Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yunanistan’ın sığınmacıları Türkiye’ye ‘geri itme’ dosyası ilk kez yargıya taşındı

Geçen yıl mayıs ayında Yunanistan’dan Türkiye’ye geri itilen (push-back) matematik öğretmeni Ayşe Erdoğan’ın dosyası Yunanistan’da yargıya taşındı.

BOLD- Yunanistan’ın sığınmacıları Türkiye’ye ‘geri itme’ dosyası ilk kez yargıya taşındı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 28 ay hapis yatan Ayşe Erdoğan, geçen yıl Meriç’ten Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya geçebilmek için yola çıkmıştı. Fakat Yunan polis güçleri tarafından Meriç’ten geri itildi. Türkiye tarafında da hemen tutuklanıp tekrar Gebze Cezaevine gönderildi.

ÇEKTİĞİ VİDEO DELİL OLDU

Ayşe Erdoğan’ın dosyasının yargıya taşınmasında o günlerde çektiği video etkili oldu. Londra Üniversitesi merkezli Forensic Architecture (Adli Mimarlık), şubat ayında Yunanistan merkezli insan hakları derneği HumanRights360’ın katkısıyla bir video hazırladı. Videoda, Ayşe Erdoğan ve yanındaki iki kişinin 4 Mayıs 2019’da Yunanistan topraklarına girdiğini ve ertesi gün ülkelerine geri gönderildiği ortaya konuluyor.

Euronews’ten Zübeyir Koçulu’nun haberine göre HumanRights360’ın başkan yardımcısı ve hukuk ekibi başkanı Eleni Takou, hemen her gün Meriç’ten itilen bir tanık ya da yakınıyla görüştüklerini söyledi. Ancak geri itildiğine dair görüntü çeken ya da çektiği görüntüleri korumayı başaran az sayıda mağdur olduğunu ifade etti.

GERİ İTME DEĞİL, GERİ İADE

Adli Mimarlık araştırmacısı Stefanos Levidis’e göre bu sadece bir push-back (geri itme) değil, aynı zamanda geri iade. Levidis, “Yunanistan Ayşe’yi sadece Türkiye’ye geri göndermedi, aynı zamanda cezaevine geri gönderdi. Ve intihar teşebbüsleri, açlık grevleriyle Gebze cezaevinin bir şaka olmadığını hepimiz biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SONUÇ ALACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Ayşe Erdoğan’ın Yunanistan’daki gönüllü avukatları Adli Mimarlık videosunun bir kopyasını Orestiada’daki soruşturmayı yürüten savcıya sundu. Greek Council for Refugees (GCR) avukatı Klotildi Prountzou, Adli Mimarlık’ın geri itmeyi yeniden modellemesinin, hikâyedeki noktaların birleştiğinin başka bir kanıtı olduğunu belirtiyor. Ayşe Erdoğan’ın avukatı “Bu davadan sonuç alacağımıza inanıyoruz çünkü olay doğru. Savcıyı, tüm delilleri hukuka uygun bir biçimde yeniden incelemeye davet ediyoruz” diyor.

60 FOTOĞRAF, 4 VİDEO, 1 SAĞLIK BELGESİ SUNULDU

GCR hukukçuları kasım ayına kadar Yunan yargısına Ayşe Erdoğan’ın ülkeye girdiğini ve daha sonra Türkiye’de tutuklandığını gösteren 60 fotoğraf, ekran görüntüsü, dört video ve bir sağlık belgesi sundu. Erdoğan’ı tutuklayan Türk mahkemesinin gerekçeli belgesi de bunlar arasında.

BANA YAŞATTIKLARINI ASLA UNUTMAYACAĞIM

Euronews’ten Zübeyir Koçulu’nun sorularını cevaplayan Ayşe Erdoğan Avrupa’da geçirebildiği birkaç saati şöyle hatırlıyor: “Bana yaşattıklarını asla unutmayacağım. Cheimonio polis karakolunda sığınma başvurusu yapmak istedim ama hiçbir şekilde resmi işlem yapılmadı. Yolda yürürken ayağım burkulmuştu, tedavi etmeyi reddettiler. Yunanistan’a orayı yağmalamak için gitmedim. Orada kalmayı bile düşünmüyordum, başka bir Avrupa ülkesine gitmeyi planlıyordum. Ülkemi, beni terörist olarak damgaladığı ve yaşama hakkı tanımadığı için terk etmek zorunda kaldım.”

