Bizimle iletişime geçiniz

Genel

CPT’den koronavirüs çağrısı: Erken tahliye ve denetimli serbestlik uygulanmalı

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), koronavirüse karşı cezaevlerinde tatbik edilecek tedbirlerle ilgili görüşünü yayımladı. Tutuklama yerine alternatif önlemlerin uygulanmasını isterken, “Erken tahliye yöntemine başvurulmalı” dendi.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’de hızla yayılırken risk altındaki gruplar arasında cezaevlerindeki tutuklular ve mahkumlar da yer alıyor.

HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMASI TEMEL İLKE

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) devletin tutuklu ve hükümlülerin sağlığını ve güvenliğini korumak için muhtemel her türlü tedbiri almasının temel ilke olduğunu duyurdu.

CPT Başkanı Mykola Gnatovskyy’nin görüşüne yer verilen yazılı açıklamada, tutuklama yerine alternatif tedbirlere başvurulması gerektiği belirtildi. “Hapis cezaları başka tedbirlere çevrilmeli veya erken tahliye yöntemine başvurulmalı” denildi.

AİHM’İN RAPORLARINA ATIF YAPTIĞI BİR KURULUŞ

Türkiye’nin de yetkilerini tanıdığı, AİHM’nin birçok kararında raporlarına atıf yaptığı CPT, 20 Mart’ta Avrupa Konseyi bölgesinde yer alan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere koronavirüs salgını sürecinde uygulanacak asgari standartlara dair ilkelerini yayımladı.

CPT açıklamasında şunlar vurgulandı:

Temel ilke mümkün olan her türlü sağlık önleminin en iyi şekilde alınmış olmasıdır. Alınan önlemler mahpuslar ile kurumlarda çalışan personeli de koruyacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) standartları ile ulusal sağlık ve kılavuzlarla uyumlu uluslararası standartlara uyulmalı ve uygulanmalıdır.

PERSONEL HER DAİM ULAŞILABİLİR OLMALI

Personeller her daim ulaşılabilir olmalı, bu ulaşılabilirliğin sağlanabilmesi için de kurumlara ve personellerine her türlü destek sağlanmalıdır. Personel görevini yerine getirmesi kapsamında eğitime tabi tutulmalı ve denetlenmelidir.

İNSAN ONURUNA SAYGILI OLMALI

Kovid-19 salgınını önlemek için alınan, mahpuslara ilişkin her türlü kısıtlayıcı önlem yasal bir zemine dayanmalı ve önlemin alınması zorunlu olmalıdır. Aynı zamanda alınan önlemler insan onuruna ve fiziki bütünlüğüne saygılı olmalı, en kısa zamanda da önlemin muhatabı mahpus anlayacağı şekilde alınan önlem konusunda bilgilendirilmelidir.

ERKEN TAHLİYE VE DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULANMALI

Yakın kişisel temas virüsün yayılmasını teşvik ettiğinden, tüm ilgili makamlarca özgürlükten yoksun bırakma alternatiflerine başvurmak için birlikte çaba gösterilmelidir. Böyle bir yaklaşım, özellikle aşırı kalabalık durumlarda zorunludur.

Ayrıca, yetkililer mahkeme öncesi gözaltı dışındaki “Erken tahliye ve denetimli serbestlik, psikiyatrik hastaların istem dışı yerleştirilmesine devam etme ihtiyacını yeniden değerlendirmek,uygun olan yerlerde sosyal bakım evlerinde ikamet edenlerin taburcu edilmesi veya serbest bırakılması” gibi alternatif tedbir yollarını daha sık kullanmalıdır.

YAŞLILAR, KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR

Sağlık Bakımı ve Önlemleri hükümlerine ilişkin, risk grubunda bulunan “yaşlılar,kronik rahatsızlığı olanlar, başka hastalıkları olanlar” gibi mahpuslar için daha özel bir dikkat gerekli olacaktır, bu durum Kovid-19 taramasını ve gerektiği gibi yoğun bakım yollarını da içerir. Ayrıca, mahpuslar bu zamanda personelden ek psikolojik destek de almalıdır.

