Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

CPT’den koronavirüs çağrısı: Erken tahliye ve denetimli serbestlik uygulanmalı

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), koronavirüse karşı cezaevlerinde tatbik edilecek tedbirlerle ilgili görüşünü yayımladı. Tutuklama yerine alternatif önlemlerin uygulanmasını isterken, “Erken tahliye yöntemine başvurulmalı” dendi.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’de hızla yayılırken risk altındaki gruplar arasında cezaevlerindeki tutuklular ve mahkumlar da yer alıyor.

HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMASI TEMEL İLKE

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) devletin tutuklu ve hükümlülerin sağlığını ve güvenliğini korumak için muhtemel her türlü tedbiri almasının temel ilke olduğunu duyurdu.

CPT Başkanı Mykola Gnatovskyy’nin görüşüne yer verilen yazılı açıklamada, tutuklama yerine alternatif tedbirlere başvurulması gerektiği belirtildi. “Hapis cezaları başka tedbirlere çevrilmeli veya erken tahliye yöntemine başvurulmalı” denildi.

AİHM’İN RAPORLARINA ATIF YAPTIĞI BİR KURULUŞ

Türkiye’nin de yetkilerini tanıdığı, AİHM’nin birçok kararında raporlarına atıf yaptığı CPT, 20 Mart’ta Avrupa Konseyi bölgesinde yer alan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere koronavirüs salgını sürecinde uygulanacak asgari standartlara dair ilkelerini yayımladı.

CPT açıklamasında şunlar vurgulandı:

Temel ilke mümkün olan her türlü sağlık önleminin en iyi şekilde alınmış olmasıdır. Alınan önlemler mahpuslar ile kurumlarda çalışan personeli de koruyacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) standartları ile ulusal sağlık ve kılavuzlarla uyumlu uluslararası standartlara uyulmalı ve uygulanmalıdır.

PERSONEL HER DAİM ULAŞILABİLİR OLMALI

Personeller her daim ulaşılabilir olmalı, bu ulaşılabilirliğin sağlanabilmesi için de kurumlara ve personellerine her türlü destek sağlanmalıdır. Personel görevini yerine getirmesi kapsamında eğitime tabi tutulmalı ve denetlenmelidir.

İNSAN ONURUNA SAYGILI OLMALI

Kovid-19 salgınını önlemek için alınan, mahpuslara ilişkin her türlü kısıtlayıcı önlem yasal bir zemine dayanmalı ve önlemin alınması zorunlu olmalıdır. Aynı zamanda alınan önlemler insan onuruna ve fiziki bütünlüğüne saygılı olmalı, en kısa zamanda da önlemin muhatabı mahpus anlayacağı şekilde alınan önlem konusunda bilgilendirilmelidir.

ERKEN TAHLİYE VE DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULANMALI

Yakın kişisel temas virüsün yayılmasını teşvik ettiğinden, tüm ilgili makamlarca özgürlükten yoksun bırakma alternatiflerine başvurmak için birlikte çaba gösterilmelidir. Böyle bir yaklaşım, özellikle aşırı kalabalık durumlarda zorunludur.

Ayrıca, yetkililer mahkeme öncesi gözaltı dışındaki “Erken tahliye ve denetimli serbestlik, psikiyatrik hastaların istem dışı yerleştirilmesine devam etme ihtiyacını yeniden değerlendirmek,uygun olan yerlerde sosyal bakım evlerinde ikamet edenlerin taburcu edilmesi veya serbest bırakılması” gibi alternatif tedbir yollarını daha sık kullanmalıdır.

YAŞLILAR, KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR

Sağlık Bakımı ve Önlemleri hükümlerine ilişkin, risk grubunda bulunan “yaşlılar,kronik rahatsızlığı olanlar, başka hastalıkları olanlar” gibi mahpuslar için daha özel bir dikkat gerekli olacaktır, bu durum Kovid-19 taramasını ve gerektiği gibi yoğun bakım yollarını da içerir. Ayrıca, mahpuslar bu zamanda personelden ek psikolojik destek de almalıdır.

TEMEL HAKLARINA TAM OLARAK UYULMALI

Gereksiz faaliyetleri askıya almak meşru ve makul olmakla, pandemi sırasında alıkonulan kişilerin temel haklarına tam olarak uyulmalıdır. Bu özellikle yeterli kişisel hijyeni (sıcak su ve sabuna erişim dahil) ve açık havaya günlük erişim hakkını (en az bir saat) içerir.

Ayrıca, ziyaretler de dahil, dış dünyayla temasa ilişkin tüm kısıtlamalar, alternatif iletişim araçlarına (telefon veya İnternet Üzerinden Ses-Protokol iletişimi gibi) artan erişim ile telafi edilmelidir.

KARANTİNA KURALLARI

Kovid-19 virüsü bulaşmış veya enfekte olduğundan şüphelenilen bir kişinin karantinaya alınması veya yerleştirilmesi durumunda, ilgili kişiye her gün anlamlı insan teması sağlanmalıdır.

