Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kamuoyu tepki gösterince Ankara Üniversitesi Dr. Güle Çınar’ı sahiplenip görüntüyü çekenin peşine düştü

Koronavirüs salgınıyla ilgili görüntüleri ve konuşması sosyal medyada yer alan Dr. Güle Çınar hakkında Ankara Üniversitesinden yeni bir açıklama geldi: “Değerli bir hekimimizdir. Gizlice görüntü çeken kişi ve/veya kişilerle ilgili yasal süreç başlatılmıştır.”

BOLD – Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı sağlık çalışanlarının mesaisi artarak devam ediyor. Öyle ki saatlerce çalışan doktorlar, hemşireler ve diğer çalışanlar zaman zaman hizmet içi eğitimlerle koronavirüse karşı her an bilgilendiriliyor.

SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNE OTURDU

Bunlardan birinde çekilen bir görüntü ise sosyal medyanın gündeminde üst sıralara çıktı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanı Dr. Güle Çınar, hizmet içi eğitimde, koronavirüs salgınına ilişkin vaka sayısının binleri bulduğunu, umre seyahatinin hastalıkla mücadeleyi mahvettiğini ifade ediyor.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Görüntü, sosyal medyada hızla yayılınca başta Sağlık Bakanlığı, yönetime dair eleştiriler arttı. Salgına dair kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediği eleştirileri tepki boyutuna ulaştı.

Öte yandan Dr. Çınar’ın Ankara Üniversitesi yönetimine hitaben yazdığı belirtilen ‘özür mektubu’ da sosyal medyada yer alınca tepkilerin düzeyi yükseldi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakülteleri Hastanesi imzasıyla bugün de bir metin sosyal medyada paylaşıldı.

ÖNCE ÖZÜR DİLETTİLER SONRA SAHİP ÇIKTILAR

Metinde Dr. Güle Çınar’dan ‘değerli bir hekimimiz’ diye bahsedildi, Kovid-19 mücadelesine katkıları övüldü.

Diğer taraftan sosyal medyada yer alan görüntülerin, Dr. Çınar’ın izni olmadan kaydedilip paylaşıldığı, bunun hastalıkla mücadeleye zarar verdiği ifade edildi.

KAMUOYU HALA YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMİYOR

Üniversiteden yapılan açıklama “Dr. Güle Çınar’a yönelik destek karşısında yönetim yeni hedef ile kendini savunmaya devam ediyor. Gerekli açıklamalar ile kamuoyu hala yeterince bilgilendirilmiyor” şeklinde yorumlandı.

İşte Ankara Üniversitesi’nden yapılan açıklamanın tam metni:

Kamuoyunun Bilgisine,

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanemizde çalışmakta olan Uz. Dr.Güle Çınar’ın 18.03.2020 tarihinde COVID-19 salgınıyla ilgili olarak gerçekleştirmekte olduğu hizmet içi eğitim sırasında kendisinden ve hastane yönetiminden izin alınmaksızın bazı görüntüler kaydedilmiş ve sosyal medyada paylaşılmıştır. Hastanemizde konuyla ilgili ön inceleme ve değerlendirme yapılmıştır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Dr. Güle Çınar, Hastanelerimizde bu küresel salgına karşı yürütülen mücadelede en ön saflarda yer alan değerli bir hekimimizdir. Sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme, farkındalık ve motivasyon eğitimleri yanında, teşhis amacıyla hastalardan ve sağlık çalışanlarından bizzat kendisi örnekler almakta ve sonuçları takip etmektedir. Dr. Çınar’ın hekimlik hizmetleri ve COVID-19 salgınına karşı verdiği yoğun uğraş ve özverili çalışmaları örnek niteliğindedir. Kendisi verdiği eğitimler sırasında sağlık çalışanlarının bazılarında gözlemlediği uyumsuzluğa vurgu yapabilmek, farkındalığı artırmak ve onların bu süreci doğru bir şekilde katılımını sağlayabilmek amacıyla salgının ulaşabileceği boyuta dair değerlendirmeler yapmış örnekler vermiş ve olasılıklarla ilgili fikirlerini paylaşmıştır. Ancak maalesef konuşmasının sadece bir bölümü gizlice kaydedilerek ve bütünden koparılarak sosyal medyada paylaşılmıştır. Dünyamızın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu olağan dışı ortamda halkı paniğe sevk etmeye yol açabileceğini, gerçekleştirilmekte olan yoğun sağlık hizmetine, çalışmakta olduğu kuruma ve ilgili hekime zarar verme sonuçlarını doğurabileceğini düşündüğümüz bu paylaşımda, gizlice görüntü kaydeden ve sosyal medyaya gönderen kişi ve/veya kişilerin saptanarak gerekli işlem yapılabilmesi için yasal süreç başlatılmıştır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri

Koronavirüs testi için vatandaştan 1250 TL istiyorlar

Gündem

Diyanet’ten kayıp 978 at ile ilgili fetva: Yenebilir!

İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi buradaki atları satın alıp sahiplendirdi. Kamu kurumlarına da verilen atların kaybolması kamuoyunda tedirginliğe yol açtı. At eti yediğinden endişelenen halkı Diyanet’in “yenebilir” fetvası rahatlattı!

BOLD – İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınan atların birçoğu kamu kurumlarına gönderildi, bazıları ise sahiplendirildi. Hatay Dörtyol’a gönderilen atların kaybolduğunun ortaya çıkmasıyla kamuoyunda tedirginlik oluştu. Atların kesilip piyasaya sürüldüğü iddiası sonrası kamuoyunda oluşan tedirginliği Diyanet’in “yenebilir” fetvası giderdi.

AT ETİ YENİLMESİ MUBAHTIR

Güncel fetvalar bölümünde yer alan “At eti helal midir?” sorusuna Diyanet şu şekilde cevap verdi: “Kur’an ve sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefî mezhebinde Ebû Hanife’den rivayet edilip tercih edilen görüş ile Malikîlerden gelen bir görüşe göre, at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e, Şâfiî ve Hanbelî mezhepleriyle Malikîlerden gelen diğer bir rivayete göre ise at etinin yenilmesi mubahtır.”

HARAM SAYILMASININ GEREKÇESİ SAVAŞTA KULLANILMASIYDI

At eti yemenin mekruh, hatta haram olduğunu söyleyen âlimlerin de bulunduğunu belirten Diyanet, fetvasını şöyle sürdürdü: “Şüphesiz mekruh ya da haram olduğu görüşünde, o dönemlerde atın gerek askeri gerekse sivil hizmetlerde yoğun bir şekilde kullanılan bir hayvan olması etkili olmuştur. Günümüzde atın etkinlik alanı eski dönemlere göre çok daralmış olsa da at etinin yenilmesi konusundaki mesafeli tutum özellikle Anadolu coğrafyasında devam etmektedir.”

978 AT KAYIP İDDİASI

İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından İBB tarafından satın alınan 978 atın kaybolduğu öne sürüldü. Bu iddia sonrası açıklama yapan İBB, bin 179 atın İBB tarafından satın alındığı ve bugüne dek toplam 860 atın sahiplendirildiğini duyurdu. İBB’den yapılan açıklamada “Bakım altındayken satın alınan gebe atlardan doğan 20 adet tayın kayda alınması ile toplam bin 199 at İBB uhdesinde yer almıştır. Toplam 860 at sahiplendirilmiştir. Atların 665’i kamu kurum ve kuruluşlarına, 42’si sivil toplum örgütlerine, 148’ü şahıslara, 5’i de muhtarlara sahiplendirilmiştir. Atların Adalar’daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür. İBB bünyesinde 115 adet atın bakımı sürdürülmektedir” denildi. Açıklamada, İBB’nin kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz devir ile verdiği atların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğunda yer aldığına dikkat çekildi.

