Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Korona salgını çalışanı ‘işten çıkarılma’ veya ‘ ücretsiz izin’ kıskacına aldı

Salgın tehdidi sebebiyle sokağa çıkamayan veya iş yeri kapanan birçok işçi ücretsiz izin baskısı altında bırakılıyor. İktidar çözümü ‘kısa çalışma ödeneği’nde ararken, işsizlik sigortası hakkı bulunmayanlar bu imkandan da mahrum kalıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koronavirüsle mücadele sürecinde faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçiler için ‘kısa çalışma ödeneğinin’ devreye sokulacağını açıkladı.

ÖDENEK DAYATMAYLA KARŞILAŞABİLECEKLERE ÇÖZÜM OLABİLİR

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e konuşan uzmanlar, ödeneğin ücretsiz izin veya işten çıkarılma dayatmasıyla karşılaşabilecek işçilere çözüm olabileceğini söylüyor.

Türkiye’de koronavirüs taşıdığı tespit edilen vaka sayısının giderek arttığı bu günlerde, iş dünyasında birbirinden farklı uygulamalar hayata geçiriliyor.

‘İLLA DA İŞE GELECEKSİN’ DİYENLER DE VAR

Koronavirüs tehdidine karşı işçilere ücretsiz izin kullanmak veya işe gelmediği günleri yıllık izin saymak gibi seçeneklerin sunulduğu, bazı işyerlerinin ise ücretsiz izni bile masaya getirmeyip çalışanların işe gelmesini şart koştuğu ifade ediliyor.

OTEL ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİLİYOR İDDİASI

Beyoğlu Otel Emekçileri Dayanışma Ağı, “Birkaç gündür otel çalışanları işten atılıyor, ücretsiz izin dayatmasına maruz kalıyor ya da iyi ihtimalle yıllardır kullandırılmayan veya daha sonra kullanmayı planladıkları yıllık izinleri kullandırılıyor” diyerek basın açıklaması yaptı.

RESTORAN ZİNCİRİ 6 AYI DOLDURMAYANI ÇIKARTIYOR MU?

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık Twitter paylaşımında, bir restoran zincirinin çalışanlarına 15 gün süreyle ücretsiz izin dayatmasında bulunduğunu ve 6 ayını doldurmamış personeli işten çıkardığını iddia etti.

İKİ TARAFIN DA RIZASI GEREKİYOR

Ücretsiz izin, işveren ve işçinin anlaşarak bir süreliğine iş sözleşmesini askıya alması demek. Bunun için iki tarafın da rızası gerekiyor.

KABUL ETMEZSE FESİH SONRASINDA KIDEM TAZMİNATI

Peki işçiler, ücretsiz izni reddetme halinde işten çıkarılma ile karşı karşıya kalırsa ne olacak?

Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gaye Burcu Yıldız şöyle anlatıyor:

“İş Kanunu 24 ve 25. maddelerinde düzenleniyor: İş zorlayıcı sebepten durduysa, işveren ilk hafta işçiye yarım ücret öder. Arkasından sözleşmeyi askıya alma seçeneği, taraflar anlaşırsa gerçekleşir. İşçi kabul etmezse sözleşme feshine gidip varsa kıdem tazminatı hakkını alabilir.”

HAK VAR AMA HEMEN SONUÇLANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Avukat Ceren Kalay Eken de, “Aslında İş Kanunu’nda işverenin ücretsiz izin hakkı diye bir düzenleme yok. Ancak şu günlerde dayatma şeklinde olacaktır. İşçilerin itiraz ve dava hakları var ama hemen sonuçlanması maalesef söz konusu değil.”

Salgın hastalık, işverenin ya da herhangi birinin alacağı önlemlerle ortadan kaldırılabilecek bir tehlike olmadığı için zorlayıcı sebep şeklinde değerlendiriliyor.

BAŞVURUYU İŞKUR YÖNETİM KURULU DEĞERLENDİRİYOR

Bir işyerinde zorlayıcı sebep yüzünden iş durduysa ve en az

4 hafta sürecekse işverenler kısa çalışma kararı için İŞKUR’a başvurabiliyor. Başvuruyu İŞKUR Yönetim Kurulu değerlendiriyor.

Erdoğan’ın ‘Kısa çalışma ödeneğini devreye sokacağız’ açıklaması, koronavirüs sebebiyle iş durduran birçok işyerinin İŞKUR’a başvurabileceği ihtimalini doğuruyor.

SADECE BELLİ SÜRE ÇALIŞIP PRİM ÖDEYENLER FAYDALANIYOR

Doç. Dr. Yıldız, sonrasında işleyecek süreci şu şekilde anlatıyor:

“Virüs sebebiyle işin tamamen durduğu ya da önemli ölçüde azaldığı halde, işverenin kısa çalışma talebi onaylanırsa, işçiye ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamında işsizlik fonundan para ödenir. Sadece işsizlik sigortasından yararlanma hakkı bulunan yani belli süre çalışmış ve pirim ödemiş işçiler bundan yararlanabilir.”

UZAKTAN ÇALIŞMA SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Öte yandan bazı sektörlerde uzaktan çalışma imkanı bulunduğunu hatırlatarak ilk bu seçeneğin denenmesi gerektiğini vurguluyor:

“İşin niteliğine göre farklılaşır fakat işçinin uzaktan çalışıp tam ücret alma imkânı varsa ücretsiz izinden önce bu hakkını kullanabilmesi gerekiyor. Evden veya uzaktan çalışma seçeneğinde ücrette düşüş yapılamaz. Toplum sağlığını ve de işçinin ücret güvenliğini korumak gerekiyor.”

YURT DIŞINDAN DÖNENLER İÇİN DE AYNI DURUM GEÇERLİ

Yetkililer bu süreçte yurt dışından dönenlerin 14 gün evden çıkmaması gerektiğini belirtiyor.

