Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çocuklara dikkat: Hasta olmasalar da taşıyıcı olabilirler!

Çocuklar evden çıkmama, arkadaşlarıyla oynamama gibi tedbirlerde zorlanıyor. Ancak ebeveynler bu noktada kararlı olmalı. Çünkü çocuklar hasta olmasa bile taşıyıcı olabiliyor.

BOLD – Koronavirüse (Kovid-19) karşı uzmanların ısrarla tavsiye hatta kamuoyundan talep ettiği tedbir sosyal mesafeyi korumak. Ancak bilhassa çocuklar söz konusu olunca bunu sağlamak hayli güçleşiyor. Çünkü gençlerin arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, çocukların diğer çocuklarla oynaması gibi konularda kural koymak çok zor.

SOSYAL MESAFE ÇOCUKLAR İÇİN DE ÇOK FAYDALI

BBC News’ten Robin Levinson-King’in görüştüğü ABD Maryland Baltimore’daki Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu’ndan Dr. Keri Althoff, sosyal mesafenin yalnız yetişkinler değil çocuklar için de faydalı olduğunu söylüyor.

BASKETBOL VE FUTBOLA DA ARA VERİLMELİ

“Çocuklar da birbirinden 2 metre uzak durmalı. Yani basketbol ya da futbol gibi sporlara da bir süre ara verilmeli” diyor.

Teması azaltan ve uzak mesafeden oynanan oyunların sakıncalı şeklinde değerlendirilmediğini belirtiyor. Yakın mesafe oyunlarında ise risk artıyor.

KURALLARA UYMASI BEKLEMEK BAZEN ZOR

Althoff’un dikkat çektiği bir başka nokta ise şöyle: “Çocuklara mesafeyi korumaları konusunda uyarıda bulunmak ve buna uymalarını beklemek, bazen imkansız olabiliyor. Mesela oyun parkında hiçbir çocuk birbirinden 2 metre uzakta durmaz.”

ÇOCUK PARKLARINDAN BİR SÜRE UZAK DURULMALI

Virüsün bazı metal yüzeylerde günlerce yaşadığı göz önünde bulundurulunca, parklarındaki bazı alanlara ve spor aletlerine dokunulmaması gerekiyor. Ancak buralara dokunmadan oynamak neredeyse imkansız olduğundan en güvenilir yöntem bir süre parktan uzak durmak.

HAFİF ATLATIYORLAR AMA TAŞIYICI OLABİLİRLER

Çocukların koronavirüs belirtilerini ‘neredeyse’ göstermediğini hatırlatan Dr. Althoff, “Hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Fakat taşıyıcı olarak hassas kişilere virüsü bulaştırma riskleri var” diyor.

Sadece başka insanları veya hassas durumdakileri değil, ebeveynlerin kendilerini de düşünmesi gerektiğini söylüyor:

‘ÇOCUĞUNUZLA PLANLAMA YAPIN’

‘Şu anda yaptığımız her şey gelecek dört haftamızı etkileyecek. Gelecek günlerde kendinizi daha da dar alanlarda yaşamaya hazırlayın. Çocuğunuzla bu günleri nasıl atlatabilirsiniz, bunun planlamasını yapın.”

GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA ÜZERLERİNDEKİ BASKIYI AZALTIR

Althoff, sosyal mesafenin hiç dışarı çıkmamak anlamına gelmediğini, ebeveynlerin çocuklarıyla diğer insanlardan uzakta olabilecekleri açık hava aktiviteleri yapabileceğini kaydediyor.

Ona göre evdeyken internet üzerinden akraba ve arkadaşlarıyla görüntülü konuşmak da, çocukların üzerindeki baskıyı azaltacak.

Soma faciasından Korona faciasına Türkiye

Gündem

Bakan Koca’nın “Doluysa minibüse binmeyin” çözümü sosyal medyayı salladı: Ata mı binelim?

İstanbul’daki minibüs şoförlerinin koronavirüs tedbirlerine uymadığını söyleyen Bakan Koca’nın vatandaşlara yaptığı “doluysa binmeyin” uyarısı minibüse binmek zorunda olanların tepkisini çekti.

BOLD – Koronavirüs tedbirlerine uymayan minibüsler için halkı uyaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Doluysa binmeyin” dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, vatandaşlardan konuyla ilgili gelen şikayetlerin olduğunu söyleyen Koca: “İstanbul’da dolmuş şoförleri içinden bazılarının, salgına rağmen, kapasitelerinden fazla yolcu aldıkları yönünde şikayetler artmaya başladı. Lütfen, fazla yolcu taşıyan dolmuşa binmeyin. Yolcu kapasitesi denetimi yapan Emniyet birimlerine yardımcı olsun” dedi.

BOŞ GELMİYOR

Koca’nın bu sözleri sabah işe gitmek zorunda olan çalışanların tepkisini çekti. Bakanın paylaşımını yorumlayan bir sosyal medya kullanıcısı “Boş gelmiyor hocam” derken bir başka kullanıcı ise hastanelerdeki kalabalığın fotoğrafını paylaşarak, “Doluysa gitmeyin” ifadelerini kullandı.

Çözümü bilimsel bulduğunu söyleyerek Koca’nın paylaşımını ti’ye alan Dilek Yücel adlı kullanıcı ise “Dolmuşa binmeyin oldu bakan. O zaman ata bineriz” dedi.

Sağlık Bakanlığında tablo skandalı: 68 yeni hastayı unuttular

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığında tablo skandalı: 68 yeni hastayı unuttular

Sağlık Bakanlığının 19 Ekim’e ait paylaştığı güncel koronavirüs verilerini içeren tabloda, yeni hasta sayısının 68 kişi eksik kayda geçtiği ortaya çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığının kamuoyuyla paylaştığı koronavirüs tablodaki çelişki sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı. Bakanlığın 18 ve 19 Ekim günlerine ilişkin paylaştığı koronavirüs tablosu karşılaştırıldığında bugünkü yeni hasta sayısı 68 kişi eksik çıktı. Sosyal medya kullanıcıları hatayı fark ederek duruma tepki gösterdi.  Tabloda bin 958 olarak yer alan hasta sayısı, bakanlık tarafından daha sonra 2 bin 26 olarak güncellendi. Verileri sosyal medya hesabından da paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hataya ilişkin bir düzeltme yapmadı.

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Cezaevinde lenf kanseri olan kursiyer Teğmen Ercan Dağhan durumu için hastaneye yazı yazılmasını isteyen mahkemenin karar yazısı, gardiyan Kenan Düşünceli tarafından ilgili yerlere ulaştırılmıyor.

BOLD – Dört yıldır Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu olan kursiyer teğmen Ercan Dağhan, 10 gündür lenf kanseri teşhisiyle Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. katında tedavi görüyor. Dağhan’ın ailesi cezaevinde kanser olan çocuklarının tedavi edilebilmesi için tahliye edilmesini istiyor.

Ercan Dağhan’ın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi de cezaevine gönderdiği ‘Acele’ ibareli yazıda, Dağhan’ın hastalığından ötürü cezaevine kalıp kalamayacağına ilişkin hastaneye yazı yazılmasını istedi.

PATOLOJİ SONUCU ÇIKSIN SONRA

Mahkemenin yazısını paylaşan baba Muharrem Dağhan ise ilginç bir iddiayı sosyal medya hesabından dile getirdi. Baba Dağhan, oğlu için mahkemeden gönderilen yazının infaz Memuru Kenan Düşünceli’nin elinde olduğu ve ilgili yere ulaştırılmadığını söyledi. Dağhan paylaşımında şu ifadeleri kulandı: “Oğlum Ercan Dağhan için 4.ağır ceza mahkemesinin göndermiş olduğu yazıyı infaz memuru KENAN DUSUNCELİ hastaneye hocalara teslim etmiyor elinde tutuyor. Ben telefonla ulaştım kendisine, neden yazıyı teslim etmediniz diye. Patoloji sonucu çıksın ondan sonra diyor.”

BİLDİĞİN YERE ŞİKAYET ET

Gardiyan Düşünceli’nin kendisini doktorların yerine koyduğunu söyleyen Dağhan: “Ben söyledim. Neden teslim etmiyorsunuz ‘Sizin hakkınızda Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. ‘Bildiğin yere şikayet et’ diyor. Nereden alıyor bu gücü. Kendisini doktor heyetinin yerine koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kanser hastası Ercan Dağhan’a mahkum yatağında kelepçeli işkence!

Okumaya devam et

Popular