Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bakan Ziya Selçuk: “Uzaktan eğitim gün boyu olacak”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tedbirleri sebebiyle uzaktan yapılacak eğitime ilişkin “Gün boyu yayın olacak. Ders içeriği hangi gün, saat ve kanalda olacak? Listesi var” dedi.

BOLD – Türkiye genelinde sıklaştırılan koronavirüs tedbirleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların 2 hafta süreyle tatil edildiğini duyurdu.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BİLİM KURULU TARAFINDAN ÖNERİLDİ

Bakan Ziya Selçuk, tedbirlere ilişkin “Esasen ilk hafta Nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, öngörülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu” diye konuştu.

İÇERİKLERİN ÖNEMLİ KISMI HAZIRLANDI

Öğrencilerin evdeyken eğitimlerinin aksamaması için nasıl katkı sağlanabileceğine dair dünyada ilk defa ulusal düzeyde eğitim platformu oluşturduklarını söyledi.

Öğrencilerin belli zaman diliminde eğitimleriyle ilgili içeriklere ulaşmalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Selçuk, içeriklerin önemli kısmının hazır olduğunu kaydetti.

GÜN BOYU YAYIN OLACAK, BAŞLANGIÇ 23 MART’TA

Televizyondan yapılacak uzaktan eğitim yayınına ilişkin şunları anlattı:

“Gün boyu yayın olacak. Diyelim ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisiyim. Hangi gün, saatte derslerimin içeriği, hangi kanalda olacak? Listesi var. Ayrıca bazı canlı yayınlar söz konusu. Bunlar mevcut kanallar olmadığından gün boyu Bakanlık içeriklerine dair hizmetlerde kullanılabilecek.. 23 Mart günü de bunun başlangıcını da yapacağız.”

KİŞİYE ÖZEL DENEME SINAVI İMKANI DA SÖZ KONUSU

Kanallar harici, eğitim bilişim ağı denilen internet altyapısı olduğunu, ders içeriklerinin, binlerce videonun, animasyonun, on binlerce sorunun burada bulunduğunu aktardı.

Selçuk, bu sistemlerle öğrencilerin seviye tespitini yapabileceklerini, kişiye özel deneme sınavı ile kendi yerini başka öğrencilere göre görme imkanına sahip olabileceklerini dile getirdi.

GELEN SORULARA SİTEDEN CEVAP VERİLECEK

Kamuoyundan gelen çok sayıda soru olduğunu, bunların hepsinin cevaplarının mevcut sitelerinden görülebileceğini, orada olmayanlar varsa da ilgili telefon numarasından ve internet adresinden öğrenme imkanı bulunduğunu söyledi.

CHP’li başkanları görevden alma operasyonu sürüyor

Gündem

Koronaya karşı internetten dua satışı!

Dünya geneli 37 bini aşkın insanın canına mal olan koronavirüs salgını, fırsatçılara gün doğurdu. ‘banaduaoku.com’ adlı sitede 20 liraya ‘korunma duası’ satıldığı ortaya çıktı.

BOLD – Her yeni gelişmeyi paraya çevirmeye çalışan fırsatçılar koronavirüs (Kovid-19) salgınını da pas geçmedi.

İNSANLARIN KORKULARINI KULLANIYORLAR

Yüz binlerce insanın canıyla uğraştığı, 40 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği küresel ölçekteki salgının korkusu da milyonlarca insanı her an tedirgin ediyor.

Şimdiye kadar nice benzer büyük vakalarda olduğu gibi bunda da fırsatçılar, insanların endişelerini istismar ederek para kazanma derdine düştü.

KUR’AN KURSLARINA VERECEĞİZ İDDİASI

Öyle ki ‘banaduaoku.com’ adlı sitede 20 liraya ‘koronavirüs duası’ satıldığı ortaya çıktı.

Para talebinin ‘bağış’ adı altında yapıldığı sitede, alınan meblağların Kur’an kursalarına ve ihtiyaç sahiplerine verileceği iddia ediliyor fakat buna dair herhangi bir veri paylaşılmıyor.

BAĞIŞIN KADAR VİRÜSTEN KORUN

Sitede satışa çıkarılan ‘koranavirüs duası’ için şu açıklama yapılıyor:

“Bağışın kadar virüsten korun ve sevdiklerin de korunsun! Corona Virüsü ülkemizde de görülmeye başlandı. Eğer korunmak ve aileni korumak istiyorsan bu duaya ihtiyacın var. Ne kadar çok bağış seni o kadar korur ve diğer hastalıklardan da arındırır.”

CİNSEL PERFORMANS DUASINDAN CENNETE GİRME DUASINA

Sitede ayrıca ‘Cinsel performans artırma duası, İş bulma duası, Araba sahibi olma duası, Bel ağrısı duası, Beladan kurtulma duası, Borçtan kurtulma duası ve Cennete girme duası’ başlığı altında satışlar yapıldığı da görülüyor.

‘Katarla devam eden uçuşların Kanal İstanbul’la ilgisi mi var?’

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Kocasını hapiste kaybeden Ayşe Dilber: “Bana ve eşime 4 yıl virüs muamelesi yaptılar”

Cezaevinde ölüme sürüklenen Cemil Dilber’in vefatının üzerinden bir yıl geçti. Acılı eşi, bir yıl sonra konuşmaya karar verdi, BOLD’a anlattı..

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Ziraat mühendisi Cemil Dilber, 22 Mart 2019’da Dinar Cezaevinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Hapse girmeden önce kalbine 4 stent takılmıştı. 6 ayrı ilaç kullanıyordu. 2,5 yıllık süre içinde cezaevinde gün geçtikçe eridi. Eşi Ayşe Dilber, “Her ziyarete gittiğimde onu biraz daha erimiş görüyordum.” diyor.

KAPALI GÖRÜŞTE YERE YIĞILDI

11 Mart 2019’da eşi ve kızıyla yaptığı kapalı görüş sırasında “Arkama bir ağrı girdi” dedi ve yere yığıldı. Mosmor olmuştu. Kriz geçiriyordu. Afyon ParkHayat Hastanesine kaldırıldı. Anjiyo yaptılar ve bir gün bile hastanede kalmasına izin verilmeden hapse geri gönderildi.

Eşi izin alıp cezaevine koştu. İki gardiyan gelip “Eşiniz gelemeyecek durumda. Arkadaşları bakıyor.” dediler. Cemil Dilber o gece tekrar fenalaştı. Adam ölüyor diye acil butonuna defalarca basan koğuş arkadaşlarını gardiyanlar “Bir daha basarsanız size görüş yasağı veririz.” diye tehdit etti. Ölümünden sonra sırf bu yüzden arkadaşlarına kantin yasağı verilecekti.

HASTANE KAPISINDA SİLAH DOĞRUTTULAR

O akşam Cemil Dilber’in durumunun ciddiyeti anlaşılınca tekrar hastaneye götürüldü. Ayşe Dilber, yoğun bakıma yanına gittiğinde kapıda 8 asker, bir çavuş, bir de polis görünce şok oldu. Askerler silahlarını iki gözü iki çeşme kadına doğrultup giremezsin dediler. Cemil Dilber ise parmağını kıpırdatamayacak olduğu halde yatağa kelepçeliydi.

4 YIL VİRÜS MUAMELESİ YAPTILAR

Dilber, görüş izni için savcıya gitti, “fetö ise kimse gelmesin” diyen savcının kapısından eli boş döndü.

“Eşim tacizci olsaydı, adam öldürseydi izin vereceklerdi… 30 sene Türkiye Cumhuriyetine hizmet etti benim eşim. Herkes sırtını döndü. Bana ve eşimi 4 yıl virüs muamelesi yaptılar. Kapıdan çıkamıyordum. Cezaevi, avukat ve market arasında yaşadık. Şimdi herkes pişman tabi ama iş işten geçti.” diye haykırıyor acılı eş.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 20 Ekim 2016’da tutuklanan Cemil Dilber (57), 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyası Anayasa Mahkemesi’ndeydi.

AİLESİNİ SADECE 4 GÜN GÖREBİLDİ

Doktorlar hastanın kalbe giden ana damarının yırtıldığını söylediler. Ameliyat olması gerekiyordu. Başında bekleyen komutan, hastanede mahkum odası olmadığı için Dilber’i götürmeye kalktı, ama doktor izin vermedi. Son günlerini yaşayan hasta tutuklu bir gün sonra ameliyat edildi. 11 gün gözlem altında tutulan Cemil Dilber’e ailesini görebilmesi için sadece 4 gün izin verildi, bir dizi engel çıkartılarak. Ayşe Dilber eşiyle son kez ölümünden bir gün önce konuşabildi.

“BEN ÇÜRÜYORUM, BENİM BİR SUÇUM YOK”

Ayşe Dilber: “Eşim her ay savcılığa dilekçe yazmış, ben burada çürüyorum, benim hiçbir suçum yok, diye. Revire çıkmak için çok bekledi. Cezaevinde o kadar zayıfladı ki, 3 dişi düştü. Yollarda, cezaevi aracının içinde kelepçeli çok zor oluyor diye yaptırmadı, bizi buraya hayvan gibi teptiler, derdi. Her gittiğimde hasta olduğunu söylüyordu. O bir tavuk bile kesemez. Öyle merhametliydi. Kapımıza geleni çevirmezdi. Başarı belgeleri evimin birinci katında kolilerle dolu. Zulüm ya zulüm, zulüm yaptılar eşime. Her şeyimiz yarım kaldı.” diyor.

Cezaevinde ölüme sürüklenen eşine yapılanları bir yıl içine gömen 30 yıllık hayat arkadaşı Ayşe Dilber’in acısı hala çok taze. Kendisiyle bir yılda birkaç kez görüştük. Her seferinde sanki eşini bugün kaybetmiş gibiydi. Ölüm yıldönümü için tekrar aradığımda aşağıda izleyeceğiniz 8 dakikalık videoyu çekip gönderdi ve yaşadıklarını yine gözyaşlarıyla anlattı…

Eşimi göstermediler, tacizci olsaydı, adam öldürseydi izin vereceklerdi!

Ziraat mühendisi Cemil Dilber, 22 Mart 2019'da Dinar Cezaevinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Hapse girmeden önce kalbine 4 stent takılmıştı. Günde 5-6 tane ilaç kullanıyordu. 2,5 yıllık süre içinde cezaevinde gün geçtikçe eridi. Eşi Ayşe Dilber, "Her ziyarete gittiğimde onu biraz daha erimiş görüyordum." diyor. 11 Mart 2019'da eşi ve kızıyla yaptığı kapalı görüş sırasında "Arkama bir ağrı girdi" dedi ve yere yığıldı. Mosmor olmuştu. Kriz geçiriyordu. Afyon ParkHayat Hastanesine kaldırıldı. Anjiyo yaptılar ve bi gün bile hastanede kalmasına izin verilmeden hapse gönderildi.Ertesi gün tekrar fenalaştı. Acil butonuna defalarca basan koğuş arkadaşlarını gardiyanlar "Bir daha basarsanız size görüş yasağı veririz" diye tehdit etti. Ölümünden sonra sırf bu yüzden kantin yasağı verilecekti. O akşam Cemil Dilber'in durumunun ciddiyeti anlaşılınca tekrar hastaneye götürüldü. Ayşe Dilber, yoğun bakıma yanına gittiğinde kapıda 8 asker, bir çavuş, bir de polis görünce şok oldu. Askerler silahlarını iki gözü iki çeşme kadına doğrultup giremezsin dediler. Cemil Dilber ise parmağını kıpırdatamayacak olduğu halde yatağa kelepçeliydi. Dilber, görüş izin için savcıya gitti, "fetö ise kimse gelmesin" diyen savcı beyin kapısından eli boş döndü. "Eşim tacizci olsaydı, adam öldürseydi izin vereceklerdi… 30 sene Türkiye Cumhuriyetine hizmet etti." diye haykırıyor acılı eş. Doktorlar hastanın kalbe giden ana damarının yırtıldığını söylediler. Ameliyat olması gerekiyordu. Başında bekleyen komutan, hastanede mahkum odası olmadığı için Dilber'i götürmeye kalktı, ama doktor izin vermedi. Son günlerini yaşayan hasta tutuklu bir gün sonra ameliyat edildi. 11 gün hastanede kalan Cemil Dilber'e ailesini görebilmesi için sadece 4 gün izin verildi. O da zorluklarla, binbir uğraşla. Ayşe Dilber eşiyle son kez ölümünden bir gün önce konuşabildi. Cezaevinde ölüme sürüklenen eşine yapılanları bir yıldır içine gömen 30 yıllık hayat arkadaşı Ayşe Dilber'in acısı hala çok taze. Kendisiyle bir yıl içinde birkaç kez görüştük. Her seferinde sanki eşini bugün kaybetmiş gibiydi. Ölüm yıldönümü için tekrar aradığımda aşağıda izleyeceğiniz videoyu çekip gönderdi ve yaşadıklarını yine gözyaşlarıyla anlattı…

