Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Korona tehdidi cezaevlerinde: Tarsus’ta 4 bin kişi tehlike altında

Erzurum, Konya Ereğli, Tarsus, Malatya, Ordu, Giresun, Antalya, Tarsus cezaevlerinde son durum nedir? Cezaevlerinde koronaya karşı önlem var mı? Tutuklu yakınları anlatıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Koronavirüsüne karşı cezaevlerinde önlemler alındığını iddia edilirken tutuklu yakınları endişeli bir şekilde yakınlarıyla yaptıkları telefon görüşlerini aktarıyor. Bir tutuklu yakınının verdiği bilgiye göre Erzurum E Tipi Cezaevinde koğuşlar değiştirildi. Kalabalık koğuşlarda yaşamak zorunda kalanlar arasında sürekli öksürenler ve gribal enfenksiyon geçirenler bulunuyor.

REVİRE ÇIKAMIYORLAR, DEZENFENKTAN YOK

Bold Medya’ya ulaşan başka bir tutuklu yakını “Biraz önce A. ile görüştüm. Koğuşları değişmiş. Bir koğuşta 16 kişi kalıyor ve ranzalar iç içe. Astım hastası olan, sürekli öksürenler ve gribal enfeksiyon geçirenler var. Revire dahi çıkarmıyorlar. Bir tane bile dezenfektan yok koğuşta” dedi.

4 BİN KİŞİ TEHLİKE ALTINDA

Tarsus Cezaevinde ise 4 bin kişi tehlike altında bulunuyor. Bu sabah babasıyla görüşen bir tutuklu yakını, “Babam burası çok büyük. Kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan 4000 kişilik bir kampüs. Bir yandan dezenfenkte edip bir yandan fotoğraf çekiyorlar. Yaptıkları göstermek için herhalde. Düzenli bir dezenfekte söz konusu değil. Aramalarda gardiyanlar temizliğe hiçbir şekilde dikkat etmiyor.” dedi.

BEDAVA ÇAMAŞIR SUYU

Öte yandan Türkiye’deki bazı cezaevleri koronavirüsü salgınını ciddiye almazken bazılarında tedbirler olağanüstü uygulanıyor. Konya Ereğli Cezaevinde bir akrabası bulunan G.Ş’in aktardığı bilgiye göre cezaevinde her gün tutukluların ateşi ölçülüyor. Daha önce yüksek fiyatlara satılan çamaşır suyu bedava dağıtılıyor. Ayrıca görevliler sabah-akşam koridorları ozon ile temizliyor. 19 kişilik koğuşlar ise ikiye bölünmüş durumda.

G. Ş. “20 dakika telefon görüşümüz oldu. Koğuşları böldüler. 19 kişiydik. Bir koğuşa 9, diğerine 10 kişigitti. Her gün ateşimiz ölçülüyor, çamaşır suyu bedava dağıtıyorlar. Görevliler önceden koridorları sadece sabah silerdi, şimdi sabah akşam çamaşır suyuyla siliyor. Sokağa çıkma yasağı olursa biz burada parasız hiçbir şey yapamayız, biraz fazla para yatır.” dedi.

ANTALYA CEZAEVİ: İMZA KARŞILIĞI SIVI SABUN, BİR BARDAK ÇAMAŞIR SUYU

Antalya Döşemealtı Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre bu cezaevinde korona tehdidine karşı bir şey yapılmıyor, dezenfenkte yok. 36 kişinin yaşadığı koğuşlarda iki tuvalet, iki banyo bulunuyor.

TARSUS CEZAEVİ: SUDAN METAL PARÇACIKLARI GELİYOR

Mersin Tarsus Cezaevinde sık sık yaşanan su kesintisi devam ediyor. Su geldiğinde ise temiz akmıyor, kaygan ve pis olduğu belirtiliyor ve sudan metal parçacıkları çıkıyor. Tutuklular musluğun ucuna bez bağlayıp su ihtiyacını gidermeye, temizlik yapmaya çalışıyor.

Virüs nedeniyle koğuşların birleştirildiği Tarsus’ta şu anda 12 kişilik koğuşlar var. Tutuklular her yeri çamaşır suyu ile temizliyor. Koğuşlara ise oda spreyi sıkar gibi dezenfenktan sıkıp çıkılıyor.

