Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gergerlioğlu: “Cezaevleri hastalıkların yayılması için uygun!”

Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerindeki koronavirüs tedbirlerini sorgulayan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyla ilgili soru önergesi ve kanun teklifi verdi. Cezaevlerinin hastalıkların yayılabileceği ortamlar haline geldiğini kaydetti.

BOLD – HDP Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, koronavirüsün cezaevlerini tehdit etmesi sebebiyle bir dizi girişimde bulundu.

SORU ÖNERGESİ, TOPLANTI TALEPLİ DİLEKÇE, KANUN TEKLİFİ

Adalet Bakanına Soru Önergesi, Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonuna acil toplantı talepli dilekçe ve TBMM Başkanlığına Hasta Mahpuslar ve Hamile/yeni doğum yapmış annelerin infazlarının derhal 1 yıl ertelenmesi için kanun teklifi verdi.

YETERSİZLİKLER KOMİSYON RAPORLARINA YANSIDI

Gergerlioğlu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun Elazığ, Diyarbakır, Bakırköy ve Silivri Cezaevleri’ne yaptığı ziyaretlerde sağlık şartlarındaki yetersizliklerin raporlarla tespit edildiğini belirterek şunları ifade etti:

8 KİŞİLİK KOĞUŞLARDA 30-40 KİŞİ KALINIYOR

“Cezaevleri bırakın virüsle mücadeleyi mevcut bir hastalık varsa daha hızlı yayılması için uygun ortamlar haline dönüşmüştür. Bugün cezaevleri 8 kişilik koğuşlarda 30 ila 40 kişinin kalmak zorunda olduğu sağlıksız alanlardır.”

Söz konusu raporlara yansıyan ilgili cezaevlerinin sağlık açısından durumu şu şekilde:

HEKİMLE DÖNÜŞÜMLÜ GELİYOR TEDAVİ 4-5 AY BEKLENİYOR

Elazığ Ceza İnfaz Kurumları: “Revire haftada bir ancak çıkılabildiği, bazı dönemlerde revire çıkmanın daha uzun süreleri bulabildiği, hastaneye yapılan sevklerin ayları bulabildiği, sağlık hizmetinden hızlı ve yeterli şekilde faydanılmadığı, kronik rahatsızlığı bulunanların hastane sevklerinin düzenli aralıklarla yapılmadığı, diş doktoruna dahi gidilemediği, diş hekimlerinin dönüşümlü gelmesinden dolayı diş tedavisi için 4-5 ay kadar beklendiği…”

DIŞ HASTANE SEVKLERİ BİRKAÇ AYI BULABİLİYOR

Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları: “Sağlık konusunda ciddi sorunlar yaşandığı, yeteri katar sağlık personelinin bulunmaması nedeniyle gerek revire çıkışların gerek dış hastane sevklerinin çoğunlukla ihtiyaç duyulan zamanlarda gerçekleştirilemediği, özellikle dış hastane sevklerinin kimi durumlarda birkaç ayı bulabildiği…”

KRONİK HASTALARIN TEDAVİSİ DÜZENLİ YAPILMIYOR

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumları: “Hastaneye sevklerde sorunlar yaşandığı, hastane sevklerinin bazı durumlarda 3 ila 4 ayı bulabildiği, revire çıkmada problemlerin olduğu, muayene ve tedavilerin kelepçeli yapılmasının rahatsızlık verici olduğu ve insan onuru ile bağdaşmadığı, kronik hastalığı bulunanların tedavilerinin düzenli olarak yapılmadığı…”

PERSONEL AZLIĞI CİDDİ SORUNLARA YOL AÇIYOR

Silivri Ceza İnfaz Kurumları: “Başta diş muayenesi ve tedavileri sağlık konusunda ciddi sorunların yaşandığı, kurum revirine ve kampüs içinde bulunan Devlet Hastanesine gidişte dış hastanelere sevke göre nispeten daha az sıkıntı yaşanmakla sorunlar yaşandığı, özellikle dış hastanelere sevk gerektiği durumlarda sevke nezaret edecek personel (jandarma personeli) sayısındaki belirgin azalmanın da etkisiyle ciddi sorunlar yaşandığı,

KELEPÇE UYGULAMASI KAMPÜS İÇİNDE DAHİ YAPILIYOR

Hastane sevklerinde çift kelepçe (zincir) uygulamasının yapıldığı hatta bu uygulamanın kampüs içerisinde yer alan hastaneye götürülürken dahi uygulandığı, kampüs içinde bu uygulamanın yapılmasının izah edilebilir bir tarafının olmadığı, bu uygulamaya tepki olarak sevkin reddedilmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı ve bu sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerektiği…”

BAKAN GÜL’ÜN CEVAPLAMASI İSTEMLİ SORULAR DA AYNI KONUDA

HDP’li vekilin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelik soruları ise şöyle:

1. Herhangi bir cezaevinde koronavirüs vakasına rastlanılmış mıdır? Böyle bir vaka yaşanmışsa hangi cezaevlerinde yaşanmıştır, hastaların son durumu nasıldır?

2. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun raporları göz önüne alındığında cezaevlerinde yaşanacak herhangi bir salgınla mücadele edilebilecek bir cezaevi sağlık sistemi var mıdır?

3. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun alt komisyonu olan Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun raporlarında belirtilen bazı durumlarda hastane sevklerinin 3-4 ayı bulabildiği ifadesi doğrultusunda kuluçka süresi 14 gün olan bir virüs salgını ile nasıl mücadele edilecektir?

4. Bazı semptomlarının nezle ve griple karıştırıldığı göz önüne alındığında koronavirüsle etkin mücadelede cezaevlerinde hangi önlemler alınmıştır?