TEMEL HAKLARINA TAM OLARAK UYULMALI

Gereksiz faaliyetleri askıya almak meşru ve makul olmakla, pandemi sırasında alıkonulan kişilerin temel haklarına tam olarak uyulmalıdır. Bu özellikle yeterli kişisel hijyeni (sıcak su ve sabuna erişim dahil) ve açık havaya günlük erişim hakkını (en az bir saat) içerir.

Ayrıca, ziyaretler de dahil, dış dünyayla temasa ilişkin tüm kısıtlamalar, alternatif iletişim araçlarına (telefon veya İnternet Üzerinden Ses-Protokol iletişimi gibi) artan erişim ile telafi edilmelidir.

KARANTİNA KURALLARI

Kovid-19 virüsü bulaşmış veya enfekte olduğundan şüphelenilen bir kişinin karantinaya alınması veya yerleştirilmesi durumunda, ilgili kişiye her gün anlamlı insan teması sağlanmalıdır.

Kolluk kuvvetlerinin gözaltındaki kişilere (bir avukata erişim, doktora erişim, gözaltı bildirimi) kötü muameleye karşı temel güvenceler her koşulda ve her zaman tam olarak dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda tedbirler (semptomları olan kişilerin koruyucu maske takmasını istemek gibi) uygun olabilir.

ZARAR VERMEME İLKESİ UYGULANMALI

Ulusal Önleyici Mekanizmalar da dahil bağımsız kuruluşlar/kurumlarca yapılan gözlem, kötü muameleye karşı temel bir koruma olmaya devam etmektedir. Devletler, kişilerin karantinada tutulduğu yerler de dahil, gözlem kurumlarına tüm gözaltı yerlerine erişimi garanti etmeye devam etmelidir.

Bununla birlikte, tüm gözlem kurumları, özellikle yaşlılar ve önceden mevcut tıbbi durumları olan kişilerle uğraşırken, “zarar vermeme” ilkesine uymak için her türlü önlemi almalıdır.

Hukukçular: İnfaz paketine terör suçundan yargılananlar da alınmalı, ayrım yapılmamalı

Genel

Bodrum sahillerinin yüzde 40’ı kanserojenli mermer tozuyla kaplı

Bodrum’da iki otel sahil Maldivlere benzesin diye kanserojenli mermer tozu dökerken yakalandılar. Kent Konseyine göre Bodrum sahillerinin yüzde 40’ı kanserojenli…

BOLD – Muğla’nın Bodrum ilçesinde bazı otel ve işletme sahipleri bölgeyi Maldivler’e benzetmek için sahillere mermer tozu ve kireç taşı döktü. Çevrecilerin yapılanlara ilişkin şikayeti üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı. Söz konusu otele Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü otele 310 bin lira, Bodrum Belediyesi de imara aykırı uygulamadan dolayı 35 bin lira para cezası kesti. Beyaz kum görünümünde olan mermer tozları Yalıkavak Marina ve Tilkici koyu tarafında bulunan sahillerde hem yaşamı hem de çevreyi kirletmeye devam ediyor.

Bodrum Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bodrum Çevre Platformu Gönüllüsü Mirbahattin Demir, sahiline dökülen mermer tozlarının çevreye zarar verdiğini belirterek, insan sağlığını da etkilediğini söyledi. Demir, mermer tozlarının içinde bulunan “kuvarsların” Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmalara göre kanserojen madde içerdiğini belirtti. Kuvars tozunun kıyıları ve deniz ekosistemi üzerinde çok büyük olumsuz etkiye neden olduğunu aktaran Demir, “En büyük zararı endemik bir bitki olan Posidonia Oceanica (Deniz Çayırları) yok ediyor. Bodrum uzun yıllardan beri betonlaşma tehlikesi ve baskısı altındadır. Bununla beraber Bodrum kıyıları işgal altındadır” diye belirtti.

YÜZDE 40’NDA KUVARSLAR VAR

Bodrum sahillerinin yüzde 40’ında kanserojen madde olduğu belirtilen mermer tozunun içindeki kuvarsın sahillere serildiğini dile getiren Demir, şunları söyledi:“Yalıkavak Marina ya 180 ton mermer tozu döküldü ve 15 Hazirana kadar devam etti. Biz kent konseyi olarak mermer tozlarından aldığımız numuneleri alarak analize gönderdik ve henüz analiz sonuçlarını alamadık.”

SOLUNUM HASTALIKLARI VE CİLTTE TAHRİŞ YAPIYOR

Mermer tozlarının insan sağlığına zararlarının olduğunu vurgulayan Demir, “Sağlık örgütlerinin verilerine göre mermer tozun aşındırıcı da olduğu için cilt tahrişlerine, skleroderma denilen, cildin ve bağ dokunun sertleşip büzülmesine neden olan hastalığa da yol açabilir. Mermer tozu önce gözlerde tahriş, ileride ise solunum sistemi hastalıklarına yol açar. Mermer ocağı çalışanları, heykeltıraşlar ve taş oyan zanaatkârlar kadar, mermer ocaklarına yakın oturanlarda da silikozis denilen hastalık gelişebilir. Buna mermer işlenirken açığa çıkan silika neden olur” dedi.

Türkiye’de korona: 17 kişi daha hayatını kaybetti, 1186 yeni vaka!

Okumaya devam et

Genel

Yuto Nagatomo Galatasaray’a veda ederken gözyaşlarını tutamadı

Galatasaray’da ligin ikinci yarısı için lisansı çıkarılmayan Nagatomo, sözleşmesi sona erdiği için Sarı-Kırmızılılara veda etti. 33 yaşındaki Japon futbolcu, son antrenmanda gözyaşlarını tutamadı.

BOLD – Galatasaray’a 2017-2018 sezonunu devre arasında kiralık olarak gelen ardından bonservisi alınan Yuto Nagatomo, 2,5 yıllık serüvenine gözyaşlarıyla veda etti. Bu sezonun ilk yarısında forma giyen ardından yabancı sınırlamasıyla nedeniyle ikinci yarı için lisansı çıkarılmayan Japon futbolcu, sözleşmesinin bitimiyle Galatasaray’la yollarını ayırdı. Sosyal medya hesabından Türkçe olarak kısa bir açıklama yapan Yuto Nagatomo “Hayatımın sonuna kadar kalbim hep Sarı-Kırmızılı ile olacak. Her şey için çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Trabzonspor maçı hazırlıklarını sürdüren takımında son antrenmanına çıkan 33 yaşındaki tecrübeli futbolcu, Teknik direktör Fatih Terim ve takım arkadaşlarıyla vedalaştı. Son antrenmanı öncesinde gözyaşlarını tutamayan Nagatomo, ardından son kez takım arkadaşlarıyla idmana çıktı. Yuto Nagatomo, Galatasaray formasıyla 65 maça çıkıp 3 gol, 7 asistlik bir performans ortaya koydu. Japon oyuncu Galatasaray ile 2 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa kazandı.

Galatasaray, Pazar günü 21.00’de Türk Telekom Stadı’nda oynayacağı Trabzonspor maçı hazırlıklarını ise sürdürdü.

Okumaya devam et

Genel

Ümit Nağmeleri’nden yeni video:Çemberimde Gül Oya

Ümit Nağmeleri Çemberimde Gül Oya parçası ile ‘Kardeşine Ses Ver-2’ projesini yayınladı. 21 ülkeden 55 öğrenci bu sefer Çanakkale-Biga yöresine ait Çemberinde Gül Oya Türküsü  için bir araya geldi. 

ÜMİT NAĞMELERİ daha önce Kardeşine Ses Ver projesi için dünyanın farklı ülkelerin yetenekli öğrencileri internet üzerin bir araya getirmişti. 

Öğrenciler ‘Çalın davulları çaydan aşağıya amman mezarımı kazın dostlar belden aşağıya koyun sularımı kazan dolunca amman” demişti. 

Projeye destek veren ülkelerin isimleri ise şöyle; Türkiye, Endonezya, Japonya, Belarus, Nijerya, Kosova, Rusya, Avustralya, Orta Asya, Romanya, Ukrayna, Almanya, Liberya, Arnavutluk, Kazakistan, Makedonya, G.Afrika, Fransa, Tunus, Mozambik, Kırgızistan, Kenya. 

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Çemberimde gül oya

Gülmedim doya doya

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Dertleri karıyorum

Günleri saya saya

Al beni kıyamam seni

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Pembe gül idim soldum

Ak güle ibret oldum

Karşı karşı dururken

Yüzüne hasret kaldım

Al beni kıyamam seni

Karşı karşı dururken

Yüzüne…

Okumaya devam et

Popular