ORDU CEZAEVİ: HİÇBİR ÖNLEM YOK

Ordu Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre burada herhangi bir önlem, tedbir alınmadı. Tutuklu yakını “Biraz önce görüştük eşimle. Telefon görüşünü iki güne çıkardılar. Virüse karşı ise hiçbir şey yapılmadığını, dezenfenkte yapılmadığını, hiçbir şey vermediklerini söyledi. Kolonya yasak zaten. Biz kendi imkanlarımızla temizliği korumaya çalışıyoruz, dedi. Kolonya alkol içerdiği için tüm cezaevlerinde yasak ama böyle bir durumda verilmesi lazım.” dedi.

Ordu Cezaevinde soğuk su 24 saatte sadece 6 saat kullanılabiliyor. Sıcak su ise 24 saatte bir 15 dakika veriliyor.

Ordu Cezaevinde başka bir yakını ise, “Eşim 12 kişilik koğuşta 28 kişi kalıyor. Koğuş tek katlı, tuvalet, banyo, mutfak, uyku alanı hepsi bir arada. Ve eşimin kronik hastalıkları var. Toplu ölümler mi bekleniyor. Lütfen sesimiz olun.” ifadelerini kullandı.

GİRESUN CEZAEVİ: BÜTÜN GÖREVLİLER MASKELİ VE ELDİVENLİ

Yine bir tutuklu yakının verdiği bilgiye Giresun Cezaevinde bir kez ilaçlama yapıldı. Bütün görevliler maske ve eldiven kullanıyor. Dezenfenktan dağıtılacağı duyuruldu ama henüz verilmedi.

Manisa Cezaevinde sular topraklı akıyor

BOLD ÖZEL

Annesi ve babası bir gün arayla tutuklandı, oğulları böyle veda etti

Gaziantep’te gözaltına alınan Deveci çifti bir gün arayla tutuklandı. 5 yaşındaki Ahmet Eşref, kanser hastası dedeye ve anneanneye bırakıldı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL- 8 Temmuz 2020’de Gaziantep’te gözaltına alınan Abdullah ve Dilek Deveci çifti, bir gün arayla tutuklanıp cezaevine gönderildi. 5 yaşındaki oğulları Ahmet Eşref bir anda hem annesiz hem de babasız kaldı. Ahmet, 6 yıldır mesane kanseri tedavisi gören dedesine ve 20 sene önce kanser atlatan anneannesine teslim edildi.

İTİRAFÇI OLMAYI REDDETTİĞİ İÇİN

Annesiyle Kahramanmaraş, babasıyla Gaziantep adliyelerinin bahçelerinde boyunlarına sarılarak vedalaşan minik Ahmet’in hali yürekleri burktu. Aynı operasyonda Dilek Deveci’nin kız kardeşi Zeliha Doğan da tutuklanıp Gaziantep L Tipi Cezaevine gönderildi. Yaşananlara tepki gösteren aile yakınları, Dilek Deveci’nin kimseye iftira atmayıp isim vermediği için tutuklandığını vurguladı.

YÖRÜK ÇADIRLARINDA ÖKSÜZ VE YETİM BÜYÜDÜ

9 Temmuz’da tutuklanıp Gaziantep H Tipi Cezaevine gönderilen KHK’lı devlet memuru Abdullah Deveci (35), Bank Asya’ya 57 TL para yatırdığı ve tanık ifadelerine dayanılarak tutuklandı. Kasım 2016’da çıkarılan KHK ile ihraç edilen Abdullah Deveci maliyede devlet memuru olarak çalışıyordu. Yörük çadırlarında büyüyen Deveci hem öksüz hem yetimdi. Akrabalarının verdiği yardım parasını Bank Asya’ya yatırması mahkemede karşısına tutuklanma nedenlerinden biri olarak getirildi. Dosyasında tanık ifadelerinden başka bir şey bulunmuyor.

“HAKİM: İSİM VERMEZSEN TUTUKLARIM”

Gaziantep’te gözaltına alındıktan sonra Kahramanmaraş’a götürülen eşi Dilek Deveci’ye (30) hakim mahkemede “İsim verirsen bırakırım, yoksa tutuklarım” dedi. “Ben kimsenin yuvasını yıkamam diyen” Dilek Deveci bunun üzerine tutuklanıp Kahramanmaraş Cezaevine gönderildi.