5. Mahpusların ifadelerinde belirttiği üzere cezaevi revirine bile gitmek haftalar alırken virüs tahlilleri nerede ve nasıl yapılacaktır?

6. Kelepçeli muayene uygulaması devam etmekte midir? Eğer bu uygulama devam ederse kelepçeli muayene sebebiyle haklı olarak bu uygulamayı reddeden mahpusların ve koğuşlarındaki diğer mahpusların sağlığı nasıl korunacaktır?

7. Doğru ve tarafsız bir bilgiye erişim için TBMM Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu cezaevlerindeki sürecin koordinasyonuna dahil edilecek midir?

8. Ağır hasta mahpuslar ve hamile/yeni doğum yapmış anneler cezaevinde kalmaya devam edecek midir? Bu yurttaşların tahliyesi için yapılan çalışmalar var mıdır?

9. Cezaevlerinden tarafımıza ulaşan en büyük şikayetlerden biri de yemeklerin kalitesizliğidir. Bu bağlamda cezaevindeki yemekler mahpusların bağışıklık sistemlerini güçlendirmesi için tekrar düzenlenecek midir?

10. Adliyedeki devlet görevlileri, avukatlar ve yurttaşların sağlığı ve mahkemeye çıkamamak suretiyle mağduriyet yaşamaması için hangi önlemler alınacaktır.

11. Mevcut salgın tehdidi de göz önüne alındığında hükumetinizin sürekli gündemde tuttuğu kapsamı genişletilmiş ‘Yargı Affı’ TBMM gündemine gelecek midir?

Koronavirüs toplantısından ‘yurt dışındaki Türkler’le ilgili kararlar çıktı

Gündem

‘Çoklu baro’ teklifinin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı

Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi. Teklifin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı.

BOLD – Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam etti. 28 maddelik teklifin birinci bölümü üzerinde görüşmeler tamamlanarak 12 madde kabul edildi.

STAJDA KIYAFET ZORUNLULUĞU GETİRİLEMEYECEK

Avukatların resmi kılık ve kıyafetini düzenleyen 7’nci maddede AKP ve MHP değişiklik önergesi verdi. Teklifin söz konusu “Avukatlar, mahkemelere Türkiye Barolar Birliği tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkmak zorundadır” şeklindeki ifadesinden sonra gelmek üzere maddeye, “Avukatlara staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez” eklemesi yapıldı.

CHP’Lİ AYDOĞAN: RİSKİ ORTADAN KALDIRMAYACAK

Değişiklik önergesinin gerekçesinde, “Değişiklikle avukatlara, staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanmaktadır. Böylece serbest bir meslek olan avukatlık mesleği, niteliğine uygun olarak özgür şekilde icra edilebilecektir” denildi. CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, değişiklik önergesi ile staj sırasında kılık kıyafetle ilgili yaşanabilecek bir sorunun da ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ama bunun CHP olarak dikkat çektikleri riski ortadan kaldırmadığını söyledi.

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 18 kişinin daha koronavirüs salgını nedeniyle öldüğünü açıkladı. Testi pozitif çıkan bin 24 yeni vakanın olduğunu bildirdi.

BOLD – Koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaşan Fahrettin Koca, 18 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Bakan Koca, yaptığı açıklamada bin 24 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de toplam 5 bin 300 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 209 bin 962’e yükseldi. Son 24 saatte iyileşen sayısı 2 bin 879 oldu.

Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi: “Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor.”

Okumaya devam et

Gündem

Uzmanlardan patlayıcıların taşınmasına tepki 

Patlamanın olduğu havai fişek fabrikasındaki patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıların imha edilmek için taşınmasına uzmanlar tepki gösterdi. Patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, malzemenin gerekli önlem alınarak olduğu yerde imha edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz’da patlama yaşanan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlamayan malzemeleri imhaya götüren kamyonda patlama yaşandı ve 3 asker şehit oldu. Patlayıcı uzmanları, patlayıcıların imha için taşınmasına tepki gösterdi.

OLDUĞU YERDE İMHA EDİLMELİYDİ

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, olayın bir ihmal sonucu gerçekleştiğini belirterek, “Yangının yaşandığı fabrikadan çıkan patlayıcılar ‘güvensiz patlayıcılar’ olarak nitelendiriliyor. Bu fabrikadan çıkan patlayıcılar olduğu yerde gerekli önlemler alınarak imha edilse can kayıpları olmazdı” dedi.

KALIN ÇELİK KASALARLA TAŞINMALIYDI

Polat, “Eğer illa taşıyacağız diyorlarsa bunu da güvenli ambalajlarla yapmaları gerekiyordu. Örneğin, bomba imhaya giden araçların arkasında cüzi miktarda patlayıcı alan çelik kasalar vardır. Çok kalın çelik kasadır ve içerisinde patlarsa da güvenli bir şekilde götürülür. Ama böyle bir şey yapılmadığı gözüküyor. Bu tarz patlayıcılar nakledilirken taşıma sırasında fazla sayıda insan olmaz” dedi.

YETERİNCE SOĞUTULMALIYDI

Bu tarz tehlikeli malzemelerin kamyonla taşınmaması gerektiğini belirten Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu ise, “Yangının ardından bu malzemelerin yeterince soğutulmuş olması gerekiyordu. Yönetmelikler kapsamında özel önlemlerle, bu konuda eğitimli kişilerle taşımanın yapılması gerekiyordu. Bunlar herkesin yapabileceği ve taşıyabileceği ürünler değil. Siz bu maddeleri kamyonla taşıyamazsınız, özel araçlarla bunların taşınması gerekiyor” diye konuştu.

 

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular