Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs kabusu sürüyor: Çin’de can kaybı 3 bin 72’ye çıktı

Çin’de koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 3 bin 72’ye yükseldi. Ulusal Sağlık Komisyonunun yazılı açıklamasına göre ülkede son 24 saatte 28 kişi hayatını kaybetti, 99 yeni vaka tespit edildi.

BOLD – Wuhan merkezli koronavirüs salgını sebebiyle Çin’de can kayıpları artıyor. Ülkede virüs kaynaklı ölü sayısı, ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, 3 bin 72’ye, Kovid-19 bulaşan sayısı ise 5 bin 489’unun durumu ağır 80 bin 651’e ulaştı.

MÜŞAHEDE ALTINA ALINAN SAYISI 22 BİN 177’YE GERİLEDİ

Virüs bulaşma hali şüpheli kişi sayısı da 502 diye açıklandı. Müşahede altına alınanların sayısı 22 bin 177’ye geriledi. Bugüne kadar taburcu edilenlerin sayısı ise 55 bin 404’ü buldu.

Öte yandan Çin’e dışarıdan gelen yabancı ülke vatandaşlarında saptanan vakası sayısı 60’a çıktı.

HONG KONG’DA VAKASI SAYISI ARTARAK 107’YE YÜKSELDİ

Çin anakarası harici Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Kovid-19 vakası 107’ye yükseldi, Makau Özel İdari Bölgesi’nde sayısı 10 şeklinde bildirildi.

Hubey eyaletine bağlı Wuhan’da 12 Aralık’ta ortaya çıkan salgın sebebiyle , aralarında Türkiye de bulunan birçok ülke, söz konusu şehirde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

İRAN VİRÜS TEDBİRİ KAPSAMINDA 17 EYALETE GİRİŞİ YASAKLADI

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ‘acil durum’ ilan etmişti.

Hastalıktan en çok etkilenen ülkelerden İran’da ise virüsle mücadele kapsamında 17 eyalete girişlerin yasaklandığı bildirildi.

ARES VE MAKU SERBEST BÖLGELERİ DE YASAK KAPSAMINDA

Ülkenin yarı resmi haber ajansı Fars’a göre, şu ana kadar Yezd, Gilan, Fars, Kazvin, Zincan, Erdebil, Kirman, İsfahan, Gülistan, Semnan, Loristan, Mazenderan, Kirmanşah, Rezevi Horasan, Kohgiluye-Buyer Ahmed ve Sistan-Belucistan eyaletlerine seyahat ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Buşehr eyaletine bağlı Bender Genaveh, Doğu Azerbaycan eyaletindeki Ares Serbest Bölgesi ve Batı Azerbaycan eyaletindeki Maku Serbest Bölgesi’ne de girişlerin yasaklandığı belirtildi.

İRAN ÇİN’DEN SONRA EN ÇOK KAYBIN YAŞANDIĞI ÜLKE HALİNE GELDİ

Kovid-19, İran’da başta başkent Tahran, hızla yayılırken, şimdiye kadar üst düzey isimlerin de aralarında bulunduğu 124 kişinin ölümüne yol açtı.

Virüs, Çin’den sonra en çok kaybın yaşandığı İran’da ilk 19 Şubat’ta Kum şehrinde tespit edildi. Ardından neredeyse ülkenin tamamına yayıldı. Virüs görülenlerin sayısı 4 bin 747’ye ulaştı. Kovid-19 teşhisi konulanlardan 913’ü de iyileşerek hastanelerden taburcu edildi.

ŞEHİR GİRİŞLERİNDE KONTROL NOKTALARI OLUŞTURULDU

Salgınla mücadele kapsamında büyük şehirlerin girişlerinde halkın seyahatlerini kısıtlamak amaçlı kontrol noktaları oluşturuldu. Ülke geneli ilk ve orta dereceli okullarla üniversiteler, spor ve sanatsal faaliyetler salgın sebebiyle 20 Mart’a kadar iptal edildi.

ABD GENELİNDE ÖLÜMLER DE 15’E ÇIKTI

Öte yandan ABD genelinde Kovid-19 kaynaklı ölümlerin 15’e ulaştığı bildirilirken, virüs görülen eyalet sayısının da 25’e yükseldiği açıklandı.

ABD’de ilk Washington eyaletinde ortaya çıkan virüs, sonra başka eyaletlere sıçramıştı. En son New York, Indiana, Minnesota, Maryland ve Pennsylvania vaka görülen eyaletlere eklendi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pencee’nin de katıldığı Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) yıllık konferansına iştirak eden 2 kişide koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

PENCE VE POMPEO’NUN KATILDIĞI TOPLANTIDA İKİ VAKA TESPİT EDİLDİ

Diğer yandan 1-3 Mart’ta başkent Washington’da düzenlenen Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) yıllık konferansına katılan 2 kişide de koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

AIPAC’in toplantıya katılanlara gönderdiği elektronik postada yer alan bildirime göre, Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da katıldığı konferansta, New York’tan iştirak eden iki üyede hastalık tespit edildi ve konuyla ilgili çalışmalar başlatıldı.

AMERİKAN ORDUSUNUN AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI AÇIKLANMIŞTI

ABD yönetimi koronavirüsün ülkedeki etkilerini sınırlandırmaya çalışırken, ordunun bir aşı üzerinde çalışma başlattığı haberleri de kamuoyuna yansımıştı.

Irak Erbil’de de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİNDE VAKA SAYISI 47’YE ULAŞTI

Irak Erbil’de de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi. Bölgesel Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada virüs taşıdığı kesinleşen kişinin 33 yaşında bir kadın olduğunu duyurdu.

Irak genelinde vaka sayısının 47’ye yükseldiği kaydedildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde daha önce 8 kişide virüs tespit edilmişti.

İran’da Milletvekili Fatma Rehber koronavirüs nedeniyle öldü

Dünya

Aliyev’den ateşkes şartı: Ermenistan topraklarımızdan çekilsin

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, şartlı ateşkese hazır olduklarını açıkladı. Aliyev ateşkesin şartı olarak ise Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesini istedi.

BOLD – Amerikan Fox News televizyonuna konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’la savaş için dikkat çeken açıklamalar yaptı. Savaştan yana olmadıklarını belirten Aliyev ateşkes istediklerini belirtti. Ancak Ermenistan’ın  Azerbaycan’ın meşru topraklarından çekilmesinin tek şartları olduğunun da altını çizdi.

GÖZLER AZERBAYCAN-ERMENİSTAN ÇATIŞMASINDA

Açıklama iki ülkenin dışişleri bakanlarının Washington’da temaslarda bulunmasının ardından geldi. Aliyev, “Ateşkese bir şans daha verir misiniz?” sorusuna; “Evet, hazırız. Bunu birçok kez kamuoyu önünde söyledim. Bugün ateşkesi kabul etmeye hazırız. Fakat aynı zamanda Ermenistan ve başbakanı da, ABD, Rusya ve Fransa’nın ortaya koyduğu temel ilkelere bağlı olduklarını söylemeli” dedi.

ALİYEV PARALI ASKER İDDİASINI YALANLADI

1993 tarihli Birleşmiş Milletler kararını hatırlatan Aliyev Ermenistan’a, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından koşulsuz olarak çekilme çağrısı yaptı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye’nin ihtilaftaki rolüne ilişkin bir soruya da, “Pozisyonumuz şu; bölgesel ülkeler ihtilafa doğrudan müdahaleden uzak durmalı. İhtilafın uluslararası hale getirilmesine tamamen karşıyız” yanıtını verdi. Aliyev, Türkiye’nin bölgeye ‘paralı asker gönderdiğine’ dair iddialara da “Paralı askerlere ihtiyacımız yok. Tüm bunlar, ülkenin imajına zarar vermeyi ve savaş sahasındaki askerlerin cesaretini azaltmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri ‘Dostluk, Diyalog ve Kardeşlik’ mesajında buluştu

Dünyanın farklı ülkelerinden gençleri aynı sahnede buluşturan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) 18’incisi yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bu sene internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Dostluk, Diyalog ve Kardeşlik’ temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat dili ile sahneye taşındı.