AKP’lilerin suçları ortaya saçıldı gözaltına masum insanlar alındı

Okumaya devam et

Gündem

AKP’lilerin suçları ortaya saçıldı gözaltına masum insanlar alındı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaları sonrasında suçları ortaya saçılan AKP’lilerle ilgili iddiaları görmezden gelen savcılar, Gülen Hareketi mensuplarına yönelik yeni bir soruşturmaya imza attı. 33’ü muvazzaf, 132 kişi hakkında verilen gözaltı kararı sonrasında güvenlik güçleri sabah saatlerinde 40 ilde cadı avına çıktı. 

BOLD – Gülen Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında İzmir merkezli 40 ilde operasyon düzenlendi. Soruşturmada 33’ü muvazzaf, 132 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

SUÇLARI ANKESÖRLÜ TELEFONLA ARANMAK

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, ankesörlü ya da kontörlü sabit hat ile görüşmeleri olduğu gerekçesiyle 132 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı hakkında gözaltı kararı verilen isimlere yönelik çalışma başlattı.

34’Ü İLİŞİĞİ KESİLEN ASKERİ OKUL ÖĞRENCİSİ

Gözaltı kararı verilenlerin 19’u Deniz Kuvvetleri, 13’ü Kara Kuvvetleri, 46’sı Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına, 15’i Jandarma Genel Komutanlığı, 2’si Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup 33’ü muvazzaf 95 asker ile 34’ü askeri okullarla ilişikleri kesilen öğrenci ve 2 sivil olduğu öğrenildi. Gözaltı kararı olanlardan 3’ünün albay, 2’sinin yarbay, 3’ünün binbaşı, 6’sının yüzbaşı, 15’inin üsteğmen, 3’ünün teğmen, 57’sinin astsubay ve 6’sının uzman çavuş rütbesinde olduğu belirtildi.

Neslihan ve Hande de annesiz babasız kaldı

Okumaya devam et

Gündem

Süleyman Özışık’ın açıklaması itiraf mı tehdit mi?

süleyman özışık

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le olan ilişkileri ortaya çıkan gazetecilerden Süleyman Özışık skandal bir açıklamaya imza attı. “Soylu’ya binlerce dosya götürdüm, görevlerine iade edildiler” diyen Özışık’ın bu açıklaması, üstü kapalı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu tehdit ettiği yorumlarına yol açtı. Sosyal medya kullanıcıları ise Özışık’a dosyaların kaç para karşılında aklandığını sordu. 

BOLD – Süleyman Özışık, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen binlerce kişinin dosyasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiğini belirterek, “Araştırmalar yaptı ve hepsi görevlerine iade edildi” dedi. Sosyal medyada büyük tepki çeken Özışık’ın açıklaması Soylu’yu üstü kapalı olarak tehdit olarak yorumlandı.

KURDUKLARI BORSAYI İTİRAF ETTİ

Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık, tepki çeken bir itirafta bulundu. Açıklamaları “borsa itirafı” olarak değerlendirilen Özışık “Soylu’ya binlerce insanın dosyasını götürdüm, görevlerine iade edildiler” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker arasında aracılık yaptığı ifade edilen Özışık, İnternethaber sitesinin Youtube kanalındaki yayında “Süleyman Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler” ifadelerini kullanıyor. Özışık ayrıca “Dedim ki; bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun. Araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı. Hepsi görevlerine iade edildi” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ: KAÇ LİRA ALDINIZ?

Özışık’ın açıklamaları sosyal medyada tepki çekti. Yapılanın borsa itirafı olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları Özışık’a o dosyaların aklanması için kaç lira alındığını sordu. İşte sosyal medyada Özışık’a yöneltilen eleştirilerden bazıları şöyle:

– Kaç paraya inandınız acaba suçsuz olduklarına
– Para alıp dosyayı halletmiştir.
– Dosyalarda meblağ ne kadar yazıyordu acaba…
– Karşılığında ne götürdün onu da anlat bakem.
– Yani diyor ki parayı veren döner. Vermeyen dönemez.
– 100 bin TL ye beraat eden var..
– Nakit karşılığında mı inanmış çek karşılığında mı?
– Kim bilir ne kadar komisyon aldılar.
– Vay be hepsi temiz çıkmış. Hiç fire yok. Ne tesadüf

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0