Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Evde sıkılanlar için doğa ve yol filmleri

Bu günlerde dört duvar arasında bunalanları biraz olsun rahatlatacak filmlere ne dersiniz?

BOLD– Karantina günleri hiç şüphesiz hepimizi olumsuz etkiliyor. Evimizin rahatlığı içinde bile olsa dışarı çıkamamak psikolojimizi olumsuz etkiliyor. Yaratılışımızdaki hür olma içgüdüsü bizi bu hale koyan. Ne var ki bu günlerde dışarı çıkmamak toplumsal bir görev aynı zamanda. En azından ekranlarınızdan doğa ve yol maceraları izleyerek rahatlamak isterseniz sizin için bir film listesi hazırladık. Keyifli seyirler…

INTO THE WILD/ ÖZGÜRLÜK YOLU

Christopher McCandless, iyi bir üniversiteyi bitirmiş, parlak bir kariyeri olması beklenen bir gençtir. Ancak mezun olduğu gün aldığı bir kararla başta ailesi olmak üzere herkesi şaşırtır. Sahip olduğu her şeyi hatta adını bile geride bırakarak bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın vahşi doğasına ulaşmayı hedeflediği bu yolculukta yaşamın acı tatlı birçok yönünü bizzat tecrübe edecektir. Filmin gerçek bir öyküden uyarlandığını belirtelim.

MOTORCYCLE DIARIES/ MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ

Che Guevara’nın henüz 24 yaşındayken en yakın arkadaşı Alberto ile yaptığı çarpıcı yolculuğun hikâyesi… Tıp eğitimi alan, konforlu bir gelecek kendisini bekleyen Che’nin Bolivya dağlarında vurularak sona eren öyküsü bu yolculukta gördüğü Latin Amerika gerçekleriyle başlar…

THE REVENANT/ DİRİLİŞ

DiCaprio’nun –nihayet- Oscar aldığı film… Kürk için avcılık yapan Hugh, son işinde bir boz ayı tarafından ağır şekilde yaralanır. Av ekibi onun yaralı olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu bildiği halde ölüme terk eder. Kimsenin beklemediği şekilde iyileşen Hugh intikam için geri döner.

TRACKS/ ÇÖLDEKİ İZLER

1977 yılında 24 yaşındaki Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmeye karar verir. Hemen herkesin karşı çıktığı bu yolculuk için hazırlanması tam iki yılını alır. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculukta ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır.

DAWN WALL/ ŞAFAK DUVARI

Şafak Duvarı, Amerika’da Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan El Capitan dağının neredeyse dümdüz bir duvarı andıran yüzüdür. Amerikalı serbest tırmanma şampiyonu Tommy Caldwell ve kendisi gibi tırmanıcı olan arkadaşı Kevin Jorgeson, Aralık 2015’te bir yılı aşkın antrenmanların ve rota belirleme çalışmalarının ardından tırmanışlarına başlar. 19 günün ardından 14 Ocak 2015’te nihayetlenen 915 metrelik tırmanışın eş zamanlı çekilen hikayesi; mücadele, azim, inanç ve vefaya dair çok şey anlatıyor.

WILD/ YABAN

Cheryl Strayed isimli genç kadın annesini kaybetmenin verdiği acıyla düştüğü uyuşturucu batağında evliliğini de bitirir. Tükenişin eşiğindeyken radikal ve bir karar alır. Yanında sadece bir sırt çantasıyla Amerika’nın tehlikeli ve zorlu bölgelerinden geçecek, hatta Pasifik Crest Yolunda yalnız başına yürüyecektir. Umutsuzluk, yorgunluk ve karamsarlıkla sınandığı bu yolculuk Cherly için kurtuluş olabilecek midir?

ALL IS LOST/ SONA DOĞRU

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının denizin ortasında bir konteynıra çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Bu durumdan kurtulmak için direncinden ve tecrübeli denizcilik geçmişinden başka güvenecek bir şeyi yoktur. Usta oyuncu Robert Redford’dan tek kişilik muhteşem bir gösteri.

THE LIFE OF PI/ Pİ’NİN YAŞAMI

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte batar. Bir can kurtaran filikasıyla gemiden ayrılmayı başaran Pi adlı 16 yaşındaki çocuğun önemli bir problemi vardır. Filikayı; bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile paylaşmak zorundadır. Besin zincirine kurban gitmemek için zekâsını kullanan Pi en sonunda kaplanla baş başa kalır. Asıl mücadele ise o zaman başlar.

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0