BOLD – YouTube üzerinden yayınlanan programa 40 ülkeden 200’ü aşkın öğrenci katılırken sanatseverler Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar üzerinden etkinliğe büyük ilgi gösterdi. İlk defa internet üzerinden organize edilen festival, canlı yayında on binlerce kişi tarafından izlendi. Programda ‘yeşil perde’ çekim teknikleri kullanıldı.

Online etkinlikte 20 ülkeden öğrenciler birlikte koreografi oluşturup çeşitli projelerde performans sergiledi. Programı sanatseverlerin yakından tanıdığı Amerikalı ünlü aktör ve son olarak Prime Video’da (Amazon) gösterime giren “Hunters” isimli dizisi ile Netflix’te gösterilen “The Blacklist” dizisinde oynadığı rollerle tanınan Bill Timoney sundu.

MERİÇ NEHRİ VE İNSAN HAKLARI İÇİN 2 ÖZEL PROJE

Dünyanın farklı renklerini barından IFLC etkinliğinde Türkiye’deki zulümden kaçarken Meriç Nehri’nden geçmek zorunda kalan insanların yaşadığı zorluklar özel bir proje ile anlatıldı. ‘Meriç’ isimli projede insanların bir gece ansızın nasıl evlerini terk edip Türkiye sınırını geçmek zorunda kaldıkları anlatıldı. Yunanistan’a geçildikten sonra başlayan mülteci hayatı aktarıldı.

CEZAEVİNDE ÖLÜMLERE VE TUTSAKLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bir başka proje ise ‘İnsan hakları’ ile ilgili oldu. Türkçe ve Almanca söylenen rap parçasında demokrasi, hukuk ve özgürlük konularına dikkat çekildi. İnsanların diline, dinine ve rengine göre ayrılmaması gerektiği belirtildi. Klipte geçtiğimiz günlerde Gümüşhane E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tek kişilik bir hücrede plastik sandalye üzerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nu temsilen görüntüler de verildi. Öte yandan hala cezaevinde bulunan iş adamı Osman Kavala ile gazeteci Ahmet Altan’ın fotoğrafları da yer aldı.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt’in tebrik ve destek mesajları gönderdi. Milletvekilleri mesajlarında “Bazı insanların kafalarındaki bariyerleri ve duvarları kaldırmak için gençleri müzik, şarkı, dans, dil ve bütün güzel şeyler için bir araya getirme fikrini çok harika buluyorum.” ifadelerini kullandı.

“BABUŞKA VE IVAN DRAGO”DAN DESTEK MESAJI

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de (Babuşka) katılarak sevgi mesajları verdi. Rus nineler sempatik hareketleri ile büyük ilgi gördü. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi. Lundgren mesajinda  “Merhaba, Dünyanın Renkleri! Evet, ben bir aktör, film yapımcısı, karate uzmanı, yakın koruma, kimya mühendisiyim … ve altı dilde pizza siparişi verebilirim. Eğitim asla bitmez ve ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar çok kapı açılır karşısınızda. Öyleyse IFLC’de harika işler çıkarmaya devam edin! Bize gerçekten bir şeyler öğretiyorsunuz! Tebrikler!” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Beyaz Rusya’ya, Avustralya’dan  Kenya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi. Gecede Romanya ve Kenya’dan katılan folklor grupları büyük beğeni topladı.  Programda Türkçe ve Almanca rap şarkılar yer alırken, yayın sırasında Türkçe, Almanca, İngilizce ve Fransızca altyazı desteği verildi. Program esnasında canlı sohbet ekranında on binlerce mesaj paylaşıldı.

Programda ayrıca daha önce Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nde sahnede yer alan ve şimdilerde başarı merdivenlerini tek tek çıkan Türk koleji mezunları da vardı. Mezun öğrenciler, IFLC organizasyonlarının bugünkü başarılarını yakalama konusunda çok büyük katkıları olduğunun altını çizdiler.

İnsan hayatı temalı Uluslararası Dil ve Kültür Festivaline saatler kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Popular