Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP ve MHP koronavirüs tedbirlerinin araştırılmasını istemedi

Dünyada ve Türkiye’de hızla yayılan ve ölümlere yol açan koronavirüsle ilgili alınacak tedbirler hakkında üç ayrı parti tarafından verilen araştırma önergeleri, TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. AKP, salgınla ilgili tüm önlemlerin alındığını savundu.

BOLD – Koronavirüs ile ilgili önlemlerin araştırılması için Meclis’e verilen araştırma önergesi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, test az yapıldığı için vaka sayısının da az olduğunu belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da salgın öncesinde bir “felaket yönetimi planı” hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

ÜÇ PARTİ AYRI AYRI ÖNERGE VERDİ

TBMM Genel Kurulunda İyi Parti, HDP ve CHP’nin yeni tip koronavirüs konusundaki grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü. İyi Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, koronavirüs ile mücadelenin sadece kamunun, özel sektörün ya da belli bir kesimin görevi olmadığını, vatandaşlarla birlikte bir bütün olarak seferberlik halinde yapılması gerektiğini söyledi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında ekonomi alanında da adımlar atmak gerektiğini dile getiren Tatlıoğlu, “Vergiler mutlaka ertelenmeli. Planlamış ödemeler için sıfıra yakın faizle kredilendirme yapılmalıdır. Aksi takdirde bu, zincirleme bir ekonomi kilitleme etkisi gösterir” dedi.

TBMM, SALGINI İZLEMEMELİ

HDP Batman Milletvekili Rüştü Tiryaki de küresel pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, sağlık emekçilerinin güvenli koşullarda çalışmalarının temin edilmesi, salgın nedeniyle alınacak önlemlerin belirlenmesi, bu önlemlerle doğru orantılı olarak ekonomik ve sosyal alanlarda alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonunun mutlaka kurulmasını istedi. Tiryaki, pandemi ilanına yol açan bir salgını TBMM’nin izlemesinin beklenmeyeceğini, araştırma komisyonunun hemen kurularak yarından itibaren çalışmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

HASTALIK YOKSA TEST YAPMANIN ANLAMI YOK

AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, koronavirüsle mücadele konusunda Türkiye’nin, vakanın Çin’de çıkmasıyla tedbirlerini almaya başladığını belirtti. Salgınla ilgili gerekli önlemlerin alındığını öne süren Güneş, “Dünyada ilk defa Çin’den gelen yolcular sağlık taramasından geçirildi. Diğer taraftan, bu hastalığın yaygınlaşmasıyla beraber Çin ile ardından da İran ile iletişim kesildi. Arkadaşlar diyor ki ’82 milyondan sadece 2 bin kişiye test yaptınız.’ Kişide hastalık oluşmadan önce test yapmanın bir anlamı yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde tüm halkın taranması diye bir unsur yoktur” dedi..

MECLİS ÇALIŞMALARINI ASKIYA ALMALI

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, en önemli tedbirin sağlık çalışanı sayısının artırılması olduğunu söyledi. Kamu çalışanları açısından da sıkıntıların bulunduğunu dile getiren Koncuk, Meclis açısından da salgının sorun oluşturduğuna dikkati çekti. Koncuk, “Bir risk grubu olduğumuzu bilerek hareket etmemiz gerekir. Meclisin de 14 günlük süreçte çalışmalarını bir süre askıya almasında fayda olduğunu hepiniz kabul edersiniz.” dedi.

AZ TEST YAPILDIĞI İÇİN VAKA DA AZ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, alınan önlemlerin takipçisi olduklarını belirterek, “Sağlık Bakanlığı, AK Parti Grubu ve onun destekçileri erken bir başarı duygusuna kapıldılar. Sağlık Bakanlığının başarılı olduğuna dair elimizde gerçekçi bir veri yok. Testleri yaparsınız, testler sonucunda ülkemizde daha az sayıda koronavirüs vakası olduğunu ispatlarsınız… Oysa Türkiye’de az test yapılmıştır” ifadesini kullandı.

EN HAZIRLIKLI ÜLKE TÜRKİYE

AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, muhtemel vakalara karşı Türkiye’nin en hazırlıklı ülke olduğuna dikkati çekti. Alınan kararların halkın sağlığına verilen önemin bir göstergesi olduğuna işaret eden Esgin, “Koronavirüsle ilgili yanlış ve maksatlı haberler milletimize karşı yapılmış alçak bir infial terörü saldırısıdır” dedi.

