Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüste doğru bilgi için hat kurdu

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında koronavirüs Whatsapp hattı kuruldu. Hat sayesinde tüm dünyadan vatandaşların koronvirüsle ilgili doğru bilgiye ulaşması hedefleniyor.

BOLD – WhatsApp, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), UNICEF, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Fact-Checking Network’ün (IFCN) de katkılarıyla Koronavirüs Bilgi Merkezi Hattı kurulduğunu duyurdu.

SON İSTATİSTİKLERE ULAŞABİLİRSİNİZ

+41 79 893 18 92 numaralı hat, tüm dünyadan vatandaşların koronvirüsle ilgili doğru bilgiye ulaşmasını amaçlıyor. Bilgi hattından salgına ilişkin son istatistiklere, korunma yollarına, seyahat önerilerine ve merak edilen soruların yanıtlarına ulaşılabiliyor.

SÖYLENTİLERİ ORTADAN KALDIRACAK

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Yöneticisi Achim Steiner, “WhatsApp’la işbirliği, Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık görevlilerinin gerçek zamanlı bilgilendirilmesini sağlayacak” dedi. WhatsApp Başkanı Will Cathcart ise “Kullanıcılarımızın WhatsApp’ı bu kriz anında her zamankinden daha fazla kullandıklarını biliyoruz. İnsanların birbirleriyle kolayca bağlantı kurmasına yardımcı olabilecek bir kaynak sağlamak istedik. Ayrıca, söylentileri ortadan kaldırmak için IFCN ile ortaklık yapabilmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

DSÖ duyurdu: Koronaya karşı 20 aşı geliştirildi

Gündem

Milli Piyango’da skandal bitmiyor: Son 3 çekilişte büyük ikramiyeler aynı ilçeye gitti

Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara’nın 25-29 Haziran tarihleri arasındaki büyük ikramiyelerinin tamamını Ankara’nın Çankaya ilçesinden çekilişe katılanlar kazandı.

BOLD – Demirören Grubu ve İtalyan ortaklarının işletim hakkını almasının ardından adı şaibelerle gündemden düşmeyen Milli Piyango İdaresinde (MP) yeni bir skandal ortaya çıktı. MP İdaresinin düzenlediği, Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara çekilişlerinin 25-29 Haziran tarihleri arasındaki büyük ikramiyelerin tamamını Türkiye’nin tek bir ilçesinden çekilişe katılanlar oynayanlar kazandı.

3 ÇEKİLİŞİ AYNI İLÇE KAZANDI

Ankara’nın Çankaya ilçesinden çekilişe katılanların kazandığı 3 çekilişte toplam 16.7 milyon lira dağıtıldı. Süper Loto, Sayısal Loto ve On Numara çekilişlerinin 25-29 Haziran arasında büyük ikramiyeyi Ankara Çankaya’da oynayanlar kazandı. 3 çekilişte toplam 16.7 milyon lira kazanıldı.

AYRINTILI SORUŞTURULMALI

Konuyu gündeme taşıyan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Milli Piyango çekilişlerinde artık süreklilik arz eden şaibe iddiaları, ayrıntılı bir şekilde soruşturulmalı. Milyonlarca vatandaşın parası ve umudu üzerinden yapılan çekilişte yetkililerin tavrı, Milli Piyango’ya olan güveni bir kez daha sarstı. Bakanlık sorduğumuz sorulara ne cevap verecek merakla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZELLEŞTİRİLİP DEMİRÖRENLER’E VERİLDİ

Milli Piyango, Türkiye Varlık Fonu tarafından özelleştirilmiş, ihaleyi kazanan Sisal-Şans ortak girişiminde, Demirören Grubu’nun yüzde 51, İtalyan Sisal’ın ise yüzde 49 ortaklığı bulunuyor. Demirören Grubu daha önce de ABD’li Scientific Games ile İddaa ihalesini kazanmıştı.

Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için hayatını kararttılar

Okumaya devam et

Gündem

Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için hayatını kararttılar

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’daki selde İBB Başkanı İmamoğlu’nu hedef alan paylaşımına yorum yazan Muhterem Çıtanak, başına gelenlerden sonra intihara sürüklendiğini söyledi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk seçildiği sene, İstanbul’da sağanak yağışın neden olduğu sel yüzünden Eminönü ve çevresindeki iş yerleri sular altında kalmıştı. O tarihlerde tatilde olduğu için İmamoğlu çokça eleştirilmişti.

Eleştirilere AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla katılmıştı. Paylaşımında “İstanbul’u sel götürüyor, beyefendi tatilde” ifadelerini kullanan Erdoğan’a sosyal medya kullanıcısı Muhterem Çıtanak’tan 15 Temmuz gecesi hatırlatması geldi. O gece tatilde olan Erdoğan’a, “İstanbul’de sel oldu, beyefendi tatilde, diyecek son kişi sensin” diye tepki gösteren Çıtanak’ın o günden sonra hayatı karardı. Paylaşımlarından dolayı mahkemeye çıkarılan Çıtanak, yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldı.

