Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

47 STK’dan ortak imza: Adil ve kapsayıcı infaz yasası talep ediyoruz

Yeni çıkacak infaz yasasıyla ilgili endişe taşıyan 47 sivil toplum kuruluşu, TBMM’ne ve Adalet Bakanlığına imzaladıkları ortak metni sundu.

BOLD – 47 sivil toplum kuruluşu, koronavirüsü nedeniyle yeniden gündeme gelen yeni cza infaz yasasıyla ilgili taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ve Adalet Bakanlığına gönderdi.

Ortak bir metne imza atan 47 kuruluş, hükumetin kimi suçları ve grupları, özellikle siyasi tutuklu ve hükümlüleri dışarıda bırakacak bir yasa çıkaracağına dair endişe taşıdıklarını belirterek adil ve kapsayıcı bir yasa talep etti.

300 BİN İNSAN SALGIN TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

Hak ve Adalet Platformu, Düşünce Suçlarına Karşı Girişimi, İstanbul Kent Savunması’nın da imzaladığı metinde şöyle denildi:

“Dünya; milliyet, siyaset, sınıf, din, ırk, kadın, çocuk, genç, htiyar, suçlu, masum tanımayan bir düşmanla karşı karşıya. Bütün insanlığı tehdit eden korona virüs salgınında bugüne kadar binlerce kişi yaşamını yitirdi. Salgının büyümesi ve yaygınlaşması kaçınılmaz. Virüsten korunmanın ve yaygınlaşmasını engellemenin yolunun, hijyenik ortamda izolasyon olduğu biliniyor. Oysa ülkemizde sayıları 300 bini bulan tutuklu ve hükümlü, çoğu yerde istiap haddinin birkaç misli dolu ve hijyen koşullarından yoksun hapishanelerde salgına yakalanma ve hayatlarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıyalar.

HİÇ KİMSE YOKSUN BIRAKILAMAZ

Bu durumu göz önünde bulunduran hükümetin bir infaz yasasıyla hapishanelerdeki yoğunluğu azaltmaya niyetlendiği anlaşılıyor. Ancak, kimi suçları ve grupları, özellikle de siyasi tutuklu ve hükümlüleri dışarıda bırakacak bir uygulamaya gidileceği endişesini taşıyoruz.

Başta Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nde yer alan sağlık hakkı maddesi olmak üzere, birçok uluslararası sözleşme ve ulusal üstü mahkeme kararlarında belirtildiği gibi, mahkumların yaşam ve sağlık koşullarından yoksun bırakılması hiçbir koşulda ve hiçbir suç için sözkonusu olamaz.

ZAMAN KAYBETMEDEN TAHLİYE EDİLMELİ

Cezaevlerinde bulunan herkesin sağlığından ve canından devlet sorumludur. Bu nedenle; öncelikli olarak hasta, yaşlı, engelli, çocuk ve kadın olmak üzere risk gruplarındakilerin tümünün ve çoğu şaibeli kararlarla ve uygulamalarla içeride bulunan siyasi tutuklu ve hükümlülerin tahliyesinin zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi gereğini hatırlatıyor; yargı reformu paketindeki infaz indirimi hükümlerine paralel olarak infaza ara verme, denetimli serbestlik, ev hapsi vs. tedbirleri hayata geçirecek yasal düzenlemelerin, eşitlik ilkeleri çerçevesinde acilen yapılmasını talep ediyoruz.

Dünya ve ülkemiz korona virüs felaketi ile karşı karşıyayken, hukuki durumları ne olursa olsun bütün tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam haklarını korumanın, başta devlet, hepimizin insani, vicdani, ahlaki sorumluluğunda olduğunu hatırlatıyoruz.”

 

CEZAEVLERİ SOS VERİYOR, YARIN GEÇ OLABİLİR

İktisatçı, 21.dönem İstanbul Milletvekili ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Nesrin Nas da sosyal medya hesabında imaladıkları metni duyurarak, “Sevgili arkadaşlar 47 Sivil Kuruluş ve Sivil Girişimin imzaladığı metni dün gece; TBMM Başkanlığına ve Adalet Bakanlığına ilettik. Adil ve kapsayıcı bir düzenleme talep ediyoruz. Hapishaneler SOS veriyor. Hemen şimdi harekete geçmezsek, yarın çok geç olabilir.” dedi.

Adalet Bakanı: Cezaevlerinde korona vakası yoktur

Gündem

Beyaz sandalyede ölüme savcılıktan takipsizlik

Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevi’nde konulduğu tek kişilik karantina hücresinde beyaz plastik sandalyede ölü bulunan KHK’lı komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi. Avukat Çiğdem Koç, taleplerinin dikkate alınmadığını belirterek, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

BOLD – Hükümlü bolundu Gümüşhane Cezaevinde bir sandalyenin üstünde ölü bulunan komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada savcılığın takipsizlik kararı verdiği belirtildi.

Karara tepki gösteren Avukat Çiğdem Koç, “İncelenmesini talep ettiğimiz hiçbir hususun dikkate alınmadığı ve hiç bir somut açıklama olmadan tekrarla doldurulmuş bu karara itiraz edeceğiz” dedi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdiğini kaydeden Koç, Ortada bir rapor olmadığını da belirteyim. Bu işin peşini bırakacak değiliz” ifadelerini kullandı.

Beyaz sandalye üzerinde hayatını kaybeden Mustafa Kabakçıoğlu’nun olay yeri fotoğrafı.

KARANTİNA HÜCRESİNDE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Giresun Emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı’yken 1 Eylül 2016 tarihli KHK ile ihraç edilen Mustafa Kabakçıoğlu, 7 yıl 6 aylık hapis cezası nedeniyle Gümüşhane E Tipi Cezaevinde hükümlü bulunuyordu. Kabakçıoğlu, 29 Ağustos 2020’de tek başına tutulduğu karantina hücresinde plastik beyaz sandalye üzerinde hayatını kaybetmişti. 44 yaşındaki ihraç polisin öldüğü gün çekilen olay yeri fotoğrafları, cezaevi doktoruna yazdığı son dilekçe ve 4 yıldır tuttuğu günlükler ortaya çıkmıştı. Bold Medya’nın yayınladığı günlüklerde astım ve şeker hastası Kabakçıoğlu’nun, hastaneye sevki için cezaevi idaresine defalarca dilekçe yazdığı, sağlık durumunu anlattığı ancak tedavisinin ve sevkinin yapılmadığı kaydediliyordu. Ölüm olayının haber olmasının ardından Gümüşhane Başsavcılığı, Kabakçıoğlu’nun, 27 Ağustos 2020 tarihinde durumunun kötü olması üzerine hastaneye sevk edildiği ancak kendisinin gitmek istemediğini iddia eden bir açıklama yaptı. Başsavcılığın açıklaması soruları daha da artırırken tepkiler üzerine Adalet Bakanı Gül, sorumluların araştırılması için iki müfettiş görevlendirmişti.

Karantina hücresinden cenazesi çıktı: Plastik sandalyede ölüm!

Okumaya devam et

Gündem

Amiraller Bildirisine imza atan 5 amiral daha savcılığa sevk edildi

Amiraller Bildirisine imza attıkları gerekçesiyle başlatılan soruşturmada ifadeye çağrılan 5 emekli amiral ile TESUD Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan savcılığa sevk edildi.

BOLD – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, emekli amirallerin Montrö açıklamasına ilişkin yürüttüğü soruşturmada, emniyetteki işlemleri tamamlanan 6 isim adliyeye sevk edildi.

104 emekli amiralin imzaladığı bildiriyle ilgili ifadeye çağrılan 7 kişiden 5 amiral ile bir general işlemler için Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne geldi.

Emekli amiraller Alper Tezeren, İlker Güven, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu ve Ali Önel Yüksel ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. 6 isim sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirildi.

Emekli amiral Işık Biren’in hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelemeyeceği öğrenildi.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin yayımladığı “Montrö bildirisi” hakkında, TCK’nın “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” iddiasıyla resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, söz konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif faaliyet gösteren 14 emekli amiralden  Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Emekli amiraller adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Erdoğan’ın atadığı rektör, Bilal Erdoğan’a teşekkür etti

Okumaya devam et

Gündem

2 milyar dolarla kaçan Thodex kurucusunun Çavuşoğlu ile fotoğrafı çıktı

391 bin yatırımcıyı 2 milyar dolar dolandırarak kayıplara karışan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile makamında görüştüğü ortaya çıktı. Çavuşoğlu, makamında ağırladığı Özer’i tanımadığını öne sürdü.

BOLD -Faruk Fatih Özer, MHP’li milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’yla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaptıkları ziyaret sırasında çektirdiği fotoğrafı Instagram hesabında paylaştı.

2 milyar dolar değerinde kripto para ile Arnavutluk’a kaçtığı ortaya çıkan yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 400 bine yakın kişiyi mağdur etti.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’YLA MAKAMINDA FOTOĞRAF

Özer’in kapattığı Instagram hesabında daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa görüştüğüne dair fotoğraf paylaştığı ortaya çıktı. Bir dönem Turgut Özal’ın danışmanlığını yapan Feyzi İşbaran, Twitter hesabında söz konusu fotoğrafı yayınlayarak, “Ne tesadüf değil mi? 2 milyar dolarla yurtdışına kaçan kripto paracı Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile nasıl da rahat görüşebiliyor! Sayın Bakan, binlerce genç küçük yatırımcının paraları gitti. İstifa ediniz lütfen!” dedi.

TANIMIYORUM SAVUNMASI

Fotoğrafının yayınlanmasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Fatih Özer’i tanımadığını belirtti. Çavuşoğlu, “Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir” dedi.

ARNAVUTLUK’A KAÇTI

391 bin yatırımcıyı 2 milyar dolar dolandırıp kaçan yerli kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in salı günü İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirlendi. Özer’in gümrükten çıkış anının görüntüleri ortaya çıktı. Savcılık soruşturma başlattı.

THODEX’İ 2017’DE KURDU

Faruk Fatih Özer çalışma hayatına 2007 yılında başladı. 2008 yılında Koineks şirketi ile kripto para borsasında giriş yaptı. 2017 yılının Eylül ayında Thodex’i kuran ve Koineks’in mevcut kullanıcıları Thodex’e taşıyan Özer’in şirketi başta Türkiye olmak üzere Myammar, Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelerde de faaliyet gösteriyordu.

 

Yeni bir çiftlikbank vakası: Thodex’in kurucusu, 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0