Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çamaşır makinesi faturası olmayana kredi yok!

Merkez Bankasının zorunlu karşılık hamlesi sonrası BDDK’nın tüketici kredilerini frenlemek için yeni tedbirler üzerinde çalıştığı öğrenildi. Buna göre kredi kullanan vatandaştan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon veya tatil harcaması gibi giderlerin belgelenmesi istenebilecek.

BOLD Vatandaşın cebinde her geçen gün kendini daha çok hissettiren ekonomik kriz tüketici kredi taleplerini artırdı.

ÖNCEDEN GELİRİN BELGELENMESİ YETERLİ SAYILIYORDU

AKP iktidarının söz konusu gelişme karşısında aldığı önlem ise tüketici kredi alımını şarta bağlamak oluyor. Şimdiye kadar bankalardan sadece gelir belgelenmesi ile alınabilen krediler artık daha zor verilecek.

İLK ENGEL HAFTA SONU MERKEZ BANKASINDAN GELDİ

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre ekonomi yönetiminin faizlerin düşmesi ile yüzde 38 artarak enflasyona olumsuz etkide bulunacağını düşündüğü tüketici kredilerine ilk engel hafta sonu Merkez Bankasından gelmişti.

FİNANSAL İSTİKRARIN DESTEKLENMESİ AMAÇLI YAPILACAK İDDİALI

Yapılan düzenleme ile bankaların mevduat munzam oranlarında tatbik ettiği teşviklerden yararlanması için daha az tüketici kredisi kullanmalarını sağlamaya çalıştı.

Yeni uygulamanın, kredi arzının tüketimden ziyade sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek verimli ve üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesine, cari işlemler dengesinin olumlu etkilenmesine ve finansal istikrarın desteklenmesine katkı sağlayacağı ileri sürüldü.

BBDK DA VATANDAŞIN BUZDOLABINA, TELEVİZYONUNA YÖNELDİ

Merkez’in ardından bir tedbir de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca (BDDK) alınacağı öğrenildi. Tüketici kredilerini frenlemek ve amacına uygun kullanımını sağlamak için bankalara başvuran vatandaştan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon veya tatil harcaması gibi giderlerin belgelenmesini isteyecek bir düzenleme hazırlığı olduğu öğrenildi.

UZMANLAR İKİYE AYRILDI: BEKLENECEK, İŞE YARAMAYACAK

Öte yandan petrol fiyatlarındaki düşüşle cari açıkta beklenen iyileşmenin tüketim tarafında hükumetin elini rahatlatacağını düşünen uzmanlar ise BDDK’nın önleminin bu sebeple bir süre rafta tutulacağını düşünüyor.

Ancak kimi uzmanlar kredilerin daha çok, kredi kartı borcu ödemek isteyen vatandaşlarca kullanıldığını belirterek bu kişilerin zor durumda kalabileceği uyarısı yapıyor.

SON BİR YILDA YÜZDE 38 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

BDDK radarında ki konut ve taşıt hariç tüketici yani ihtiyaç kredileri son 1 yılda yüzde 38 arttı. Geçen yılbaşında 202,4 milyar olan krediler, Şubat 2020 sonunda 76 milyar artıp 278 milyar lirayı aştı.

İTHALATI VE İÇ TALEPLE GELEN ENFLASYONU TETİKLİYOR

İhtiyaç kredileri tüketimi artıran unsurlar arasında yer alıyor. Artışın bir kısmı ithalat talebi oluşturduğu için cari açığa olumsuz yansıyabiliyor. Aynı zamanda iç talebin kuvvetlenmesi enflasyonu da artıran unsurlar arasında sayılıyor.

AKP’li Kuzu, “tanımam” dediği Zindaşti’yle telefonda defalarca görüşmüş

Ekonomi

Özel hastanelerdeki tüm koronavirüs işlemlerini artık SGK ödeyecek

SGK, bir süredir özel hastanelerde koronavirüs tedavisi sonrasında yüksek faturalar çıkarılıp ücret alınması ile ilgili tartışmalara son verdi. Artık pandemi hastanelerinde koronavirüs tedavisinde kullanılan tüm işlemlerin ücretini SGK ödeyecek.

BOLD – Pandemi hastanelerinde koronavirüs tedavisinde kullanılan tüm işlemler SGK geri ödeme kapsamına alındı. Özel hastanelerde yapılan tüm işlemleri artık SGK ödeyecek.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Bu kapsamda bugün Resmi Gazete’de alınan kararlar yayınlandı ve Pandemi hastanelerinde koronavirüs tedavisinde kullanılan tüm işlemler için ödeme planı belirlendi. Pandemi bakım hizmeti, “Sadece pandemi süresince, pandemi olgularına yönelik tedavilerde 510010 ile birlikte faturalandırılır. Ayrıca pandemi süresince pandemi olgusu olup olmadığına bakılmaksızın 510090 kodu ile birlikte faturalandırılır. Günde bir adet faturalandırılır” şeklinde listeye eklendi. Böylece hem koronavirüs hem de immün plazma yoluyla koronavirüs tedavisi SGK kapsamına alınmış oldu.

YOĞUN BAKIMLAR DA SGK KAPSAMINA ALINDI

Yine aynı düzenlemede Erişkin-Çocuk Yoğun Bakım Hizmetleri içinde pandemi bakım hizmeti, birinci, ikinci ve üçüncü basamak yoğun bakımlar da SGK kapsamına alındı. Ayrıca yine Resmi Gazete’de yer alan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararına göre, pandemi ve immün plazma tedarik ve uygulamasında kullanılacak ilaçlar da SGK geri ödeme kapsamına alındı. Bu kapsamda bugün Resmi Gazete’de alınan kararlar yayınlandı ve Pandemi hastanelerinde koronavirüs tedavisinde kullanılan tüm işlemler için ödeme planı belirlendi.

İstanbul Metrosu’nda termal kamera dönemi: Ateşi olan binemeyecek

Okumaya devam et

Ekonomi

Yabancı sermaye Türkiye’den hızla kaçıyor: 3 yılda gelen para 3 ayda uçtu

Yabancı sermayenin Türkiye’den çıkışı hızlandı. Son 3 yılda Türkiye’ye 5.3 milyar dolar gelirken, geride kalan 13 haftada çıkan para 6.5 milyar dolara ulaştı.

BOLD – Yabancıların Türk tahvil ve hisse senetlerinden kaçışı kesintisiz devam ediyor. Son 13 haftada çıkan para 6.5 milyar dolara ulaştı. Yabancıların son 3 yıl toplamındaki net portföy hareketleri daha 2020’nin ilk 3 ayında buhar oldu.

YABANCILAR ARTIK DEVLET TAHVİLİ ALMIYOR

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre yabancıların 2017-2019 yıllarındaki net portföy hareketleri toplamı ise 5.3 milyar dolar seviyesindeydi. Son 13 haftada çıkan para 6.5 milyar dolara ulaştı. Yabancıların Türkiye Hazinesi’nin çıkardığı iç borçlanma senetlerindeki payı ise yüzde 7 ile son 30 yılın en düşüğüne indi.

3 AYDA 6.5 MİLYAR DOLAR TÜRKİYE’DEN ÇIKTI

Merkez Bankası’nın yurt dışı yerleşikler menkul kıymet portföyü verilerine göre, yılbaşından 27 Mart haftası ile biten döneme kadarki 13 haftada hisse senelerinden kesintisiz 2 milyar dolar çıkış oldu. Devlet iç borçlanma senetlerinde de toplam 4.4 milyar dolar kaçtı.

RESESYON KAYGISI KAÇIŞI HIZLANDIRIYOR

Özel sektör tahvil ve bonolarından ise 62 milyon dolar çıkış oldu. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Mart 2020 portföy akımı verilerine göre, global resesyon kaygısının arttığı bu dönemde gelişmekte olan ülkelerden 83.3 milyar dolar ile rekor para çıkışı oldu.

70 maddelik infaz paketi komisyonda kabul edildi

Okumaya devam et

Ekonomi

Demokratik Kongo bile faturaları sildi

Birçok ülke gibi Demokratik Kongo Cumhuriyeti de koronavirüsten etkilenen vatandaşlarının zor durumda kalmaması adına iki aylık faturalarını sildi. Türkiye ise fatura silmek yerine uzaktan fatura kesme uygulaması getirerek kullanılmayan enerjinin de bedelini istedi.

BOLD – Türkiye’de eve hapsolan milyonlarca vatandaş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bile yaptığı gibi faturaların silinmesi beklenirken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yeni bir uygulamaya imza atarak uzaktan faturalandırma sistemini getirdi. Karara göre karantina bölgelerinde sayaçlar okunmayacak. Bu bölgelerde son 2 yılın ortalama tüketimi üzerinden faturalar kesilecek.

KAPANAN İŞLETMELER FATURA ÖDEYECEK

Düzenlemeye CHP sözcüsü Faik Öztrak’tan tepki geldi. Öztrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kongo’yu örnek göstererek “En yoksul ülkelerden Kongo’da bile devlet vatandaşlarının iki aylık elektrik-su faturalarını ödeyecek. En büyük 20 ekonomiden biri olan Türkiye’de ise, koronadan kapanan işletmelerin kullanmadığı elektrik ve doğal gaz 3 ay boyunca ortalama tüketimden faturalanacak. Pes doğrusu” ifadelerini kullandı.

FATURALAR 3 AY ERTELENMELİYDİ

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer de kararın toplumda hayal kırıklığı oluşturduğunu kaydederek, yapılması gerekenin bu dönemde doğalgaz bedelinin 3 ay süreyle vatandaştan istenmemesi olduğunu ifade etti. Gürer, 250 bine yakın işletme ve esnafın kepenk kapattığını, bu nedenle işsizler ordusuna milyonlarca yeni işsizin eklediğini hatırlatarak, “Böyle bir ortamda yapılması gereken, vatandaşlardan 3 ay süreyle elektrik ve doğal gaz ücreti talep etmemek olmalıydı” dedi.

HALKIN DEĞİL ŞİRKETLERİN YARARI GÖZETİLDİ

Düzenlemeye tepki gösteren Sol Parti’den yapılan açıklamada halkın iş, can ve aş derdinde, şirketlerin para peşinde olduğunun altı çizildi. EPDK düzenlemesine tepki gösterilen açıklamada, “Elektrik ve doğal gaz faturalarının geçen yılki ortalamasıyla düzenlenmesi halkın yararını gözeten değil, özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinin kazançlarını garanti altına almayı amaçlayan bir uygulamadır” denildi.

Gergerlioğlu: “Getirilen yasanın ruhunda bile ayrımcılık var”

Okumaya devam et

Popular