DARBEDE TATİLDEYDİ

Yaşadıklarını Cumhuriyet gazetesine aktaran 2 çocuk babası Çıtanak, “O tarihte İstanbul’da sel olduğu için sosyal medyada Ekrem İmamoğlu’na çok yüklenildi ve tatilde denildi. Ben de buna istinaden ‘Bu ülkede darbe oldu cumhurbaşkanımız da tatildeydi’ dedim. Paylaşımlarında herhangi bir art niyet yoktu. Ben devletimi ve ülkemi seviyorum. Cumhurbaşkanı makamına saygım vardır fakat şahsını sevmem. Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim. Paylaşımlarımda ve konuşmalarımda hep ekonomi ve işsizliğe vurgu yaptım. Bu konunun buralara gelmesi beni de şaşırttı” ifadelerin kullandı.

SEÇTİĞİMİZ SİYASETÇİYİ ELEŞTİREMEYECEK MİYİZ?

Her yere iş başvurusunda bulunduğunu belirten Çıtanak, “İlçe kaymakamına gittim yardım istemedim, iş istedim. Bana ‘Sen yanlış ilçede oturuyorsun’ dedi. Depo sahibi de 4 aylık kirasını istemiyor yeter ki çıkın diyor. Çocuklarım bir şey isteyince yerin dibine giriyorum. Seçtiğimiz siyasetçiyi eleştiremeyecek miyiz?” diye konuştu.

SİYANÜR MÜ İÇEYİM?

İŞKUR’dan her seferinde eli boş döndüğünü, ekonomik sıkıntılarının olduğunu hatta evinde 3 aydır yemek pişmediğini söyleyen Çıtanak, “Ne yapacağımı bilmiyorum. Siyanür mü içelim, toplu intihar mi edelim? Ne yapalım, soruyorum? Sırf AKP’li olmadığım için işsizim. Karamürsel Belediyesi, Gölcük’ten işe adam alıyor ama beni almıyor. Açık ve net söyleyeyim intiharın eşiğindeyim. Çünkü ekonomik olarak zor durumdayım. Borç nedeniyle evimin elektrik aboneliği kapandı. Tek kuruş gelirim yok. Pazarda geriye kalanları topluyoruz. Ne diyeyim adalet mülkün temelidir, evet gerçekten adalet mülkü olan için var. Keşke bu ülkede mülteci olsaydım” diye konuştu.

Çıtanak, daha öncede işsiz olduğu dönemde, sahilde bulduğu 20 bin lira ve çeşitli ziynet eşyalarını sahibine iade ettiği için gündeme gelmişti.

Kadınları hedef alan çirkin paylaşımda tehdit ve hakaret bulamadılar!

Okumaya devam et

Gündem

Kadınları hedef alan çirkin paylaşımda tehdit ve hakaret bulamadılar!

Nevşin Mengü, Berna Laçin, Feyza Altun ve Canan Kafftancıoğlu hakkında tecavüz imasında bulunan Kadir G. hakkında savcılık, ‘hakaret yok’ diyerek takipsizlik kararı verdi.

BOLD – Sosyal medyada ‘Elmeru_baba’ adlı kullanıcı adıyla, 1 Mayıs’ta Nevşin Mengü, Berna Laçin, Feyza Altun ve Canan Kafftancıoğlu’nu hedef alan Kadir G, “Darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan’ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin, şimdiden söyleyeyim” demişti.

Tepki toplayan paylaşımlar hakkında oyuncu Berna Laçin de savcılığa şikayette bulunmuştu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan Kadir G., hakkında “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.

SAVCILIK TEHDİT GÖREMEDİ

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, paylaşımı yapan Kadir G., hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, tehdit suçu bakımından atılı suçun unsurlarını oluşturacak eylemin bulunmadığını belirtildi.

Takipsizlik kararında Yargıtay kararlarına atıfta bulunularak, söz konusu davranışın “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu belirtilerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.

Kararda ayrıca, “Açık olmayan bazı sözlerin hakaret kapsamına girip girmediğinin değerlendirilmesi için bu sözlerin içeriğinin bulunması ya da çok açık biçimde anlaşılır olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

MENGÜ’DEN SİYASİ KARAR İMASI

Sosyal medya hesabından, savcılığın kararını yorumlayan gazeteci Nevşin Mengü, kararın siyasi olduğunu iddia etti. Mengü paylaşımında”aaa evet ya böyle olmuyor, sosyal medya ile ilgili çok ağır yeni düzenlemeler yapılsın lütfen” diyelim diye verilmiş bir karar” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya devleri Hong Kong’da bayrak açtı: Kullanıcı bilgilerini hükumete vermiyorlar!

 

Okumaya devam et

Popular