Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Koronavirüs, 2011 tarihli filmi yeniden izletiyor: Salgın

2011 tarihli Salgın(Contagion) filmi dijital platformlarda en çok izlenen film oldu.

BOLD– Senaryosu yeni tip koronavirüsün yayılımıyla büyük benzerlikler gösteren ve “Hiçbir şey korku kadar kolay yayılamaz.” sloganıyla sunulan “Salgın” filmi, hem meraklılar hem bilgi almak isteyenlerce bugünlerde yeniden izleniyor.

Salgın filmi güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti

9 YIL ÖNCE ÇEKİLEN CORONA HİKAYESİ
2011 yapımı Contagion (Salgın) filmi koronavirüs sayesinde yeniden gündem oldu. Kadrosunda Matt Damon, Jude Law, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard gibi isimleri barındıran film, corona salgınında olduğu gibi Çin’den dünyaya yayılan bir salgına karşı verilen mücadeleyi anlatıyordu.

Oscar’lı yönetmen Soderberg’in yönettiği filmdeki virüse yakalananların belirtileri de koronavirüste olduğu gibi yüksek ateş ve solunum güçlüğü şeklinde kendini gösteriyor.

SENARİSTTEN AÇIKLAMA: BİLİM İNSANLARI SÖYLEMİŞTİ

Senaryosuyla günümüz arasındaki benzerlikler sorulan senarist Scott Burns, “Ben o kadar şaşkın değilim.” açıklamasında bulundu. Burns, dikkat çeken sözlerini şöyle sürdürdü: filmle ilgili araştırmalar yaparken konuştuğum tüm uzmanlar bana ‘Böyle bir salgının çıkması zaman meselesi’ dediler. Bilim insanlarından öğrendiğim şey bu gibi şeylerin eninde sonunda olacağıydı.”

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Kültür

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisi İzmir’de yeniden açılıyor

Koronavirüs pandemik salgın nedeniyle kapılarını geçici olarak resimseverlere kapatan Fikret Muallâ sergisi, 20 Ekim’de İzmir’de yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD– 28 Şubat 2020’de ziyarete açılan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ” sergisi, salgın sebebiyle kısa süre sonra kapatılmıştı. 20 Ekim 2020’de kapılarını tekrar açacak olan sergi iki ay süreyle ziyaretçi kabul edecek.

Sergide Fikret Muallâ’nın 55 eserinin yanı sıra sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalara da yer veriliyor. Ara Güler’in çektiği Fikret Muallâ fotoğraflarının da bulunduğu sergi pazartesi hariç her gün saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Pandemi tedbirlerinin uygulanacağı sergide ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlandırıldı. Galeri içerisinde aynı anda en fazla 15 kişinin bulunabileceği sergiye ziyaretler 0232 502 11 00 nolu telefondan randevu alınarak yapılabilecek.

Okumaya devam et

Popular