Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Diyanet ‘umreciler’ için tedbirde geç kaldı

Umreden Türkiye’ye dönen vatandaşların koronavirüs riskine rağmen bütün ülkeye yayıldığını ifade eden CHP Milletvekili Servet Ünsal, “Diyanet önlem almakta geç kaldı. Süreç yanlış yönetildi” dedi.

BOLD – Koronavirüs salgının yayılma tehdidi sebebiyle, Mekke’de Kabe çevresinin dahi neredeyse boş kaldığı bir dönemde umre seyahatinden Türkiye’ye dönen binlerce vatandaşın tüm ülkeye dağıldığını belirten CHP Milletvekili Servet Ünal, Diyanet İşleri Başkanlığını (DİB) eleştirdi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI SÜRECİ YANLIŞ YÖNETTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Torba Kanun Teklifi görüşmelerinde konuşan Ünal, Diyanet’in önlem almakta geç kaldığını kaydederek sürecin yanlış yönetildiğini ifade etti.

Umreden dönenlerin öğrenci yurtlarına yerleştirilmesine de değinerek şunları dile getirdi:

CUMA İBADETİ İÇİN NET ÖNLEMLER ÖNCELİKLE ALINMALIYDI

“Gece vakti çocuklar, öğrenciler darmadağın edildi, battaniyesini alan otobüs duraklarına gitti. Yurt dışından gelen herkese en net, istisnasız on dört gün kuralı uygulansın. Kalabalık yaratmak risk taşıdığından, cuma ibadeti alanları için daha net önlemler öncelikle alınmalıydı. Diyanet bu konuda da gecikti. Bu salgında her günün hatta her saatin büyük önemi var.”

SAĞLIK BAKANI DİYANET’E SÖZ GEÇİREMEDİ

İyi Parti Milletvekili Ayhan Altıntaş da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başta toplu ibadetten vazgeçilmesi. gereken tedbirler konusunda Diyanet’i ikna edemediğini kaydetti.

“Hastanelerde temizlik ürünleri, tuvalet kağıdı, kağıt havlu yok. Sağlık personeline verilecek maske, eldiven gibi en temel ihtiyaçlar piyasada bulunmuyor. Hastalar gelse solunum destek cihazımız yetersiz. Sayın Bakan bu konularda hiç şeffaf değil, açıklamaları panik önlemeye yönelik. Diyanet’e söz geçiremedi, çaresiz günü kurtarmaya çalışıyor” diyerek tepki gösterdi.

ENSTİTÜYÜ KAPATTINIZ, YERLİ AŞI ÜRETİMİNİ BİTİRDİNİZ

Virüs salgını karşısında Türkiye’nin aşı bulunmasını beklediğini söyleyen CHP Milletvekili Çetin Arık ise “Türkiye olarak bu aşıyı üretebilir miyiz? Maalesef hayır. Çünkü yerli ve milli aşımızı üreten, viral enfeksiyonların tanı ve tedavisinde büyük başarılara imza atan, cumhuriyetle yaşıt Doktor Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü kapattınız, yerli aşı üretimini bitirdiniz. Şimdi avuç dolusu para ile alınan grip aşısı, yakın geçmişte yurtta üretilmekteydi” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK’A AYRILAN BÜTÇENİN TAM BEŞ KATI

Birçok icracı bakanlığın bütçesini geride bırakan Diyanet’e aktarılan ödeneğin büyüklüğüne de dikkati çeken Arık, “Diyanet’e ayrılan bütçe, TÜBİTAK’a ayrılan bütçenin tam beş katı” dedi.

Salgın yayılırken Sağlık Bakanlığı personel ihracına devam ediyor

Gündem

Seyahat izin belgesi için de torpil devrede

Havaların ısınmasıyla birlikte Bodrum’daki yazlıklarına gitmek isteyen birçok kişinin torpil aradıkları ortaya çıktı. İzin için tanıdık bulamayanların ise VIP araç kiralayarak seyahat yasağını deldiklerini belirlendi.

BOLD – Havaların ısınmasıyla koronavirüs yasakları da tatil yapmak için delinmeye başlandı. Muğla’nın popüler tatil beldelerinden Bodrum’un Belediye Başkanı Ahmet Aras, konuya ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Bazı insanların Bodrum’a gelmek için “tanıdıklarını” devreye soktuğunu söyleyen Aras ayrıca, VIP araç kiralama şirketlerinin şehirler arası seyahat yasağını delmenin bir yolunu bulduğunu da ifade etti.

İLÇEDE VIP ARAÇLAR DAHA ÇOK GÖRÜNÜR OLDU

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Aras, seyahat yasağının ‘izin verme yetkisine haiz tanıdıklar’ ve ‘VIP araç kiralama şirketleri tarafından delindiğini’ dile getirdi. Aras bu yöntemleri, İstanbul’dan gelenlerden duyduklarını belirtti. Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş. Aras, bir de İstanbul’dan bazı kişilerin yazlıklarında kalmak üzere ilçesine geldiklerini görünce sorup soruşturmuş. Karşısında bayramda Bodrum’a akın olmasının gerisindeki nedeni öğrenmiş…

“Kimsenin aklına gelebilecek şeyler değil bunlar” diye başladı, devamını getirdi:

“İstanbul’dan gelenlerden duyduk; madem VIP araç kiralama şirketleri kendileri ile seyahat edilmesi halinde seyahat yasağını delip izin belgesi almanın yolunu bulmuşlar. VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş. Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş…”

Bir zamanlar İstanbul’da çakar lambalı araçlar gibi, şimdi de anlaşılıyor ki çakar izinli VIP’ler çıkmış…”

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.6 milyonu geçti: Ölü sayısı 350 bine yaklaştı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hasta tutuklu Lütfi Koç: “Beni burada öldürecekler”

Tutuklu Lütfi Koç’un son telefon görüşmesinden: “Beni burada öldürmek istiyorlar. Nasıl olsa hastalığı var; böyle gebersin gitsin, diye düşünüyorlar.”

BOLD – Menemen Cezaevinde tutulan hasta tutuklu Lütfi Koç, cezaevinden eşi Züleyha Koç’la yaptığı son telefon görüşmesinde, “Beni burada öldürecekler.” dedi. 29 Nisan 2019 tutuklanan Lütfi Koç, Haziran 2019’dan bu yana kolonoskopi ve endoskopi sırası bekliyordu. İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesinde göründüğü doktor, “Kanserden şüpheleniyorum, 3 gün sonra sizi kolonoskopi ve endoskopi için çağıracağım” dedi. Ancak Lütfi Koç’un tedavisi ve tetkikleri yarım bırakıldı. Beynindeki iki kist için de yapılması gereken tetkikler halen yapılmış değil.

Lütfi Koç eşiyle yaptığı son telefon görüşmesinde karnının sağ tarafının şiştiğini, cezaevi doktorunun “anormal” demesine rağmen hastaneye sevk edilmediğini belirtti ve “beni burada öldürecekler” dedi.

Lütfi Koç şöyle konuştu:

“Bir haftadır acile çıkıyorum. Üç dört defa çıkmaya çalıştım çıkarmadılar. Karnımın sağ tarafı davul gibi şiş ve geçmiyor. 12-13 saat hiç durmadan geğiriyorum kusuyorum. ‘Hastanede bekleyen testlerim var. Doktor kanserden şüphelenmişti, tetkiklerim bekliyor’ diyorum ama umursamıyorlar. En sonunda revire çıkardılar. Doktor çok ilgisiz. Korona sebebiyle ancak ölümcül durumda beni hastaneye gönderebileceğini söyledi. Karnımdaki şişliği gösterdim. Karnımın sağ tarafı sol tarafından iki kat şiş belirgin. Anormal diyor ama sevk etmedi. Benim acil hastaneye çıkmam gerekiyor. Durumum iyi değil. Öğlen ikiden gece dörde kadar geğirir mi bir insan. Birkaç defa da kustum. Geğirmekten yoruldum. Beni buradan çıkarmak istemiyorlar, ölsem kimsenin umurunda değil. Beni burada öldürmek istiyorlar. Nasıl olsa hastalığı var böyle gebersin gitsin hastalığıyla diye düşünüyorlar. Hala yerde yatıyorum.”

Lütfi Koç ve engelli oğlu Muhammet Yahya.

SAVCIYA ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL

Eşinin durumuyla ilgili dilekçe vermek için avukatıyla iki haftadır savcıya ulaşmaya çalıştığını söyleyen Züleyha Koç, “Avukat iki haftadır defalarca adliyeye gitti. Savcı yok. Tek çaremiz duyarlı hak savunucularının sesimizi duyması” dedi.

