Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüsün vurduğu ambargo altındaki İran’dan uluslararası yardım çağrısı

Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden ambargo altındaki İran’dan uluslararası kamuoyuna yardım çağrısı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Virüsler ayrım yapmıyor, insanlık da yapmamalı” dedi.

BOLD – İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ‘ACİL’ başlığı ile sosyal medya hesabından bir çağrıda bulunarak uluslararası toplumun yardımını istedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif , “İranlı sağlık personeli cesurca Covid-19 ile mücadele ediyor. Ne var ki, onların bu çabaları içinde bulunduğumuz kısıtlamalar ve tıbbi ilaç ve malzeme yetersizliği nedeniyle ciddi anlamda sekteye uğruyor. En ihtiyaç duyulan şeyler ekteki listede yer almaktadır. Virüsler ayrım yapmıyor. İnsanlık da yapmamalı” dedi ve İran’ın acil ihtiyaç duyduğu sağlık malzemeleri listesini paylaştı.

Zarif’in paylaştığı listenin en başında yapay solunum cihazları ve bunların farklı parçaları bulunuyor. Bunların yanı sıra koruyucu maskeler ve daha gelişmiş cihazlar için parçalar da isteniyor.

İran’da teyit edilen koronavirüs vaka sayısı 11 bin 364, ölüm sayısı ise 514’e yükseldi, virüse karşı alınan önlemler artırıldı.

UYDU FOTOĞRAFLARI MEZARLIKLARDAKİ GENİŞLEMEYİ GÖSTERİYOR

İran’ın koronavirüs kaynaklı yaşanan can kayıpları ile baş edemediği ve resmi rakamların çok üzerinde ölüm meydana geldiği iddia ediliyor. Buna kaynak olarak da mezar alanlarının uydu fotoğrafları gösteriliyor.

Resmi rakamlara göre 430 kişinin hayatını kaybettiği ülkede hızla kazılan yeni mezar yerlerinin bundan çok daha fazla sayıda ölümlü vaka olduğunu düşündürtüyor.

Maxar Teknolojileri firması tarafından Kum şehrinde kaydedilen Beşit el Masume Mezarlığı’na ait görüntülerde Şubat ayından bu yana yaşanan değişim görülebiliyor.

Mezarlıkta olağanüstü bir hareketlilik olduğu ve yeni bölümlerin açıldığı kaydedilirken hergün daha fazla mezar kazıldığı aktarılıyor.

KKTC’DE VAKA SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 3 yeni vaka daha tespit edildiği ve vaka sayısının 5’e yükseldiği açıklandı.

Yeni vakalardan ikisinin daha önceki iki vakanın da tespit edildiği Alman turist kafilesinden olduğu, bir kişinin de 9 gün önce İngiltere’den dönen bir KKTC vatandaşı olduğu ifade edildi. KKTC’de okullar da kapatıldı.

BELÇİKA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL UYGULANACAK

Belçika’da Ulusal Güvenlik Konseyi, koronavirüs önlemleri kapsamında 3 Nisan’a kadar ülkedeki bütün okullarda eğitim ve öğretime ara verdi.

Temel ihtiyaçları karşılayan dükkanlar açık tutulacak. Tüm eğlence, spor ve kültürel faaliyetler 3 Nisan’a kadar iptal edildi.

Kilise ve camilerde ayin, namaz ve toplantılar 3 Nisan’a kadar yapılmayacak.

Belçika’da Cuma günü açıklanan 153 yeni vaka ile toplam hasta sayısı 556’ya yükseldi.

HOLLANDA’DA EĞİTİME ARA VERİLİYOR

Hollanda’da hükümet, halkı evden çalışmaya ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çağırdı.

Ülkedeki spor etkinlikleri ve futbol ligleri 1 Nisan’a kadar ertelendi. Kiliselerde Pazar ayinleri, camilerde Cuma namazları iptal edildi.

Hollanda hükümeti, virüsün yaygın olduğu ülkelere havayolu ulaşımını iptal etmeyi planlıyor.

BULGARİSTAN’DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Koronavirüs nedeniyle acil önlemler alan ülkelere Bulgaristan da katıldı.

Vaka sayısının 23’e ulaştığı ülkede Parlamento 13 Nisan’a kadar olağanüstü hal ilan etti.

Riskli ülkelere seyahatler sınırlandı, okullar ve üniversiteler kapatıldı. Virüs nedeniyle karantina olması gereken kişilerin bu kurala uymaması halinde polislere müdahale etme yetkisi tanındı.

ÇEK CUMHURİYETİ ACİL DURUM İLAN ETTİ

Çek Cumhuriyeti’nde kafe ve restoranların açılış saatleri sınırlandırıldı, spor tesisleri kapatıldı, riskli olarak nitelenen ülkelerden seyahat edenlerin kendilerini karantinaya alması istendi.

Düğün ve nikah törenlerinde davetli sayısının 30’u, cenazelerde 100’ü aşmaması tavsiye edildi.

Başbakan Andrej Babis, “Tiyatro, müzik, film ve diğer performansların, spor, kültürel, dini, toplumsal, geleneksel ve diğer etkinlikleri yasaklıyoruz” diye açıkladı.

Riskli olarak nitelenen 18 ülkeden giriş yapanların da kendilerine karantina uygulaması istendi.

ROMA’DA TÜM KİLİSELER KAPATILDI

Avrupa’da en ağır koronavirüs krizinin yaşandığı İtalya’da, başkent Roma’daki tüm kiliselerin kapatılmasına karar verildi.

Roma piskoposluğu tarafından alınan kararla kentteki 900’den fazla kilise 3 Nisan’a kadar kapatıldı. İtalya genelinde, kiliselerdeki ayinler daha önce durdurulmuştu, ancak bireysel dua etmek isteyenler için kiliseler açık tutuluyordu.

Roma’da tüm kiliselerin kapatılmasının, modern tarihte örneği görülmemiş bir karar olduğu belirtiliyor.

İtalya İslam Toplulukları Birliği de, ülke genelindeki İslami ibadet mekanları ve derneklerde cuma namazları da dahil olmak üzere bütün faaliyetlerin durdurulması çağrısı yaptı.

FRANSA İSLAM KONSEYİ’DEN ‘CUMA KILINMASIN’ ÇAĞRISI

Fransa’da Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi (CFCM) koronavirüs salgınına karşı 20 Mart’tan itibaren ülke genelindeki camilerde cuma namazı kılınmaması çağrısında bulundu.

CFCM’in kararlarının bağlayıcı bir yönü olamadığı için camiler bağımsız olarak bu karara uymayıp cuma namazı kıldırmaya devam edebilir. Fakat 8 Mart’tan bu yana, Fransa’da bin kişiyi aşan etkinlikler yasaklandı. Hükümetin bu kararı üzerine bazı camiler de cuma namazını farklı zamanlarda iki grup halinde kıldırma yöntemine geçti.

EVEREST DAĞI’NA ÇIKMAK YASAKLANDI

Koronavirüs salgını nedeniyle Nepal, Mount Everest’e tırmanmanın yasaklandığını duyurdu.

Mart-Mayıs aylarında zirveye çıkılmasına ilşikin bütün programların ertelendiği açıklandı. Nepal Turizm Bakanı Yogesh Bhattarai, kararın önlem amacıyla alındığını söyledi. Halihazırda Nepal’da tespiti netleşmiş sadece bir koronavirüs vakası mevcut.

Almanya’daki Diyanet camilerinde cuma namazı iptal edildi

Dünya

Trump ’60 dakika’ dayanamadı

ABD’de CBS televizyonunun ’60 Dakika’ programına katılan Donald Trump, röportajı yarıda kesti. Sunucu Lesley Stahl’un maske takmamasını bahane eden Trump, “Yeterince malzeme aldınız” diyerek yayın terk etti.

BOLD – ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine sayılı günler kala yarış giderek daha da kızıştı. Pek çok ankette Demokrat rakibi Joe Biden’ın gerisinde kalan Cumhuriyetçi Donald Trump, CBS televizyonunda Lesley Stahl’un ’60 Dakika’ programına konuk oldu.

Trump, tek başına verdiği röportajı yarıda keserek yayını terk etti. Mike Pence ile birlikte de görüntü vermesi beklenen Trump, bir daha geri dönmedi. Beyaz Saray’da gerçekleştirilen röportajda sunucu Lesley Stahl’la sadece 45 dakika karşılıklı oturan Trump, “Yeterince malzeme aldınız” dedikten sonra ortamdan ayrıldı.

Trump, programdan ayrılış gerekçesini ise kısa süre sonra Twitter’dan açıkladı. Sunucu ve ekibinin kendisi yayını terk ettikten sonraki görüntüsünü paylaşan Trump, “Lesley Stahl, Beyaz Saray’da benimle röportaj yaparken maske takmıyordu. Dahası da gelecek” ifadelerini kullandı.

Sözcü’nün CNN International’dan aktardığı habere göre, Stahl’un Beyaz Saray’a maskesiyle geldiği, kameralar kayda başlayana kadar da takmaya devam ettiği belirtildi. Koronavirüse yakalanana kadar maske dahil olmak üzere pek çok kuralı umursamayan Trump’ın bu hareketi ABD basını tarafından ‘ironik’ bulundu.

Seçim kampanyasındaki son viraja giren Trump’ın anketlerde geride gösterilmesinin gerginliğini yaşadığı ve programdaki hareketinin de bunun dışavurumu olduğu öne sürüldü. ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Pence dört yıl önce de aynı formata katılmış ve sorulara birlikte yanıt vermişti. Trump, Biden, Pence ve Harris’in röportajlarının pazar günü yayınlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Dünya

ABD-Almanya ortak üretimi Kovid-19 aşısı Türkiye’de 550 gönüllüde denenecek

Amerikan Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının testleri Faz 3 aşamasına geldi. Aşı, Türkiye’de 550 gönüllü üzerinde denenecek.

