Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs: Çin kurtuluyor, dünya mücadeleyi sürdürüyor

Dünyada koronavirüs seferberliği sürüyor. Çin’de gözlem altındaki vaka sayısı 10 bin 879’a geriledi. DSÖ, 5 bin kişinin hayatının risk altında olduğunu açıkladı. Yunanistan, tedbirleri artırdı. FIFA müsabakaları erteledi.

BOLD – Çin Wuhan’da geçen Aralık’ta ortaya çıkıp kısa sürede bu ülkede ve dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) bilançosu artmaya devam ediyor.

ÇİN’DE CAN KAYBI 3 BİN 193’E ULAŞTI

Küresel genişlemesine bağlı ölüm ve vaka sayısındaki hızlı artış sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’u ‘Pandemi’ diye nitelendirilebileceğini açıklamıştı.

Öte yandan salgının merkezi Çin’de hastalığa bağlı can kaybı 3 bin 193’e ulaştı. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre son 24 saatte 13 kişi hayatını kaybetti.

İYİLEŞİP TABURCU EDİLEN SAYISI 65 BİN 541’İ BULDU

11 yeni vakanın ortaya çıkmasıyla tespit edilen sayısı 3 bin 610’u ciddi vaziyette, 80 bin 824’e ulaştı.

Şüpheli vaka sayısı 115, müşahede altındaki 10 bin 879’a gerilerken, bugüne kadar iyileşerek taburcu edilenler 65 bin 541’i buldu.

AVRUPA BİLDİRİLEN VAKA SAYISINDA ÇİN’İ GEÇTİ

Diğer yandan Çin’e gelen yabancı ülke vatandaşlarında tespit edilen Kovid-19 vakası 7 artarak 95’e yükseldi. Çin ana karası dışında Hong Kong’daysa vaka sayısı 137’ye çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Avrupa’da günlük bildirilen vaka ve ölüm sayısının Çin’i geçtiğine dikkati çekti.

123 ÜLKE VE BÖLGEDEN 132 BİN VAKA BİLDİRİLDİ

Ghebreyesus, “Çin hariç dünyanın geri kalanından bildirilen daha fazla vaka ve ölüm sayılarıyla Avrupa artık Kovid-19 pandemisinin merkez üssü haline geldi” dedi.

Dünya genelinde 123 ülke ve bölgeden 132 bin vaka bildirildiğini belirterek “5 bin kişinin hayatını kaybetmesi bir dönüm noktasıdır” diye konuştu.

KOVİD-19 HARİCİ SITMA VE AIDS İLE DE MÜCADELE VAR

Sadece Kovid-19’a odaklanıldığına işaret eden Genel Direktör, bununla beraber sıtma, AIDS ve daha pek çok hastalıkla günlük mücadele veren ülkeler bulunduğunu hatırlattı.

DSÖ yetkilisi ayrıca, virüsün en yaygın görüldüğü yerlere bakarak “Bizde böyle olmayacak” diyen ülkelerin “ölümcül hata yaptığını” ve korona pandemisinin her ülkede patlak verebileceğini vurguladı.

YUNANİSTAN’DA İKİNCİ ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

Diğer taraftan Yunanistan’da koronavirüse bağlı ikinci ölüm gerçekleşti. Hayatını kaybeden ilk kişi 66 yaşında bir erkekti.

Yunanistan’da alınan önlemler kapsamında 25 Mart bağımsızlık günü için planlanan öğrenci ve askeri resmi geçit törenlerini iptal eden hükumet, devlet hastanelerinde acil vakaların dışındaki ameliyatları erteledi, sportif etkinliklere katılımı 60 kişiyle sınırlandırdı ve kamu kurumlarında görevli çocuklu memurları okullar açılıncaya kadar zorunlu izne ayırdı.

FIFA MİLLİ TAKIMLARA OYUNCU GÖNDERMEYİ ASKIYA ALDI

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kulüplerin milli takımlara oyuncu gönderme zorunluluğunu, salgını sebebiyle Mart ve Nisan için askıya aldığını açıkladı.

Ayrıca Mart ve Nisan’da yapılması planlanan tüm uluslararası müsabakaların, güvenli ortam oluşuncaya kadar ertelenmesi önerisinde bulundu.