ENGELLİ ÇOCUĞU VAR

Biri ağır engelli olmak üzere iki hasta çocuğu, 80 yaşındaki annesi ve cezaevinde durumu giderek ağırlaşan hasta tutuklu eşi için adalet isteyen Züleyha Koç, mahkemeye gönderdiği mektupta şunları yazmıştı:

“Ben Züleyha Koç, ağır engelli annesiyim. Epilepsi nöbetleri olan oğlum yüzde 100 ağır engelli. 4 yaşında. Aynı zamanda görmüyor, konuşamıyor, yürüyemiyor, devamlı gergin ve güvende hissetmek için sürekli el tutmak istiyor. Uyku düzeni yok, bakıma muhtaç, devamlı birinin yanında olması gerekiyor. Her an nöbet geçirebiliyor. Kızım 11 yaşında. Doğduğunda rahatsız doğdu. Çok zor günler atlattık. Onu hayata kazandırdık derken 10 yaşında kas rahatsızlığı başladı. Musküler Distrofi (Çocuklarda görülen kas erimesi) tanısı ile takibe alındı. Hastaneler, uykusuz günler-geceler, eşimle birlikte yardımlaşarak geçirdiğimiz bu hayat mücadelesinde yalnız kaldım. Çok zor durumdayım, ayrıca evin tek çocuğuyum. 80 yaşındaki anneme bakmak zorundayım. Hayat iyice zorlaştı. Lütfen kalbinizle, vicdanınızla merhamet edin. Sizin de çocuklarınız, eşiniz, anneniz vardır. Kendinizi benim yerime koyun. Eşim 29 Nisan’da çocuklarıyla dahi kucaklaşmadan geri gelirim diye çıktığı evine geri dönemedi. Kendi ayaklarıyla gittiği mahkemede tutuklandı. Sizden rica ediyorum, çocuklarımı gözü yaşlı, boynu bükük bırakmayın. Bizim yardıma, desteğe, babamıza ihtiyacımız var. Bu yardım talebimizi geri çevirmeyin. Çok perişan bir anne, bir kadın olarak sizlerden rica ediyorum. Bitmiş durumdayız.”

Züleyha Koç ve çocukları.

Okumaya devam et

Gündem

Yavaş öncülüğünde 43 başkentten ortak korona platformu

Ankara Büyükşehir Belediyesi girişimiyle 43 başkent bir araya gelip koronavirüs sürecine dair platform kurdu. Salgınına yönelik adımların, haberlerin ve makalelerin yer aldığı bir internet sitesi oluşturuldu.

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın teşebbüsüyle, 43 başkent, koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bir araya geldi. Pandemiye karşı atılan adımların, haberlerin ve bilimsel makalelerin yer aldığı ‘www.capitalsinitiative.org’ sitesi kurulurken, oluşumun adı, ‘Covid-19’a Karşı Dünya Başkentleri Platformu’ şeklinde duyuruldu.

DENEYİMLERİ PAYLAŞABİLECEĞİMİZ BİR MECRA

Yazılı açıklama ile duyuru yapan Başkan Yavaş, “Türkiye Cumhuriyetinin Başkenti Ankara olarak tüm dünya başkentlerini bir araya getiren ‘Kovid-19 Başkentler Dayanışması’ adlı bir platform kurduk. Web sitesi Kovid-19 salgınına karşı mücadelemizde deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz bir mecradır” dedi.

BAĞDAT’TAN BRÜKSEL’E, TOKYO’DAN ATİNA’YA, ULAN BATUR’DAN VAŞİNGTON’A

Platformda yer alan başkentler şöyle: “Atina, Bağdat, Bangkok, Banjul, Bişkek, Brüksel, Budapeşte, Buenos Aires, Bükreş, Dnipro, Doha, Guanco, İslamabad, Kanberra, Karkiv, Kiev, Lefkoşa Türk Belediyesi, Londra, Lübliyana, Maputo, Moskova, Nur- Sultan, Paris, Pekin, Priştine, Riga, Saraybosna, Sejong, Seul, Shenzhen, Singapur, Tahran, Taipei, Talin, Tiflis, Tiran, Tokyo, Tunus, Ulan Batur, Vaşington, Viyana, Zagreb.”

“Davutoğlu ve Babacan’a kumpası bozmak boynumun borcu”

Okumaya devam et

Popular