Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Alkışlayarak kurtulamazsınız, gerçek durumu bilen yok”

Koronavirüs nedeniyle gece gündüz mesai yapan sağlık çalışanları zor durumda. Olayın perde arkasını bir sağlık çalışanı anlattı. Gergerlioğlu ise “Alkışlayarak kurtulamazsınız” dedi, ihraç personellerin göreve iade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BOLD – Sağlık personellerine moral vermek için ‘alkışlama’ eylemi yapılırken hastanelerden durumun ciddi olduğuna dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanının açıkladığı gibi alınan önlemlerin ciddiyeti ve boyutu farklı. Bold Medya’ya ulaşan ve adını vermek istemeyen bir sağlık çalışanı, “Hastanelerde ve 112 acil sağlıkta çalışan personelleri ayakta alkışlandı. Fakat gerçek durumu bilen yok.” dedi.

YETERLİ KORUYUCU GİYSİ SAĞLANMIYOR

112 çağrısı ise alınan hastaların bir çoğunda yurt dışı öyküsü olmadığı ve ek hastalığı (akciğer hastalığı, KOAH vs) var gerekçesiyle koruyucu ekipman kullandırılmadığına dikkat çeken sağlık çalışanı, hastaların sadece maske ve eldiven ile hastaneye sevk edildiğini vurguladı, “Halbuki zaten o ek hastalığı olanlarda hastalık daha hızlı belirti veriyor. Müdahele eden sağlık personeli nasıl korunacak? Bakanlık malesef hastanelerde CPR (kalp akciğer canlandırması kalp masajı) yapan, entübasyon yapan ve yoğun bakım personeli dışında koruyucu giysi yeterli sayıda sağlamıyor.” ifadelerini kullandı.

“YA HASTALIKTAN KAYBEDERİZ, YA İSTİFALARIN ÖNÜ AÇILIR”

“Koruyucu ekipman olmadığında hastaneye kim giderse gitsin sağlık personeli kendini korumaya almadan nasıl uygulama yapacak?” diye soran sağlık çalışanı, bir süre sonra sağlık personeli bulunamayacağını, hepsinin ya hastalıktan kaybedileceğini ya da istifaların önünün açılacağının belirtti.

“KİMSE KENDİNİ ALDATMASIN”

Öte yandan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da açığa alınan birçok sağlık çalışanına dikkat çekti. Alkışlama eylemine katılanlara bir mesaj iletti.

“Açık söyliyeyim, alkışla kendinizi kurtaramazsınız!” diyen Gergerlioğlu, “Kimse kendisini aldatmasın. Binlerce KHKlı tıp doktoru prof, doçentin, uzmanın, pratisyen, yoğun bakım, acil çalışanı hemşire, sağlık emekçisinden bahsediyorum. Alkışlayacağınıza ‘KHK’lı sağlık emekçilerini iade edin’ deyin!” diye konuştu.

Geregerlioğlu: “Sağlık çalışanları çok yorgun,risk altında! Onlar da insan kronik hastalığı olanı, insanî mazeretleri olanı var Ve siz hala 15.000 KHKlı sağlık çalışanını iade etmiyorsunuz haa..! Bu,tarihe geçecek büyük bir sorumsuzluk ve ağır bir vebal olacaktır Kamu vicdanı bunu affetmez!”

Gündem

Türkiye’deki İhvan mensupları Mısır’a iade endişesi yaşıyor

Türkiye’nin Mısır’la giderek yaklaşması, Türkiye’de yaşayan 8 bin İhvan hareketi mensubunu endişelendiriyor. İhvan mensupları, 2019’da Türkiye’nin iade ettiği ve idam edilen genç gibi Mısır’a iade edilme endişesi yaşıyor.  

BOLD – Mısır ile yeniden normalleşmeye başlayan Türkiye, Abdülfettah es‑Sisi aleyhine yayın yapan İhvan-ı Müslimin hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ENDİŞELİ

Türkiye’nin “İhvan” jestine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Jestlerini takdir ediyoruz” diyerek karşılık verirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” diye karşılık verdi. Türkiye’nin Mısır ile giderek yakınlaşması, Sisi yönetimi tarafından terörist olarak nitelendirilen İhvan-ı Müslimin hareketini endişelendirmeye başladı.

2019’DA İADE EDİLEN GENÇ İDAM EDİLDİ

Mısır’da büyük baskıya maruz kalarak aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan İhvan’a mensup 8 bin kişi bulunuyor. Mısır’la Türkiye’nin yakınlaşmasıyla sınır dışı edilme korkusu yaşayan İhvan’a mensup gençler, 2019’da Mısır’a iade edilen ve idam cezasına çarptırılan Muhammed Abdulhazım gibi bir sonla karşılaşmaktan korkuyor.

 

Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Uygurlara yapılanları görmezden gelen Erbaş’tan İsrail’e tepki

Çin’in Uygurlara yönelik yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sessizliğini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail’in Gazze saldırısına tepki gösterdi. Erbaş, Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’e vesile olmasını diledi.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarına tepki gösterdi.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEKTE

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistinli Müslümanların bu Ramazan’da da İsrail’in zulümleriyle karşı kaldıklarını dile getirerek, “Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimizin yerleşim yerlerine yönelik saldırılar düzenleyen ve sivil saldırganları teşvik edercesine onları koruma girişiminde bulunan İsrail, diğer yandan türlü bahaneler ve baskılarla Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirerek ibadet özgürlüğünü engellemektedir.” dedi.

BU ZORBALIKLARA BİR AN ÖNCE SON VERMELİ

Başkan Erbaş, işgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye Ramazan ayında da saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bu barbar zihniyet tüm zorbalıklarına bir an önce son vermelidir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu Ramazan ikliminde kalplerimiz ve dualarımız her daim Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinli kardeşlerimizledir. Bu Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’te buluşabilmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizlerden inayetini esirgemesin.”

 

Enes Kanter 30’ncu double-double’ını yaptı: Galibiyeti yazar Aslı Erdoğan’a adadı

Okumaya devam et

Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu: KHK ile kapatılan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Kamu Denetçiliği Kurumu, KHK ile kapatılan okullara ödenen ücretlere ilişkin emsal bir karar aldı. Ombudsman, bir velinin başvurusu üzerine, kapatılan okula ödenen ücretin iade edilmesine karar verdi.

BOLD – OHAL sürecinde KHK ile kapatılan Hizmet Hareketine yakın okullara ödenen ücretlerin iadesiyle ilgili örnek bir karar verildi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir velinin kapatılan okula yaptığı peşin ücretin ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı aldı.

Birgün’ün haberine göre KDK’ye başvuran veli, iki çocuğunun kayıtlı olduğu Denizli’deki okulun 15 Temmuz’un ardından kapatıldığını, kapatılmadan önce okul ücretini peşin ödediğini kaydetti. Okula toplamda 10 bin 85 TL ödediğini belirten veli, ücret iadesine ilişkin Denizli Valiliği’ne yaptığı başvurunun, “Kesin dönem tespiti yapılamadığı” gerekçesiyle reddedildiğini ifade etti.

Veli, valiliğin talebini reddetmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Dilekçede, alamadığı hizmet için ödediği ücretin iadesi talebinde bulunuldu. Velinin başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi, alacak talebinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Mevzuatta belirtilen şartları taşıması halinde” velinin alacak ve istihkak taleplerinin karşılanmasına yönelik Denizli Valiliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

Adalet Bakanlığından kalabalık koğuş itirafı: Ön görülemeyen tutuklamalar…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0