Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Türkiye’den gelen göçmenler Yunanistan’da gizli bir kampta tutuluyor”

Türkiye’den Yunanistan’a geçen göçmenlerin uluslararası kuruluşlar tarafından bilinmeyen gizli bir kampta tutulduğu öne sürüldü. Atina, iddiayı yalanladı. Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

BOLD – ABD merkezli New York Times gazetesi, Türkiye’den sınırı geçerek Yunanistan’a gelen göçmenlerin gizli bir kampta tutulduğunu, bu kampın yasal olmadığını ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu kaleme aldı.

KÖTÜ MUAMELE, KAYDA ALMADAN GERİ GÖNDERME

Gazete, uydu görüntüleri ve cep telefonu verileriyle kampın Yunanistan’ın kuzeydoğusunda Türk-Yunan sınırından çok da uzakta olmayan, Meriç havzasındaki Poros köyü olduğunu yazdı.

New York Times, göçmenlerle yaptığı görüşmelere atıfla Yunanistan’a gelen göçmenlerin mallarına el konulduğunu, dayak yediklerini ve iltica talebinde bulunamadan ya da bir avukatla görüşemeden Türkiye’ye gönderildiğini belirtti.

Eski bir Yunan yetkilisinin de kampın varlığını kabul ettiği aktarıldı; kampın yoğun göçmen akınının olduğu dönemlerde kullanıldığı belirtildi.

Gazete, kampın varlığının İsveç merkezli araştırma grubu Respond tarafından da doğrulandığını belirtti.

NYT, BİR ÖLÜM VAKASINI DOĞRULADI

Haberde, Türk yetkililerin en az üç göçmenin son iki hafta içinde sınırı geçmeye çalışırken vurularak öldürüldüğünü öne süren sözlerine de yer verildi.

Gazete, Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığının göçmenlerin olduğu yöne doğru ateş açtığını ve botlarını çubuklarla batırmaya yönelik hareketlerde bulunduğuna da haberinde yer verdi.

New York Times, adli analiz ve tanıkların videolarını değerlendirerek en azından 22 yaşındaki Suriyeli göçmen Mohammed Yaarub’un bir Yunan güvenlik görevlisince öldürüldüğünü doğruladığını belirtti.

 ATİNA’DAN HABERE YALANLAMA

Yunanistan hükumeti, New York Times gazetesinin iddialarını yalanlayarak ülkeye geçen mültecilerin tutulduğu gizli bir kampın olmadığını belirtti.

Yunanistan hükumet sözcüsü Stelios Petsas, “Uluslararası bir gazete bu tesisi biliyorsa, bu gizli değildir. Sınırlarımızın korunması ve güvenlikle ilgili tüm meseleler şeffaf ve anayasaya uygundur. Ortada gizli bir şey yoktur” dedi.

Petsas, “Eğer New York Times’ın bundan haberi varsa böyle bir kamp nasıl gizli olabilir ki” ifadesini de kullandı.

Yunanistan hükumet sözcüsü, sınırda göçmenlerin öldüğü veya öldürüldüğü haberlerini de yalanladı.

Ölenlerin ve yaralananların olmadığını belirten Petsas, “Bu Türklerin başını çektiği bir propaganda ve yalan haber kampanyası. Eğer birtakım kurbanlar olsaydı onları görmez miydiniz?” dedi.

Yunanistan 3 Mart’ta sığınma başvurularını bir aylığına askıya alan bir kararnameyi kabul etmiş ve ülkeye giren göçmenlerin anında sınır dışı edilmesinin de yolunu açmıştı.

YUNAN BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Bu arada Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Büyükelçi Diamessis’ten, Yunanistan’ın, Türk karasuları ihlallerine son vermesi, kara sınırındaki birimlerini uyarması ve Rodos ile Midilli’de sığınmacıların insani durumlarına dair habercilik faaliyetlerinde bulunan gazetecilerin gözaltına alınmasına son vermesi istendi.

SINIR YENİDEN HAREKETLENDİ

Türk-Yunan sınırında iki gündür yaşandığı belirtilen görece sessizlikten sonra Çarşamba günü akşam saatlerinde yeniden olaylar çıktığı bildirildi.

Sınırın Türkiye tarafından göçmen ve sığınmacıların Yunanistan tarafına yanıcı madde attığı ve dikenli telleri kesmeye çalıştığı kaydediliyor. Yunan medyasında yayınlanan video görüntülerinde çeşitli noktalarda alevlerin yükseldiği ve göz yaşartıcı bomba ve ses bombalarının kullanıldığı görülüyor.

Türk medyasında Yunan sınır birliklerinin sığınmacılara göz yaşartıcı gaz attığına ilişkin görüntüler yer aldı.

“TÜRK F-16’LARI ALÇAK UÇUŞ YAPTI”

Yunan Katimerini gazetesi Çarşamba öğle saatlerinde iki Türk F-16 savaş uçağının Meriç nehri üzerinde Yunan hava sahasına girerek alçak uçuş yaptığını iddia etti.

Gazetenin Yunan Genelkurmay kaynaklarına dayandırdığı haberde Türk F-16’larının sadece “birkaç yüz metre” irtifada uçtuğu ileri sürüldü. Gazete olayla ilgili olarak “iki günlük sükunetin ardından Türkiye’nin gerilimi yeniden tırmandırmak istediği” yorumunu yaptı.

AB, Yunanistan’dan sınırdaki sığınmacılara şiddet olaylarını soruşturmasını istedi

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular