Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AVM’lere bir darbe de koronavirüsten

Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren alışveriş merkezlerindeki mağazalara bir darbe de hızla yayılan koronavirüsten geldi. Salgın nedeniyle müşterileri azalan mağazaların ciroları üçte bir oranında düştü.

BOLD – Turist yoğunluğu yüksek AVM’lerdeki mağaza ciroları, salgından dolayı yüzde 20-30 arasında düştü. Eczanelerdeki antibakteriyel jellerin ise maske gibi yakında karaborsaya düşmesi bekleniyor.

AVM’LER SİNEK AVLIYOR

Cumhuriyet’ten Gamze Bal/Yarkın Sun’un haberine göre İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinden (AVM) biri ve işletmesi Kuveytli bir yatırımcıya ait olduğu için en yoğun müşteri kitlesini Körfez’den gelen zengin turistler oluşturuyor. Ancak her gün adım atacak yer bulunmayan yiyecek katı salgın nedeniyle bomboş! Dünyanın en ünlü lüks markalarının yer aldığı, yüksek gelirli turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir başka AVM ve manzara yine aynı. Dükkânlar salgın nedeniyle boş.

CİRO KAYBI YÜZDE 30

Mağazalardan birinin müdürü son günlerde giderek boşalan mağazalardaki durumu rakamlarla özetliyor: “Eskiden günde 10 tane tax free (vergi iadesi) evrakı kesiyorduk. Şimdi bu rakam sıfır.” AVM çalışanlarına göre yüzde 30’a yakın ciro kaybının yaşandığı AVM’lerde müşteri kaybını, Alışveriş Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Ocak 2020 rakamları da kanıtlıyor. AYD Başkanı Hüseyin Altaş ise AVM’lerde dezenfeksiyon önlemlerini artırdıklarını vurguladı.

MASKEDEN SONRA ŞİMDİ DE JEL BULUNAMIYOR

Maskeden sonra şimdi de antibakteriyel jel yok satıyor. Eczanelerde jel ve küçük kolonya bulmak artık imkânsız. Son bir ayda jel fiyatları yüzde 87.5 zamlanarak 15 TL’ye yükseldi. Sipariş verilmesine rağmen 3 haftadır da tedarik edilemiyor. Türkiye’ye de virüsün bulaştığının kesinleşmesinden sonra son stoklar da bitmek üzere. İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Pınar Özcan, “Jelde talep artışını karşılayacak arz yok. Piyasada tükenmek üzere bu ürünlerin merdivenaltı üretiminin çoğalması riski var” dedi.

VİRÜS TESPİTİ TALEPLERİ PATLATMIŞ

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ise şunları söylüyor: “Bu ürünlere dün sabahtan itibaren inanılmaz talep arttı. Ankara’da eczacıların yüzde 80’inin elinde bu ürünler yok. Diğer illerde de durum aynı. Tedarik edilecek depolarda ürün bulunamıyor. Fiyatlar da bir günde 2-3 katına çıktı. Virüsün bulaştığının öğrenilmesinden önce 100 ml dejenfektan jel 10 lirayken, 20-30 liraya çıktı. Kolonya da yok.”

REZERVASYON İPTALLERİ ARTIYOR

Turizm sektörünün çatı derneklerinin oluşturduğu Turizm İstişare Kurulu, koronavirüsün yayılması sürecinden Türkiye’nin de olumsuz biçimde etkilenmeye başladığını, ileri tarihli rezervasyon iptallerinin ciddi boyuta ulaştığını duyurdu. Açıklamaya göre, Kurulun, bakanlığa sunduğu talepler şunlar: KOBİ desteklerinin arttırılması, ödemelerin ertelenmesi, istihdam desteklerinin artırılması, uygun koşullarda kredi sağlanması, var olan kredi taksitlerinin faizsiz olarak ertelenmesi, konaklama vergisinin ertelenmesi, enerji.

MARKETLERDE PANİK ALIŞVERİŞİ

Virüsün Türkiye’ye bulaşmasıyla özellikle un ve makarna gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra kişisel hijyen ürün satışları yüzde 100 arttı. Raflar kısa sürede boşaldı. Bazı marketler, tavuk, eldiven ve kolonya gibi ürünlerin satışına sınırlama getirdi. CarrefourSA’dan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs açıklaması sonrası geçen hafta bugün ve önceki güne oranla dünkü isatışlarda saatlik bazda yüzde 50’lik bir artış gözlemlendi. Ciro bazında en çok büyüme gösteren reyonlar ise kuru gıda, kasap, temizlik malzemeleri, parfümeri, kişisel bakım ve hijyene yönelik ürünler oldu.

GIDA TALEBİ KARŞILANMASINDA GECİKME YAŞANABİLİR

Virüsün Türkiye’de de görülme ihtimaline karşı önceden tedbir aldıklarını vurgulayan bir açıklama yapan Gıda Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç tüketici taleplerinin kesintisiz karşılanacağını söyledi. Aykaç, gerek ürün stokları gerekse personel olarak sektörün önceden tedbirlerini alarak hazır olduğunu dile getirdi. İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ise, “İnsanlar yeter ki ihtiyaçları kadar alsın. Bu talebi karşılayacak stoklarımız da üretim bağlantılarımız da var. Belki biraz gecikme yaşanır ama bu talep karşılanır” diye konuştu.

 

Cezavinde defalarca kalp spazmı geçirdim, dilekçelerim dikkate alınmadı

Ekonomi

Dolar haftayı rekorla kapattı

Pazartesi gününe 8 TL’nin altında başlayan, haftanın son gününde 8.38 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar, haftayı 8.35 seviyesinde kapattı. 9.80 seviyelerine kadar tırmanan euro ise haftayı 9.73 seviyelerinde bitirdi.  

BOLD – Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın yeni sıkılaştırma hamleleri sonrası 8,26’ya kadar çekilen dün ise 8,3305 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan dolar, bugün akşam saatlerinde yeni rekor kırarak 8.38’i gördü.

Doların yükselmesinde İzmir depremi de etkili oldu. TL, dolar karşısında son 1 ayda yüzde 8 değer kaybetti. Euro/TL ise 9.80’e kadar yükseldi. Sabahki dalgalanmada Merkez Bankası’nın attığı son sıkılaşma adımı etkili oldu. Merkez Bankası, BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını bugün sıfırladı.

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Pancar ekmeyip dolar alan daha kârlı çıktı

Türkiye’de artan maliyetler nedeniyle üreticinin girdiği zarar artıyor. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sene başında pancar ekmeyip aynı parayı dolara yatıranların daha kârlı çıktığına dikkat çekti. 

BOLD – Üretim maliyetleri sürekli artarken alım fiyatları düşük kalmaya devam ediyor. Bu yıl şekerpancarı üretiminde maliyetler en az yüzde 50 artarken, şekerpancarı alım fiyatlarındaki artış ise yüzde 11 ile sınırlı kaldı. Üretici bu duruma tepkili.

AÇIKLANAN FİYAT ÜRETİCİNİN ZARAR ETMESİNE NEDEN OLACAK

Bu yıl üreticinin en az 390 TL fiyat açıklanmasını beklediğine dikkat çeken CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklanan 336 TL’lik taban fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını vurguladı. Gürer, bu yıl gübreden ilaca, tohumdan tarımsal sulamadan kaynaklanan enerjiye, işçilik ve diğer tüm üretim maliyetlerinin geçen yıla göre yüzde 50’den fazla arttığının altını çizdi. Geçen yıl 300 lira olan şeker pancarında bu yılki artış oranının yüzde 11’de kalmasının üreticilerde şok etkisi oluşturduğunu ifade eden Gürer, “Beklentilerinin çok altında açıklanan pancar fiyatı, üreticinin bu yıl büyük ölçüde zarar etmesine neden olacak. Üretici zarar ettiği için önümüzdeki yıl belki de pancar ekimi yapmayacak”

ÜRETMEYİP DOLAR ALAN KARLI ÇIKTI

Sene başında 5.80 TL olan dolar kurunun bugün 8.30 TL’ye çıktığına işaret eden Gürer, “Ocak ayında 58 bin TL karşılığında 10 bin dolar alıp bir kenara koyan biri, hiç üretmeden bugün 25 bin TL kazanç elde etti. Ancak aynı parayı pancar üretimine harcayan çiftçi ise ne yazık ki zarara girdi” dedi. Pancar üreticisi sayısının 400 binlerden 100 binlerin altına gerilediğini hatırlatan Gürer, “Pancar ekim alanı daralmaya devam eder de çiftçi pancar ekiminden uzaklaşırsa, bu durum nişasta bazlı şurubun pazar payını artırır. Ne yazık ki insan sağlığına olumsuz etkisi tartışılan NBŞ pazara hâkim olur” dedi.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Biden kazanırsa Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar dünyayı korkutuyor

Merkez Bankasının dolar kuruna müdahale araçlarını tüketmesi sonrası hızla değer kaybeden Türk Lirası, dünya gündeminde. Yorumlarda, ABD başkanlık seçimlerini Joe Biden’in kazanması halinde Türkiye’ye karşı yapılacak olası yaptırımların işlemcileri tedirgin ettiğine dikkat çekiliyor.  

BOLD – Brezilya realinin ardından yıl başından bu yana dolar karşısında dünyada en çok değer kaybeden para birimi olan Türk Lirası, bir kez daha dünya gündemine oturdu.

PİYASALAR YAPTIRIMLARDAN ENDİŞE EDİYOR

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, “Piyasada işlemciler, Joe Biden’ın ABD başkanlık seçimini kazanmasının Türkiye’ye karşı yaptırım olasılığını artırmasından korkuyor” diye yazdı. Gazete, Pictet Varlık Yönetimi şirketinden kıdemli ekonomist Nikolay Markov’un şu görüşüne yer verdi: “Türkiye benzersiz bir krizle karşı karşıya ve yetkililer gerekli yanıtı vermiş değil, çok zor bir durumdalar. Buna başkanlık seçimini de eklersek, risk ciddi şekilde artıyor.”

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İLE FAİZ ARTIRIMI YAPILABİLİR

BBC, “Jeopolitik gerilimler TL’yi zayıflatıyor” diye yazarken; ABD merkezli finans ajansı Bloomberg ise TL’deki değer kaybı sürecinin üst üste 5 gün sürdüğünü ve bu yılki en kötü aylık performansın yaşandığını vurguladı. İngiliz Financial Times gazetesi ise uzmanların TCMB’nin olağanüstü toplantıyla faiz artışına gitmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunduğunu aktardı.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Popular