Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Trump’ın koronavirüs testi negatif çıktı; dünyadan koronavirüs haberleri

Son günlerde görüştüğü bir çok kişinin koronavirüs hastası olduğunun ortaya çıkmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump’a hafta sonu koronavirüs testi yapılmıştır. Testin negatif çıktığı açıklandı. İşte dünyadan koronavirüs haberleri…

BOLD – Beyaz Saray, hafta sonu Amerikan başkanına koronavirüs testi yapıldığını açıklamıştı. Başkan Donald Trump: “Dün akşam Corona testi yaptırdım ve laboratuvara gönderildi. Sanırım birkaç güne kadar sonucu gelir” dedi. Başkan

Dün akşam saatlerinde Beyaz Saray Doktoru tarafından yapılan yazılı açıklamada Trump’a yapılan test sonucunun negatif olduğu belirtildi.

Amerika Başkanı daha önce herhangi bir semptomu olmadığı gerekçesiyle korona testi yaptırmadığını açıklamıştı. Kendisiyle yakın temasta bulunan dört Brezilyalı yetkilinin testlerinin pozitif çıkması Trump üzerindeki baskıyı arttırmıştı.

DÜNYA’DA VAKA SAYISI 169 BİNİ GEÇTİ

Koronavirüsten ölenlerin sayısı bugüne kadar 6 bin 500’ü geçti. Virüsün bulaştığı kişi sayısı 170 bine yaklaşırken, bu kişilerin 78 bine yakınının iyileştiği belirtildi.

ÇİN’DE HASTA SAYISI 10 BİNİN ALTINA İNDİ

Çin’de koronavirüs nedeniyle Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra hastanede tedavisi devam edenlerin sayısı 10 binin altına indi.

Ülkede 80 bin 860 vaka tespit edilmişti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, bunlardan 67749’unun iyileşerek hastanelerden taburcu edildiğini, 3 bin 213’ünün öldüğünü, 9 bin 898 kişinin de tedavisinin devam ettiğini açıkladı.

Bunlardan 3 bin 32’sinin durumu ağır.

İTALYA’DA 24 SAATTTE 368 KİŞİ ÖLDÜ

İtalya’dan Pazar günü yapılan açıklamada son 24 saat içinde 368 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Böylece ülkede ölü sayısı 1809’a çıktı, vaka sayısıysa 24 bin 747.

İtalya Avrupa’nın yaşlı nüfusu en fazla olan ülkesi. Nüfusunun neredeyse dörtte birinin yaşı 65 ve üzeri. Bu durum İtalya’yı virüs karşısında daha hassas hale getiriyor.

GÜNEY KORE’DE HASTA SAYISI AZALIYOR

Güney Koreli yetkililer, Pazartesi günü ülkede 74 yeni koronavirüs vakası tespit ettiklerini, bunun bir önceki güne göre önemli bir düşüş olduğunu açıkladı.

29 Şubat’ta 909 kişiye Covid-19 tanısı konulan ülkede Mart ayı boyunca her gün tespit edilen vaka sayısı azaldı. Pazar günü 76 kişinin tespit edildiği açıklanmıştı.

Ülkede tespit edilen toplam vaka sayısı 8 bin 236, ölü sayısı ise 75.

FRANSA: VAKA SAYISI 3 GÜNDE BİR 2’YE KATLANIYOR

Fransa Ulusal Sağlık Ajansı Genel Müdürü Jerome Salomon, ülke genelinde vaka sayısının üç günde bir ikiye katlandığını açıkladı.

Salomon, ülkede durumu ciddi olan ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan yüzlerce kişi bulunduğunu söyledi.

Fransa’da bugüne kadar 5 bin vaka teşhis edildi ve 127 ölüm gerçekleşti.

Fransız yetkililer, hastalığın “hızla yayıldığını” fakat hastaların yüzde 98’inin iyileştiğini söyledi.

ALMANYA SINIRILARI KAPATTI

Almanya koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla Fransa, Lüksemburg, Danimarka, Avusturya ve İsviçre ile sınırlarını kapattı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, sınırlardan sadece “geçerli somut” nedeni bulunanların geçiş yapabileceğini açıkladı. Çalışmak için her gün günübirlik Almanya’ya gelenlere ve mal taşımacılığına da izin verilecek. Bu ülkelere sınır kontrollerinin de yeniden başlatıldığı bildirildi.

Almanya’da Robert-Koch Enstitüsü verilerine göre teyitli koronavirüs vaka sayısı bir günde bin 43 kişi artarak Pazar akşamı itibarıyla 4 bin 838’e ulaştı. Almanya’da şimdiye kadar 12 kişi de koronavirüsten hayatını kaybetti.

İSVİÇRE, SIHHİYE BİRLİKLERİNİ DEVREYE SOKUYOR

İsviçre’de koronavirüs vakalarının 841 artışla 2 bin 200’e çıktığı açıklandı. 14 olan ölü sayısı ise değişmedi.

Virüsün yayılmasının önüne geçmek için okullar kapatılmıştı.

Yerel basına göre iş yükü artan sağlık çalışanlarına yardımcı olması için İsviçre ordusunun sıhhiye birlikleri görevlendirildi.

ÇEKYA’DA BÖLGESEL KARANTİNA BAŞLADI

Bugüne dek toplam 293 vakanın görüldüğü Çekya’da, ülkenin doğusunda yaklaşık 24 bin kişinin yaşadığı ve 25 vakanın görüldüğü bir bölgede toplu karantina uygulamasına geçildi.

ABD’DE BİNLERCE İŞYERİ KAPATILIYOR

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden, 24 saat hareketin devam ettiği New York’ta ve Washington eyaletinde koronavirüs sebebiyle restoran, bar, sinema, konser salonları, gece kulüpleri ve kafeler kapatılıyor.

New York Şehri’nin belediye başkanı Bill de Blasio, Pazar günü yaptığı açıklamada, bar, kafe ve restoranların sadece paket yiyecek satışı yapmasını ve evlere servis hizmeti vermeye devam edeceğini, bunun dışında bu mekanlarda vakit geçirilmesini yasakladığını söyledi. Sadece New York’ta 50 bin işyerinin bu durumdan etkileneceği belirtiliyor.

Los Angeles’ta da kafeler ve restaurantların kapatılmasına, açık olacakların da sadece paket servisi hizmeti vermesine müsade edilmesine karar verildi. Sinema, tiyatro, gece kulübü ve bar gibi mekanlarından bugünden itibaren kapatılması kararlaştırıldı.

ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı vaka sayısı 3 bin 500’e yaklaştığı ve ölü sayısı ise 65’e yükseldi.

BOLLYWOOD ÇEKİMLERİ DURDURDU

Hindistan’da film ve TV endüstrisi, 19 – 31 Mart tarihleri arasında ülkedeki tüm çekimleri durdurma kararı aldı.

Bunun sektöre milyonlarca dolar maliyeti olması bekleniyor. Bolywood’da yılda binden fazla film yayınlanıyor.

AFRİKA’DA SEYAHAT KISITLAMALARI ARTIYOR

Afrika’da koronavirüs nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulayan ülke sayısı arttı.

Gana, Güney Afrika, Kenya ve Cezayir, virüsün görüldüğü çeşitli ülkelere seyahat yasağı uygulamaya başladı.

Henüz hiçbir vakanın görülmediği Cibuti ve Tanzanya ise tüm uluslararası uçuşları durdurdu.

Fas da uluslararası uçuşlara son verdi.

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ise ülkenin hava sahasını ve kara sınırlarını kapattığını açıkladı.

Tunus’ta tüm sınırlar kapatılırken camilerde kılınan namazlar da dahil olmak üzere toplu etkinlikler yasaklandı.

Mozambik’te de 300’den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı

PANAMA, YABANCILARA KAPIYI KAPATTI

Ülkeye girişler konusunda radikal karar alan Panama tüm yabancılara kapıyı kapattı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Devlet Başkanı Nito Cortizo, Panamalılar ve oturum izni olanlar dışındaki kişilerin ülkeye girişlerinin durdurulduğunu duyurdu.

Cortizo, ülkeye girenlerin de 14 gün boyunca mutlaka evlerinde önleyici tecritte kalacaklarını vurguladı.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkçe altyazılı koronavirüsü mesajı yayınladı

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Genel

TTB’den acı haber: Bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği (TTB), son 24 saat içinde, 5 farklı ilde çalışan 5 sağlık çalışanının Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BOLD – Türk Tabipler Birliği (TTB) son 24 saatte 5 sağlık çalışanının daha koronavirüsten yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Hayatını kaybedenlerin isim, unvan ve görev yerleri şöyle: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde otomasyon görevlisi olarak çalışan Ferhat Gencer, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi personeli Harun Dönmez, İstanbul’da iş yeri hekimi olarak çalışan Dr. Salih Kanlı, Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Turan Yıldırım, Batman’ın Sason ilçesinde ebe olarak çalışan Yasemin Çolak.

SON 8 GÜNDE 13 SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ

TTB ‘Yönetemiyorsunuz’, ‘Tükeniyoruz’, ‘Ölüyoruz’ etiketleriyle paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Bir günde 5 sağlık çalışanını KOVID-19 nedeniyle yitirdik. ”

Geçtiğimiz hafta içinde yitirilen 8 sağlık çalışanı ile birlikte, 8 günde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 13 oldu.

Kovid-19 yasakları geri mi dönüyor?

Okumaya devam et

Genel

Kız öğrenci online derste mikrofonu açık unutunca olanlar oldu: Mal mıdır nedir

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı’nın ders anlattığı sırada bir kız öğrenci açık unuttuğu mikrofondan Daşlı’ya hakaret etti.

BOLD – Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde verilen uzaktan eğitim sırasında mikrofonunu açık unutan Tuba isimli kız öğrencinin hakareti yayına yansıdı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı, uzaktan eğitimle verdiği ders sırasında öğrencilerine kendi yazdığı ‘Sosyal Sorunlarda Güncel Tartışmalar’ adlı kitabı tavsiye etti.

Bu sırada mikrofonunun açık olduğunu unutan üniversite öğrencisinin hakaret içeren, “Kendi yazdığı kitabını istedi bir de ya.. Mal mı nedir” sözleri yayına girdi.

EVET MALIM

Bu sözlere “Evet malım” diyerek karşılık veren öğretim üyesi, öğrencisine mikrofonunun açık olduğu hatırlatarak terbiyeli olması konusunda uyarıda bulundu. Diyaloğun ardında Daşlı ders anlatmaya devam etti.

Okumaya devam et

Popular