Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Parazit” Mel Gibson’un rekorunu tarihe gömdü

En iyi film ödülünü alan ilk yabancı film olarak Oscar tarihine geçen Parazit’ten bir rekor da İngiltere’de geldi.

BOLD– 2019’da büyük sükse yapan ve 2020’yi Oscar’la kucaklayan Parazit, sinema tarihinde yeniliklerle yer almaya devam ediyor. Bong Joon Ho’nun filmi İngiltere’de tüm zamanların en çok izlenen yabancı dilde yapımı oldu.

Parazit; hem En İyi Film hem En İyi Yönetmen ödüllerini almıştı.

16 YILLIK REKOR TARİH OLDU

2020 Oscar Ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo, yabancı dilde en iyi film ödüllerini kucaklayan Parazit, İngiltere’de önemli bir başarıya imza attı. Güney Kore yapımı Parazit, 14.5 milyon dolar hasılat yaparak 16 yıldır Mel Gibson filmi The Passion Of Christ (İsa’nın Çilesi) filmine ait olan “en çok hasılat yapan yabancı dilde film” rekorunu ele geçirdi. Hemen belirtelim Mel Gibson’ın filmi ADB yapımı olmasına rağmen daha gerçekçi olaması için Latince ve Aramice olarak çekilmişti.

İngiltere’de diğer birçok ülkenin aksine Oscar’dan sonra gösterime sokulan film “En İyi Yabancı Dİlde Fİlm” açılışına da imza atmıştı. Bu başarı üzerine filmin kopya ve salon sayısı artırılmıştı. Parazit dünya genelinde şu ana kadar 257 milyon dolarlık hasılat yaparken bunun 50 milyon doları ABD’de elde edildi. Film Türkiye’de ise gösterimde bulunduğu 19 hafta boyunca şu ana kadar 410.549 kişi tarafından izlendi ve toplam 6.567.640 TL hasılat elde etti.

Kültür

İletişim Başkanlığı’ndan Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca resim sanatının büyük ismi Osman Hamdi Bey anısına hazırlanan dijital sergi, 26 Ekim’de Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde açılacak.

BOLD“360 Kültür Sanat Projesi” kapsamında hologram ve özel projeksiyon teknolojisiyle gerçekleştirilen dijital sergilerden biri daha hayata geçiyor. Türk sanat tarihinde müstesna bir yere sahip olan Osman Hamdi Bey adına dijital sergi, 26 Ekim Pazartesi günü Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi‘nde açılacak.

Ressamlığının yanı sıra müzeciliğin de öncüsü olan Osman Hamdi Bey’in 50’ye yakın özel eseri ve bilinmeyen yönleri hologramlar ve özel projeksiyon cihazları ile ‘360 Kültür Sanat Gösterimi’ altında sanatseverlerle buluşturulacak.

Osman Hamdi Bey Dijital Sergisi, 9 Kasım‘a kadar 11.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Misafirler, dijital sergide pandemi koşulları çerçevesinde alınan tedbirlerle ağırlanacak.

Okumaya devam et

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Popular