Gepostet von Bold Medya am Montag, 30. März 2020

Uşaklı Cemil Dilber ve Ayşe Dilber çiftinin 17 yıl sonra dünyaya gelen Azra Nur (12) adında bir kızları bulunuyor. Dilber, anne-kız, uzun süre eşinin ceketine sarılıp uyuduklarını söylüyor.

Ayşe Dilber, eşinin eşyalarını mahkeme kararıyla cezaevinden aldı. Gelen poşetin içinden artık iyice beyazlaşmış bir iki parça kıyafet, iğne-iplik ve Kuran-ı Kerim çıktı.

Otizmli Hamza Tarık’ın annesinden feryat: Çok çaresizim, eşimi serbest bırakın!

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul Tabip Odası: Açıklanan sayılar gerçek değil

İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüsle ilgili açıkladığı sayının doğru olmadığını öne sürerek, birçok hasta için tedaviye başlandığını ancak bunların resmi açıklamada yer almadığına dikkat çekti.

BOLD – İstanbul Tabip Odası, bakanlığın açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçek tabloyu yansıtmadığını öne sürdü. İstanbul’da 2 binin üzerinde Kovid-19 teşhisi konmuş hasta olduğunu belirten İTO, hastanelerde yatak sıkıntısı yaşanacağının altını çizdi. Oda, tedaviye başlanan birçok hastanın resmi açıklamada yer almadığını kaydetti.

TEDAVİYE BAŞLANAN HASTALAR RESMİ AÇIKLAMADA YOK

İTO, İstanbul’daki kamu hastaneleriyle ilgili son iki haftalık süreçte derledikleri bilgilerle bir rapor hazırladı. Rapora göre İstanbul’da 2 binin üzerinde Kovid-19 teşhisi konmuş hasta bulunuyor. İstanbul’da 200’ün üzerinde yoğun bakım hastasının bulunduğunun aktarıldığı raporda, pandeminin bu hızla devam etmesi durumunda önümüzdeki süreçte ciddi yatak sıkıntısının yaşanacağı vurgulandı. Raporda, “PCR testlerinin gecikmesi ve yalancı negatifliğin yüksek olması nedeniyle birçok hasta için özellikle akciğer BT sonucuna göre Kovid-19 tedavisi başlanmakta ancak bu hastalar resmi açıklamada yer almamakta” denildi.

HASTANELER HASTALIĞA HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

Kovid-19 hastalığının ilk ortaya çıkışından hastaların görülmeye başlamasına kadar geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmadığının anlaşıldığı belirtilen raporda, “Bu nedenle hastaneler Kovid-19 pandemisi sürecine büyük ölçüde hazırlıksız yakalanmıştır. Hastanelerde görülen ve halen devam etmekte olan maske, önlük, eldiven, gözlük gibi kişisel koruyucu malzeme eksikliği bu hazırlıksızlık durumunu açık olarak göstermektedir. Ancak malzeme eksikliği durumu tablonun sadece görünen yüzüdür; asıl problem organizasyon eksikliğidir” denildi.

GÖZ GÖRE GÖRE ÜLKE GENELİNE YAYILDI

İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar hastalığa yakalanan hekim, sağlık çalışanı sayısının 100’ü geçtiği belirtilen raporda pandemiyle mücadelede büyük bir kaos yaşandığına da dikkat çekildi. Sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman ihtiyacının hızla giderilmesi gerektiğini belirten İTO, yatak sayısının artırılması için gerekli çalışmalara acilen başlanması gerektiğini kaydetti. TTB, salgınla ilgili ülkedeki uygulamaların hatalı olduğuna dikkat çekti: “Ülkemiz göz göre göre enfekte hale getirilmiştir. Temaslılar neredeyse her yerdedir. Bu aşamadan sonra ülke çapında karantina uygulaması fırsatı kaçırılmıştır” dedi.

Meclis Adalet Komisyonu ‘İnfaz Değişikliği’ yasa teklifi toplantısını erteledi

Okumaya devam et

Popular