Bizimle iletişime geçiniz

Politika

MHP’yi isteyen Çokal AKP’ye ikna olmuş

İyi Parti’den istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın AKP’ye katılmadan önce Milliyetçi Hareket Partisi ile de transfer görüşmesi yaptığı iddia edildi.

BOLD – Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti’den “Türk milliyetçilerinin ikinci sınıf birey yapıldığı, söylemler ile eylemlerin birbirini tutmadığı” gerekçesiyle istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın AKP’ye geçişi, kulislerde tartışmaya yol açtı.

YENİ İL BAŞKANI İLE ANLAŞMAZLIK İSTİFAYA KADAR GİTTİ

Yavuz Temizer’in İyi Parti Antalya İl Başkanı olarak görevlendirilmesi akabinde, bu isimle anlaşamayan, Temizer’in Muratpaşa ve Kepez ilçe başkanlarını görevden alması sonrası ‘Parti yönetimiyle de ters düşen’ Çokal, istifa etmişti. O dönem kulislerde eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın kuracağı partiye geçeceği dillendirilmişti.

AYRILIK SONRASI MHP İLE GÖRÜŞME YÜRÜTÜLMÜŞ

Kulislerde Çokal’ın ‘En başından bu yana MHP’ye geçmek istediği’ konuşuluyor. İstifasının ardından MHP ile görüşmeler yürütüldüğü ancak daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun araya girmesiyle AKP’yi tercih ettiği belirtiliyor.

AKP’Lİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU CUMHUR İTTİFAKINI HATIRLATMIŞ

Çokal’ın, Çavuşoğlu’nun teklifini ilk etapta “MHP’yi düşünüyorum” diye reddettiği, Dışişleri Bakanı’nınsa “MHP’yle yapılan Cumhur İttifakı’nı anımsattığı ve AKP’ye gelmesinde ısrar ettiği” kaydediliyor.

4,5 AY ÖNCE AKP’Yİ MECLİS’TE SERT ŞEKİLDE ELEŞTİRMİŞTİ

İyi Parti saflarındayken 31 Ekim 2019’da TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, AKP’nin hukuku göreceli hale getirdiğini belirten Tuba Çokal, Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçeli davalara dikkat çekmiş ve Atatürk’e sayıp sövenlere hiçbir yaptırım uygulanmadığını dile getirmişti.

‘KABİLE DEVLETİ KURMAKLA’ İTHAM ETTİĞİ PARTİYE KATILDI

“Artık tek adam rejimi tarafından yönetiliyoruz. Bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin sembolü olan TBMM bile yetkisizleştirildi. Kanunların yerini kararnameler aldı. Kabine değil, kabile devleti kuruldu” ifadelerini kullanmıştı.

‘TÜRK SİYASETİNİN İLKE ALANINA İHTİYACI VAR’

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da Çokal’ın iktidar partisine geçişiyle ilgili “Seçmene vefasızlık” yorumu yapmıştı. “AK Parti’ye oy vermeyip İyi Parti’den sizi seçmişlerse, nihayetinde seçmene vefasızlık yarın vatana, memlekete vefasızlık olarak da yansıyabilir. Türk siyasetinin siyasal bir ilke alanına ihtiyacı var” diye konuştu.

İBB’de ikinci kayıt iddiası: Kiralan araç sayısı 524 değil 907 çıktı

Politika

“İktidar, istediği vekili cezaevine koyar! Hukuksuzluk süreci devam ediyor”

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasını “hukuksuzluk sürecinin devamı” olarak değerlendirdi. “İktidar, istediği vekili cezaevine koyar” dedi.

BOLD – Eski CHP Milletvekili Atilla Kart ise, Türkiye’de dikta sürecine götüren tek adam rejimi olduğunu belirtti.  Yargının, iktidarın emrinde olduğunu belirten Rıza Türmen, “Geldiğimiz noktada milletvekillerinin dokunulmazlığı siyasi iktidarın keyfine terk edilmiştir. İktidar, istediği vekili cezaevine koyar. Bu uzun süren bir hukuksuzluk sürecinin bir devamı aslında” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Türmen, bu sürecin, 2016’da anayasaya geçici bir madde eklenerek milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla başladığını kaydetti. Türmen, “O süreçte birçok milletvekili cezaevine konuldu. Dün (önceki gün) olan şey bu” dedi. Burada temel hukuksuzluğun, dokunulmazlıkları kaldıran değişikliğe anayasa değişikliği denmeyerek, anayasal denetimin ortadan kaldırılması olduğunu belirten Türmen, şunları kaydetti: “Üç vekil konusuna gelince… Niçin iki yıl beklendi de şimdi düşürüldü? Anayasanın 83. maddesine göre tekrar seçilen vekilin dokunulmazlığının kaldırılması Meclis’in kararına bağlıdır. Enis Berberoğlu, yeniden seçildiğine göre Meclis’in kararı gerekiyordu. Neresinden bakarsanız büyük bir hukuksuzluk resmi.”

AYM ACİL TEDBİR KARARI VERMELİ

Eski CHP milletvekili, avukat Atilla Kart, Anayasa Mahkemesinin Berberoğlu’nun adil yargılanma hakkının ihlali gerekçesiyle yaptığı başvuruda hiç gecikmeden tedbir kararı vermesi gerektiğini söyledi. Kart, şunları belirtti: “Anayasanın geçici 20. maddesi, Mayıs 2016’da yürürlüğe girdi. Orada ne yaptı? Anayasa 83/2 kapsamında yasama/kürsü sorumsuzluğuna atfen hükmün uygulanmayacağını koyarak genel kurulda dokunulmazlıkları kaldırıldı. Bu üç vekil d e öncesindeki dosyalarından mahkûm oldu. Bunlar şu an 27. dönem vekil. Bunlar tekrar seçilen milletvekili konumunda. Geçici 20. madde geçmişe yönelik uygulandı. Ancak bu madde ile milletvekillerinin geleceğe yönelik anayasal hakları elinden alınmaz.”

DİKTA SÜRECİNE GÖTÜREN TEK ADAM REJİMİ

Türkiye’de “dikta sürecine götüren tek adam rejimi” olduğunu vurgulayan Kart, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “görevini kötüye kullandığı” iddiasında bulundu. Kart, muhalefetin anayasanın 85. maddesi uyarınca 7 gün içinde AYM’ye başvurması gerektiğini, AYM’nin de 15 gün içinde karar vermesi gerektiğini kaydetti. Anayasa’nın 85. maddesine göre AYM’nin bu konuda takdir yetkisi olmadığını söyleyen Kart, “Amir hüküm var, yorum gerektirmeyecek kadar açık. Burada anayasa ayaklar altına alınmıştır. Meclis’te karma komisyon kurmadan, genel kurulda vekillerin dokunulmazlığını kaldırmak anayasal bir darbedir” diye konuştu.

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Okumaya devam et

Politika

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Milletvekilliği düşürülen ve hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunmasından dolayı tutuklanan CHP’li Enis Berberoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında tahliye edildi.  

 BOLD – Kamuoyunda ‘MİT TIR’ları’ olarak bilinen soruşturma kapsamında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle dün gece polisler tarafından gözaltına alındı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki işlemlerinin ardından Berberoğlu, tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

 Gazeteci Barış Yarkadaş, dün milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, Koronavirüs tedbirleri kapsamında ev iznine gönderildiğini ifade etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisioğulları’nın Yargıtay tarafından kesinleşen cezalarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından vekilliklerinin düşürülmüştü. Vekillerin haklarında kesinleşmiş hapis cezası olmasından dolayı gece yarısı tutuklanmışlardı.  

“Bedeli ne olursa olsun bu memlekete adaleti ve demokrasiyi getireceğiz!”

Okumaya devam et

Politika

Akşener: Parlamenter sisteme geçmek kaydıyla Erdoğan’la masaya otururum

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme geçmesi şartıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la aynı masaya oturacağını söyledi.

BOLD – Akşener, “Cumhurbaşkanı beni çağırdı diyelim ki. Ben ona derim ki; parlamenter sisteme geçmek kaydıyla buyurun oturup konuşalım. Dürüst bir biçimde “Meral Hanım sizinle görüşebilir miyim dese?” buyrun derim” ifadesini kullandı.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat Programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener, AKP hükumetini ekonomi konusunda eleştirdi. Akşener, “Ekonomi rezalet bir durumda. Damat Bey bir paket açıkladı, kredi verecekler. Nereye verecekler inşaat sektörüne. Dostlarını kurtarıyor Sayın Erdoğan” dedi.

Akşener şunları söyledi:

PARLAMENTER SİSTEME GEÇMEK KAYDIYLA ERDOĞAN’LA KONUŞURUM

“Bunların hepsi olabilir, diyorum ki yanlış. Cumhurbaşkanı beni çağırdı diyelim ki. Ben ona derim ki; parlamenter sisteme geçmek kaydıyla buyurun oturup konuşalım. Dürüst bir biçimde “Meral Hanım sizinle görüşebilir miyim dese?” buyrun derim. Fikirlerini bana anlatsa, benim ona söyleyeceğim şey şu; 2010 referandumu Türkiye’yi felakete götürecek dedim. Evren’e öyle şeyler oldu ki, başörtüsü ile dövüşerek çıktı, ayet hadis okuyarak çıktı. 82 Anayasası’nı siz hazırladınız kardeşim. O zaman şöyle dediler; “Biz bu anayasası Allah korkusu ile hazırladık besmele ile hazırladık” Ben dedim ki herkesi götürecek bu, keşke haklı çıkmasaydım, haklı çıktım. Gençliğinizden beri tanıyoruz birbirimizi.

EKONOMİ REZALET DURUMDA

En karanlık gecem 2016 Nisan referandumu gecesi. Türkiye’nin geleceği adına kaygılandım. Ben Erdoğan’a derim ki parlamenter sisteme geçmek kaydıyla masaya otururum.Ben prensipler ve ilkeler üzerinden yürüyorum. İki yılda gelinen noktada nefes alamıyorsunuz. Ekonomi rezalet bir durumda.

BABACAN İYİ BİR EKONOMİST

Babacan iyi bir ekonomist sakin bir insan. Bugünkü iktidara uzun süre paydaşlık yaptıkları için orada işleri zor. Cevap vermeleri gereken sorular var. Ama bizden çok rahat bir dönemde parti kurdular.Biz en büyük zorlukları çektiğimiz için biraz daha kurumsallaşmada rahatlar. Ben iki partinin de kurulmasını hep destekle karşıladım. Şeçenek, rekabet yaratmak seçmen için iyidir.Cumhur İttifakı olmadan da bu masa toplanabilir. Ben çok çağrı yaptım. Londra lobisi bize saldırıyor dediklerinde bir beraberlik fotoğrafı lazım gelir. Sadece Sayın Erdoğan’a çağrı yapmadım, Sayın Bahçeli’ye, Sayın Kılıçdaroğlu’na. Cumhur ittifakı birleşenlerine çağrıda bulundum.

MAAŞI OLMAYANA 500 TL VERİLSİN

Esnafa faizsiz 10 bin TL kredi verilsin. Onlar kendilerini çevirebilsinler. Maaşı olmayan, işi gitmiş zorda olan insanlara kişi başı 500 TL verelim en azından tüketim yapabilsinler.

ERDOĞAN DOSTLARINI KURTARIYOR

Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının hızlı para için bir tercihi oldu o da inşaat sektörü. İnşaat bitsin demiyorum ama öncelik sıralarını ayarlamanız lazımdı. Damat Bey bir paket açıkladı, kredi verecekler. Nereye verecekler inşaat sektörüne. Dostlarını kurtarıyor Sayın Erdoğan. Ama o vatandaş 15 yıllık bir borçlanmaya girdiğinde çocuklarımızın torunlarımızın başına yeni borçlar açma 2001 olayındaki gibi bir çıkmaza çıkacak.”

“Bedeli ne olursa olsun bu memlekete adaleti ve demokrasiyi getireceğiz!”

Okumaya devam et

Popular