BOLD – Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının ardından ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in başında olduğu Alman BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının da Türkiye’deki gönüllü uygulamaları başlıyor.

9 MERKEZDE YAPILACAK

Aşı, Türkiye’de yine Hacettepe Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde 9 merkezde 550’ye yakın gönüllüye uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, yarın başlayacak gönüllü uygulaması kapsamında Hacettepe Üniversitesi’nde 70-80 civarında kişiye aşılama yapılacağını belirtti. Akova, daha önce aşı olmak isteyen gönüllülere randevu verdiklerini ve günde 5 ila 10 arasındaki kişiye aşılama yapacaklarını söyledi. Akova, aşının iki doz halinde verileceğini bildirerek “İlk aşıdan 21 gün sonra ikinci aşı yapılacak ve daha sonra gönüllüler izlenecek. Bir yandan aşının etkinliğine bakılırken diğer yandan güvenilirliğine bakılacak. Hastalık geliştirip geliştirmediklerine bakılacak ve bu kişiler 1 yıl takip edilecek” dedi.

13 BİN KİŞİYE UYGULANACAK

Akova, Çin’de geliştirilen ve Türkiye’de 25 merkezde gönüllü uygulamaları devam eden Kovid-19 aşısının toplamda 13 bin kişiye uygulanacağını hatırlattı. “Burada hedeflediğimiz gönüllü sayısı diğer aşıya kıyasla daha düşük. Türkiye genelinde yaklaşık 500- 550 gönüllü aşılanacak. Bizim merkezimizde de 70-80 civarında bir rakam olacak. Bunların yarısına gerçek aşı yarısına ise boş aşı yapılacak. Gönüllü olarak başvuran sağlık çalışanı olanlar da var ama olmayanlar da var. Zaten bununla ilgili şu anda bir liste var elimizde. Biz daha önce tespit etmiştik bunları. Randevu saatlerinde gelip aşılarını olacaklar. Kasım ayının üçüncü haftası herkesin aşıları bitmiş olacak. Bu aşı dünyada 35 bin kişide kullanıldı. Şimdiye kadar bildirilen ciddi bir yan etki ortaya çıkmadı” diye konuştu.

HENÜZ ERKEN

Prof. Dr. Murat Akova, Çin aşısıyla ilgili ise 2 merkez dışında 23 merkezde aktif gönüllü kayıtlarının devam ettiğini kaydetti. Akova şu bilgileri aktardı: “Yakın zamanda sağlık çalışanları dışında kalan halktan gönüllüleri de alabileceğimizi umuyoruz. Şu ana kadar gayet güzel gitti. Ufak tefek basit yan etkiler oldu. Şu ana kadar aşı uygulanıp da henüz Kovid’e yakalanan yok. Henüz erken; ama ikinci dozlar yapılalı kısa süre oldu. Genel olarak aşının koruyuculuğu ikinci doz yapıldıktan belli bir süre sonra, 14 gün ve daha sonrasında bekliyoruz antikorun yükselmesini, tabii daha sonradan da olabilir. Dolayısıyla aşı olanları takip edeceğiz. Hastalık belirtisi gösterenler olursa onlara bakılacak, kontrol edilecek ve hangisi boş aşı hangisi aşı yaptırmış belirlenecek.”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri büyük şova hazır

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle online sahne alacak. ‘İnsanın değeri’ temalı festival Almanya saatiyle Cumartesi saat 20.00’de yayınlanacak.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) 24 Ekim’de dünya ile 18. kez buluşacak. Gençlerin kültür ve sanata ilgilerini artırmak, sanatın evrensel dili ile kültürlerarası diyalog kurmak, farklılıklara rağmen bir arada yaşamak ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festivale farklı ülkelerden birçok çocuk ve genç katılacak.

Cumartesi günü New York saati ile 14.00’te, Almanya saati ile 20.00’de ve Türkiye saati ile 21.00’de yayınlanacak olan gösteri, koronavirüs salgını nedeniyle sadece IFLC’nin YouTube kanalından izlenebilecek.

Dünya çocukları, dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmalarının yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorlukları da sanat dili ile anlatacak.

Online festivale insanları davet etmek için video klip hazırlayan gençler, rap şarkı söyleyerek Kovid-19’a dikkat çekiyor. Festivalde ‘insanın değeri’nin tema olarak seçildiği vurgulanıyor.

İşte yayın saatleri:

  • Türkiye: 21:00 (24 Ekim)
  • Almanya: 20:00 (24 Ekim)
  • İngiltere: 19:00 (24 Ekim)
  • New York: 14:00 (24 Ekim)
  • Güney Afrika: 20:00 (24 Ekim)
  • Avustralya: 05:00 (25 Ekim)

Okumaya devam et

Popular