Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

MASAK fahiş fiyat artışı yapan işletmeler hakkında soruşturma başlattı

Türkiye’de koronavirüsü tespit edilmesinin ardından gıda ve hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat uygulamasına geçen firmalar hakkında MASAK inceleme başlattı.

BOLD-Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Türkiye’deki ilk Corona virüsü vakasının açıklanmasının ardından gıda ve hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat uygulamasına geçen firmalar hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

MASAK’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

-Kamuoyunun dikkatine!

-Başkanlığımızca 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 231/c maddesi uyarınca koronavirüs hastalığı gerekçe gösterilerek bazı gıdalar, temel ihtiyaç maddeleri, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlar ile ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle haksız kazanç elde eden firmalar hakkında re’sen inceleme başlatılmıştır.

-Bu itibarla, ülkemizin ekonomik güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı kararlılıkla mücadele edilecektir. Kamuoyuna saygı ile arz olunur.

Kolonyacıların önünde koronavirüs kuyruğu

Ekonomi

Çukurova’da peşkeş projesi: 12 milyon yolcu garantisi verdiler

Adana ve çevresine hizmet verecek olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildi. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıllık yolcu kapasitesinin 5 milyon olması ise dikkat çekti.

BOLD – Temeli 2013 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılan ve Adana, Mersin ve Osmaniye illerine de hizmet vermesi planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesinin 26 Ekim’de yeniden yapılacak. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Çukurova Havalimanı ihalesinin verilen yolcu garantisi ile peşkeş projesine döndüğünü kaydetti.

KAPASİTE 5 MİLYON, VERİLEN GARANTİ 12 MİLYON

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havalimanı ihalesinin “adrese teslim” olarak yeniden yapılacağını vurgulayan Erdoğdu, “Hemen yanında büyük bir havalimanı olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildiği söyleniyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın yıllık kapasitesi 5 milyon olduğu ortadayken bu havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin izahı yok” dedi.

KREDİ BULUNAMAYINCA 2015’TE İPTAL EDİLMİŞTİ

Erdoğdu, projenin ilk ihalesinin 357 milyon Euro yatırım maliyeti ve yap-işlet-devret modeli ile 2011’de yapıldığını ancak ihaleyi alan firmanın verilen garantilere rağmen kredi bulamaması nedeniyle ihalenin 2015’te iptal edildiğini hatırlattı. CHP’li Aykut Erdoğdu, ihale şartnamesinde, idareyi devre dışı bırakacak değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek “Ödeme dengeleri tamamen yüklenici lehine düzenlenmiş. Yüklenici lehine yapılan bu revizyonlar ihalenin gideceği adresi şimdiden ilan ediyor” dedi.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Sefaletin resmi: 2.6 milyon yaşlı asgari ücretin 3’te 1’i ile geçinmeye çalışıyor

DİSK-AR’ın yaptığı araştırma Türkiye’de emeklilerin sefalet derecesinde yaşadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri yaklaşık 763 lira.

BOLD – DİSK-AR’ın araştırmasına göre yaklaşık 8 milyon emekli asgari ücretin altında bir maaşla geçinmeye çalışırken, bunlardan 2.6 milyonunun geliri ise 763 lira civarında. Maaşlarını yetiremeyen emekliler ilerleyen yaşlarına rağmen çalışmak zorunda kalıyor.

GEÇİNEMEYEN EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) ‘Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği’ araştırması yayımlandı. Araştırmaya göre, en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibarıyla yaklaşık 763 lira. Geçinemeyen emekliler, yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. Araştırmaya göre Türkiye’de emeklilerin 4.3 milyonu ya çalışıyor ya da iş arıyor.

7.9 MİLYON EMEKLİNİN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA

DİSK-AR, 13.2 milyon emekli ve hak sahibinin 7 milyon 900 bininin, yani yaklaşık yüzde 60’ının asgari ücretin altında aylığa mahkum edildiğini ortaya koydu. Yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısı ise 3.8 milyon kişi. SGK’nın emekli aylık ve gelirlerine ilişki verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen raporda, Türkiye’de en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki farkın 7.5 kat olduğu belirtildi. Avrupa Birliği’nde ise bu fark 4.2 kat olarak açıklandı.

 

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası eski başkan yardımcısından “batıklar artacak” uyarısı

Merkez Bankasının faiz kararı öncesi batıkların artacağı uyarısı geldi. Merkez’in eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, krizden çıkmak için Aktif Rasyo’dan tümüyle vazgeçmek gerektiğini öne sürdü.

BOLD – Merkez Bankası (MB) Eski Başkan Yardımcısı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay, MB’nin karmaşık mekanizmalar yerine tek bir faizden piyasayı fonlaması gerektiğini belirterek, “Enflasyonla mücadelede samimi olunduğu gösterilmeli” dedi. Hızlı kredi artışının risk oluşturduğunu hatırlatan Özatay, tüm bankalarda artacak geri dönmeyen kredi probleminin çözümü için şimdiden kolların sıvaması gerektiğini kaydetti.

SAMİMİ OLUNDUĞU GÖSTERİLMELİ

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’e konuşan Özatay, krizden kurtulmak için öncelikle, enflasyonla mücadelede samimi olunduğunun gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Bu çerçevede, gerektiğinde faizin artırılmasından kaçınıldığı algısı ortadan kaldırılmalı. TCMB, karmaşık mekanizmalar yerine tek bir faizden piyasayı fonlamalı” dedi.

AKTİF RASYO UYGULAMASINDAN TAMAMEN VAZGEÇİLMELİ

Hızlı kredi artışının finansal sistemin sağlığı açısından önemli bir risk olduğunu vurgulayan Özatay, “Nisan-Ağustos döneminde kamu bankaları çok hızlı kredi artışına gittiler. Aynı süreçte özel bankalar kredi artışına gitmeye zorlandılar ve piyasa dengelerini bozan ve finans sisteminin sağlığı açısından iyi olmayan “aktif rasyosu” denilen uygulama başlatıldı. Şu sıralar kredi artış oranı düştü ama hala yüksek düzeyde. Ayrıca, aktif rasyosu (oranı) uygulaması yakın zamanlarda bir miktar gevşetildi. Bu uygulamalardan tümüyle vazgeçmek gerekiyor” dedi.

DÖVİZLE BORÇLANMAYA SON VERİLMELİ

Kamunun borçlarını önemli kısmının dövizle olduğunu hatırlatan Özatay, “Bütçe açığı pandemi nedeniyle alınan önlemlere bağlı olarak arttı. Önümüzdeki dönemde, faiz harcamaları dışındaki harcamalarımızı bütçe gelirlerinin altında tutmamız gerekiyor. Hazine’nin borcunun yarısı döviz cinsinden. Özellikle kendi vatandaşlarımızdan bu tür borçlanmaya son vermeliyiz” dedi. TL’deki değer kaybının düzgün bir ekonomik programla giderilebileceğini savunan Özatay, TCMB ve BDDK’nın bağımsız olması gerektiğini ve kamu bankalarının sermayeleri güçlendirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Koronavirüslü yeni hasta sayısı resmi rakamlara göre 2 binin üzerinde

Okumaya devam et

Popular