Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Sınırdaki insanlık dramı için imza kampanyası: Kadın ve çocuklar güvenli yerlere taşınmalı!

Türkiye – Yunanistan sınırındaki mültecilerin insanlık onuruna yakışmayan müdahalelere maruz kalmasına sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Sınırdaki insanlık dramının son bulması için imza kampanyası başlatıldı.

BOLD – Türkiye’nin mültecilere Avrupa kapılarını açacağını duyurmasının ardından Avrupa’ya düzensiz göçmen akını başladı. Binlerce kişi Türkiye ve Yunanistan sınırında ve sahillerine yeni bir hayat umuduyla yığıldılar. Çoğu kadın ve çocuk günlerdir siyasetçilerin kendileri için vereceği kararı bekliyor.

KÖTÜ MUAMELE İLE KARŞI KARŞIYA

Birçoğu gerekli yeme, içme, sağlık hizmetlerinden yoksun. Bir de her iki tarafta kendilerine yapılan kötü muamele ile karşı karşıyalar. Kısacası Avrupa’da bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu konuda Avrupa Sivil toplumu harekete geçti. Bir çok sivil toplum örgütü yöneticilerin dikkatini sadece insanlık dramına çekmeye çalışıyorlar.

ORTAK DİLEKÇE KAMPANYASI

Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü ile Friede Institut für Dialog kuruluşları Avrupa Parlamentosunda ortak bir dilekçe kampanyası başlattı. Avrupa Parlamentosu üyelerinin ve sivil toplum örgütlerinin imzalaması istenen dilekçede, sınırlardaki insanlık dramının bir an evvel bitmesini, kadın ve çocukların güvenli yerlere taşınması isteniyor.

Avrupa’nın taşıdığı değerlerin hatırlatıldığı dilekçede kadın ve çocukların cinsel ve cinsiyete dayalı şiddetten (SGBV) korunması gerektiğine vurgu yapılıyor.

DİLEKÇEYİ İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Birgit Wolf ve Dr. Dani Kranz’ın hazırladığı dilekçeden bir bölüm:

AB Parlamentosu Sayın Üyesi

Suriye ve İdlib’deki silahlı çatışma, Adalar  ve Türk-Yunan sınırındaki gerginliklerin yanı sıra Türkiye ile olan AB göç anlaşması nedeniyle kadın ve insan hakları giderek artan bir saldırı altındadır. Son yıllarda, AB topraklarındaki, özellikle Yunan Ege adalarındaki sığınmacılarla ilgili kabul edilemez bir duruma tanık olduk. Kabul merkezleri, yeterli sanatoryum tesisleri olmadan, kitle akışı için tıbbi ve temel bakım olmaksızın, travmatize veya SGBV kurbanları / mağdurları için herhangi bir yanıt ve destek mekanizması olmadan aşırı derecede kalabalıklaşır. Midilli adasında 2 bin 200 kişilik bir tesiste yaklaşık 20 bin kişiye ev sahipliği yapıyor ve diğerleri bitişik zeytinliklerde kalıyor. SGBV eylemleri, uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan çeşitli insan hakları ilkelerini ihlal etmektedir. Dolayısıyla, cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ve bunlara müdahale edilmesi, kadınların insan haklarının korunması ile doğrudan bağlantılıdır. Kadın mültecilerin SGBV’ye karşı korunmasını reddetmek bir insan hakları ihlalidir. AB ve Üye Devletlerin uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymaları gerekmektedir. AB üye ülkeleri gerçek acil durumla mücadele etmelidir.

Dünya

Hollanda Prensesi askere çağrıldı

Hollanda’da yapılan kanuni düzenleme ile Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu, 17 yaşındaki 100 bin genç kadın cinsiyet eşitliği kapsamında askere çağrılacak

BOLD – Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Hollanda basının da yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Ülkede aktif askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırıldı. 2018’de kabul edilen bir kanun değişikliği, cinsiyet eşitliği kapsamında genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerliği zorunlu hale getirdi.

Yine kanuna göre kadınlar 45 yaşına kadar, savaş halinde orduya çağrılabilecek. Mevcut durumda kadınlar askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsünün, Hollanda yayın kuruluşu NOS’a verdiği bilgide “Düzenlenen kanunla kadınları ordudaki sayısı biraz artıyor. Ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği öğrenildi.

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Okumaya devam et

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Popular