GÜNEY AMERİKA VE ASYA’DA ELEME MAÇLARI ERTELENDİ

Asya ve Güney Amerika’da oynanacak FIFA Dünya Kupası eleme maçlarının da, FIFA ile ilgili konfederasyonlar arasındaki görüşmelerin ardından ertelendiği hatırlatıldı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple da, Çin dışındaki bütün mağazalarını 27 Mart’a kadar kapatacağını açıkladı.

Belçikalı bilim insanları koronavirüsü alt etmeyi başardı

Dünya

Savaş çağrısı yapan Paşinyan’a Rusya’dan şok cevap

27 Eylül’de başlayan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan, Rusya’nın açıklamasıyla şok yaşadı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan sivil halkı savaşa çağırırken Kremlin Sözcülüğü “tek yol diyalog” açıklaması yaptı.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda Rusya arabulucu görevi üstlendi. Ermenistan’ın destek beklediği Rusya iseErmenistan’ı adeta şok etti.

Savaştan yana tavır takınan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Karabağ probleminin diplomatik yollarla çözülemeyeceğini duyurmuş ve ülkesindeki sivilleri savaşmaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı açıklamasında “Karabağ ihtilafına kesin çözüm için tüm Ermenistan halkının savaşmaktan başka çaresi yok. Ermenistan çapında tüm yerel yönetimlere cepheye gönderilmek üzere gönüllü birlikler oluşturmaya başlamaları talimatı verdim” ifadelerini kullandı. dedi.

Paşinyan bu açıklamasıyla diplomasi masasını adeta devirirken, Kremlin Sözcülüğü’nden tam tersi bir açıklama geldi. Rusya’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki sorunun tek çözüm yolunun diplomatik yollardan ve diyalogla sağlanabileceği tekrarlandı. Bu açıklamanın iki ülkenin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla yapacağı görüşme öncesi gelmesi dikkat çekti.

Paşinyan savaş açıklamaları yaparken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya gitti. Bakanlar Sergei Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

İki bakanın cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede diplomatik çözüm ve ateşkes seçenekleri tekrar değerlendirilecek.

 

Okumaya devam et

Dünya

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Ermenistan Kamu Radyosu, son bir hafta içinde verdiği iki haberde “Azerbaycan için savaşmaya hazırım” açıklaması yapan popçu Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğraflarını kullandı. İki haber de sitenin en çok okunanları oldu.

BOLD – Erivan Radyosu olarak bilinen Ermenistan Kamu Radyosu, Karabağ’da Azerbaycan ile devam eden çatışmalarla ilgili haberleri aktarırken Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafını kullandı.

Radyonun tr.armradio.am adresli Türkçe sitesinde ‘Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı’ başlıklı bir haber yayımlandı. 27 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin öldürüldüğü kaydedilen haberde fotoğraf olarak popçu Serdar Ortaç ile oyuncu Kaan Girgin‘in birlikte çektirdiği fotoğraf yer aldı.

Kullanılan fotoğraf 2000 yılında Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda çekilen bir kare… Fotoğrafta 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yapan Serdar Ortaç ile Kaan Girgin yer alıyor.

Sitedeki 21 Ekim tarihli “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde de Serdar Ortaç’ın fotoğrafı kullanıldı. Her iki haberde sitede en fazla tıklanan haber oldu.

Serdar Ortaç, gerekirse Azerbaycan için askere gidebileceğini belirterek, “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

FBI: Rusya ve İran seçimlere müdahale etmeye çalışıyor

3 Kasım’da sandığa gidecek ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu’ndan  (FBI) flaş bir iddia geldi. FBI komuoyuyla Rusya ve İran’ın ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı istihbaratını paylaştı.

BOLD – Seçimler için gün sayan ABD’de FBI’ın iddiası konuşuluyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya ve İran’ın ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

ABD İSTİHBARATINDAN RUSYA VE İRAN’A SUÇLAMA

DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC’deki toplantıda “İki yabancı aktör olan İran ve Rusya’nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik” ifadesini kullandı. Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, “Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz” dedi.

İran ve Rusya’nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini ileri süren DNI direktörü, “İran’ın Başkan Donald Trump’a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük” diye konuştu. İran ve Rusya’nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, “Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir” uyarısında bulundu.

Diğer yandan FBI Direktörü Chris Wray ise “Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz” diyerek kamuoyunun endişesini gidermeye çalıştı.

Okumaya devam et

Popular