Gündem

Bile bile lades: Pozitif AKP’li vekil Soylu’yla toplantılara katılıp muhtarlarla selfi çektirdi

Eşi ve çocukları koronavirüse yakalanan ve karantinaya yerine İçişleri Bakanı Soylu’yla muhtarlar toplantısına katılan, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’nın koronavirüs testi pozitif çıktı.

BOLD – AKP İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca’nın eşi Yavuz Kaynarca, sosyal medya hesabından hem kendisinin hem de iki oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Eşinin ve kızının testinin negatif çıktığını da belirten Kaynarca, evinde tedavi altında olduğunu belirtti.

YAKIN TEMAS KURDU

Öte yandan yerel haber sitesi Silivri.com’a göre, eşinin testi pozitif çıkan ve daha sonra kendisi de koronavirüse yakalanan AKP’li vekil Tülay Kaynarca, karantinada olması gerekirken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Silivrili muhtarların bir araya geldiği toplantıya katıldı. Tülay Kaynarca’nın, bazı muhtarlarla da yakın fiziki temas kurarak selfi çektirdiği öğrenildi.

SOYLU SIRTINI DÖNDÜ

Bakan Soylu’nun toplantı sırasında hemen sağ tarafında oturan Kaynarca’ya sırtını dönerek konuşması dikkat çekerken, İçişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından paylaşılan fotoğraflarda Tülay Kaynarca’nın yer aldığı görüldü.

KARANTİNADAN KAÇANLARA CEZA UYGULANIYOR

Sağlık Bakanlığından yapılan bilgilendirmede koronavirüs hastalarıyla temaslı olan kişilerin 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Temaslı olduğu için karantina bulunması gerekmesine rağmen dışarıya çıkanlara 3 bin 150 lira para cezası uygulanıyor. Son düzenlemede ise karantina kararına uymayanlar yurtlara yerleştiriliyor.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 10 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

İşte İstanbul’un yeni koronavirüs kısıtlaması

İstanbul’da sokağa çıkma yasağının düşünülmediğini ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durdurulamayan vaka artışı yüzünden megakente getirilecek diğer kısıtlamalar hakkında bilgi verdi.

BOLD – Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul için yeni bir sokağa çıkma yasağının düşünülmediğini söyledi.

VAKA ARTIŞ ORANI YÜZDE 62

Toplantının önemli bir bölümünü İstanbul’a ayıran Koca: “İstanbul’da özellikle son 1 hafta içinde vaka artış oranı yüzde 62. Birkaç ilçeyi söyleyeyim, Büyekçekmece yüzde 123, Sarıyer yüzde 120, Bakırköy yüzde 104, Bayrampaşa yüzde 98, Kağıthane, Tuzla, Sancaktepe, Beykoz şeklinde gidiyor. İlçelerde yüzde 29’dan yüzde 123 arası artış söz konusu. Türkiye’deki hasta sayısının yüzde 40’a yakınının İstanbul’da olduğunu söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

EĞLENCE MEKANLARI İÇİN YENİ KISITLAMA

Eğlence mekanlarının çalışma saatlerine için yeni düzenleme üzerinde çalışıldığını söyleyen Koca: “Özellikle gece 12.00’den sonra bildiğiniz gibi müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili Bilim Kurulu’nun önerisi oldu. Önümüzdeki günler İçişleri Bakanlığımız bir duyuru yapmış olur. Alınması gereken, uyulması gereken tedbirlere vatandaşımızla birlikte, 83 milyon bir olarak İstanbul’da 16 milyon vatandaşımız kararlılık içinde olursa biz bunun üstesinden geliriz. Gaziantep, Batman, Ankara’da yükselmişti. Biz sonuçları aldık. Ankara 5 hafta önce İstanbul’un iki katıydı. Ankara bu tedbirlerle geriledi. Sokağa çıkma yasağı yapılmadan bu sonuçlar alındı” dedi.

