Connect with us

Kültür

Pınar Fidan olayı: Nefret suçu mu ironiye tahammülsüzlük mü?

Siyasi mizahçı Pınar Fidan’ın Madımak katliamı üzerinden yaptığı ironi sonrası linç başladı. Kendisi de Alevi olan Fidan, Türkiye’nin geldiği anlayışsızlık seviyesini mi gösteriyor yoksa nefret suçu mu işledi?

BOLD – Tuz Biber adlı stand-up programında siyasi espriler yapan Pınar Fidan’ın son gösterisi sosyal medyada viral oldu. Gösteride cemevlerine yapılan saldırılara değinen Fidan, cemevlerinin genelde boş olduğunu, saldırganların Alevilerden daha fazla cemevine gittiği söyledi. Fidan ayrıca, Alevilere zarar vermek isteyenlere Madımak Faciasını örnek göstererek  “Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin”  diyerek bir dizi ironi yaptı. Ancak Fidan’ın genel olarak Amerika’da görülen tarzda yaptığı gösterisi sosyal medyada linç olarak döndü kendisine.

Pınar Fidan, Alevi olduğunu ve gösteride ironi yaptığını anlatsa da dinleyen olmadı. Ferhat Tunç gibi Alevilerin sembol isimleri başta olmak üzere yüzlerce sosyal medya kullanıcısı Pınar Fidan’ı linç etti.

“SOYTARIYI İYİ TANIYIN”

Arif Sağ’ın oğlu müzisyen Tolga Sağ, sosyal medya hesabından “Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

PINAR FİDAN DENEN ZAVALLI

Eski Milletvekili olan usta sanatçı Sabahat Akkiraz da, “İnsanların otele doldurulup yakılması, ibadethaneleri ile dalga geçmek, onlara yapılan saldırılar espri konusu değildir gerçekten. Pınar Fidan denen bu zavallı Alevilerle dalga geçip, acılarına gülünce belki ünlü olabilir ama insan olamaz” sözleriyle Fidan’a tepki gösterdi.

AÇIKLAMA YAPIP HESABI KAPATTI

Eleştirilere karşı sosyal medya hesabından açıklama yapan Pınar Fidan, kendisinin de Alevi olduğunu belirterek ironi yaptığını anlatmaya çalıştı. Ancak tepkiler dinmek bilmeyince Fidan sosyal medya hesabını kapatmak durumunda kaldı.

Alevi derneklerinin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.

BATIDA ÇOK KULLANILAN BİR YÖNTEM

Fidan’ın yaptığı tarzda siyasi mizah Batı dünyasında çok kullanılan bir yöntem. Sanatçı, Madımak gibi katliamları yapanların düşüncelerini seslendirerek, aslında onların nasıl bir kafa yapısına sahip olduklarını ortaya koyuyor. Bu mizahçılar tarafından daha açık biçimde dile getirilebildiği için, sözkonusu katliamlar ve suçları işleyenlerin zihin yapısına dikkat çekmek için oldukça destek gören bir yöntem.

Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu kutuplaşma ortamı nedeniyle Fidan’ın çabası sadece salondaki izleyiciler tarafından anlaşılabildi. Kısa video üzerinden yapılan linç sonrası Fidan’ın artık gösteri yapacak sahne bulması bile imkansıza yakın.

Ankara Üniversitesi’nden ‘O’ doktora özür dileten açıklama!

Okumaya Devam Et
Advertisement

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li belediye ‘Kürtçe Dil Bayramı’nda bunu yaptı: “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz”

Kürtçe Dil Bayramı olan 15 Mayıs’ta AKP’li Derince Belediyesi, Kürt müziğinin güçlü sesi sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal ettiğini açıkladı. Gerekçeyi inandırıcı bulmayan siyasiler karara tepki gösterdi.

BOLD – Bugün 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı. Bu özel günde birçok kentte açıklama, panel, buluşma, yarışma ve yürüyüş düzenlendi. Eylem ve etkinliklerde, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gibi talepler öne çıktı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen yürüyüş sonrası konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) anadil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır anadilleri için mücadele verdiğine dikkat çekti.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN KONSER İPTALİ

Öte yandan AKP’li Derince Belediyesi Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal etti.

Derince Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi.

SİYASİLERDEN KARARA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yaşananlara tepki gösterdi.

Müzik yasağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak” dedi. İktidarı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” ifadelerini kullandı.

“Geceye Dar Hejiroke iyi gider…” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” şeklinde konuştu.

KISACA “FAŞİSTİZ” DEMİŞLER

Kürt sanatçının konserini 15 Mayıs’ta iptal edilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Ahmet Şık da “AKP’li Derince Belediyesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Gününde ilçe sınırları içinde yapılacak konserde Kürtçe müziğin en güçlü seslerinden Aynur Doğan’ın sahne almasını engellemiş. Kısaca “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz” demişler” diye yazdı.

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Okumaya Devam Et

Kültür

“Nerdesin Mübarek” gün sayıyor

Bir kazayla hayatı değişen senarist Ahmet üzerinden, Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı değişimi anlatan “Nerdesin Mübarek” yakında Raindrops Tv’de başlıyor.

BOLD – İlginç hikayesi, dikkat çeken kadrosuyla “Nerdesin Mübarek” adlı dizi Raindrops Tv’de başlıyor.

Dizinin senaryosu şöyle, yapımcı Ahmet yeni filmi Selam 3’ün hazırlıklarını sürdürürken bir kaza geçirir. Uzun süre komada kalan genç adam, 3 yıl sonra uyandığında ise büyük bir şok yaşar. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Senarist Ahmet üzerinden Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı savrulmayı anlatan dizi yakında izleyiciyle buluşuyor.

Erdoğan ailesinin yeni tutkusu

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar