Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

KKTC’ye girişler yasaklandı: Terhis olan 30 asker mahsur kaldı

Korona önlemleri çerçevesinde alınan karara göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil tüm ülke vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a girişi yasaklandı. Terhis olan 30 asker mahsur kaldı.

BOLD – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), koronavirüs (Covid-19) önlemleri çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil tüm ülke vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a girişini yasakladı. Yasak kararının bugün Türkiye saati ile 15.00’te uygulamaya gireceği ifade edildi.

KKTC Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “KKTC kara, deniz ve hava giriş kapılarından KKTC vatandaşları haricindeki kişilerin girişleri 1 Nisan’a kadar durdurulmuştur. Belirtilen süre zarfında ülkemize giriş yapacak tüm KKTC vatandaşları KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen gözlem merkezlerinde 14 gün boyunca zorunlu gözlem ve izolasyon işlemine tabi tutulacaklardır” dedi.

TERHİS OLAN 30 ASKER MAHSUR KALDI

Kuzey Kıbrıs’ta askerlik yapan 30 kişinin bağlı bulundukları birlikten 14 Mart’ta terhis olduktan sonra koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan giriş çıkış yasağı dolayısıyla Türkiye’ye dönemedikleri öğrenildi.

Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre, terhis olduktan sonra Ercan Havalimanı’na giden 30 askerin Türkiye’ye gelişlerine izin verilmedi. Gidecek başka yerleri olmayan askerlerin, terhis oldukları kışlaya geri dönmek zorunda kaldığı ve günlerdir burada bekledikleri iddia edildi.

AVUSTRALYA SINIRLARINI KAPATTI

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yarın itibarıyla tüm sınırlarını vatandaşları ve oturum iznine sahip kişiler hariç herkese kapatacaklarını açıkladı.

Morrison, Avustralya’da görülen koronavirüs vakalarının büyük bir bölümünün yurt dışından gelenler olmasından dolayı böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Avustralya’da 687 koronavirüs vakası tespit edildi ve şu ana kadar da 6 kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan hükümet koronavirüs salgını nedeniyle zarar gören ekonomiye destek amacıyla 56 milyar dolarlık bir fonun kullanıma açıldığını belirtti.

İRAN’DA BİR GÜNDE 149 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İran’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı bin 284’e çıktı. Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, toplam vaka sayısını ise 18 bin 407 olarak açıkladı. İran’da Çarşamba gününden bu yana bin 46 yeni vakanın olduğu bildirildi.

İSPANYA’DA 24 SAATTE 209 KİŞİ ÖLDÜ

İspanya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınından son 24 saatte 209 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 767’ye çıktığını bildirdi. Açıklamaya göre vaka sayısı da bir günde 13 bin 716’dan 17 bin 147’ye çıktı.

ALMAN HAVAYOLLARI 763 UÇAĞIN 700’ÜNÜ ÇEKİYOR

Almanya’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa 763 uçağının 700’ünü operasyon dışı bırakarak uçuş operasyonlarında önemli daralmaya gideceğini açıkladı.

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, koronavirüs salgınının benzeri görülmemiş bir olağanüstü duruma yol açtığını söyledi. Spohr, kriz devam ettiği sürece havayolu şirketlerinin geleceğinin devlet desteği olmadan garanti altında olmayacağını kaydetti.

Koronavirüs nedeniyle 85 bin mahkumu tahliye eden İran, 10 bin mahkumu da affetti

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular