Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Reuters: Türkiye tarafından Yunan güvenlik güçlerine göz yaşartıcı gaz atıldı

Reuters haber ajansı, Yunanistan güvenlik güçlerinin sınırda biriken göçmenlere tazyikli su kullanması üzerine Türkiye tarafından Yunan güvenlik güçlerine göz yaşartıcı gaz atıldığını iddia etti.

BOLD – Reuters haber ajansı, cuma sabahı Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırda gerilimin yükseldiğini ifade etti.

Reuters,  sınırın Kestanelik köyü (Kastanies) tarafında, Yunan güvenlik güçlerinin sınıra dayanan göçmenlere karşı tazyikli su kullandığını aktardı.

Bunun üzerine Türkiye tarafından Yunan askerlerine doğru göz yaşartıcı gaz atıldığı belirtildi.

AB-Türkiye arasında göçmen krizi konusunda ‘daha çok para’ görüşmesi

Dünya

Almanya’da eylem var: “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın”

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde protesto ediliyor: Sivil toplum örgütleri “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” diyor.

BOLD – Almanya’daki Initiative für Flüchtlinge Augsburg (IFFA) önderliğindeki sivil toplum örgütleri, 31 Ekim Pazar Münih’te bir araya gelerek KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto edecek. “Ses ver ki hapishaneler mezar olmasın” sloganıyla yola çıkan dernekler, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceleri protesto etmek için saat 11.30’da Karlplatz’ta toplanacak. Gösteri de canlı ağıt ve resim sergisi de olacak.

Derneklerden yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: Maalesef Türkiye’de insan hakları ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Bu durum uluslararası raporlarla ve Birleşmiş Milletlerin verdiği insan hakları karnesi ile de tescillendi. Özellikle ceza evlerindeki siyasî tutukluların durumu gerçekten çok vahim ve endişe verici. En temel sağlık hizmetlerinden dahi mahrum bırakılıyorlar. Tek kişilik hücrelerde ölüme terk ediliyorlar. Bu durumun en son örneği; tedavi talebi göz ardı edildiği için plastik bir sandalye üzerinde acılar içinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu’dur. Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümünü ve Türkiye’deki bütün insan hakları ihlallerini protesto edeceğimiz etkinliğimize sizleri de bekliyoruz. Türkiye’de sesini duyuramayan mağdurların sesi olmamıza yardım eder misiniz!”

Okumaya devam et

Dünya

Fransız donanması Oruç Reis ve Barbaros gemilerini yakından takip ediyor

Fransız donanmasından bir firkateynin, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros araştırma gemilerini yakın takibe aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Fransız Haber Ajansı AFP, radarlar ve diğer ileri teknoloji izleme cihazlarıyla donatılmış “La Fayette” isimli firkateynin, 170 mürettebatıyla birlikte, Türk araştırma ve savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de Suriye açıklarında ve adaları kapsayan bir alan içinde üç aydır yakından izlediğini duyurdu.

İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi ile yapılan ortak tatbikata da katılan bu Fransız zırhlısının, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya karşı ortak bir tutum içinde olduğu mesajını da vermek istediği bildirildi.

Uydu ve gelişmiş radarlarla Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anı anına merkezi Toulon kentinde bulunan Fransız donanmasına iletiyor.

La Fayette’nin radarına Türk gemileri dışında Limasol açıklarındaki İngiliz savaş gemisi ve Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinin de takıldığı, Fransız firkateynin Türk donanmasıyla da sık sık karşılaştığı ifade edildi

Haberde, geminin komutanın bu bilgilerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ile daha az paylaştığı yönündeki yorumuna da yer verildi.

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

Hollande’dan sağduyulu açıklama: “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım”

Fransa’nın Nice kentinde dün düzenlenen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Hollande ise yaptığı açıklamada “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım” dedi.

BOLD – Nice’de Notre-Dame Kilisesinde gerçekleşen saldırıya ilişkin 47 yaşındaki bir kişinin saldırganla temasta olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Nice’deki Notre Dame Kilisesi’nde dün sabah saatlerinde düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Nice-Matin gazetesinde yer alan haberde, gözaltına alınan 47 yaşındaki şüphelinin, zanlı Brahim Aouissaoui ile saldırıdan bir gün önce bağlantı kurduğundan kuşkulanıldığı belirtildi.

Terörizmle mücadelen sorumlu Başsavcı Jean-François Ricard, terör zanlısı Brahim Aouissaoui’nin kimliğinin saldırıdan kısa süre sonra basın tarafından açıklanmasına tepki gösterdi.

Ricard, zanlının adının çok erken açıklanmasının olayla ilgili yürütülen soruşturmayı zora soktuğunu belirterek, bu durumun muhtemel işbirlikçilerin yakalanmasını ve olayın arka planının aydınlatılmasını engelleyebileceğini kaydetti.

“TERÖRİSTLER İLE MÜLÜMANLAR KARIŞTIRILMAMALI”

Son günlerde terör saldırıları ile sarsılan Fransa’da eski Cumhurbaşkanı François Hollande, teröristler ile Müslümanların karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Hollande, LCI televizyonunda katıldığı programda yaptığı açıklamada, Nice’deki kiliseyi hedef alan, ortaokul öğretmeni Samuel Paty’yi öldüren teröristlerin dinler arası savaş çıkarmayı amaçladığını söyledi.

“Bu teröristleri Müslümanlardan ayırt etmeliyiz.” ifadesini kullanan Hollande, bu şekilde bir hatanın kendilerini istenmeyen bir çatışmanın içine çekeceği uyarısı yaptı.

Sosyalist Parti üyesi Hollande, 2012-2017 arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştü.

Nice’teki saldırganın Avrupa’ya Tunus’tan göçmen teknesiyle geldiği açıklandı

Okumaya devam et

Popular