Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İtalya’da 16 milyon kişiye koronavirüs karantinası

Koronavirüs vakalarının 5 bin 883’e, ölü sayısının da 233’e ulaştığı İtalya’da hükumet virüsle mücadele amaçlı alınan tedbirleri genişleterek ülkenin kuzeyinde 16 milyon kişinin yaşadığı bölgeleri karantinaya aldı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını Avrupa’da en çok İtalya’yı vurdu. Ülkedeki vaka sayısı 5 bin 883’e ulaşırken can kaybı da 233’e çıktı.

LOMBARDİA BÖLGESİ VE 14 VİLAYETİ KAPSIYOR

BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre Başbakan Giuseppe Conte’nin Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece geç saatlerde açıkladığı yeni kararnameyle, ‘Virüsün yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak amacıyla’ kuzeydeki Lombardia bölgesinin tamamı ile 14 vilayete giriş-çıkışlar kısıtlandı.

İtalya’da koronavirüs korkusu maske kullanımını hayli yaygınlaştırdı.

Karantina altına alınan yerler, Milano’nun da içinde yer aldığı Lombardia bölgesinin tamamı ile Venedik, Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Padova, Treviso, Asti, Alessandria, Novara, Vercelli ve Verbano Cusio Ossola vilayetleri.

GEREKLİ OLMADIKÇA YER DEĞİŞTİRMELERDEN KAÇININ

Kararnameyle buralarda ‘İş veya sağlık için gerekli olmadıkça her türlü yer değiştirmelerden kaçınılması’ isteniyor.

Başbakan Conte, bunun ‘mutlak bir yasak’ olmadığını ancak güvenlik güçlerinin vatandaşları durdurarak nereye ve neden gittiklerini sorabileceğini söyledi.

İtalya’da Ocak sonunda koronavirüs riski sebebiyle acil durum ilan edilmiş ve Şubat’ta da çoğunluğu Lombardia’da 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirilmişti. Buralardaki karantinadan yaklaşık 50 bin kişi etkilenmişti.

SAYI İTALYA NÜFUSUNUN DÖRTTE BİRİNDEN FAZLA

Yeni kararnameden ise 16 milyon kişi etkilenecek, bu sayı İtalya’nın toplam nüfusunun dörtte birinden fazlasına denk geliyor. Alınan tedbirler, uzatılmazsa 3 Nisan’a kadar geçerli olacak.

Bu bölgelerde alınan diğer tedbirler arasında, cenaze törenleri de dahil dini ve medeni törenlerin askıya alınması da yer alıyor.

SANATSAL ETKİNLİKLER VE İBADET ALANLARI DA ETKİLENDİ

İbadet mekanları ise; kalabalık oluşması önlenebilir ve insanlar arasında en az bir metrelik ‘güvenli mesafe’ sağlanacak şekilde düzenlenirse açık kalabilecek.

Ayrıca, sinema, tiyatro, gece kulübü, müze, spor salonu, havuz ve kayak tesisleri de kapatıldı. Restoran ve kafelerinse ancak 06:00 ila 18:00 saatleri arasında ve bir metrelik ‘güvenli mesafenin’ sağlanması halinde açık kalabileceği belirtildi.

Koronavirüs teşhisi koyulmasa da solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren ve ateşi 37,5 derecenin üzerindekilere de evlerinden ayrılmamaları ve sosyal temasları minimuma indirmeleri ‘şiddetle’ tavsiye edildi.

SPOR MÜSABAKALARI DA KORONAVİRÜSTEN ETKİLENDİ

Bu bölgelerin yanı sıra ülke genelinde de sinema, tiyatro, gece kulübü, dans okulu, diskotek gibi mekanların faaliyetleri askıya alındı. Spor müsabakalarının da ya durdurulmasına veya seyircisiz oynanmasına karar verildi.

İtalya’da yayımlanan gazeteler bu haberi bugün ‘Lombardia kapatıldı’ ifadesinin ağırlıkta olduğu manşetlerle duyurdu. Kararname gece geç saatlerde yayımlandığı için gazeteler taslak metne atıfta bulundu.

GAZETELERİN MANŞETLERİ DE VİRÜSTEN ETKİLENDİ

Corriere della Sera, ‘Virüs, Lombardia kapatıldı’ manşetinin altında ‘Sağlık sistemini krize sokan koronavirüsün ilerlemesini durdurmak için yeni tedbirler’ diye yazdı.

La Repubblica gazetesi de ‘Virüs, Lombardia kapalı’ başlığını kullandı. Gazete, yeni tedbirlerle ‘kırmızı bölgenin genişletildiğini’, ‘İtalya’nın bir parçasının kapatıldığını’ yazdı.

AVVENİRE GAZETESİ EMNİYET KEMERİNE BENZETTİ

La Stampa gazetesi ‘Virüs Kuzey’in kalbini kapattı’ manşetiyle çıktı. Avvenire gazetesi de yeni önlemleri, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla çekilen bir ’emniyet kemerine’ benzetti.

İran’da koronavirüs korkusundan etil alkol içen 7 kişi öldü birçok kişi kör oldu

Dünya

Dünya genelinde Kovid-19 ölümleri 3 milyonu aştı

Dünya genelinde 140 milyon kişiye koronavirüs bulaştı, bunlardan 3 milyonu ise yaşamını yitirdi. Böyle gitmesi halinde kısa süre içerisinde koronavirüs bugüne kadarki en yüksek enfeksiyon oranına sahip virüs olacak.

BOLD – Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüste can kayıpları artıyor. Dünyada koronavirüse yakalananların sayısı 140 milyonu geçerken, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 milyonu geride bıraktı.

KAYIT ALTINA ALINMAYAN VAKALARLA SAYI DAHA FAZLA

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, koronavirüsten ölenlerin en çok meydana geldiği ülke 566 binden fazla can kaybı ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. ABD’yi Brezilya, Meksika ve Hindistan izledi. Üniversitenin verileri dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısının ise 140 milyonu geçtiğini ortaya koyuyor, ancak uzmanlar kayıt altına alınmayan vakalar olduğuna da dikkat çekerek enfeksiyon ve ölüm sayısının tahmin edilenin daha üzerinde olabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

EN YÜKSEK ENFEKSİYON ORANI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın “bugüne kadarki en yüksek enfeksiyon oranına yaklaştığı” uyarısında bulundu. Ghebreyesus, koronavirüs kaynaklı “vaka ve ölümlerin endişe verici oranlarda artmaya devam ettiğini” belirterek, “Küresel çapta, haftalık yeni vaka sayısı son iki ayda neredeyse ikiye katlandı” dedi.

“GELMEK İSTEDİĞİMİZ NOKTA BU DEĞİL”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yetkilisi Maria Van da “Kontrol önlemlerinin işe yaradığını kanıtladığımız bir pandemide 16 ay sonra gelmek istediğimiz nokta bu değil” dedi. Yetkili, salgının büyük bir hızla devam ettiği Brezilya’da 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bine yaklaştığını vurguladı. DSÖ’nün raporuna göre, yeni vakaların en fazla kayda geçtiği ülkeler Hindistan, ABD, Brezilya, Türkiye ve Fransa. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı cuma günü son 24 saatte 63 bin 82 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıklamıştı.

 

Gergerlioğlu cezaevinden yazdı: Vicdan eksenli bir toplum kuramadığımız müddetçe…

Okumaya devam et

Dünya

Prens Philip’in cenaze törenine 30 kişi katıldı

prens philip cenaze

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip için Windsor Kalesi’ndeki St George’s Şapeli’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören, koronavirüs tedbirleri kapsamında halka kapalı yapıldı.

BOLD – İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Prens Philip için Windsor Kalesi’ndeki St George’s Şapeli’nde düzenlenen törenle defnedildi.

9 Nisan’da vefat eden 99 yaşındaki Prens Philip’in cenaze töreni, koronavirüs tedbirleri kapsamında halka kapalı olarak düzenlendi. Törene Kraliçe İkinci Elizabeth ile birlikte çocukları ve torunları dahil olmak üzere 30 kişi katıldı. Törene katılanlar şapelin içinde de maskelerini taktı ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yerlerine oturdu.

Törenin yapılacağı Windsor kasabasında yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. St. George Şapeli’ne giden askeri alaya Prens Philip’in çocukları Prenses Anne, Prens Charles, Prens Edward ve Prens Andrew de eşlik etti. Şapelde Prens Philip için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kraliçe, törende Kovid-19 önlemleri gereği yalnız oturdu. Aile ile arası iyi olmadığı söylenen Prens Harry de cenaze törenine katıldı.

Prens’in tabutunu, kendisinin tasarladığı bir Land Rover taşıdı. Prensin naaşı saygı duruşunun ardından St George’s Şapeli’nin içindeki Kraliyet Lahiti’ne yerleştirildi. Törenin tamamlanmasının ardından kraliyet ailesi üyeleri şapelden ayrılmaya başladı.

Recpect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

Okumaya devam et

Dünya

Respect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

ABD’de faaliyet gösteren Respect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. 700’ü aşkın öğrencisi bulunan Enstitü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

BOLD – ABD’de faaliyet gösteren Respect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor.
Sınırlı bir kadro ve kısıtlı imkanlarla önemli hizmetler veren okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

SEFERBERLİK BAŞLATILDI

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren müessese, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile eğitimin önemini kavramış hayırseverlere özel bir program düzenliyor. “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” gibi sloganlarla farkındalık oluşturan okul çalışanları ve gönüllüleri ramazan öncesi seferber oldu.

BARIŞ VE HUZURUN TEMİNATI BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İmam Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor” dedi. Çolak, okulun vizyonu arasında yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek, genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek, üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek, çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak olarak sıraladı.

BAĞIŞ VE TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

Respect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programının konuşmacıları Gazeteci Kerim Balcı, İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doçent Dr. Salih Yücel olacak. Programda okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacaklar.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0