, barındıracaksınız ve bunu bir gün değil bir yıl, iki yıl yapacaksınız.

Çok büyük bir maliyet ve çok büyük bir kumar. Bu kumarı oynamamak gerekiyor. Bu partiler üstü bir konu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜ PROJESİ DEPREM PROJESİDİR

Bütün partilerin, bütün karar vericilerin kol kola girerek bu işi çözmeleri gerekiyor. Türkiye’nin en büyük projesi deprem projesidir.”

Sınırdaki insanlık dramı için imza kampanyası: Kadın ve çocuklar güvenli yerlere taşınmalı!

Gündem

Bolu’daki feci yangın ucuz atlatıldı

Bolu’daki feci yangın 12 ahşap evi küle çevirdi. Yangında bazı küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yandığı ya da kaybolduğu belirlendi. Neyse ki, yangında ölen vatandaş olmadı.

BOLD – Korkutan yangın Bolu’nun Kuzfındık Köyü’nde Abdurrahman Kaya isimli vatandaşın evinde çıktı. Sebebi henüz belirlenemeyen yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı ve ahşap evlerle ahırlar bir biri ardından yanmaya başladı.

12 EV KÜLE DÖNDÜ

İhbar üzerin olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Köylülerin de katıldığı çalışmalarda yangın kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları başladı. Yapılan çalışmalarda ise toplam 12 evle birlikte ahırların da yandığı tespit edildi.

CAN KAYBI YOK

Evleri yanan köylüler büyük üzüntü yaşarken bazı vatandaşlar arasında tartışma çıktı. Sevindiren haber ise yangında can kaybı yaşanmamasıydı. Bununla birlikte ahırlardaki bazı hayvanların telef olduğu ya da kaybolduğu anlaşıldı.

Olay yerine gelen Bolu Valisi Ahmet Ümit yaptığı açıklamada, “Evlerin ahşap olması nedeniyle rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. 12 tane ahşap ev maalesef yandı. Can kaybımız yok. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan kaybolanlar olduğu söylendi. Şu anda kontrol altına alınmak üzere. Çalışmalar devam ediyor. Yangının neden çıktığıyla ilgili bilgi henüz yok, araştırılacak” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li başkandan Bakan Selçuk’a torpil isyanı

AKP içinde yeni bir torpil iddiası konuşuluyor. Torpil suçlamasını yapan AKP Ankara Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can. Torpil isyanının hedefinde ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve kardeşi Hamdi Selçuk vardı.

BOLD – AKP tüm eleştirilere rağmen zaman zaman akraba kayırmacılığı ve torpil iddiaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu seferki iddianın merkezinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve bakanın kardeşi vardı. Suçlamalar ise parti içindeki bir isimden, Ankara Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’dan geldi.

TORPİL İDDİASINI AKP’Lİ BAŞKAN DİLE GETİRDİ

Caner Can, Bakan Ziya Selçuk’un kardeşini ilçedeki öğretmen atamalarında torpil yaptığı iddiaları nedeniyle eleştirdi ve “Kardeşim bakanlığı Bakan mı yönetecek, kardeşi mi yönetecek?” diye konuştu.

“BAKANLIĞI BAKAN MI YÖNETECEK, KARDEŞİ Mİ?”

AKP İlçe Kongresi’nde konuşan Hazım Caner Can, ilçesinde eğitim konusunda meydana gelen torpil iddialarına ilişkin konuştu. İlçesinde 4 öğretmenden 2’sinin sınav kazanarak gittiğini, 1 tanesinin eş durumundan ayrıldığını ifade eden Can, diğer öğretmenin ise torpille Mamak’a geçtiğini belirtti ve “Eğitimde tuz kokmaya başladı” dedi. “Olmaz arkadaş” diyerek yaşanan durumu sert bir dille eleştiren Can, torpili olan kadın öğretmenin izini sürdüğünü ve o torpilin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Hamdi Selçuk’a uzandığını söyledi.

İddialar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama geldi. İddiaların mesnetsiz olduğu belirtilen açıklamada “Öğretmenlerimize ve Sayın Bakanımıza yöneltilen mesnetsiz iddialarla ilgili gerekli hukuki süreçler başlatılmıştır.”denildi.

 

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Kovid-19’da artan vaka sayıları, yetkilileri İstanbul için özel önlemler almaya mecbur bıraktı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün hastane yönetimlerine acil kayıtlı olarak gönderdiği yazıya göre, İstanbul’daki tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak.

BOLD – Salgında İstanbul’un geldiği nokta ürkütücü boyutlara ulaştı. Koronavirüs salgınının İstanbul’da zirveye tırmanmasının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yeni bir plan hazırladı. Bu plana göre, tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak. Ayrıca hastanelerdeki yataklarda ayrılması gereken sayılar da belirlendi.

PANDEMİDE KORKUTAN SENARYO

Korkutan planlama kapsamında akşam saatlerinde tüm hastanelerde pandemi bölümü olacakmış gibi planlama yapıldı. Sağlık Müdürlüğü İstanbul’da bulunan 161 hastanede 13 bin 288 yatak bulunduğunu, bunlardan 10 bin 754’ünün klinik yatak olduğunu belirledi. Bunların yüzde 25’i olan 2 bin 689 yatağın pandemi hastaları için ayrılmasını planladı.

İSTANBUL’DA TÜM YATAKLARIN %25’İ KOVİD-19 HASTALARI İÇİN

İstanbul için konuşulan bir başka önlemin ise sokağa çıkma yasağı olacağı iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı geleceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Buna rağmen bazı kaynaklar İstanbul’da önümüzdeki hafta içinde sokağa çıkma yasağı gelebileceğini belirtiyorlar.

İŞTE HASTANELERİN LİSTESİ

İstanbul’da sağlık müdürlüğünün yaptığı planlamaya göre hastanelerde corona hastaları için ayrılacak yatak sayılarını ise Sağlık Bakanlığı şöyle belirledi:

Okumaya devam et

Popular