Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Korona tehdidi cezaevlerinde: Tarsus’ta 4 bin kişi tehlike altında

Erzurum, Konya Ereğli, Tarsus, Malatya, Ordu, Giresun, Antalya, Tarsus cezaevlerinde son durum nedir? Cezaevlerinde koronaya karşı önlem var mı? Tutuklu yakınları anlatıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Koronavirüsüne karşı cezaevlerinde önlemler alındığını iddia edilirken tutuklu yakınları endişeli bir şekilde yakınlarıyla yaptıkları telefon görüşlerini aktarıyor. Bir tutuklu yakınının verdiği bilgiye göre Erzurum E Tipi Cezaevinde koğuşlar değiştirildi. Kalabalık koğuşlarda yaşamak zorunda kalanlar arasında sürekli öksürenler ve gribal enfenksiyon geçirenler bulunuyor.

REVİRE ÇIKAMIYORLAR, DEZENFENKTAN YOK

Bold Medya’ya ulaşan başka bir tutuklu yakını “Biraz önce A. ile görüştüm. Koğuşları değişmiş. Bir koğuşta 16 kişi kalıyor ve ranzalar iç içe. Astım hastası olan, sürekli öksürenler ve gribal enfeksiyon geçirenler var. Revire dahi çıkarmıyorlar. Bir tane bile dezenfektan yok koğuşta” dedi.

4 BİN KİŞİ TEHLİKE ALTINDA

Tarsus Cezaevinde ise 4 bin kişi tehlike altında bulunuyor. Bu sabah babasıyla görüşen bir tutuklu yakını, “Babam burası çok büyük. Kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan 4000 kişilik bir kampüs. Bir yandan dezenfenkte edip bir yandan fotoğraf çekiyorlar. Yaptıkları göstermek için herhalde. Düzenli bir dezenfekte söz konusu değil. Aramalarda gardiyanlar temizliğe hiçbir şekilde dikkat etmiyor.” dedi.

BEDAVA ÇAMAŞIR SUYU

Öte yandan Türkiye’deki bazı cezaevleri koronavirüsü salgınını ciddiye almazken bazılarında tedbirler olağanüstü uygulanıyor. Konya Ereğli Cezaevinde bir akrabası bulunan G.Ş’in aktardığı bilgiye göre cezaevinde her gün tutukluların ateşi ölçülüyor. Daha önce yüksek fiyatlara satılan çamaşır suyu bedava dağıtılıyor. Ayrıca görevliler sabah-akşam koridorları ozon ile temizliyor. 19 kişilik koğuşlar ise ikiye bölünmüş durumda.

G. Ş. “20 dakika telefon görüşümüz oldu. Koğuşları böldüler. 19 kişiydik. Bir koğuşa 9, diğerine 10 kişigitti. Her gün ateşimiz ölçülüyor, çamaşır suyu bedava dağıtıyorlar. Görevliler önceden koridorları sadece sabah silerdi, şimdi sabah akşam çamaşır suyuyla siliyor. Sokağa çıkma yasağı olursa biz burada parasız hiçbir şey yapamayız, biraz fazla para yatır.” dedi.

ANTALYA CEZAEVİ: İMZA KARŞILIĞI SIVI SABUN, BİR BARDAK ÇAMAŞIR SUYU

Antalya Döşemealtı Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre bu cezaevinde korona tehdidine karşı bir şey yapılmıyor, dezenfenkte yok. 36 kişinin yaşadığı koğuşlarda iki tuvalet, iki banyo bulunuyor.

TARSUS CEZAEVİ: SUDAN METAL PARÇACIKLARI GELİYOR

Mersin Tarsus Cezaevinde sık sık yaşanan su kesintisi devam ediyor. Su geldiğinde ise temiz akmıyor, kaygan ve pis olduğu belirtiliyor ve sudan metal parçacıkları çıkıyor. Tutuklular musluğun ucuna bez bağlayıp su ihtiyacını gidermeye, temizlik yapmaya çalışıyor.

Virüs nedeniyle koğuşların birleştirildiği Tarsus’ta şu anda 12 kişilik koğuşlar var. Tutuklular her yeri çamaşır suyu ile temizliyor. Koğuşlara ise oda spreyi sıkar gibi dezenfenktan sıkıp çıkılıyor.

ORDU CEZAEVİ: HİÇBİR ÖNLEM YOK

Ordu Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre burada herhangi bir önlem, tedbir alınmadı. Tutuklu yakını “Biraz önce görüştük eşimle. Telefon görüşünü iki güne çıkardılar. Virüse karşı ise hiçbir şey yapılmadığını, dezenfenkte yapılmadığını, hiçbir şey vermediklerini söyledi. Kolonya yasak zaten. Biz kendi imkanlarımızla temizliği korumaya çalışıyoruz, dedi. Kolonya alkol içerdiği için tüm cezaevlerinde yasak ama böyle bir durumda verilmesi lazım.” dedi.

Ordu Cezaevinde soğuk su 24 saatte sadece 6 saat kullanılabiliyor. Sıcak su ise 24 saatte bir 15 dakika veriliyor.

Ordu Cezaevinde başka bir yakını ise, “Eşim 12 kişilik koğuşta 28 kişi kalıyor. Koğuş tek katlı, tuvalet, banyo, mutfak, uyku alanı hepsi bir arada. Ve eşimin kronik hastalıkları var. Toplu ölümler mi bekleniyor. Lütfen sesimiz olun.” ifadelerini kullandı.

GİRESUN CEZAEVİ: BÜTÜN GÖREVLİLER MASKELİ VE ELDİVENLİ

Yine bir tutuklu yakının verdiği bilgiye Giresun Cezaevinde bir kez ilaçlama yapıldı. Bütün görevliler maske ve eldiven kullanıyor. Dezenfenktan dağıtılacağı duyuruldu ama henüz verilmedi.

Manisa Cezaevinde sular topraklı akıyor

BOLD ÖZEL

Bir aylık hamile akademisyen Emel Top Bayraktar tutuklandı

Hamile bir kadın daha tutuklandı. Bingöl Üniversitesinde çalışan ve hamile olduğunu yeni öğrenen Emel Top Bayraktar tutuklanıp cezaevine gönderildi.

BOLD ÖZEL – Üç yıldır Bingöl Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Emel Top Bayraktar (29) 8 Nisan’da tutuklanıp Bingöl M Tipi Cezaevine gönderildi. 7 Nisan’da gözaltına alınan Bayraktar bir gece nezarethanede kaldıktan sonra ertesi gün tutuklandığı öğrenildi.

HAMİLE OLDUĞUNU YENİ ÖĞRENDİ

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Emel Top Bayraktar’ın, kendileriyle ilgilendiğini söyleyen üniversite öğrencilerinin ifadeleri ve Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklandığı belirtildi. Hamile olduğunu kendisi de yeni öğrenen Bayraktar’ın, elinde resmi bir rapor olmadığı için SEGBİS ile bağlandığı Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hamileliğini söylemedi.

İfadesinde, üniversiteyi çok zorluklarla okuduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bu suçlamalar beni ziyadesiyle üzmektedir. Vatanımı, milletimi çok seviyorum. İhanet etmeyi kendime ve kimseye yakıştıramıyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’nin aldığı devlet yardımı çok ödediği vergi az 

Anayasa Mahkemesi, partilerin 2017 yılı kesin hesap defterlerini inceledi. İnceleme sonucunda ilginç detaylar ortaya çıktı. Vatandaşın vergilerinden en çok Hazine yardımı alan AKP’nin, MHP’den az vergi ödediği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL – Vatandaşın ve şirketlerin ödediği vergilere sürekli zam yapan AKP Hükumeti’nin ödediği vergi ‘devede kulak kaldı.’ Resmi Gazetede yayımlanan Siyasi Parti Mali Denetim Kararları AKP’nin gelir gider rakamlarını ortaya koydu.

Anayasa Mahkemesinin incelediği AKP’nin 2017 yılı kesin hesap çizelgesine göre iktidar partisine 119 milyon 170 bin 658 lira devlet yardımı yapıldı. Bunun karşılığında AKP, devlete ödenen kesin vergi rakamı açıklanmadı. Vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri kalemlerinin toplamında 256 bin 409 lira gider yazıldı.

HAZİNE’DEN ALIP AKP’LİLERE AKTARIYOR

186 milyon 338 bin 126 liraya ulaşan AKP gelirlerinin 119 milyon 170 bin 658 lirası halkın vergilerinden aktarılan Hazine yardımından oluştu. Başka bir deyişle AKP gelirlerinin yüzde 64’ü devlet yardımlarından sağlandı. Partinin 196 milyon 459 bin 669 lira giderlerinin 256 bin 409 lirası vergi, sigorta, noter ve mahkeme giderlerinden oluştu. Bu giderlerin sadece 0,1’inin vergiye gittiğini gösterdi. Aslan payı ise lüks arabada kokain çekerken görüntülenen Kürşat Ayvatoğlu gibi büro elamanlarına gitti. AKP personele 22 milyon 861 bin 206 lira ödedi.

HAZİNE YARDIMI ALMAYAN DEMOKRAT PARTİ

Yine 2017 yılında MHP ise 28 milyon 653 bin 663 lira Hazine yardımı aldı. Bunun karşılığında 442 bin 229 lira vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri ödedi. Baraj altında kaldığı için Hazine yardımı alamayan Demokrat Parti ise 2017 yılında 13 bin 269 lira vergi ödedi. 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan İyi Parti ise 59 lira vergi ödedi.

İRFAN FİDAN İMZASI DA VAR

AKP’nin 2017 gelir giderlerinin denk olduğu kararına varan Anayasa Mahkemesi kararında Başkan Zühtü Arslan ve üyelerin imzası yer aldı. Kararda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önce Yargıtay’a ardından AYM’ye atadığı İrfan Fidan’ın da imzası bulunuyor. CHP ve HDP’nin incelemeleri tamamlanmadığı için Resmi Gazetede yayımlandı.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AİHM’den AKP Hükumeti’ne kalabalık cezaevi sorgusu: 7 ay tuvalet önünde tutuklu yattı mı?

AİHM, Türkiye’de aşırı kalabalık ve kötü şartlardaki cezaevlerinde hak ihlaline yol açıldığı gerekçesiyle açılan 87 davada AKP hükumetinden savunma istedi. Hükumetin, tutukluların yerde yatırılması, hijyen sorunu, havalandırma eksikliği, sınırlı sıcak su ve aileden uzak cezaevlerine nakil gibi soruları cevaplamasını istedi.

BOLD ÖZEL – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’deki cezaevlerinde kötü şartlar nedeniyle insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalan 87 tutuklu ve hükümlünün açtığı davada AKP hükumetinden savunma istedi.

Osman Kacır ve diğer 56 kişinin hak ihlali iddiasıyla açtığı davaları 16 Mart 2021’de AKP hükumetine tebliğ eden AİHM, cezaevlerinin durumuyla ilgili soruların yanıtlanmasını istedi. AİHM’in araştırdığı konuların başında, aşırı kalabalık cezaevleri geliyor. Hükumetin savunmasının ardından başvurular Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. maddesinde yer alan işkence ve insanlık dışı muamele ile özel hayat ve aile hayatına saygı maddelerinin ihlali kapsamında yargılama konusu edilecek.

TUVALET ÖNÜNDE YERDE YATAK

AİHM, 15 Temmuz’un ardından tutuklanan ve İzmir Menemen Cezaevinde yedi ay boyunca dönüşümlü olarak yerde şilte üzerinde yattığını beyan eden bir başvurucunun yaşadıklarını hükumete sordu. Ayrıca Kocaeli T Tipi Cezaevinde kalan bir başvurucunun ise tuvaletlerin önünde dönüşümlü şekilde yerde şilte üzerinde yattıkları, tuvaletler için 45 dakika kuyrukta kaldıkları iddialarını hükumetin cevaplamasını istedi.

SINIRLI SICAK SU

AİHM bu kapsamda çok kişilik koğuşlara yerleştirilen mahpusların sayısını, hijyen ve havalandırma eksikliği iddiasını, yerde yatak, başvuranların tutukluluk koşullarının, özellikle kişisel alanlarının olup olmadığı, sıcak su, sınırlı sayıda tuvalet, haftada üç defaya mahsus sınırlı çöp toplama gibi iddiaları hükumetin yanıtlamasını istedi.

CEZAEVLERİNİN KAPASİTESİ VE TUTUKLU SAYILARI

AİHM’nin cezaevlerinin durumuyla ilgili hükumete sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

  • Başvuranların tutulduğu cezaevlerinin süresi, yüzeyi ve kapasitesi ve buralardaki tutukluların sayısı
  • Koğuşlardaki pencerelerin tanımı, boyutları ve sayısı ve tutukluların bunları açma imkanı
  • Erişime izin verilen açık alan yüzeyi ve günlük zaman çerçevesi
  • Birimlerdeki tuvalet ve duş sayısı
  • Tuvalet ve duşlara erişim ve sıcak su mevcudiyeti ile ilgili sınırlamalar
  • Tesislerin temizliği, çöplerin haftalık toplama sıklığı ve temizlik malzemelerinin / ürünlerinin tutukluların kullanımına sunulmasına ilişkin yönetmelik;
  • Başvuranların gözaltına alınması sırasında izin verilen sosyal / kültürel / sportif faaliyetlerin kategorisi ve sayısı.
AİLEDEN UZAK CEZAEVİNE NAKİL

Türkiye’de aileleri ya da ikametlerinden çok uzak cezaevlerine gönderilen tutuklu ve hükümlülerin açtığı 30 davada da AİHM Türk hükumetinden savunma istedi. Mehmet Subaşı ve 30 tutuklu-hükümlünün açtığı davada Türk hükumetinden savunma isteyen AİHM, cezaevi yönetiminin kararları ile okula giden çocuklarıyla ziyaret gününde ya da telefonla görüşememeleriyle ilgili başvuruları özel hayat ve aile hayatına saygı haklarının ihlali kapsamında değerlendiriyor.

AİHM bu başvurularda da AKP hükumetine şu soruları yöneltti:

  • Başvuranların aile hayatına saygı hakkına bir müdahale oldu mu?
  • Ailelerinin ikamet yerlerinden uzaktaki cezaevlerinde tutuldular mı?

Af Örgütü’ne göre Türkiye’de en acil ihtiyaç yargı bağımsızlığı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0