Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa’da Türkiye dahil 4 ülkede koronavirüs görülmedi

Dünyada koronavirüs vakası tespit edilen ülke sayısı 90’ı geçti. Avrupa ise Türkiye dahil sadece 4 ülkede Covid-19 vakası rapor edilmedi.

BOLD – Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 106 bin 893’e ulaştı. Ölü sayısı ise 3 bin 640’a yükseldi. Avrupa’da Türkiye dahil 4 ülkede şu ana kadar Covid-19 vakası görüldüğü açıklanmadı.

Çin’de ise yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 122’ye çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre ülkede Covid-19 salgını nedeniyle son 24 saatte 22 kişi yaşamını yitirdi, 40 yeni vaka tespit edildi.

Bununla birlikte ülkedeki toplam can kaybı 3’ü Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 3 bin 122’ye yükselirken Covid-19 vakası da 80 bin 814’e ulaştı.

TÜRKİYE, KARADAĞ, KIBRIS ADASI VE KOSOVA

Avrupa’da 9 Mart 2020 itibariyle koronavirüsün görülmediği ülke sayısı sadece 4: Türkiye, Karadağ, Kıbrıs Adası (KKTC ve Güney Kıbrıs) ve Kosova.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs Covid-19’un görüldüğü ülke sayısı 90’ı geçti. Özellikle salgının İtalya’ya sıçramasının ardından Avrupa ülkelerindeki vaka sayıları hızla arttı.

Covid-19’un Ortadoğu’daki yayılması ise büyük oranda İran üzerinden oldu. Resmi verilere göre Türkiye’nin, Suriye dışındaki tüm sınır komşularında koronavirüse rastlandı.

THY’nin İstanbul aktarmalı Singapur ve Nijerya uçuşlarında da Covid-19 taşıyan yolcu tespit edildi ancak Türkiye’de koronavirüs hastası olduğuna dair henüz resmi bir kayıt bulunmuyor.

VİRÜS ORTA ASYA’YI DA ETKİLEMEDİ

Salgının merkez üssü Çin ile sınır komşusu olmalarına rağmen Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’da da henüz virüse rastlanmadı. İran’ın sınır komşusu Türkmenistan’ın yanı sıra Özbekistan da Covid-19’un görülmediği ülkeler arasında yer alıyor

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI BİR GÜNDE 133 ARTTI

İtalya’da koronavirüs nedenli can kaybı sayısı rekor bir artış göstererek 366’ya ulaştı. Resmi verilere göre ölüm sayısı son 24 saatte 133 arttı. Toplam vaka sayısı da 7 bin 375 olarak açıklandı.

GENELKURMAY BAŞKANI VİRÜSE YAKALANDI

İtalya Genelkurmay Başkanı General Salvatore Farina da kendisinde koronavirüs görüldüğünü söyledi. General Farina sağlık durumun iyi olduğunu, kendi evinde tecrit altında olduğunu belirtti.

İTALYA’DA CEZAEVLERİNDE İSYAN: 3 ÖLÜ

İtalya’da koronavirüs tedbirleriyle bağlantılı olarak bazı cezaevlerinde isyan hareketlerinin görüldüğü haberleri de geliyor.

Koronavirüs tedbrileri kapsamında ziyaretlerin iptal edilmesi gibi nedenlerle Modena ve Pavia’da cezaevlerinde dün isyan çıktı. İtalyan basını, isyanların bastırıldığını ancak Modena’da çıkan yangın ve müdahalede 3 kişinin öldüğünü belirtti.

VATİKAN’DA PAZAR DUASI İLK KEZ VİDEO İLE YAPILDI

Avrupa’nın en ağır koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olan İtalya’nın sınırları içinde yer alan Vatikan’da virüse karşı alınan tedbirler nedeniyle geleneksel Pazar duası ilk kez canlı video bağlantısı ile yapıldı.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco geleneksel Pazar duası Angelus’u, Vatikan’daki Apostolik Saray’ın kütüphanesinde kaydedilen video ile yönetti.

Canlı yayın, Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda kurulu ekranlardan, burada toplanan az sayıda kişi tarafından takip edildi.

Papa dua sonrası ise pencereden meydandaki insanları birkaç saniyeliğine selamladı.

Papalar 1954’ten bu yana geleneksel olarak Angelus duasını Vatikan’daki Apostolik Saray’ın penceresinden, San Pietro Meydanı’ndaki kalabalığa seslenerek yönetiyor. Ancak Papa’nın seyahatte olması gibi istisnai durumlarda bu dua farklı şekilde organize edilebiliyor.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 237

İran Hava Yolları, Avrupa ülkelerine seferlerini askıya aldı. Bazı Avrupa ülkeleri de daha önce İran Hava Yolları’nın seferlerini durdurmuştu. İran’da resmi verilere göre koronavirüs sonucu ölenlerin sayısı en az 237. Vaka sayısı ise 7 bin 161.

GÜNEY KORE’DE SALGIN YAVAŞLIYOR MU?

Güney Kore’de koronavirüsten en fazla etkilenen kent olan Daegu’nun belediye başkanı, salgının yavaşladığına dair işaretler olduğunu söyledi.

Daegu’da üst üste üçüncü gün, teyit edilen vaka sayıları azaldı. Güney Kore’de son 24 saatte testler pozitif çıkanların sayısının 248 olduğu açıklandı.

Güney Kore genelinde vaka sayısı ise 7 bin 134. Virüs nedeniyle ülkede 50 kişi hayatını kaybetti.

Koronavirüs nedeniyle sınırlarını kapatan Kuzey Kore ise aralarında bazı diplomatların da bulunduğu 60 yabancıyı Rusya’nın doğusundaki Vladivostok kentine gönderdi. Bu kişiler daha önce ülkede karantinaya alınmıştı.

PORTEKİZ LİDERİ TÜM PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında iki hafta boyunca tüm resmi programlarını iptal etti.

Marcelo Rebelo de Sousa bu kararı, Salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ziyaret eden çocukların okul arkadaşlarından birinin hastaneye kaldırılması üzerine aldı. Çocukta koronavirüs görülmediği açıklandı.

FRANSA’DA BÜYÜK ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Fransa’da 1000’den fazla kişinin katıldığı tüm etkinlikler ikinci bir emre kadar yasaklandı.

Ülkede şu ana kadar virus sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 19.

Fransa’da Ulusal Meclisi’nin iki üyesinde daha koronavirüs görüldüğü duyuruldu. Virüs görülen milletvekillerinin adları ise açıklanmadı.

SUUDİ ARABİSTAN’DA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Suudi Arabistan’da koronavirüs nedeniyle ikinci bir emre kadar tüm ilk ve orta dereceli okullarla üniversitelerde eğitime ara verildi. Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, okulların kapalı olduğu süre içinde de eğitimin sanal okullar üzerinden sürdürüleceğini açıkladı.

Ülkede temel hizmet verenler hariç, tüm iş yerleri de halen kapalı. Suudi Arabistan’ın doğusundaki Katif kenti karantina altına alındı, şehre girişler ve çıkışlar yasaklandı.

Katif’te koronavirüs görülenlerin kısa süre önce İran’ı ziyaret ettikleri ya da İran’ı ziyeret edenlerle temas kurdukları bildiriliyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ise ülkedeki Covid-19 vaka sayısının 11’e yükseldiğini açıklamıştı.

ABD’DE ÖLÜ SAYISI 21 OLDU

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle şu ana kadar 21 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yetkililer, 18’i Washington, 2’si Florida ve biri Kaliforniya’da olmak üzere ülke genelinde Covid-19 kaynaklı ölüm sayısının 21’e çıktığını açıkladı.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen ve Kaliforniya açıklarında bekletilen 3 bin 500 kişilik yolcu gemisinde olanlar da dahil 33 eyalette koronavirüs tespit edilenlerin sayısının 512’ye ulaştığını bildirdi.

Yetkililer, Kaliforniya açıklarında bekletilen Grand Princess yolcu gemisinin pazartesi Oakland kentine yanaşacağını ve gemideki Amerikalı yolcuların Kaliforniya, Texas and Georgia eyaletlerindeki askeri üslere götürülerek virüs tespit edilenlerin 14 gün karantinaya alınacağını açıkladı.

OREGON EYALETİNDE OHAL İLAN EDİLDİ

ABD’de son olarak Oregon eyaletinde koronavirüs nedeniyle 60 gün boyunca olağanüstü hal ilan edildi. Eyalette şu ana kadar 14 kişide virus görüldü.

ABD’de ise şu ana kadar koronavirüs sonucu ölenlerin sayısı 19.

KATAR, 14 ÜLKEDEN GELİŞLERİ YASAKLADI

Katar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı önlem amaçlı 14 ülkeden gelenlerin Katar’a girişini yasakladı.

9 Mart’tan itibaren, Çin, Mısır, Hindistan, İran, Irak, Lübnan, Bangladeş, Nepal, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Sri Lanka, Suriye ve Tayland’dan gelenler ülkeye alınmayacak.

Katar Havayolları, salgından en çok etkilenen Avrupa ülkesi İtalya’ya yapılan seferleri daha önce askıya almıştı. Resmi rakamlara göre ülkedeki koronavirüs vaka sayısı 15’e yükseldi.

İran’da koronavirüs korkusundan etil alkol içen 7 kişi öldü birçok kişi kör oldu

 

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular