Bizimle iletişime geçiniz

Genel

“Alkışlayarak kurtulamazsınız, gerçek durumu bilen yok”

Koronavirüs nedeniyle gece gündüz mesai yapan sağlık çalışanları zor durumda. Olayın perde arkasını bir sağlık çalışanı anlattı. Gergerlioğlu ise “Alkışlayarak kurtulamazsınız” dedi, ihraç personellerin göreve iade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BOLD – Sağlık personellerine moral vermek için ‘alkışlama’ eylemi yapılırken hastanelerden durumun ciddi olduğuna dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanının açıkladığı gibi alınan önlemlerin ciddiyeti ve boyutu farklı. Bold Medya’ya ulaşan ve adını vermek istemeyen bir sağlık çalışanı, “Hastanelerde ve 112 acil sağlıkta çalışan personelleri ayakta alkışlandı. Fakat gerçek durumu bilen yok.” dedi.

YETERLİ KORUYUCU GİYSİ SAĞLANMIYOR

112 çağrısı ise alınan hastaların bir çoğunda yurt dışı öyküsü olmadığı ve ek hastalığı (akciğer hastalığı, KOAH vs) var gerekçesiyle koruyucu ekipman kullandırılmadığına dikkat çeken sağlık çalışanı, hastaların sadece maske ve eldiven ile hastaneye sevk edildiğini vurguladı, “Halbuki zaten o ek hastalığı olanlarda hastalık daha hızlı belirti veriyor. Müdahele eden sağlık personeli nasıl korunacak? Bakanlık malesef hastanelerde CPR (kalp akciğer canlandırması kalp masajı) yapan, entübasyon yapan ve yoğun bakım personeli dışında koruyucu giysi yeterli sayıda sağlamıyor.” ifadelerini kullandı.

“YA HASTALIKTAN KAYBEDERİZ, YA İSTİFALARIN ÖNÜ AÇILIR”

“Koruyucu ekipman olmadığında hastaneye kim giderse gitsin sağlık personeli kendini korumaya almadan nasıl uygulama yapacak?” diye soran sağlık çalışanı, bir süre sonra sağlık personeli bulunamayacağını, hepsinin ya hastalıktan kaybedileceğini ya da istifaların önünün açılacağının belirtti.

“KİMSE KENDİNİ ALDATMASIN”

Öte yandan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da açığa alınan birçok sağlık çalışanına dikkat çekti. Alkışlama eylemine katılanlara bir mesaj iletti.

“Açık söyliyeyim, alkışla kendinizi kurtaramazsınız!” diyen Gergerlioğlu, “Kimse kendisini aldatmasın. Binlerce KHKlı tıp doktoru prof, doçentin, uzmanın, pratisyen, yoğun bakım, acil çalışanı hemşire, sağlık emekçisinden bahsediyorum. Alkışlayacağınıza ‘KHK’lı sağlık emekçilerini iade edin’ deyin!” diye konuştu.

Geregerlioğlu: “Sağlık çalışanları çok yorgun,risk altında! Onlar da insan kronik hastalığı olanı, insanî mazeretleri olanı var Ve siz hala 15.000 KHKlı sağlık çalışanını iade etmiyorsunuz haa..! Bu,tarihe geçecek büyük bir sorumsuzluk ve ağır bir vebal olacaktır Kamu vicdanı bunu affetmez!”

Genel

Ümit Nağmeleri’nden yeni video:Çemberimde Gül Oya

Ümit Nağmeleri Çemberimde Gül Oya parçası ile ‘Kardeşine Ses Ver-2’ projesini yayınladı. 21 ülkeden 55 öğrenci bu sefer Çanakkale-Biga yöresine ait Çemberinde Gül Oya Türküsü  için bir araya geldi. 

ÜMİT NAĞMELERİ daha önce Kardeşine Ses Ver projesi için dünyanın farklı ülkelerin yetenekli öğrencileri internet üzerin bir araya getirmişti. 

Öğrenciler ‘Çalın davulları çaydan aşağıya amman mezarımı kazın dostlar belden aşağıya koyun sularımı kazan dolunca amman” demişti. 

