Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Biden adaylık yarışında Sanders ile farkı açıyor

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat adayın belirlenmesi sürecinde eski başkan yardımcısı Joe Biden en yakın rakibi 78 yaşındaki Vermont Senatörü Bernie Sanders ile adaylık yarışında arayı açtı.

BOLD – Demokrat başkan aday adayı Joe Biden Michigan eyaletinde rakibi Bernie Sanders’ı geride bıraktı. Biden ön seçimlerin yapıldığı altı eyaletten dördünde galip geldi.

Başkan adayının belirlenmesi sürecinde ülkenin altı eyaletinde ön seçimler yapıldı. Biden sandık çıkış anketi sonuçlarına göre Kasım ayındaki seçimlerde de kilit rol oynayacak Michigan eyaletinin yanı sıra Mississippi, Missouri ve Idaho eyaletlerinde ön seçimleri kazandı.

Seçim yapılan diğer iki eyalet Kuzey Dakota ve Washington’daki sonuçlar ise henüz belli olmadı.

Salı günü yapılan ön seçimlerde toplam 3979 delegeden 352’sinin oyları belli olacak. “Süper Salı” olarak adlandırılan geçen hafta yapılan önseçimlerde de Biden 14 eyaletten 10’unu kazanmıştı.

Temmuz ayında yapılacak Demokrat Parti kongresinde 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde kimin yarışacağı kesinlik kazanacak. Demokratlardan bir siyasetçinin aday gösterilebilmesi için 3 bin 979 delegeden bin 991’inin oyunu alması gerekiyor.

“BİRLİKTE TRUMP’I YENECEĞİZ”

Eski Başkan Barack Obama döneminde başkan yardımcılığı görevinde bulunan Biden, sol eğilimli aday Sanders’e işbirliği çağrısında bulundu. Biden, “Ortak bir hedefimiz var. Birlikte Donald Trump’ı yeneceğiz” şeklinde konuştu.

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayının ise ABD Başkanı Donald Trump olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KORONAVİRÜS ENDİŞESİ

Bu arada koronavirüs salgını seçim kampanyalarını da etkilemeye başladı. Hem Biden hem de Sanders Salı gecesi için Ohio’da planlanan mitingleri iptal etti.

Sanders’ın kampanyası ile ilgili planlamaların halk sağlığı göz önünde bulundurularak yapılacağı açıklanırken, Biden Florida’daki bir mitingini iptal ederken, koronavirüsle mücadele planını bu hafta açıklayacağını duyurdu.

ABD’den Türkiye’ye; S-400’ü iadede et, Patriot’i al!

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular