Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’tan Kovid-19’a karşı ‘ulusal acil durum’ ilanı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede 41 cana mal olan koronavirüsle ilgili, farklı aşamada olunduğunu, bazı kuralların değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, ‘ulusal acil durum’ ilan etti.

BOLD – Koronavirüs salgınına karşı dünya devletleri hızla yeni tedbirleri devreye sokuyor. ABD Başkanı Donald Trump da, gerçekleştirdiği basın toplantısında Stafford Anlaşması uyarınca tehdit sebebiyle ‘ulusal acil durum’ ilanına karar verdi.

DOKTORLARA YÖNELİK SINIR YASAĞI DA KALDIRILIYOR

Bu sayede eyaletlere ve belediyelere daha hızlı federal yardım ulaşması sağlanırken doktorların kayıtlı olduğu eyaletler dışında çalışamaması gibi bazı yasaklar ortadan kaldırılıyor.

Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Resmi olarak acil durum ilan ediyorum” diyen Başkan Trump, bütün kaynakların virüsle savaşta kullanılacağını duyurdu.

50 MİLYAR DOLAR FEDERAL YARDIM YAPILACAK

İlan edilen acil durum, Federal Acil Durum Ajansı’na (FEMA) ek kaynak sağlarken bunların hızlı şekilde ihtiyaç noktalarına ulaştırılmasının yolunu açıyor. Trump açıklamasında FEMA’nın virüse karşı yürüteceği operasyonlarda kullanılmak üzere 50 milyar dolar federal yardımın yapılacağını duyurdu.

Trump, koronavirüse karşı ‘ulusal acil durum’ ilanını Beyaz Saray’da basın toplantısında yaptı.

ARAÇTAN İNMEDEN TEST YAPMAK İÇİN UĞRAŞILIYOR

FEMA tarafından acil durum merkezi oluşturulduğunu, her eyalette merkezler oluşturulacağını belirterek aralarında özel şirketlerin de bulunduğu gruplarca kişinin en yakın test merkezlerine yönlendirileceğini ifade etti. Hastalık şüphesi olan kişilerin araçlarından inmeden test yapabilecekleri merkezlerin kurulması için çaba sarf ettiklerini de söyledi.

ÖĞRENCİLERİN KREDİ BORCU FAİZİ DURDURULDU

Sağlık ve İnsani Servisler Bakanı Alex Azar’ın genişletilmiş yeni yetkilerle donatıldığını ifade edip gerektiğinde sağlık sisteminin üzerindeki baskıyı azaltmak ve sağlık hizmetlerinin hızla ihtiyaç sahiplerine ulaşması için bazı kuralların iptal edilebileceğini kaydetti. Ayrıca öğrencilere ait kredi borçlarının faizlerinin ikinci bir emre kadar durdurulduğunu açıkladı.

YATAK SINIRLAMASI KALKACAK DAHA ÇOK HASTAYA YARDIM EDİLECEK

Trump, şunları söyledi:

– Kritik durumlarda yatak sınırlandırılması ortadan kaldırılmış olacak böylece daha fazla hastaya yardım edilebilecek.

– Yaşlı vatandaşlarımız için hastanelerin ek doktor olanağı mümkün olacak.

– Doktorlarımız ne yapacaklarını biliyorlar artık önlerinde herhangi bir engel bulunmayacak.

– Zaman kaybettiren tüzükler ya da yardımı yavaşlatan tüm engeller kaldırılmış olacak.

– Amerikalılar pazar akşamı test yaptırabilecek. 4 koronavirüs testi önümüzdeki hafta hazır olacak.

– Eczacılık firmalarıyla mobil testlerin üretilmesi çalışmaları içindeyiz.

– Herkesin bu testi yaptırmasına gerek yok. Bu, gelip geçici bir şey. Bundan çok daha güçlü çıkacağız. Çok şey öğrendik.

– İngiltere’yi de seyahat yasağı listesine eklememi tavsiye ettiler. İngiltere’yi ve diğer başka ülkeleri de duruma göre ekleyebiliriz.

– Beyaz Saray doktorlarının hepsiyle görüştüm. Test olmam gerekmediğini söylediler. Ancak büyük ihtimalle test yaptıracağım.

BİLL CLİNTON DA BATI NİL VİRÜSÜ SALGININDA KULLANMIŞTI

ABD başkanları, Stafford Act kapsamında ulusal acil durumu genel olarak doğal felaketlere karşı kullanıyor. Ancak 2000’de eski ABD Başkanı Bill Clinton yasayı Batı Nil Virüsü salgınına karşı kullanmıştı.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE VAKA SAYISI BİN 629, ÖLEN 41

Amerika’da resmi rakamlara göre bin 629 vaka bulunuyor. Virüs sebebi ile 41 kişi hayatını kaybetti.

8 Avrupa ülkesine giriş çıkış yasak

Dünya

Hollanda Prensesi askere çağrıldı

Hollanda’da yapılan kanuni düzenleme ile Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu, 17 yaşındaki 100 bin genç kadın cinsiyet eşitliği kapsamında askere çağrılacak

BOLD – Hollanda’da, cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlar da zorunluk askerlik kapsamına alındı. Hollanda basının da yer alan haberlere göre, ülkede bu haftadan itibaren Prenses Amalia’nın da aralarında bulunduğu 17 yaşındaki 100 bin genç kadın askeri celp kağıtlarını almaya başlayacak.

Ülkede aktif askerlik hizmeti 1997 yılında kaldırıldı. 2018’de kabul edilen bir kanun değişikliği, cinsiyet eşitliği kapsamında genç kadınlara da 17 yaşında geldiklerinde askerliği zorunlu hale getirdi.

Yine kanuna göre kadınlar 45 yaşına kadar, savaş halinde orduya çağrılabilecek. Mevcut durumda kadınlar askeri personelin yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsünün, Hollanda yayın kuruluşu NOS’a verdiği bilgide “Düzenlenen kanunla kadınları ordudaki sayısı biraz artıyor. Ancak ordu işi isteyen kadınlar bulmak çok zor” dediği öğrenildi.

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Okumaya devam et

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Popular