FELAKET YÖNETİMİ PLANI HAZIRLANMALI

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, salgın öncesinde bir “felaket yönetimi planı” hazırlanması gerektiğini belirterek, “Bu plandan kastım şu, bu tip bir şey başımıza gelmeden önce her bir adımını planlamamız gerekiyor. Böyle bir planımız olsaydı umreden gelen vatandaşlarımız uçağa binmişken saat 04.00’te yurtları boşaltmak zorunda kalmazdık. Test kitlerini ihraç etmemeliydik. Bu aşamadan sonra Sağlık Bakanlığının, sizin, bizim, hepimizin bir felaket senaryosunu da içine alacak şekilde, bütün senaryolara hazır olmamız gerekiyor” diye konuştu.

BAKAN MECLİSİ BİLGİLENDİRECEK

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yoğun bir gündemle çalıştığına dikkati çekerek, “Sağlık Bakanımız 19 Mart Perşembe günü İç Tüzük’ün 62’nci maddesi çerçevesinde Meclisimizi, Genel Kurulu bilgilendirecek” dedi. AKP Karaman Milletvekili Recep Şeker de Koronavirüs Bilim Kurulunun toplantılarında alınan kararların kamu kurumlarına ve vatandaşlara iletilerek anlık olarak tedbirlerin alındığını dile getirdi. Şeker, salgıla ilgili tüm planların hazır olduğunu kaydetti.

AKP VE MHP ARAŞTIRMA İSTEMEDİ

Konuşmaların ardından İyi Parti, HDP ve CHP’nin yeni tip koronavirüs konusundaki grup önerileri AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmedi.

 

Türkiye’de vaka sayısı 98 oldu, ilk ölüm vakası gerçekleşti!

Politika

Erkan Baş: İktidar seçimi kaybetmeyi suhuletle karşılamayacak

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’tan dikkat çeken bir iddia geldi. AKP’nin oylarında çok ciddi bir erime olduğuna dikkat çeken Baş, seçimlerin normal yollardan yapılmasının tehlikede olduğunu ileri sürdü ve “Hukukun ve yurttaş haklarının ortadan kaldırıldığı bir ülkede seçimlerin normal biçimde yapılacağını ve bu iktidarın da seçim sonuçlarını suhuletle kabul edeceğini nasıl düşünebiliriz? diye sordu.

BOLD – Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Erkan Baş, Evrensel Gazetesi’ne çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi yönden hızla bir uçuruma sürüklendiğini belirten Baş, “Bu durum bir anda oluşmadı tabii, ülkemizi yıllarca yönetmiş sağ/iş birlikçi iktidarlar ile patron sınıfı bu yıkımı beraberce yarattılar ve bunu yaparken de birilerinin iktidarını, birilerinin de kasasını doldurdu. AKP iktidarıyla birlikte ise Türkiye, deyim yerindeyse yıkımın en şiddetlisini ve hızlısını yaşadı” dedi.

BAŞ: BU GİDİŞİN MANTIKSAL SONUCU FAŞİZMDİR

Türkiye’de artık bir Cumhuriyet’ten söz edilemeyeceğini ileri süren Baş adım adım diktatörlüğe gidildiğini vurguladı. Baş “Türkiye yargının, yasamanın, en temel yurttaş haklarının tek adam tarafından çiğnendiği bir diktatörlüğe dönüştürülmektedir. İç ve dış politikada atılan tüm adımlar, iktidarın bekasına hizmet etmektedir. Bunun önündeki tüm engeller de hukuksuz yollarla, baskı ve şiddetle yok edilmektedir. Meslek odalarına yönelik saldırılar, seçilmiş siyasetçilere yönelik tutuklamalar, kayyumlar, basın özgürlüğünün ayaklar altında olması; bunların hepsi iktidarda kalmak dışında hiçbir şeyi düşünmeyen ve kendi çıkarını ülkenin çıkarının üstüne koymuş bir tek adam rejiminin işaretleridir. Bu gidişin mantıksal sonucu faşizmdir” dedi.

TİP, SEÇİMDEN VE SONUCUNDAN KAYGILI

TİP Genel Başkanına göre artık Türkiye’de normal bir seçim süreci yaşanmayacak. İktidarın seçime müdahale edeceğini ileri sürüp muhalefetin yaklaşımını eleştiren Baş “Ana muhalefet temsilcileri ‘Bunlar ilk seçimde gidiyor’ diyorlar. Bunun bir umut ve azim yaratmaktan çok rehavet ürettiğini görmek lazım. Evet, görünen o ki, AKP’nin oylarında ve toplumsal desteğinde gerçekten de bir erime var. Bu erime kontrol altına alınamazsa normal bir seçimde iktidardan düşmelerine de yol açabilir. Ancak bunların hepsi normal bir ülkede yaşasaydık olabilirdi. Hukukun ve yurttaş haklarının ortadan kaldırıldığı böyle bir ülkede seçimlerin normal biçimde yapılacağını ve bu iktidarın da seçim sonuçlarını suhuletle kabul edeceğini nasıl düşünebiliriz?” diye sordu.

AKP’ye karşı güçlü bir halk muhalefetine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Baş, birlik çağrısı yaptı. Saray’la uzlaşmaya kesin bir şekilde kapılarını kapatan Baş “Elbette, böylesi birliktelikler için aradığımız şartlar ve ilkeler var: Saray rejimi ile her türlü uzlaşma beklentisine kapalı olmak ve Saray rejiminin temsilcilerinden hesap sorma kararlılığını taşımak gibi ilkeler bunlar” dedi.

“BEN UTANDIM, O’NUN YÜZÜ KIZARMADI”

Erkan Baş, “keyif çayı” polemiğini de “Ben utandım” diyerek değerlendirdi ve “Daha dün, AKP Genel Başkanı “açız” diyen bir yurttaşa, “Abartıyorsun, al bu keyif çayını iç” diyerek hakaret etti. Ben duyduğumdan utandım, ama onun bir avuç çayı fırlatırken yüzü kızarmadı” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Cumhur İttifakındaki ‘Ekmek’ kavgasına Akşener yorumu: Küçük ortağın bundan haberi var mı sayın Erdoğan?

Bahçeli’nin ‘Askıda ekmek’ kampanyası için, “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı?” diyen Erdoğan’a Meral Akşener’den yanıt geldi.

BOLD – MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde imkanı olanları, dar gelirlilere yardım için ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına davet etti. Partisinin Malatya il kongresi sonrası bir grup esnafın, “Eve ekmek götüremiyoruz” serzenişiyle karşılaşan Erdoğan, ekonomik durumlarını abartmakla suçladı.

Bugün de gazetecilerin, Bahçeli’nin kampanyasını hatırlatması üzerine Erdoğan: “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? OECD ve IMF ölçeklerine göre en iyi konumda olan ülkeyiz” diye konuştu.

İttifaktaki ‘Ekmek’ çatlağı muhalefetin de gündeminde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından hem Bahçeli’ye hem de Erdoğan’a gönderme yaptı. Erdoğan’ın sözlerini alıntılayan Akşener: “Peki, ‘Askıda Ekmek Kampanyası’ başlatan küçük ortağının, bundan haberi var mı Sayın Erdoğan?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’a göre karikatürün hedefinde kendisi değil İslam var!

Okumaya devam et

Politika

Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliğinin 29 Ekim törenini kimin yüzünden terk etti?

Gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul Valiliğinin düzenlediği töreni Erdoğan’ın siyasi propaganda içeren mesajı yüzünden terk ettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüs yüzünden İçişleri Bakanlığı 81 ilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine kısıtlama getirdi. Bakanlık, Valilik ve kaymakamlıkların izni dışında herhangi bir törenin yapılmasını yasakladı. Bu kapsamda, İstanbul Valiliği Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir tören düzenledi. Törene CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. Fakat Kaftancıoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okunduğu sırada tören alanını terk etti.

PROPAGANDA İÇEREN MESAJ YÜZÜNDEN

Gazeteci Nevşin Mengü, Kaftancıoğlu’nun töreni terk etmesinin sebebini sosyal medya hesabından açıkladı. Mengü mesajında şu ifadeleri kullandı: “Canan Kaftancıoğlu İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı çelenk bırakma törenini terk etti. Kaftancıoğlu’nun ekibi töreni terk etme nedeninin, törende Erdoğan’a ait siyasi propaganda mesajının okunması olduğunu söyledi”

İşkenceden sorumlu devlet görevlileri için delil avı başladı

Okumaya devam et

Popular