ERKEN TEST SON DERECE ÖNEMLİ

Tedbirlerle başarıya ulaşılacağına inandığını söyleyen Koca, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Özellikle salgınla mücadelede testlerin erken sonuçlanması son derece önemli. Erken sonuçlanmasıyla birlikte aynı gün filyasyonu yapmak istiyoruz. Eğer bunu gerçekleştiremezsek o durumda, o zaman diliminde pozitif olabilme olan kişinin bulaştırdığı sözkonusu olur. Başarılı olmak açısından öncelikle testleri mümkün mertebe en erken dönemde sonuçlandırmamız gerekiyor. İstanbul’un test kapasitesini çok arttırdık. 60 binin üzerinde test yapılıyor. 37 saatten 20 saate inmiş durumda. Biz bunu 3-4 saate indirmek istiyoruz. Testlerle ilgili vatandaşın numune alındığından itibaren ilk 4 saatten sonra 20 saatlik zaman diliminde HES koduna kısıt getirmiş olacağız. Vatandaşımız bunu bilmiş olsun. O dönem eğer ne kadar uzarsa bulaştırıcılığı sözkonusu olduğu için azaltmak açısından ilk 4 saat değil ama sonraki 20 saat boyunca HES koduna işlemiş olacağız, riskli olmuş olacak, o kişinin ulaşım ve benzeri seyahat dahil olmak üzere birçok açıdan riskli görülerek kısıtlama yapılmış olacak, şüpheli olacak. Biz de erken dönemde bir an önce o testi sonuncu verme çabası içinde olacağız. Sonucu da e-nabız üzerinden herkes çok rahat görebiliyor. O açıdan sorunumuz yok.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul toplantısına İmamoğlu’nu neden çağırmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın İstanbul toplantısına İmamoğlu’nu neden çağırmadığı belli oldu

Sağlık Bakanı Koca, İstanbul’da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen pandemi toplantısına İmamoğlu’nun çağrılmamasını, “Hastane kapasitelerini değerlendirmek için yapılan bir toplantıydı” sözleriyle açıkladı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Vali, Emniyet Müdürü, başhekimler ile il ve ilçe sağlık müdürleriyle bir araya geldi. Toplantı sonrası Koca, İstanbul’da alınacak önlemler ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bir de fotoğraf paylaşan Koca, siyasi bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu. Fotoğrafla, İstanbul için yapılan toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmadığı anlaşıldı. Bakan Koca partizanlık yapmakla suçlandı.

HASTANE KAPASİTELERİYLE İLGİLİ TOPLANTIYDI

Bilim kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yapılan toplantıya Ekrem İmamoğlu’nun davet edilmemesi ile ilgili sorulan soruya da yanıt verdi.

Konuyla ilgli koca şöyle konuştu: “Bu toplantı bir pandemi toplantısı ya da il hıfzıssıhha toplantısı değildi. İlçe sağlık müdürleri ve başhekimlerimizin katıldığı, İstanbul’un durumunu ve hastane kapasitelerini değerlendirmek için yapılan bir toplantıydı.

Ayrıca 5 gün, şu an 7 gün oldu bu bir hafta boyu İstanbul’da olmam nedeniyle yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere birtakım toplantılar için plan yapılmıştı. İstanbul’da İlçe Belediye Başkanları ile görüşüp Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmemek mümkün olabilir mi?

Pazartesi günü İlçe Belediyeleri ile görüşme yapıldı biliyorsunuz, Büyükşehir Belediye Başkanı bu arada bildiğiniz gibi rahatsızlandı buradan tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün de kendim arıyorum, arkadaşlarımız yakın takipteler. Genel durumu ve sağlığının iyi olduğunu, ateş bulgusunun kaybolduğunu ve kendilerini iyi hissettiklerini söylediler.”

SİYASİ ZEMİNE ÇEKİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesini doğru bulmadığını söyleyen Koca: “Siyasetçilere bir şey kazandıracağına inanmıyorum. Pandemi konusunun siyasi zemine çekilmemesi konusunda kararlı olacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Toplantıya vali ve emniyet müdürünün davet edilmesi ile ilgili açıklama yapan Bakan Koca: “Bu toplantı sağlık teşkilatımızla, ilçe sağlık müdürlerimiz ve başhekimlerimizin katıldığı bir toplantıydı. Filyasyonla ilgili sorunları değerlendirmek için Valiyi ve Emniyet Müdürünü ben çağırdım” ifadelerini kullandı.

CHP’li Karaca törende kendisi yok sayan kaymakama patladı: Siz AKP İlçe başkanı değilsiniz

 

Okumaya devam et

Popular