“MİSAFİRLERE HEM ANNESİZ HEM BABASIZ KALDIM DİYOR”

Dilek Deveci oğlu ile Kahramanmaraş, Abdullah Deveci Gaziantep adliyesinin bahçesinde vedalaşırken duygusal anlar yaşandı. Deveci ailesinin yakınlarının verdiği bilgiye göre Ahmet Eşref, kapıya gelen misafirlere “Ben hem annesiz hem babası kaldım” diyor.

Çocuklarının önünde işkence gören Erdoğdu’nun kalbine pil takılacak

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Çocuklarının önünde işkence gören Erdoğdu’nun kalbine pil takılacak

Tutuklu kalp hastası Adem Erdoğdu’ya önümüzdeki hafta kalp pili takılacak. Eşi Birsen Erdoğdu, “Eşimin hastalığı cezaevinde ilerledi. Nasıl kaldıracak, endişeliyiz.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN
BOLD ÖZEL – 33 aydır Sakarya Ferizli Cezaevine tutuklu olan kalp hastası Adem Erdoğdu’ya önümüzdeki hafta kalp pili takılacak. İlaçlarla kalbi ancak yüzde 35 çalışan Erdoğdu, hapse girdiğinden bu yana kalp sorunu yaşıyor. 9 Temmuz 2020’de Sakarya Araştırma Hastanesine götürülen Erdoğdu’ya doktor, “Kalp kapakçığı iyice yorulmuş, pil takacağız. Gerekirse daha sonra ameliyat yapacağız.” dedi.

Bold Medya’ya konuşan Birsen Erdoğdu, eşinin sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini söyleyerek, eşiyle dün yaptığı haftalık telefon görüşmesini şöyle aktardı:

“Eşim aradı. Önceki gün doktora götürülmüş. Kalp hastası olduğu için 6 ayda bir rutin kontrolleri var. Doktor, kalbinin kötüye gittiğini, kalp kapakçığının yorgun düştüğünü, dolayısıyla önümüzdeki hafta pil takılacağını söylemiş. Eğer pil çözüm olmazsa sonra da kalp kapakçığı değiştirilecek. Bu yüzden morali çok bozuktu, çok ağladı. Onu ilk defa böyle ağlarken görmek bizi çok üzdü. Cezaevinde bu şartlar altında hastalığı nasıl kaldıracak.”

HEYET RAPORLU KALP HASTASI

2015 yılında anjiyo olan Adem Erdoğdu, heyet raporlu bir kalp hastası. Ömür boyu aksatmadan kullanması gereken ilaçları var. 5 Mart 2018’den beri cezaevinde olan Adem Erdoğdu daha önce cezaevinde hak ihlaline uğramıştı. Bir süre kalp ilaçları verilmedi.

Eşinin aynı zamanda yüksek tansiyonu olduğunu belirten Birsen Erdoğdu, “Düzenli olarak tansiyon kontrolü yapılması gereken bir hasta ve bundan dolayı hayatı her an risk altında.” diye konuştu.

İKİ KEZ GÖZALTI ALINDI, İKİ KEZ TUTUKLANDI

Adem Erdoğdu ve ailesi, tıpkı cezaevinde kanser olup hayatını kaybeden akademisyen Ahmet Turan Özcerit ve ailesine yaşatıldığı gibi zor günler geçirdi. İki kez gözaltına alındı. İki kez tutuklandı. İkinci gözaltı sırasında çocuklarının gözü önünde darp edildi, işkence gördü.

24 Ekim 2016’da önce oğlu İdris Erdoğdu, iki saat sonra kendisi ve eşi gözaltına alındı. Bir sonraki gün bütün aile tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kendisi 4 ay, eşi 11 gün sonra, oğlu 11 ay sonra tahliye edildi.

“OĞLUMUN GÖZÜ ÖNÜNDE BABASI DARP EDİLDİ”

Adem Erdoğdu, 5 Mart 2018’de bu kez kayınpederinin Balıkesir’deki evinde 4 ekip otosu ile gelen 20 kişilik polis ekibi tarafından gözaltına alındı. Eşini de aynı gün aldılar. Bu sırada çocuklarının gözü önünde darp edildi. Birsen Erdoğdu, o gün polislere kapıyı 13 yaşındaki en küçük oğulları Numan’ın açtığını ve tanık olduğu insanlık dışı manzaralar karşısında oğlunun hala travma yaşadığını söylüyor.