Kolluk kuvvetlerinin gözaltındaki kişilere (bir avukata erişim, doktora erişim, gözaltı bildirimi) kötü muameleye karşı temel güvenceler her koşulda ve her zaman tam olarak dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda tedbirler (semptomları olan kişilerin koruyucu maske takmasını istemek gibi) uygun olabilir.

ZARAR VERMEME İLKESİ UYGULANMALI

Ulusal Önleyici Mekanizmalar da dahil bağımsız kuruluşlar/kurumlarca yapılan gözlem, kötü muameleye karşı temel bir koruma olmaya devam etmektedir. Devletler, kişilerin karantinada tutulduğu yerler de dahil, gözlem kurumlarına tüm gözaltı yerlerine erişimi garanti etmeye devam etmelidir.

Bununla birlikte, tüm gözlem kurumları, özellikle yaşlılar ve önceden mevcut tıbbi durumları olan kişilerle uğraşırken, “zarar vermeme” ilkesine uymak için her türlü önlemi almalıdır.

Hukukçular: İnfaz paketine terör suçundan yargılananlar da alınmalı, ayrım yapılmamalı

Gündem

Yatak bulamayan hastalar ölürken bakanlıktan iş insanına özel ambulans uçak servisi

Hastanelerde yatacak yatak bulamadığı için hastalar ölürken, bakanlığın yurtdışından ambulans uçakla hasta transferleri devam ediyor. Bakanlık ambulans uçakla Azerbaycan’dan koronavirüslü iş insanını Türkiye’ye getirdi.

BOLD – Azerbaycan’da ihracat faaliyetleri kapsamında bulunduğu sırada koronavirüse yakalanan Türk iş insanı Surur Aydın tedavisinin devamı için Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

AKP’Lİ İSİM DE LONDRA’DAN GETİRİLDİ

Hafta içerisinde akciğer rahatsızlığı olan Aslı Özkısırlar isimli kadın, 25 gün hastanede boş yatak beklerken yaşamını yitirdi. Aynı gün İngiltere’nin başkenti Londra’da durumu ağırlaşan koronavirüsü hastası Erdal Yetimova, AKP’li milletvekilinin araya girmesi sonucu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı. Yetimova’nın Avrupa’da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıkmıştı.

BAKÜ’DEN GAZİANTEP’E NAKLEDİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamasına göre, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Surur Aydın’a ihracat faaliyetleri için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavisinin Türkiye’de devam edilmesi talebinde bulunan Aydın’ın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin girişimleri sonucu yurda getirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçak tahsis edildi. Nakil operasyonu kapsamında ambulans uçakla Bakü’den Gaziantep’e getirilen Aydın, havalimanında bekletilen ambulansla tedavi göreceği hastaneye nakledildi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Ukrayna ile stratejik ortaklığı daha da tahkim etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduklarını belirterek, Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesinin temel hedefleri olduğunu kaydetti. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan, yayınladıkları ortak bildiri ile stratejik ortaklığı daha da tahkim ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduklarını kaydetti.

KARADENİZ HUZUR VE BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMELİ

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİL”

Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir” dedi. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibini bir kere daha teyit ettiklerini belirten Erdoğan, Ukrayna ile fikir birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, “Stratejik ortaklığın 10. yıl dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın sözde olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız tüm anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim” dedi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukat eşi Özge Peker, özel harekat polislerinin kızının odasına silahlarla girmesine tepki gösterdi. Peker, “Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Özel hareket polislerinin çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerek” dedi.

BOLD – Özge Peker, eşi Sedat Peker’e yönelik İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker ve adamlarına yönelik polis operasyonu sırasında evinde yapılan aramada yaşananlara tepki gösterdi.

Özge Peker, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Dün sabah 5 sularında eşime karşı iddia edilen bazı suçlamalarla ilgili polisler evimize geldi. Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız; bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Üst kattan aşağıya inerken kapıyı kendim açmama rağmen ellerinde tüfekler, silahlar, robocop olarak adlandırılan kıyafetler üstlerindeyken ufak çocuklarımın yaşadığı odalara girmeden önce kendilerini uyardım. Silahlarla bu şekilde lütfen odalarına girmeyin diye.

Hiç avukatlık yapmamama rağmen avukat olduğumu özellikle belirttim. Ancak buna rağmen kızımın odasına bu şekilde girdiler (Sabahın 5’inde gözlerini açan kızımın üzerine doğrultulan silahı görünce o panikle ellerini hava kaldırdığını yaşadığım sürece unutmayacağım). Kızım kursa gittikten sonra akşamleyin eve gelmek istemedi: Arkadaşının evinde kaldı. Ve halen daha eve gelmek istemiyor.

Organize şubeden ve karakoldan gelen polisler sadece görevlerini yaptılar. Ancak özel harekât olarak bilinen polislerin mutlaka çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.”

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0