Projeye destek veren ülkelerin isimleri ise şöyle; Türkiye, Endonezya, Japonya, Belarus, Nijerya, Kosova, Rusya, Avustralya, Orta Asya, Romanya, Ukrayna, Almanya, Liberya, Arnavutluk, Kazakistan, Makedonya, G.Afrika, Fransa, Tunus, Mozambik, Kırgızistan, Kenya. 

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Karşı karşı dururken

Yüzüne hasret kaldım

Al beni kıyamam seni

Karşı karşı dururken

Yüzüne…

Okumaya devam et

Genel

Abdülkadir Selvi’den Z kuşağına “disklike” uyarısı

YKS öncesi gençlerle yaptığı online söyleşide Erdoğan’ı ‘dislike’layan yaklaşık 400 bin gence uyarıda bulunan Selvi, ”Şimdiden uyarayım dislike atan dislike’lanır” dedi.

BOLD- Gelecek seçimlerdeki 7 milyona yakın oy potansiyeli bulunan Z kuşağını köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, hiçbir önyargı olmadan gençleri tanımaya çalıştığını söyledi.

Z kuşağının kimilerine göre devrimci, kimilerine göre de sorumsuz olarak tanımlandığını belirten Selvi, 2000’den sonra doğan bu gençleri tanımak için Gezici Araştırma şirketinin anketini incelediğini yazdı.

Anket çalışması sonuçlarından örnekler veren Selvi şu bilgileri okurlarıyla paylaştı, ”Hızlı düşünme metodları yüksek. Toplumsallıktan çok bireyseller. Bağımsız ve özgür olmayı seviyorlar. Ama takım çalışmasına da yatkınlar. Özgüvenleri yüksek. Bu kuşak için mümkün olmayan bir şey yok. Mümkün olan hemen, imkânsız olan derhal durumu. Aileleri ile dünyaya bakış açıları arasında fark yüzde 86.7 seviyesinde. Tam bir uçurum var desene şuna.”

SİYASİLER İYİ TANIMALI

Gençlerin yüzde 87.2’sinin sosyal medya hesabı olduğunu ve günün 6 saatlerini sosyal medyada geçirdiklerini belirten Selvi, ”Z kuşağının oylarını almaya talip olan siyasi partilerin bu gençleri iyi tanıması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Selvi yazısının devamında gençler için, ”Çevre, insan hakları, hayvan hakları ve sıfır atık konusunda duyarlı olan bu gençler, aynı zamanda yerel değil, dünyalı. “Dünyalı dedik” de “Ülke sevgileri yok” demedik. Ama bir kedinin ölümü için dünyayı yakabilirler” diye konuştu

‘DİSLİKE ATAN DİSLİKE’LANIR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YKS öncesi gençlerle yaptığı online söyleşide Erdoğan’ı ‘dislike’layan yaklaşık 400 bin gence bir uyarıda da bulunan Selvi, ”Bu da benden Z kuşağı gençlere gelsin: Gençler, şimdiden uyarayım dislike atan dislike’lanır” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Feyzioğlu: Avukatların çıkarları için Sayın Cumhurbaşkanı ile yakınım

Çoklu baro düzenlemesinde tartışmaların odağına oturan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, iktidara avukatların sorunlarını çözmek için yakın durduğunu öne sürdü.

BOLD – Baro başkanlarının desteğini kaybeden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Habertürk’ten Sevilay Yılman’a konuştu. Feyzioğlu, çoklu baro sistemine karşı olduğunu belirtti. “Yanlış buluyorum… Çünkü endişeliyim… Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem olmadığını vurgulayan Feyzioğlu, sadece İngiltere’de çoklu baroya benzer bir düzen olduğunu aktardı. Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Zaten siyasileştiğinden şikayet edilen barolar çoklu baro ile birlikte iyice siyasileşecek ve zaten kutuplaşmış olan savunma iyice kutuplaşacak…”

Feyzioğlu, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP iktidarı ile yakınlığının sorulması üzerine şu cevabı verdi: “Benim Sayın Cumhurbaşkanı ile yakın olmamın nedeni bellidir. Ben siyasetçi değilim. Bir partinin temsilcisi değilim. Ben ülkenin Barolar Birliği Başkanıyım ve sorumluluğum da bu birliğin çatısı altındaki avukatların çıkarlarının kollanması adına tavır almaktır!”

Okumaya devam et

Popular