Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüse karşı ilaç geliştirme çabalarında dünyadan umut verici haberler

Çin, korona ile mücadele amacıyla geliştirilen aşının klinik denemeleri için onay aldığını duyurdu. Japon yapımı grip ilacı ‘Favipiravir’in bazı vakaların tedavisinde etkili olduğu ifade edildi. Fransız ilaç devi Sanofi ise sıtmayla mücadele ilacı Plaquenil’in hastalığı tedavi edebileceğini açıkladı.

BOLD – Bütün dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak sınıflandırılan yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ilaç geliştirme çabalarında dünyadan umut verici haberler geliyor.

ÇİN’DE KLİNİK DENEYLER İÇİN ONAY ALINDI

Çin, yeni tip koronavirüs Covid-19 ile mücadele için geliştirilen aşının klinik denemeleri için onay aldığını duyurdu. Denemeler nisan ayı sonunda başlayacak. Aşının acil durumlarda yakın zamanda kullanılması planlanıyor. Araştırmayı yürüten heyetin başında ise ebola salgınına karşı aşı geliştiren ekibe liderlik eden ve ‘ebola terminatörü’ olarak bilinen Çin Askeri Tıp Bilimleri Akademisi’nden Chen Wei bulunuyor.

Çin Merkez Televizyonu’nun haberine göre, Çin’in en iyi epidemiyoloji uzmanlarından Chen Wei’nin liderliğindeki tıbbi ekip tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı Çin’de klinik denemeler başlatmak için Pazartesi günü onaylandı. Chen Wei, ebolaya karşı aşı geliştiren ekibin başındaydı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu gelişmeyi açıkladı.

Klinik denemeler gönüllülerin katılımıyla gerçekleşecek.

SANOFİ: SITMA İLACIMIZLA VİRÜSÜ ORTADAN KALDIRABİLİRİZ

Fransa’nın dünyaca ünlü ilaç laboratuvarı Sanofi, sıtmayla mücadele için kullanılan Plaquenil ilacıyla koronavirüse yakalanan 300 bine yakın hastanın tedavi edilebileceğini ve bu konuda yapılan denemelerin oldukça “umut vaat edici” olduğunu açıkladı.

İlaç şirketi, sıtma tedavisinde kullanılan milyonlarca dozun bu virüs ile başa çıkabilmek için Fransız yetkililere tedarik edilebileceği vaadinde bulundu.

Sanofi yönetimi tarafından, Fransız Haber Ajansına (AFP) yapılan açıklamada, sıtma ilacının, koranavirüslü hastaları tedavi etme konusunda “cesaret verici“ sonuçlar elde edildiği bildirildi.

Açıklamada, şirketin Fransız yetkililerle, ilacın etkisini teyit etmek için yapılacak çalışmalarda işbirliğine gitmek için hazır olduğu belirtildi.

FRANSIZ HÜKUMETİ SICAK BAKIYOR

Marsilya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Didier Raoult, son yıllarda bağışıklık sistemi dışında bacak, romatizma ve eklem ağrılarında da kullanılan Plaquenil ilacının, koronavirüsüne iyi gelebileceğini söyledi.

Raoult, tedavi ettiği koronavirüsü taşıyan 24 hastanın Plaquenil ilacı almaya başladıktan 6 gün sonra dörtte üçünde virüsün kaybolduğunu söyledi.

Fransa’da Hükumet Sözcüsü Sibeth Ndiaye ilacın klinik denemelerinin “umut vaat edici” olduğunu ve bir çok hastada de başarı sağlandığını belirterek, ilacın bir çok hastada deneneceğini söyledi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ise bu ilacın verdiği sonuçlarının farkında olduğunu ve daha çok hastada denenmesi konusunda yetkililere gerekli izni verdiğini söyledi.

GRİP İLACI FARİPİRAVİR HASTALIĞA KARŞI ETKİLİ

Çin’deki sağlık yetkilileri, Japon yapımı grip ilacı ‘Favipiravir’in bazı Covid-19 vakalarının tedavisinde etkili olduğunu ifade etti.

Japon şirket Fujifilm Toyama Chemical tarafından üretilen Favipiravir, farklı grip türlerinde kullanılıyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Şang Sinmin, Wuhan ve Şenzen kentlerinde 340 kişi üzerinde Favipiravir’in koronavirüs üzerindeki etkileri hakkında klinik deneyler yapıldığını ve “umut verici” sonuçlar alındığını ifade etti.

Şang, Favipiravir’in Koronavirüs’ün tedavisinde “açıkça etkili” olduğunu gözlemlediklerini aktardı.

Yapılan testlerde Favipiravir kullanan koronavirüs hastaları, testleri pozitif çıktıktan ortalama 4 gün sonra virüsü tamamen sisteminden attı. Normal bir koronavirüs hastasının testlerinin negatife dönmesi ortalama 11 gün sürüyor.

Ek olarak, çekilen röntgenler Favipiravir kullanan hastaların akciğerlerinin durumu yüzde 91 iyileşti. Diğer hastalarda bu oran yüzde 61’lerdeydi.

ABD’DE 2 TÜRK, TEST KİTİ ÜRETTİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan iki Türk, 3 ila 10 dakikada yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 testi yapabilen kit ürettiklerini açıkladı.

Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz Pala, ürettikleri kitin bir damla kanla Covid-19’u test edebildiğini söyledi.

Pala çifti, yaptıkları açıklamada, Kaliforniya’nın San Diego kentinde kurdukları “Confirm Biosciences” adlı şirketlerinde yaptıkları çalışmaları aktardı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının kısa sürede test edilmesi yönünde yürüttükleri çalışmanın bir ay önce sonuçlandığını belirten Pala çifti, üretim aşamasına geçtiklerini ifade etti.

3-10 DAKİKA ARASINDA SONUÇ ALINIYOR

Pala çifti, dünyayı etkileyen virüs karşısında bir şeyler yapmaları gerektiğine inandıklarını belirterek “Ekibimizle gece-gündüz buna yoğunlaştık. Test kitlerini Çinli ortağımızla üreterek piyasaya sürdük. CE işaretli test kiti, yanal akış teknolojisini (Lateral flow technology) kullanarak virüsü küçük bir damla kan örneği ile tespit etmektedir. 3-10 dakika arasında süren test, Çin, Avrupa ve başka kıtalarda milyonlarca adet satılmaya başlandı” şeklinde konuştu.

Üretilen kitleri hastanelere ve sağlık kuruluşlarına satarak doktorların kısa sürede test yapmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını amaçladıklarını belirten Pala çifti, günde 500 bin test kiti üretme kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi.

ABD’de 3 eyalet koronavirüs nedeniyle yüzlerce mahkumu erken tahliye ediyor

Dünya

Almanya’nın seyahat uyarısı artık Türkiye genelini kapsayacak

Almanya tarafından seyahat uyarısından muaf tutulan tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik, Kovid-19 salgını yüzünden riskli ülkeler için uygulanan, seyahat uyarısını güncelledi. Buna göre seyahat uyarısından muaf tutulan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

Bu tarihten itibaren dört ilden Almanya’ya geri dönmek isteyenler artık yola çıkmadan 48 saat içinde kendi imkanlarıyla Türkiye’de Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak.

Testi pozitif çıkanların yine Türkiye’de 14 günlük karantinaya girmeleri, hastalık durumunda ise tedavilerini Türkiye’de yaptırmaları gerekecek.

Ülke ya da bölgelere yönelik seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu ülkelere gerekli olmayan turistik seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Ancak bakanlığın seyahat uyarısı yaptığı ülkeye gidenler, seyahat sigortası gibi konularda çıkabilecek hukuki sorunlardan kendileri sorumlu oluyor.

Türkiye ile en çok turisti ağırladığı Almanya arasında geçen yaz, tatil beldelerindeki önlemler konusunda yoğun trafik yaşandı. Türkiye’nin önlemler konusundaki konseptini uygun bulan Alman yetkililer, tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya’yı seyahat uyarısı kapsamında çıkardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Fransa’ya destek Türkiye’ye NATO uyarısı

 

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan yine sivilleri vurdu: 21 ölü 70 yaralı

Bakü ve Erivan arasındaki ateşkese rağmen Ermenistan yine sivilleri vurdu. Berde şehir merkezine düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 21 sivil Azeri vatandaşı hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı olduğu belirtiliyor.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan savaşında bir kez daha siviller hedef alındı. İlk belirlemelere göre 70 kişinin yaralandığı saldırıda 21 sivil öldü. Diğer yandan kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar da hasar aldı.

ALİYEV: İNTİKAMINI SAVAŞ ALANINDA ALACAĞIZ

Saldırı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Berde’de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin füze saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Berde sakinlerinin intikamı alınacak ve işgalcilere savaş alanında gereken yanıt verilecektir” dedi.

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı ise Ermenistan’ın PKK ile işbirliği yaptığını, buna karşın Azerbaycan Ordusu’nun cephede mücadele ederek 183 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı ise sivillere yönelik saldırıyı kınadığı açıklamasında “İşgal ettiği topraklardan çıkmamak için her yola başvuran Ermenistan yönetimi, akıl ve vicdanını kaybetmiş bir şekilde hareket etmektedir. Bu son saldırı Ermenistan’ın işlediği ve sorumlu tutulacağı savaş suçları listesinde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de “tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru nedenlerimiz var” dedi. Bu arada Esad rejiminin İdlib’e saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti.

BOLD –  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclisi Grubu toplantısı konuşmasında gerekirse Suriye’ye yine operasyon düzenlenebileceği mesajı verdi.

Erdoğan, Hatay’ın İskederun ilçesindeki canlı bomba eylemini anımsatarak, bunun Suriye’ye yönelik operasyonların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Erdoğan,”Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin, bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın İdlib’de Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısını da eleştiren Erdoğan, “Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” dedi.

İDLİB’E YÖNELİK REJİM SALDIRISINDA 2 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’de Esad rejimi ve İran destekli grupların, İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan bir mutabakat çerçevesinde ateşkes sağlanmıştı. Ancak geçtiğimiz gün Rus savaş uçakları Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun eğitim kampını havadan vurmuştu.

Saldırıda 78 Feylaku’ş Şam mensubu hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırı, ateşkesten beri gerçekleşen en büyük çatışma olarak kayıtlara geçti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular