Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

STK’lardan Adalet Bakanlığı’na: “Siyasi mahkumlar kapsam dışı bırakılamaz”

İktidarın koronavirüs salgını sebebiyle tekrar gündemine aldığı infaz indirimde siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılması ihtimaline karşı tepkiler sürüyor. Adalet Bakanlığı’na çağrı yapan STK’lar: “Siyasi mahpusların kapsam dışı tutulması kabul edilemez” dedi.

BOLD – Türkiye’yi hızla kuşatan koronavirüs (Kovid-19) salgınının cezaevlerine sıçramasını önlemek için kamuoyundan gelen ‘tahliye ve denetimli serbestlik’ taleplerini ‘siyasi mahkum ve tutuklular’ hariç değerlendirdiği belirtilen iktidara karşı sivil toplum kuruluşları (STK) seslerini yükseltiyor.

KOŞULSUZ SERBEST BIRAKILMALARI İSTENDİ

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Kartal Hukukçular Derneği, Sosyal Hukuk, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi yayınladıkları ortak açıklamada, hak savunucularının ve politik gerekçelerle hapiste tutulanların koşulsuz serbest bırakılmasını talep etti.

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNE UYULMALI

​​​Uluslararası sözleşmeler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Anayasa’nın 17’nci maddesiyle korunan yaşam hakkının her şeyin üzerinde olduğu hatırlatılarak, sağlık hakkının da BM sözleşmesi ve pek çok uluslararası sözleşmeyle güvence altına alındığı vurgulandı.

SAĞLIKLI ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINI SAĞLAMA DEVLETİN ÖDEVİ

Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56/1-2 maddeleri gereğince, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını sağlamak da devletin ödevidir” denildi.

Hukuk devleti kriterlerinin çok uzağındaki İran’da dahi siyasi mahpuslar dahil on binlerce kişinin tahliye edildiğine dikkat çekildi.

CEZAEVLERİNDE 300 BİN CİVARI MAHPUS 150 BİN ÇALIŞAN VAR

Açıklamada, cezaevlerinde 300 bin civarı mahpus ve 150 bin çalışan kamu görevlisi bulunduğu bilgisi paylaşılarak “Genelde toplum sağlığı açısından, özelde mahpusların, mahpus aileleri ve onlarla ilişkili kamu görevlileriyle ailelerinin salgın nedeniyle ikincil zarar görme riskinin önlenmesi önem taşımaktadır” ifadeleri yer aldı.

KAPSAM DIŞI TUTULMASI YAKLAŞIMI KABUL EDİLEMEZ

Söz konusu açıklamada şu noktalara da değinildi:

Bugünlerde Meclis başkanlığına sunulan yargı paketindeki infaz indirimi düzenlemesinde, anayasal eşitlik ilkesinden ayrılarak siyasi mahpusların kapsam dışında tutulmasına ilişkin yaklaşımlar kabul edilemez.

BAĞIMSIZ MAHKEMELERDE YARGILANMA ASLOLAN

Aslolan; bağımsız olmayan mahkemelerce siyasi muhalifler, hak savunucusu avukatlar, insan hakları aktivistleri, gazeteciler hakkında adil yargılama ilkesine aykırı, infaz nitelikli siyasi yargılamaların devasa haksız sonuçlarının ortadan kaldırılmasıdır.

HAMİLE VE ÇOCUKLARIYLA KALAN TUTUKLULAR SERBEST KALMALI

Virüsün etkisi bakımından yüksek risk grubu içerisinde en dezavantajlı pozisyonda olan astım, böbrek ve şeker hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanlar; açlık grevindekiler; çocuklar, hamile ve çocuklarıyla hapishanede kalmak zorunda kalan kadın tutuklular ile 40 yaşın üzerindeki tutukluların öncelikli tahliyeleri sağlanmalıdır.

CEZA DEĞİL TEDBİR OLDUĞU GÖZETİLMELİ

Tutukluluk durumunun ceza değil tedbir olduğu gözetilerek, tutuk halinin bir son çare kabulu ile, mesleklerini icra ettikleri için tutulan hak savunucusu avukatlar, politik gerekçelerle cezaevlerinde tutulanlar koşulsuz olarak, diğer tüm tutuklular, gerektiği takdirde başkaca adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakılmalıdır.