Yıldız, iş sebebiyle yurt dışına çıkmış birinin Türkiye’ye döndüğünde uzaktan ve tam ücret şeklinde çalışması gerektiğini söylüyor:

TURİSTİK SEYAHAT İSE YILLIK İZİN DEVREYE GİREBİLİR

“İşveren, işçisini iş için yurt dışına gönderdiyse döndükten sonraki 14 günü ücretsiz izin ya da yıllık izin olarak kullandıramaz. Eğer işçi turistik amaçlı gittiyse sonrasındaki 14 günü yıllık izinden saymak veya uzaktan ve tam ücret şeklinde çalışma düşünülebilir.”

Alman gerçekçiliğiyle koronavirüs anlatımı!

Ekonomi

Kovid-19 makarnaya yaradı: Tüketim %25 arttı

Makarna tüketiminde dikkat çeken bir artış yaşandı. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği’nin iç satış verilerine göre Türkiye’de makarna tüketimi bu yıl yüzde 25 arttı. Uzmanlara göre artışın sebebi Kovid-19 sebebiyle insanların gelirinin düşmesi ve evde daha çok vakit geçirmeleri.

BOLD – Ekonomik verilerdeki kötü tablonun yanı sıra, koronavirüs salgını süreciyle birlikte işsizlik arttı. Milyonlarca çalışan ise 1170 lira ‘maaş desteği’ ile hayatını sürdürmeye çalışıyor. Hem ekonomik tablodaki kötüye gidiş, hem de insanların evde daha çok vakit geçirmeye başlaması, aileleri makarnaya yöneltti.

TENCEREDE MAKARNA VAR

Dünya Makarna Günü sebebiyle bir açıklama yapan Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, üyelerinden aldıkları iç satış verilerine göre Türkiye’de makarna tüketiminin bu yıl yüzde 25 arttığını açıkladı.

MAKARNAYI ÇOK TÜKETEN ÜLKELERDE DE BENZER TABLO OLUŞTU

Küresel makarna tüketiminin üçte birinden fazlasını oluşturan ülkelerde 5 binden fazla kişi ile yapılan uluslararası bir araştırmaya göre, evde kalınan dönemde 4 tüketiciden biri daha fazla makarna tüketti. Küresel tüketim de yüzde 24 arttı.

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’nin bütçe açığını kapatma planı

Meclis’e gönderilen bütçe tasarısında 2021 yılı için bütçe açığının daha şimdiden 245 milyar lira olması hedefleniyor. Diğer yandan AKP 4 milyondan fazla borçlunun 500 milyarı aşan borçlarını tahsil etmek için harekete geçti. Bütçe açığını kapatmak için kullanılacak bu formülün detayları da belli olmaya başladı.

BOLD – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeniden yapılandırma düzenlemesinin detayları belli olmaya başladı. Toplumun geniş kesimini ilgilendiren düzenleme ile 500 milyar liralık bir rakam hedefleniyor.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Hürriyet’in haberine göre Düzenleme temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor. Ayrıca TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor.

YAPILANDIRMA HANGİ TARİHLERİ KAPSAYACAK?

Düzenlemeye göre 31 Ağustos 2020 ve öncesindeki borçlar yapılandırma kapsamına alınacak. İhtilaflı alacaklar ise kapsama girmiyor. Yapılandırma için yılın sonuna kadar başvuru yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak.

VATANDAŞ BORCUNU ÖDEYEBİLECEK Mİ?

Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak. Ödeme için 6 ila 18 ay arasında taksit yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak. Taksitle ödemeyi seçen borçlular ise kanunda belirlenen bir katsayıyla taksit dönemine ilişkin bir ek yükümlülükle karşılaşacaklar. Bu da daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi yüzde 4.5 faiz olacak.

Türkiye’de batık kredi miktarı AKP’nin iktidara geldiği 2002’de 29 milyon TL iken bu yıl 294 milyon TL’ye yükseldi. Bununla birlikte başta devlet olmak üzere neredeyse bütün kurumlar ve kişiler adeta borç batağına düştü.

HER CEZA DÜZENLEMEYE DAHİL DEĞİL

Adli para cezaları, üst kurullar tarafından, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

ÖDEMELER GECİKİRSE NE OLACAK?

Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

SOSYAL GÜVENLİK BORÇLULARI DİKKAT!

31/8/2020’den önceki döneme ait olan sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar da yapılandırılacak. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası için gelir testine hiç başvurmamış olanlar, 31 Mart 2021’e kadar gelir testine başvurursa geriye dönük borç çıkarılmayacak. Genel Sağlık Sigortalı olup tahakkuk eden borcu olanlar ise, prim borçlarını 30 Nisan 2021’e kadar öderse gecikme zammı ve gecikme faizinin tamamından vazgeçilecek.

Bağ-kurlular için de düzenleme yapılacak. Yasa yürürlüğe girdikten iki ay sonraya kadar prim borçlarını ödemeyen veya yapılandırmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı durdurulacak. Daha önce durdurulan sigortalılıkları için başvuruda bulunanlar ise yapılandırmaya göre bu borcunu ödeyebilecek.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Koronavirüse yakalanan Rahmi Koç taburcu edildi

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, koronavirüs tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesinden bugün taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

BOLD – Bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan Rahmi Koç, hastanede tedavi altına alınmıştı.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Kovid-19 tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi’nden taburcu edildi. Hastaneden yapılan açıklamada Rahmi Koç’un sağlık durumunun iyi olduğu, evinde istirahat edeceği belirtildi.

90 yaşında olan Rahmi Koç’un 9 Ekim’deki doğum günü için düzenlenen organizasyonda virüsü kapmış olabileceği ifade edilmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Popular