Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İlk vakaya dair Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş: “Çok az kişiyle temas etmiş, şansımız var”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’deki ilk vaka ile ilgili “Tedirgin olalım ama panik olmayalım. Çok az kişiyle temas edip çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var” dedi.

BOLD – Türkiye’de görülen ilk koronavirüs vakası ile ilgili Sağlık Bakanlığından açıklama geldi. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, hastaya dair “Çok az kişiyle temas edip, çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

‘VAKA VAR AMA TÜRKİYE’DE VİRÜS DOLAŞIYOR’A NEDEN OLMUYOR’

“Erken dönemde ateş ve öksürüğü olduğu dönemde yakalandı ve o sayede çok az temaslısının olduğu dönemi yakaladık. Türkiye’de evet doğru, artık vakamız var; ama bu vaka ‘Türkiye’de virüs dolaşıyordur’a neden olmuyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki ilk vaka 14 gün karantinada tutulacak.

HASTA 14 GÜN KARANTİNADA TUTULACAK

Virüs saptanan kişinin karantinada tutulduğunu söyleyen Prof. Dr. Kara, “Yurt dışından geldiğini biliyoruz. Yurt dışında virüsü aldığını biliyoruz. 14 gün kadar karantinada tutacağımızı söyleyebiliriz” bilgisini verdi.

DİĞER YOLCULARLA İLGİLİ ‘BAKAN VEYA BAKANLIK AÇIKLAYABİLİR’

Teşhis konulan kişi ile aynı uçakta gelenler konusunda ise Bakanlığı işaret etti: “Uçaktakiler veya diğerleri, onlar için açıkçası bir şey söylemem çok doğru değil, belki bunu Bakan Bey veya Sağlık Bakanlığı açıklayabilir.”

Prof. Dr. Kara, “1-2 saniye durma, yanından geçme, temas diye değerlendirilmemeli” diyor.

1-2 SANİYE YAN YANA DURMAKLA TEMAS SAĞLANMIŞ OLMUYOR

Bilim Kurulu Üyesi Kara’nın koronavirüse ve korunma yollarına dair sözleri ise şu şekilde:

– ‘Temas’ derken yan yana 1-2 saniye durma, yanından geçme, temas diye değerlendirilmemeli. 1 metreden yakın mesafede yaklaşık 10 dakika bulunmak, karşılıklı konuşmak veya aynı ortam içerisinde, aynı kapalı alanda, aynı odada birkaç saat bulunmak bunlar temas.

‘TEDİRGİN OLALIM AMA PANİK OLMAYALIM’ TAVSİYESİ

– Aynı lokantada, masada durmak risk değildir, aynı yerde 1 metreden daha uzak mesafede bulunmak, bunlar da açıkçası risk diye değerlendirilmemelidir.

– Tedirgin olalım; ama panik olmayalım. Bu vaka yurt dışından virüs alarak geldi ve kendisi de bunu değerlendirdiği için, riskli olabileceğini bildiği için, çok az kişiyle temas edip, çok fazla dışarıya çıkmayan birisi, o bakımdan şansımız var.

ATEŞİ, ÖKSÜRÜĞÜ, HALSİZLİĞİ, YORGUNLUĞU OLAN ŞÜPHELENSİN

– Son 14 günde yurt dışındaysanız lütfen evinizde kalmaya çalışın, lütfen çok az kişiyle temas edin, mümkünse dışarıya, toplu yaşam alanlarına çıkmayın.

– Eğer bu dönemde ateşiniz, öksürüğünüz, çok ciddi halsizliğiniz, yorgunluğunuz gelişirse de hemen bir maske takarak o şartlarda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve ‘Ben son 14 gün içerisinde şu ülkedeydim, şu anda da bu bulgularım var’ deyip, mümkün olduğu kadar diğer insanlardan uzakta kalıp sağlık personelinin size yardımcı olmasını bekleyin.

SİGARA KULLANIMI RİSK FAKTÖRÜNÜ ARTIRIYOR

– Virüsü alma yönünden herkes aynı riskte. Sigara içiyorsanız riskiniz daha fazla doğru; ama onun dışında virüsü alma yönünden herkes aynı riski taşıyor.

– 60-65 yaşın üstü, tansiyon gibi, şeker hastalığı, kalp hastalığı veya kronik akciğer hastalığı gibi altta başka bir rahatsızlığı bulunanlar veya savunma sistemini zayıflatıcı ilaç kullananlar risk yönünden üst sıralarda. Hastalık bu kişilerde daha ağır seyrediyor.

9 İLA 50 YAŞ ARASI ÖLÜMCÜL OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK

– Çocuklarda 9 yaş altı hastalanma oranı çok düşük. Virüsü alabiliyorlar ama hastalık tablosuna neden olması çok düşük, öldürmesi neredeyse hiç yok.

– 9’dan neredeyse 50 yaşına kadarsa yine hastalığın ölümcül olma ihtimali çok ama çok düşük. O kadar ağır seyretmiyor, bin kişiden 2 kişisinden daha azında probleme neden oluyor.

TOPLU YAŞAM ALANLARINA GİDERKEN VEYA DIŞARI ÇIKARKEN MASKE

– Virüs içeride dolaşmıyor, o bakımdan siz bugün sokağa çıktığınızda, herhangi bir yere gittiğinizde virüsle karşılaşma ihtimaliniz çok düşük, hatta yok.

– Hastaların maske takması, hasta olduğunu hissedenlerin maske takması evet, o da ne zaman? Özellikle toplu yaşam alanlarına geçerken veya dışarıya çıkarken.

Marketlerde koronavirüs yoğunluğu: Makarna, un, mercimek revaçta

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 39’a, yaralananların sayısı da 885’e yükseldi. 9 binada arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmir’de bazı binalar yıkıldı, çok sayıda binada da hasar oluştu. Depremde ölen ve yaralananların sayısı ise saatler ilerledikçe artıyor.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, depremde 1’i boğulma sonucu, 39 kişi hayatını kaybederken, 885 kişi de yaralandı. Açıklamada İzmir’de halen 9 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Açıklamada deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 658 artçı sarsıntı yaşandığına dikkat çekildi.

 

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Popular