CPT’den koronavirüs çağrısı: Erken tahliye ve denetimli serbestlik uygulanmalı

BOLD ÖZEL

Cezaevi kantinleri kapandı: Tutuklular korona günlerinde meyve ve sebzesiz

Mecliste infaz yasası görüşmeleri sürerken cezaevlerinden kötü haberler geliyor. Kantinler kapatıldı. Tutuklular korona günlerinde sebze, meyve ve ek gıda alamayacak.

CEVHERİ GÜVEN
BOLD ÖZEL – Korona salgınının bazı cezaevlerine sıçradığı haberleri gelirken, şimdi de tutukluların bağışıklık sistemlerini güçlendirebilecek gıdalar almada tek seçenekleri olan cezaevi kantinlerinin de kapatıldığı haberi geldi.

Tutuklular, yakınlarıyla yaptıkları görüşmelerde cezaevi kantininin kapatıldığı bilgisini verdiler. Cezaevlerinde yiyeceklerin yetersiz olması nedeniyle, kantinden yiyecek alınmaması durumunda aç kalmak söz konusu.

Aynı şekilde sebze ve meyve de yalnızca kantinden temin edilebiliyor.

Tutuklulara cezaevi kantinin 1 ay süresince kapalı olacağı, 1 aylık alışveriş yapmaları yönünde bildirimden sonra kantinlerin kısa süre içerisinde kapatıldığı bildirildi.

40 kişiye varan koğuşlarda alınan gıdaları koyacak yer ve saklayacak yeterli buzdolabı olmaması nedeniyle 1 aylık alışverişin mümkün olmadığı bildiriliyor. 1 aylık sebze ve meyve stoklamak ise cezaevi şartlarında imkansız.

DIŞARIDAN VİTAMİNE İZİN YOK

Korona nedeniyle bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için tutuklu yakınlarının ulaştırmak istediği vitamin hapları da cezaevi yönetimleri tarafından kabul edilmiyor.

Yeterli güneş ışığı alamamak nedeniyle tutukluların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğunu belirten yakınları, kantin yasaklarıyla birlikte tutukluları daha zor günler beklediğini belirtirken, infaz yasasının eşit olarak uygulanmasını talep ediyorlar.

DÖNER SERMAYEYLE ÇALIŞIYOR

Cezaevi kantinleri, cezaevi yönetimi tarafından döner sermaye sistemiyle çalışıyor. Tutuklular ve mahkumlar haftalık olarak ürün listesi doğrultusunda form dolduruyorlar. Kantinden haftada bir kez alışveriş yapma hakkı var. Kantinler dışarıya göre fahiş fiyatla ürün satılması nedeniyle sık sık eleştiri konusu olmuştu.  Yemeklerin yetersiz verilmesi nedeniyle tutukluların kantine yönlenmek zorunda kalmaları da başka bir eleştiri konusuydu.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Ayşe Kaya koronavirüsle mücadelesini kaybetti

CHP Kadıköy Kadın Kolları Yönetimi’nde yer alan Ayşe Kaya, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kaya’nın ölüm haberini CHP’li Barış Yarkadaş verdi.

BOLD – CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayşe Kaya’nın, koronavirüs nedeniyle hayattını kaybettiği haberini CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş duyurdu.

Yarkadaş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkan Yardımcısı sevgili Ayşe Kaya’yı kaybettik. İstanbul Kadıköy’de ikamet eden 50’li yaşlardaki Kaya, Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdi. Büyük ailemize, dostlarına, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Okumaya devam et

Gündem

Koronayı çözemediler: “72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptı”

Aşı için çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüsle ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını ancak sebebini henüz bilmediklerini açıkladı.

BOLD – Koronavirüse karşı aşı ve tedavi çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Çözmeye çalışacağız” dedi.

Korona virüsüne karşı tedavi ve aşı için çalışma yürüten akademisyenler arasında Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarları Sorumlusu Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı da bulunuyor.

Prof. Dr. Ovalı, çalışmalarıyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulunup görüntü ve fotoğraf paylaştı.

Ovalı dün attığı tweet’te ekibiyle laboratuvar çalışmalarına başladıklarını belirtti. “Aşı için son çalışmalarımızı yaptık ve içeri girdik” dedi.

Ovalı, “Bugünden itibaren Acıbadem’in bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Kovid – 19 virüsünden 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarla ilgili görüntü de paylaşan Ovalı, “Saat 23. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Neden? Çözmeye çalışacağız. Sonuç: Test tekrarı…” bilgisini verdi.

Ovalı risk nedeniyle bir hafta boyunca tek başına çalışacağını da belirtti. Ovalı’nın sunduğu plazma tedavisi projesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.

Okumaya devam et

Popular