Toplam 12 gün gözaltında kalan Erdoğdu çifti, 8. gün ifade verirken oğulları İdris, kızları Fatma Nur, 72 yaşındaki babaları Rıza Akgül tekrar emniyete getirildi. 3 gün süren sorgudan sonra Birsen-Adem Erdoğdu tutuklandı. Birsen Erdoğdu 5 ay sonra tahliye edildi. Adem Erdoğdu hala cezaevinde sağlık sorunlarıyla uğraşıyor.

DOSYASI YARGITAY’DA

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Adem Erdoğdu (50), KHK ile kapatılan Sakarya Fatih Koleji halka ilişkiler departmanında çalışıyordu. Velilerle görüştüğünü söyleyen tanık ifadeleri, Bank Asya hesabı, Zaman Gazetesi aboneliği, mesajlaşma programı Bylock, evde bulunan 3 adet Kırık Testi kitabı nedeniyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Erdoğdu’nun dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

4. evre kanser hastası Fatih Terzioğlu tahliye edildi

Midesi ve yemek borusu alınan kanser hastasına cezaevinde kalabilir raporu verildi

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Midesi ve yemek borusu alınan kanser hastasına cezaevinde kalabilir raporu verildi

Midesinin tamamı ve yemek borusunun yarısı alınarak tekrar cezaevine gönderilen kanser hastası Ümit Gökhasan’ın ceza erteleme talebi reddedildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Üç buçuk yıldır Afyon Cezaevinde tutuklu olan mide kanseri Ümit Gökhasan’a ‘cezaevine kalabilir’ raporu verildi. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Kurulunun 18 Haziran 2020’de yazdığı raporda “Hasta hayatını yalnız idame ettirebilir, infazın tehirine gerek yoktur” denildi.

Hastanenin raporunu dikkate alan Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Gökhasan’ın sağlık nedeniyle infazının ertelenmesi talebini reddetti. Savcılığın 6 Temmuz 2020’de düzenlediği belgede ret gerekçesi şöyle belirtildi:

“Hükümlünün sağlık nedeniyle erteleme talebi üzerine yapılan inceleme ve araştırma sonucu, hükümlü hakkında aldırılan Afyonkarahisar Devlet Hastanesinin 18/06/2020 tarih 1571 no’lu sağlık kurulu raporunda, ‘Hayatını yalnız idame edebilir. İnfazın tehirine gerek yoktur’ olarak belirtildiğinden 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 16. maddesinde öngörülen koşulların varlığı saptamadığından hükümlünün erteleme talebinin reddine…”

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan Gökhasan’ın, bu karara itiraz yolunun açık olduğu da belirtildi.

7 DOKTORUN İMZASI VAR

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Sağlık Kurulunun verdiği raporda travmatoloji, nöroloji, ruh sağlığı, kulak-burun-boğaz, iç hastalıkları ve genel cerrahi uzmanı olmak üzere 7 doktorun imzası bulunuyor.

TEDAVİSİ GECİKTİRİLDİ GEÇ TEŞHİS KONULDU

Cemaat soruşturmaları kapsamında 8 Mart 2017’de tutuklanan KHK’lı komiser Ümit Gökhasan’ın şikayetleri Ağustos 2019’da başladı. Ancak süreçler uzadığı için hastaneye geç götürüldü. Ocak 2020’de mide kanseri teşhis konuldu. 13 Şubat 2020’de Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesinde midesinin tamamı ve yemek borusunun yarısı alındı. Ameliyattan 14 gün sonra tekrar cezaevine gönderilen Gökhasan’ın kemoterapi tedavisi, Türkiye’de Mart 2020’de başlayan ve cezaevlerini de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle aksadı. Kemoterapi geç kaldığı için tümör başka organlarına da sıçradı.

İki ay önce Bold Medya’ya konuşan eşi Şükran Gökhasan, “Eşimin büyük sıkıntıları var. Yemek yiyemiyor, geceleri istiğfar ediyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. En kısa zamanda tahliyesini talep ediyoruz” demişti.

DOSYASI YARGITAY’DA

En son Bitlis’te komiser olarak görev yapan Gökhasan, Kasım 2016’da çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. 6 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Ümit Gökhasan’ın dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Kanser hastası tutuklu Ümit Gökhasan’ın eşinden videolu çağrı

Tutuklu kanser hastası Ümit Gökhasan’ın eşi: Geceleri kusmaya başladı, sesimizi duyan yok mu?

“Eşim ölümcül hastalıkla mücadele ediyor, kurul toplanıp rapor vermiyor”

Okumaya devam et

Popular