Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevlerinde ‘koronavirüs’ tehlikesi

Koronavirüs salgını, cezaevlerindeki binlerce insanın sağlığını tehdit ediyor. Türkiye’de ki 375 cezaevinde yaklaşık 300 bin mahkûm bulunuyor. Bunların da 2 bin 500’ü çocuk, 780’i annesiyle kalma durumundaki çocuk, bin 333’ü, 457’si ağır olmak üzere hasta.

BOLD – Türkiye’de adeta koronavirüs teyakkuzu yaşanıyor. Kurumlar ve yetkililer vatandaşları tedbir konusunda ikaz ederken idare de farklı önlemlere başvuruyor.

BAKAN ABDULHAMİT GÜL BİR DİZİ TEDBİR AÇIKLADI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de bu çerçevede bir dizi tedbir alıp cezaevlerinde tatbik edeceklerini açıkladı.

Açık ve kapalı tüm cezaevi görüşlerinin, aile görüş odalarının kullanımının, nakillerin iki hafta süreyle ertelendiğini belirtti. Son dönemde yurtdışına çıkmış kişilerin tutuklu ve hükümlü ziyaretine de yasak getirildiğini duyurdu.

İNFAZ KORUMA MEMURLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre bakanlık tedbirlerini ‘tutukluları koruyucu nitelikte değil’ diye tanımlayan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Avukat İlhan Öngör, “Cezaevlerinde mahpuslar dışında dışarıyla bağlantılı birçok infaz koruma memuru bulunuyor. Bu yönüyle riskli bir durum söz konusu” noktasına işaret etti.

YASAK AİLELER İÇİN CİDDİ KAYGILAR OLUŞMASINA YOL AÇAR

Hasta tutukluların en riskli grup olduğunu hatırlatarak “Ağır hasta mahpusların infazlarının ertelenmesi gerekir. Görüşlerin yasaklanması hak ihlaline yol açıyor. Süreçte yasak aileler için ciddi kaygıların oluşmasına sebebiyet verir” dedi.

BAĞIŞIKLIKLARI DIŞARIDAKİLERDEN DAHA ZAYIF

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ise şunları söyledi, “Cezaevindekilerin bağışıklık sistemi diğer yurttaşlara göre daha zayıf. Bakanlığın virüsün yayılmamasına ilişkin tedbirler kapsamında ifade ettiği tek şey zaten özgürlükleri kısıtlanmış kişilerin aileleri ile açık görüş yapmasının 2 hafta ertelenmesiydi.”

GÖRÜŞLER UYGUN FİZİKİ ORTAMDA SAĞLANMALI

Cezaevlerinde salgına karşı dillendirilen tedbirler şu şekilde:

– Çocuklar için hijyenik bir ortam sağlanmalı
– Mahkûmlar bilgilendirilmeli
– Sağlık memurları ve doktorlar hazır bulundurulmalı
– Görüşe gelenlere maske ve eldiven verilmeli
– Görüşler, uygun fiziki ortamdan sağlanmalı
– Hijyen ve temizlik malzemeleri ücretsiz olarak verilmeli
– İnfaz koruma memurları günlük olarak teste tabi tutulmalı
– Tüm koğuş ile koğuş dışı alanların dezenfekte edilmeli

780 ANNESİYLE KALAN ÇOCUK 457 AĞIR HASTA BULUNUYOR

Türkiye’de 375 cezaevinde yaklaşık 300 bin mahkûm bulunuyor. Bunlardan 2 bin 500’ü çocuk, 780’i annesinin yanında kalan çocuk. Tutuklu hasta sayısı ise bin 333. Yine bunların 457’si ağır hasta.

Umreden dönen 4 uçaktaki yolcular da karantina altına alınacak!

Gündem

Altaylı’dan Fırat’a zor soru: “Çakma demek için niye yıllarca bekledin”

Emine Erdoğan’ın kullandığı ünlü Fransız markası Hermes çantanın imitasyon olduğunu yazan gazeteci Hande Fırat’a bir tepki de Fatih Altaylı’dan geldi.

