Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Eski bir Silivri sakininden kapalı alanda yaşama önerileri

Merhabalar… Silivri’de birkaç aycık da olsa misafir olmuş biri olarak covid-19 günlerini evlerinde geçirenlere önerilerde bulunmak isterim.

Koğuşta yaşam ve evde yaşam elbette birbirinden çok farklı. Aynı banyo ve tuvaleti 37 diğer kişiyle paylaşmak zorunda değilsiniz en azından. Ama bir yerde kapalı durmak zorunda olmanın – koşullar farklı da olsa- benzer yanları vardır. Dikkatli olunmazsa bu yaşam şekli hem psikolojik hem fiziki açıdan problemlere yol açabilir. O sebeple bazı önerilerimi paylaşmak isterim…

1.GÜNLÜK BİR RUTİNİNİZ OLSUN

Gelişine yaşamayın. Belli bir plana göre yaşamak, az sonra ne yapacağınızı bilmek; psikolojinizi sağlam tutmak adına çok önemli. Kendinize mutlaka bir “günlük plan” yapın. Yalnız yaşayan biriyseniz bu plana sadık kalmak daha da önemli. Aileniz varsa, herkesi içine alan bir program yapmaya çalışın. Daha önce yapmaya zaman bulamadığınız şeylerden başlayabilirsiniz işe…

2.AKLINIZI ZİNDE TUTUN

Zihinsel çöküş oldukça sinsi gelişen bir süreçtir. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu da düşünme yeteneğinizi canlı tutmaktır. Okumak, bu konuda en zahmetsiz önlemdir. Okumaya zaman ayırın. Yeni şeyler öğrenmeye çalışmak ise en etkili yöntemdir. Dil öğrenmek gibi… Dil öğreten ya da daha önce öğrenilmiş yabancı dili geliştiren birçok uygulama var. Birini indirin ve günde en az yarım saatinizi buna ayırın.

3.FİLME DİZİYE DÜŞMEYİN

Birçok kişi bu arayı film ve dizi izleyerek geçirmeyi daha ilk andan planlamaya başladı. Günde bir film ya da en fazla iki bölüm yabancı dizi (2×40 dk) çok problem teşkil etmez ama saatlerce ekran başında olmak hiç sağlıklı değil. “İzleme” eylemenin tek taraflı bir iş olduğunu unutmayın. Beyninizi saatlerce görüntü bombardımanına tabi tuttuğunuzda gün sonunda dayak yemiş gibi sersemlersiniz.

4.UYKU DÜZENİNE DİKKAT

“Nasılsa evdeyim, ne zaman canım isterse o zaman kalkayım.” diye düşünmeyin. Bu sürecin ne kadar devam edeceği belli değil. Uyuma ve uyanma saatleriniz olsun. Bedeniniz bir ritme uyum sağladığında psikolojiniz de daha sağlıklı olacaktır. “Yarasa modu”na ise asla geçmeyin. İnsan buna göre tasarlanmış bir varlık değil. Gündüzler çalışmak, geceler uyumak içindir. Tersini yapanların kolayca depresif hale geldiklerini içeride çok gördüm.

5.BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Yemek saatleriniz sabit olsun. Mesai yok, ne zaman istersem o zaman yiyeyim, demeyin. Kahvaltıyı ve diğer öğünleri mümkünse hep aynı saatlerde yiyin. Evdesiniz ve fiziksel aktiviteniz az; bu yüzden aldığınız kalori miktarını da buna göre ayarlayın. Bu günler geçer ama kilolar kalıcı olabilir.

6.FİZİKSEL AKTİVİTEYE DİKKAT

Sürekli evde olmak fiziksel açıdan sizi zorlayacaktır. Hareketsizlik kısa süre içinde çeşitli problemlere yol açabilir hele de belli bir yaşın üzerindeyseniz. Basit bazı önlemlerle bunu aşabilirsiniz. Temel ısınma hareketleri, uzun bir koridorunuz varsa yürüme (bir nevi volta)… Youtube’da her yaş grubu için çeşitli egzersiz videoları bulunmakta, bunlardan da faydalanabilirsiniz.

7.TAHAMMÜLLÜ OLUN

İnsan doğasında kapatılmak yok özgürlük var. Bu yüzden bir yere kapatıldığımızda ya da bir süre için bile olsa öyle yaşamak zorunda kaldığımızda kişiliğimiz ve davranışlarımız da bir sınavdan geçer. Normalimizi yaşamadığımızdan davranışlarımız da anormalleşir. Kapalı bir alanda sürekli aynı insanlarla yaşamak zor iştir. Bir süre sonra aile fertlerinizin bazı davranışları bile size batmaya başlayabilir ve kendinizi asla yapmam dediğiniz tepkiler gösterirken bulabilirsiniz. Çin’de sokağa çıkma yasağı bittikten sonra boşanma taleplerinde büyük bir artış yaşandığını unutmayın.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular