Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Bir vatandaşımızda koronavirüsü tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk Koronavirüsü vakasının ortaya çıktığını açıkladı.

BOLD-Türkiye saatiyle gece saat 00.45 sularında son dakika basın toplantısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akşam saatlerinde bir vatandaşın Koronavirüsü test sonuçlarının pozitif çıktığını vurguladı.

“Tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil” diyen Bakan Koca, “Bu an burada olmamın nedeni; bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflıktır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bu akşam saatlerinde bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastamız bir erkektir.” açıklamasında bulundu.

Virüs tespiti yapılan hastanın Avrupa’dan geldiğini açıklayan Bakan Koca, yüksek ateş ve öksürük şikâyetiyle ortaya çıktığını belirtti. “Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır” diyen Koca, “Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkamayalım. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık.” dedi.

Karantina altına alınan hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Bakan Koca, hastanın aile bireylerinin ve temas ettiği kişilerin tetkiklerinin devam ettiğini aktardı. Bakan Koca, hastanın hangi şehir de olduğunu açıklamadı.

İtalya’da virüs nedeniyle bir günde 168 kişi hayatını kaybetti

 

Gündem

Gazeteci Sibel Hürtaş gözaltına alındı: Kötü muameleye uğradım

Avukatların Ankara’daki hak arayışını takip eden gazeteci Sibel Hürtaş, gözaltında polis tarafından kötü muameleye maruz kaldığını duyurdu.

BOLD – Hükûmetin “Çoklu Baro” düzenlemesine karşı çıkan baro başkanlarının TBMM bahçesinde bekleyişlerini takip eden Artı Tv muhabiri Sibel Hürtaş, polis tarafından gözaltına alındı.

Hürtaş, Twitter hesabından yaptığı son paylaşımda “Gözaltındayım. Karakola götürülürken kötü muameleye uğradım” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Cemal Kaşıkçı cinayeti davası başladı: 20 sanık firari

Orta Doğu’nun etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili davada firari 20 sanığın yargılanma süreci başladı. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

BOLD – Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin, haklarında ‘tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürmeye azmettirme’ ve ‘tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçlarından dava açılan 20 sanığın yargılanmasına İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS TALEP EDİLİYOR

Duruşmaya, haklarında yakalama kararı bulunan firari 20 sanık katılmadı. İddianamenin özetlenerek okunmasıyla başlayan duruşma, Hatice Cengiz’in müşteki sıfatıyla ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 117 sayfalık iddianamede, Kaşıkçı’nın öldürülmesi eylemini gerçekleştirmek üzere görevlendirme yapıp diğer sanıklara gerekli talimatları veren sanıklardan Ahmet bin Muhammed el-Asiri ve Suud el- Kahtani’nin ‘tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Diğer 18 sanık hakkında da ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis talep ediliyor.

Akdeniz’de “Yüksek Askeri Şura” oyunları

Okumaya devam et

Gündem

“Eşimi profesör olarak çalıştığı hastanede kelepçeyle dolaştırdılar”

Beş gün önce hayatını kaybeden KHK’lı akademisyen Prof. Dr. Haluk Savaş’ın eşi Esen Savaş, eşinin görev yaptığı hastaneden kelepçe ile dolaştırıldığını, kendisinin de gardiyanlar tarafından tehdit edildiğini söyledi.

BOLD – 30 Haziran 2020’de hayatını kaybeden KHK’lıların sembol ismi Prof. Dr. Haluk Savaş’ın eşi Doç. Dr. Esen Savaş, eşinin cezaevi ve hastalık sürecinden yaşadığı hak ihlallerini anlattı.

16 yıl çalıştığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevinden 1 Eylül 2016’da ihraç edilen Haluk Savaş, ilk önce 20 Temmuz 2016’da bir tweet nedeniyle gözaltına alındı, sonra serbest bırakıldı. 28 Eylül 2016’da tekrar alınıp bu kez tutuklandı ve Gaziantep Cezaevine gönderildi. Hapiste kaldığı dönemde safra kesesi yolu kanserine yakalanan Savaş’ın hapisten çıktıktan sonra pasaport engeli ile karşılaştı. Almanya’ya tedaviye gidebilmek için verdiği mücadele ile herkese örnek oldu.

TAHLİLLERİNİ KAYBETTİLER

RS FM’den Atilla Güner’e konuşan Esen Savaş, pasaport meselesine gelen kadar birçok şeye engel olunduğunu söyledi ve “Kendisini cezaevine ziyarete gittiğimde sarılık olduğunu fark ettim. Ben de dahiliye hekimiyim. Kendisine söyledim. Hepatit taşıyıcılığı vardı. Bir iki bulgu sordum. Ama bulgular hepatit nedeniyle olmadığını öğrendik. Yapılan tahliller kayboldu. 15 gün orada vakit kaybettik.” dedi.

“GARDİYANLAR EŞİNİZİ ERZURUM’A SÜRERİZ DİYE TEHDİT ETTİ”

Eşinin acilen hastaneye sevk edilmesi için uğraştıklarını belirten Savaş, “Avukatı aradım, derhal hastaneye sevk edilmesi lazım, bu çok önemli bir şey dedim. O an ön tanıyı koydum açıkçası. Sevk ettirmeye uğraştık. Hastanedeyken de profesör olarak çalıştığı üniversitenin hastanede kelepçe ile dolaştırdılar. Hatta MR, BT gibi tetkikleri biraz hızlandırdım diye gardiyanlar beni tehdit ettiler. Eşinizi Erzurum’a süreriz, tedavisini de yaptırmazsınız dediler.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR ÇEKTİK”

Esen Savaş: “Eşimi hastaneye yatırdığımız süreçte değerleri çok yüksek düzeydeyken refakatçi iznim olduğu halde onu o halde gördüm diye ertesi gün apar topar tekrar cezaevine gönderildi. Orada 15 gün daha kaybettik. Oysaki değerleri düşürmek için sıvı tedavisi vermeleri gerekiyordu. Bunu yapmadılar. Artık başsavcılık mı rektörlük mü bilemiyorum. O şekilde bir eziyet çektik. Ameliyat olurken cerrahi bölümünün en çömezine verdiler. Son anda bir hocamız vicdanı rahat etmemiş girmiş. O ameliyatta usta olan bir hocaydı. Çok büyük sıkıntılar çektik.”

“35 YILDIR TANIYORUM ONU, YILANI, AKREBİ DAHİ ÖLDÜRMEZDİ”

Esen Savaş, eşiyle nasıl tanıştıklarını, evliliklerini ve Haluk Savaş’ın insan yönleri hakkında da bilgi verdi: “26 yıl önce evlendik. Lise arkadaşımdı Haluk. 35 senedir tanıyorum onu. Karıncayı incittiğini bilmiyorum. Yaylada evimiz var. Yılanlar dolaşır bazen. Yılanı bile öldürmez. Akrebi öldürmez. Tutar ucundan kağıtla bir şeyle dışarı atar. Kimseye zararı olduğunu görmedim. Kimseyi kıskandığını da görmedim. Her yere dişiyle tırnağıyla hak ederek geldi. Türkiye’deki en iyi psikiyatristlerden biriydi. En çok yayını olanlardandı.”

130 KİLODAN 65’E  DÜŞTÜ

Haluk Savaş, Türkiye genelinde KHK’lıların hak mücadelesini örgütlemek ve yaygınlaştırmak için şehirlere gidip KHK platformalarının kurulmasına öncülük etti. Yayın yönetmenliğini yaptığı KHK TV, KHK Akademi, düşüncü ve haber sitesi Özgür Platformu’nu kurdu. 130 kilodan 65’e kadar düşse de son 2 yılı dolu dolu geçti. Ağır hasta olduğu halde uzmanlık alanıyla ilgili online yaptığı yayınlarla bilimsel çalışmalarına devam etti.

“EDEBİYAT PROGRAMI YAPMIŞ”

Esen Savaş eşinin ne ile ‘suçlandığını’ ise şöyle açıkladı:

“Suçlandığı şey ne? Bank Asya’da hesabının olması, çocuklarımızın şimdi fetö dedikleri o zaman göklere sığdıramadıkları okullara gitmiş olması. Başka da hiçbir suçlama yok. 20 sene önce de bir edebiyat programı yapmış STV’de, parası karşılığında yapmış, bunlar…

Beraat da etmişti. Bunlar su olacak şeyler değil zaten. Yasal olmayan bir bankaya yatırmamış, yasal olmayan bir okula göndermemiş, Milli Eğitim onaylı bir okula göndermiş, BBDK tarafından açık olan bir bankaya para yatırmış, yani bir çeteyi mi bir örgüte mi yardım etmiş? Böyle bir şeyin belgesi mi var. Kim yapar bunu? Suçlandığı şeyler bunlar yani. Başka bir şey değil.

“BU ÜLKEYE ADALETİN GELDİĞİNİ GÖREBİLECEK MİYİM?”

Gidene kadar hep vatan, millet diyerek gitti. Benim eşim milli maçta ağlayan vatanseverdi bir insandı. Sol literatüre de hakim, Müslüman, inançlı bir insandı. Çok entelektüeldi. Böyle insan Türkiye’de parmakla sayılır. İyiliğini saymakla bitiremem. Bu ülkeye huzurun ve adaletin geldiğini görebilecek miyim derdi.”

KHK’lı Haluk Savaş’ın cenazesini KHK’lı imam kıldırdı

“Umudun Adı: Haluk Savaş” belgeseli yayınlandı

Okumaya devam et

Popular