BOLD – Pahalı çantalarıyla sürekli gündeme gelen Emine Erdoğan ve kullandığı Hermes çanta, Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarını boykot çağrısı sonrası sonrası yeniden gündeme gelmişti. İktidara yakınlığıyla tanınan Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, bugünkü yazısında Emine Erdoğan’ın çantasının imitasyon olduğunu yazdı. Çantanın gerçek değil çakma olduğunu ilk kez köşesine taşıyan Hande Fırat’a Habertürk yazarı Fatih Altaylı “Hanımefendi o çantaların çakma olduğunu yazmak için niye yıllarca bekledi!” diye sordu.

Altaylı’nın yazısı şu şekilde:

“Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Cumhurbaşkanımızın eşinin kullandığı Fransız markalı çantaların “çakma” olduğunu yazmış. Yani Türkiye’de üretilen sahte çantalar. Çanta uzmanı değilim. Çakma mıdır, değil midir anlamam! Ama merak ettiğin şudur: Hande Fırat hanımefendi o çantaların çakma olduğunu yazmak için niye yıllarca bekledi! Ya da daha önce “Bu çantalar çakma” deseydi ne olurdu acaba!”

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de 6.8’lik deprem: Yıkılan binalardan ilk görüntüler

İzmir 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Bazı binalar yıkılırken afet ekipleri hemen harekete geçti. Ölü ya da yaralılarla ilgili henüz bilgi verilmedi.

BOLD – AFAD, merkez üssü Ege Denizi’nin İzmir Seferihisar açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Sarsıntı İstanbul ve Bursa dahil tüm Marmara’da hissedildi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 6.8 olduğunu duyurdu.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Soyer, şu ifadeleri kullandı: “Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum. Gelişmeleri takip ediyoruz. Afet ekiplerimiz hazır.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Seferihisar açıkları Ege Denizi’nde 14.51’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 15.01 itibarıyla büyüklükleri 4,1 ila 4,8 arasında değişen 6 artçı sarsıntı yaşandı.

Okumaya devam et

Gündem

5 ayrı suçtan 13 yıl 10 ay hapsi istenen Halil Sezai’ye tahliye

İstanbul Tuzla’da 67 yaşındaki Hüseyin Merç’i darp ettiği iddiasıyla hakkında 5 ayrı suçtan 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu için tahliye kararı verildi.

BOLD – Anadolu 12. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmaya müşteki Hüseyin Meriç ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya dışarıdan kimse alınmadı. Savunmasını yapan Halil Sezai tahliyesini talep etti. Mahkeme, ünlü sanatçının tahliyesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, 15 Eylül 2020 tarihinde saat 08.30 sıralarında Tuzla’da şüpheli Halil Sezai ile müşteki Hüseyin Meriç arasında tartışma yaşandığı belirtildi.

İddianamede müşteki Hüseyin Meriç’in ifadesine atfen, Halil Sezai’nin elinde odun ile müştekinin ikamet ettiği konuta girerek, “Seni öldürmeye geldim” diyerek tehdit ettiği, müştekiye vurduğu, bunun üzerine koşarak evin dışına çıktığı iddia edildi.

Halil Sezai’nin müştekinin evine girdiği yönündeki iddiayı kabul etmediği kaydedilen iddianamede, “Olay günü taraflar arasında gürültü yapma meselesi yüzünden tartışma yaşandığı, bu tartışma esnasında şüpheli Halil Sezai’nin müşteki Hüseyin Meriç’e hitaben elinde bulunan yaklaşık 30 santimlik odun parçası ile tehdit ettiği, küfür ve hakaret ettiği, odun parçası, tekme ve yumruk ile yaraladığı, müştekinin basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaralandığı” kaydedildi.

Halil Sezai’nin Hüseyin Meriç’e ait konuta izinsiz bir şekilde, meşru olmayan bir amaç için girdiği, burada kaldığı, ikametin kapısında kapalı konumda bulunan sinekliğe zarar verdiği, Hüseyin Meriç’in dışarıya çıkması üzerine kendisinin de bir süre sonra dışarıya çıktığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin, “Alenen hakaret”, “Konut dokunulmazlığını ihlal”, “Silahla kasten yaralama”, “Silahla tehdit” ve “Mala zarar verme” suçlarından 3 yıl 7 ay 15 günden 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Okumaya devam et

Popular