Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunan polisinden sınırı geçmeye çalışan sığınmacılara yine sert müdahale

Avrupa ülkelerine göç etmek isteyen binlerce sığınmacının Yunanistan-Türkiye sınırındaki bekleyişi sürüyor. Yunan güvenlik güçleri sınırda yine sert müdahalede bulunurken bazı kişilerin İstanbul’a dönmeye başladığı bildirildi.

BOLD – Türkiye’nin Ege Denizi kıyılarında ve Edirne’nin Meriç Nehri bölgelerinde yoğunlaşan çoğunluğu Suriyeli sığınmacıların sınırı geçmek için Yunan güvenlik güçleriyle mücadelesi sürüyor.

Cuma sabahı sınırı geçmek isteyenlere biber gazı, ses bombası ve TOMA’larla (Toplu Olaylara Müdahale Aracı) müdahale eden Yunan güvenlik güçleri sebebiyle, sığınmacılar zor anlar yaşadı.

Reuters haber ajansı, Yunan güvenlik güçlerini durdurmak isteyen Türk yetkililerin de karşı tarafa biber gazıyla karşılık verdiğini bildirdi.

YUNAN KÖYLÜLERİ SINIRDA NÖBET TUTUYOR

Sınırı geçmeyi başaran mültecilerin birçoğuysa Yunan güvenlik güçlerince yakalanarak Türkiye tarafına tekrar geri gönderiliyor.

Sığınmacıların birçoğu zor şartlar altında hayat mücadelesi verirken, çoğu Türkiye tarafında kalan çayırlık alanlarda kamp kuruyor.

Bu sırada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saat 12.10 itibarıyla Edirne’den Yunanistan’a geçen sığınmacı sayısının 142 bin 175 olduğunu bildirdi.

Sınırda yaşayan Yunan köylülerin de ülkelerindeki güvenlik ekiplerine sığınmacı akını konusunda yardım ettiği belirtildi.

YUNAN POLİSİ MAVİ BOYALI SU KULLANIYOR

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Meriç sınırında Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler, Yunan sınır muhafızları tarafından tazyikli suyla engelleniyor.

Kastanies Sınır Kapısı’na getirilen Yunan polis araçlarının sınırı zorlayan mültecileri püskürtmek için kullandığı tazyikli suda ara ara mavi renk karıştığı görüldü.

Renkli su kullanılmasına gerekçe olarak sınırı geçmeye başaranların “anında tespit edilmesi ve tutuklanması” olduğu belirtiliyor.

YUNAN POLİSİNİN STOKLARI TÜKENİYOR

Yunan Polis Teşkilatı, perşembe günü sığınmacılara yönelik yoğun göz yaşartıcı gaz ve kimyasal kullanımı nedeniyle stoklarının tükenme noktasına geldiğini açıkladı.

Sınırdaki ekiplerin gaz bombası ve kimyasal madde ihtiyacının arttığı belirtilirken Yunan polisinin kara sınırlarında ve adalarda sığınmacıları engellemek için gerçekleştirdiği operasyonlarda her gün ortalama 700 ila 1000 adet göz yaşartıcı gaz bombası kullandığı belirtiliyor.

GÖÇMENLER İSTANBUL’A DÖNÜYOR

Türk tarafında gazetecilerin görüntü almasına izin verilmezken, cuma sabahı bir otobüs dolusu göçmenin geri döndüğü görüldü.

Sınırın Türkiye tarafında canlı yayınlar yapan Yunan televizyon muhabirleri ise sınır bölgesinde toplanan mültecilerin cep telefonlarına “İstanbul’a dönmek isteyenlere otobüsler tahsis edildiği” mesajları geldiğini ve bir çok mültecinin İstanbul’a geri dönmeye başladığını öne sürdüler.

BİN ÖZEL HAREKAT POLİSİ SINIRDA

Bu arada tam donanımlı 1.000 özel harekat polisi, Türkiye ile Yunanistan arasında doğal sınır konumundaki Meriç Nehri’nde görev yapmak üzere Edirne’ye geldi.

Özel harekat polisleri, Yunanistan güvenlik güçlerinin sınır hattında sığınmacılara uyguladığı davranışlara karşı tedbirlerin artırılması, geri itmelerin önlenmesi ve sınır hattında güvenliği sağlamak amacıyla görev yapacak.

Polisler, zodyak botlarla nehirde denetimlerde bulunacak.

Sınır hattında dün incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Geri itmeleri engellemek amacıyla tam donanımlı bin özel harekat polisini sabah itibarıyla intikal ettirdik ve zodyak botlarıyla beraber artık orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak.” açıklamasında bulunmuştu.

AB: SINIRLARIN AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ

Öte yandan Hırvatistan başkenti Zagreb’deki acil toplantı sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Türkiye’nin sınırlarını mültecilere açma kararının “kabul edilemez olduğunu” ve “bu tip siyasi baskıların reddedileceğini” kaydetti.

Avrupalı bakanlar, AB’nin sınırdaki durumdan kaygı duyduğunu Türkiye’nin “siyasi amaçları için göç konusunda baskı yapmasını kesinlikle reddettiklerini” ifade etti.

“YUNANİSTAN İNSANLIK DIŞI TEDBİRLER ALIYOR”

Uluslararası Af Örgütü ise Yunanistan’ın Türkiye sınırında göçmenlere karşı aldığı tedbirleri sert bir dille eleştirdi.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International’dan (Uluslararası Af Örgütü) yapılan açıklamada Yunanistan’ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı “insanlık dışı tedbirler aldığı” belirtildi.

Didim açıklarında göçmenleri taşıyan bot battı: 14 göçmen kurtarıldı

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri online gösteri için hazırlıkları tamamladı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı. Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu yıl online düzenlenecek. Programda küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. Dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat diliyle gündem yapılacak.

Farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt, tebrik ve destek mesajları gönderdi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı aktör Bill Timoney sunacak.

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de festivale katılacak. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkıları da yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verilecek.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Kovid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Kovid-19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Okumaya devam et

Dünya

Time dergisi 97 yıllık tarihinde ilk kez kapak logosunu değiştirdi

3 Kasım Salı günü yapılacak başkanlık seçimi için ABD’lilere oy kullanma çağrısında bulunan Time dergisi, 1923 yılında yayımlanan ilk sayısından bu yana ilk kez kapaktaki logosunu değiştirdi.

BOLD – Time dergisi, ABD seçiminden bir gün önce raflardaki yerini alacak olan sayısında kapak logosu ‘Vote’ olarak değiştirdi. Time’ın Genel Yayın Yönetmeni ve CEO’su Edward Felsenthal, kapak logosu ile ilgili kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin sonucundan dünyayı daha fazla şekillendirecek birkaç olay var. Amerikalılar, kendimize ait bir sıfırlama düğmesine ulaşma zamanının gelip gelmediğine karar verirken, bu sayı, 2020 kampanyasının kapanış günlerine ilişkin özel bir rapor içeriyor. Time’nin ulusal siyasi muhabiri Molly Ball, ‘3 Kasım’da, bu son dört rahatsız edici yılın ne anlama geldiği sorusuna nihayet bir yanıt alacağız. Bu, hangi politika önerilerini izleyeceğimizle ilgili değil, toplum olarak hangi gerçeklikte yaşamaya karar verdiğimizle ilgili bir karardır’ diyor. Yaklaşık 100 yıllık geçmişimizde ilk kez, ABD baskımızın kapağındaki logomuzu şu zorunlulukla değiştirdik: Hepimiz oy kullanma hakkını kullanmalıyız. Yardımcı olmak için okuyuculara bu olağanüstü yılda nasıl güvenli oy kullanacaklarına dair bir rehber sağladık. Kapaktaki sanat eseri daha önceden çalışmaları ile iki kez Time kapağı olan Shepard Fairey’e ait. Fairey, -Portredeki özne bir pandemi sırasında demokrasiye ilave zorluklar olduğunu bilse de, kişi oy vererek sesini ve gücünü kullanmaya kararlıdır- diyor.”

Okumaya devam et

Popular