Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Jeffrey: İdlib’de Türkiye’ye yardım için neler yapabileceğine bakıyoruz, her seçenek masada

James Jeffrey, İdlib’de Türkiye’ye yardım için NATO’nun neler yapabileceğine baktıklarını, her seçeneğin masada olduğunu söyledi. Ankara Büyükelçisi Satterfield ise S-400 uyarısında bulundu.

BOLD – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’de Türkiye’ye yardım için NATO’nun neler yapabileceği konusunu değerlendirdiklerini, her seçeneğin masada olduğunu söyledi.

Görüşmelerde ve basın toplantısında Jeffrey’ye ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield eşlik etti.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Suriye’nin İdlib vilayeti için talep ettiği askeri yardım konusunda Brüksel’deki NATO karargahında müttefiklerle görüşmeler yürüttü. Jeffrey müttefiklerle İdlib’deki ateşkesi Rusya ve Suriye hükumetinin ihlal etmesi halinde alınabilecekleri önlemleri de ele aldı.

HAVADAN NE YAPILABİLECEĞİNE BAKIYORUZ

Brüksel’de konferans bağlantısıyla gazetecilerle basın toplantısı düzenleyen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi, NATO’nun İdlib’de Türkiye’ye yardım etmek için ne yapabileceğine baktıklarını söyleyerek “Her şey masada” dedi.

James Jeffrey, Türkiye’ye yardım için Suriye’nin İdlib vilayetine kara birlikleri konuşlandırma ihtimalini dışlayabileceklerini, havadan ne yapılabileceklerine baktıklarını söyledi.

RUSYA VE SURİYE TOPYEKÜN ZAFER KAZANMA PEŞİNDE

Jeffrey, “İdlib’de kalıcı ateşkesin Rusya ve Suriye’nin çıkarına olduğuna inanmıyoruz. Onlar topyekun zafer kazanma peşinde” görüşünü dile getirdi.

“İLİŞKİLERDE İLERLEMEK İÇİN S-400’LERE ÇÖZÜM BULUNMALI”

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili tutumunu netleştirmesi gerektiğini ifade etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield de Türkiye’yle güvenlik alanındaki ilişkilerin ilerleyebilmesi için S-400 konusunda bir çözümün bulunması gerekeceğini söyledi.

ERDOĞAN “ABD YUMUŞADI” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme sonrası uçakta AKP’ye yakın gazetecilere yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya’dan satın alınan S-400 hva savunma sistemi konusunda yumuşadığını iddia etmişti.

Erdoğan, “S-400 konusunda tabi onlar da epeyce yumuşadılar, “S-400’leri devreye almayacağınıza dair bize söz verin” noktasına geldiler”  ifadesini kullanmıştı.

“REJİM İLERLERSE ASKERLERİMİZ MÜDAHALE EDECEK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün AA’ya yaptığı açıklamada İdlib bölgesinde Suriye Ordusu’nun ilerlemesi durumunda bölgedeki Türk askerlerinin karşılık vereceğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Rejim ateşkese uymazsa, bunu da Moskova’da net şekilde ortaya koyduk, bugüne kadar kahraman ordumuz, Mehmetçiğimiz, askerimiz, silahlı kuvvetlerimiz ne yaptıysa onu yaparız. Karadan onu yaparız. SİHA’larımız (silahlı insansız hava aracı) bugüne kadar rejim unsurlarını nasıl yok ettiyse, orada uçaklarmış, helikopterlermiş, tanklarmış, hava savunma sistemi ya da karıştırıcı ne varsa, kimyasal silahların ya da varil bombalarının yapıldığı tesislerin yok edilmesi dahil ne gerekiyorsa onu yaparız’’ ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapıları kapatma düşüncemiz yok

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Popular