Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Amerikan basketbol ligi NBA’de tüm maçlar süresiz ertelendi

ABD’de koronavirüsle mücadele amacıyla alınan önlemler kapsamında Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi’nde (NBA) sezonun kalan tüm maçları süresiz ertelendi. Bu arada başkent Washington’da acil durum ilan edildi.

BOLD – NBA’de dün oynanacak Oklahoma City Thunder-Utah Jazz maçının hemen öncesinde Utah Jazz takımının oyuncularından birinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi ve ardından maç ertelendi.

Adı açıklanmayan oyuncunun salonda olmadığı da duyuruldu.

ESPN Televizyonu ise koronavirüs testi pozitif çıkan basketbolcunun Fransız pivot Rudy Gobert olduğunu, Utah Jazz ve Oklahoma City Thunder’dan bazı oyuncuların karantinaya alındıklarını bildirdi.

Maçı erteleme kararının hemen ardından NBA’deki tüm maçların süresiz olarak askıya alındığı belirtildi.

WASHINGTON’DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

ABD’de başkent Washington DC (District of Columbia) Belediyesi koronavirüs sebebiyle acil durum ilan etti. Başkentte en son tespit edilen 6 vakayla birlikte toplam koronavirüs vaka sayısı 10’u buldu.

Acil durum ilanı, Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser’a tıbbi gerekçelerle karantina ya da federal afet bütçesinden kaynak talep etme imkanı veriyor.

Belediye Başkanı Bowser, belediye olarak aynı anda 50 kişinin karantinaya alınabileceği bir tesis kiraladığını belirtti ancak bu tesisin nerede olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

Belediye başkentte binden fazla kişinin katılacağı zorunlu olmayan etkinliklerin de iptal edilmesi ya da ertelenmesi tavsiyesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüsü’nü ‘küresel salgın’ olarak ilan etti

Dünya

Umutları artıran haber: İspanya’da son 48 saatte can kaybı yaşanmadı!

Korona nedeniyle 27 binden fazla insanın hayatını kaybettiği İspanya’da son 48 saatte can kaybı yaşanmadı.  

BOLD – İspanya Sağlık Bakanlığı son 2 gün içerisinde korona nedeniyle kimsenin hayatını kaybetmediğini açıkladı. Bakanlık ayrıca, son 24 saatte ise 137 yeni vaka görüldüğünü duyurdu. Toplam vaka sayısı 239 bin 932’ye yükseldi.  

SON 2 GÜNDE ÖLÜM YOK 

Kovid-19 ile ilgili geçmiş verileri revize etmeye devam eden ve ölü sayısını haftalık veren Bakanlık, son bir haftada 34 kişinin salgından öldüğünü fakat son 48 saatte ölüm görülmediğini bildirdi. İspanya’da korona nedeniyle yaşanan can kaybı 27 bin 127 olarak belirtildi.  

OHAL’İN UZATILMASI İSTENECEK 

Bu arada sol koalisyon hükümeti bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, normal süresi 7 Haziran’da dolacak olağanüstü halin (OHAL) son kez 21 Haziran’a kadar uzatılması için meclise yeni bir tezkere sunma kararı aldı. 

Portekiz hükümeti ise Kovid-19’dan son 24 saatte 12 kişinin hayatını kaybettiğini ve salgından ölenlerin sayısının 1432’ye çıktığını açıkladı. 

Ülkede son 24 saatte 195 yeni vaka tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 32 bin 895’e çıktığı bildirildi.  

Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısı ise 19 bin 552 olarak açıklandı. 

Türkiye’de korona nedeniyle 22 kişi daha vefat etti, 786 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Dünya

10 milyon kişinin test edildiği Wuhan, en güvenilir şehir ilan edildi

Çin Halk Cumhuriyeti, 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 10 milyon kişinin testten geçirilmesi üzerine ülkenin en güvenli şehri ilan etti.  

BOLD – Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının çıkış yeri olarak bilinen Çin’in Vuhan kenti, üç aylık karantinadan nisan ayında çıkmıştı. 11 milyon nüfuslu Wuhan’da yeni vakalar üzerine ikinci dalga endişesiyle son iki haftada 9,9 milyon kişinin geçirildiği testlerle ilgili açıklama yapıldı. 

14 Mayıs-1 Haziran arasında yürütülen ve 127 milyon dolara mal olan- test süreciyle ilgili basın toplantısı düzenleyen yetkililer, sıfır vaka, virüs taşıyıcı asemptomatik 300 kişi saptadıklarını açıkladı. Wuhan yapılan test sonuçları sonrası pandemide en güvenli kent olarak sunuldu. Çin, açıkladığı teyitli enfeksiyon sayılarına, belirti göstermeyenleri katmıyor. 

Çin Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezi Başkan Yardımcısı Feng Zijian, “Bu sayılar gösteriyor ki, artık Wuhan en güvenli şehirdir” dedi. Huazhong Bilim Teknoloji Üniversitesi’nin halk sağlığı uzmanı Lu Zuxun da belirti göstermeyenlerin içinde başkalarına korona bulaştırmış kimsenin olmadığını söyledi. 

Wuhan’da son iki haftada günde yaklaşık yarım milyon test yapıldı, halk otopark, park ve mahallelerde kurulan çadırların önünde uzun kuyruklara girip nükleik asit numuneleri verdi. Çoğu gün belirti göstermeyen taşıyıcıların sayısı 10’u geçmedi. 

New York Belediye Başkanı’nın kızı protestolarda gözaltına alındı: Onunla gurur duyuyorum

Okumaya devam et

Dünya

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

ABD’de bir polis memurunun şiddetine maruz kaldıktan sonra ölen George Floyd’un kardeşi Terrence Floyd olay yerini ziyaret etti.

BOLD – Yüzünde ağabeyinin fotoğrafı bulunan bir maske taşıyan Terrence Floyd, ölüm anının yaşandığı noktada dizleri önünde çökerek gözyaşı döktü. Kendisine eşlik eden kalabalık da diz çökerek acısını paylaşırken “İsmi ne? George Floyd” şeklinde slogan attı.

“Sokaklara barışın geri gelmesi” çağrısında bulunan kardeş Floyd ise yaptığı kısa konuşmada “yakıp yıkmanın” ağabeyini geri getirmeyeceğini söyledi.

Bu arada işine son verilen ve olaya karışan 4 polisten, Floyd’un boynuna basan Derek Chauvin adlı polis memuru üçüncü derece cinayet ve kasıtsız adam öldürmeden 8 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

George Floyd’u öldüren polise boşanma davası açan eşi ismini de değiştirmek istiyor

Okumaya devam et

Popular