Gündem

Restoranlara ‘koronavirüs’ düzenlemesi: Masalar arası mesafe açılıyor, açık büfe personelle sürüyor

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu önerisiyle restoranlara yönelik bazı tedbir kararları aldı. Masalar arası mesafe en az 1 metre olacak. Tehdit oluşturabilecek açık büfe servisi personelce yapılacak.

BOLD – Koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanlığı, restoranlara yönelik bazı önlem kararları aldı.

Bilim Kurulu tavsiyesiyle hazırlanan kararlara göre restoranlarda masalar arası mesafe en az 1 metre olacak. Tehdit oluşturabilecek açık büfe servisi personelce yapılacak.

TEMİZLİK SONRASI EN AZ 1 SAAT HAVALANDIRILMALI

Bakanlığın, bulaşma riskini azaltmak için uygulanmasını önerdiği enfeksiyondan korunma ve kontrol ilkeleri şu şekilde:

– Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenlenmeli. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlikte açık olmalı ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılmalı.

ÇAMAŞIR SUYU VE KLOR TABLET KULLANILMALI

– Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterli. Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler; kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmeli. Bu alanların temizliği için su ve deterjanla temizlik yapıldıktan sonra 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu (SodyumhipokloritCas No: 7681-52-9) veya klor tablet (ürün tarifine göre) kullanılmalı.

DETERJANLA YIKANMALI VE TEMİZ ORTAMDA SAKLANMALI

– Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrası su ve deterjanla yıkanmalı ve temiz ortamda saklanmalı. Mikroorganizmalara (bakteri, virüs, mantar vb.) yönelik daha etkili olduğu öne sürülen birtakım özel ürünlerin temizlikte kullanılmasının fazladan koruma sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

ŞİKAYETİ OLAN PERSONEL DÜZELENE KADAR ÇALIŞTIRILMAMALI

– Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat etmeli. Eller en az 20 saniye sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalı. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yok, normal sabun yeterli. Restoranlarda açık büfe uygulamasının el teması riski olan bir uygulama olduğu unutulmamalı. Gerekirse servisin çalışanlarca yapılması sağlanmalı. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu (ateş, öksürük, solunum sıkıntısı vb.) bulguları olan personel şikâyetleri düzelene kadar çalıştırılmamalı.

MENDİL, KAĞIT MENDİL YA DA DİRSEK İÇİ KULLANILMALI

Öte yandan restoran çalışanlarına aktarılacak hijyene dair tavsiyeler de şu şekilde:

– Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişi öksürme veya hapşırmada burun ve ağzını tek kullanımlık kâğıt mendille örtmeli, kâğıt mendil yoksa dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, girmek zorunluysa ağız ve burnunu kapatmalı, mümkünse cerrahi (tıbbi) maske kullanılmalı.

ŞAHSİ EŞYALARLA TEMASA DİKKAT EDİLMELİ

– Misafirlerin şahsi eşyalarına temas eden kişi, bu tür işlemler sonrası derhal ellerini yıkamalı veya alkol bazlı el antiseptiği ile temizlemeli.

Kamuoyu tepki gösterince Ankara Üniversitesi Dr. Güle Çınar’ı sahiplenip görüntüyü çekenin peşine düştü

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version