Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Evde sıkılanlar için doğa ve yol filmleri

Bu günlerde dört duvar arasında bunalanları biraz olsun rahatlatacak filmlere ne dersiniz?

BOLD– Karantina günleri hiç şüphesiz hepimizi olumsuz etkiliyor. Evimizin rahatlığı içinde bile olsa dışarı çıkamamak psikolojimizi olumsuz etkiliyor. Yaratılışımızdaki hür olma içgüdüsü bizi bu hale koyan. Ne var ki bu günlerde dışarı çıkmamak toplumsal bir görev aynı zamanda. En azından ekranlarınızdan doğa ve yol maceraları izleyerek rahatlamak isterseniz sizin için bir film listesi hazırladık. Keyifli seyirler…

INTO THE WILD/ ÖZGÜRLÜK YOLU

Christopher McCandless, iyi bir üniversiteyi bitirmiş, parlak bir kariyeri olması beklenen bir gençtir. Ancak mezun olduğu gün aldığı bir kararla başta ailesi olmak üzere herkesi şaşırtır. Sahip olduğu her şeyi hatta adını bile geride bırakarak bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın vahşi doğasına ulaşmayı hedeflediği bu yolculukta yaşamın acı tatlı birçok yönünü bizzat tecrübe edecektir. Filmin gerçek bir öyküden uyarlandığını belirtelim.

MOTORCYCLE DIARIES/ MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ

Che Guevara’nın henüz 24 yaşındayken en yakın arkadaşı Alberto ile yaptığı çarpıcı yolculuğun hikâyesi… Tıp eğitimi alan, konforlu bir gelecek kendisini bekleyen Che’nin Bolivya dağlarında vurularak sona eren öyküsü bu yolculukta gördüğü Latin Amerika gerçekleriyle başlar…

THE REVENANT/ DİRİLİŞ

DiCaprio’nun –nihayet- Oscar aldığı film… Kürk için avcılık yapan Hugh, son işinde bir boz ayı tarafından ağır şekilde yaralanır. Av ekibi onun yaralı olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu bildiği halde ölüme terk eder. Kimsenin beklemediği şekilde iyileşen Hugh intikam için geri döner.

TRACKS/ ÇÖLDEKİ İZLER

1977 yılında 24 yaşındaki Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmeye karar verir. Hemen herkesin karşı çıktığı bu yolculuk için hazırlanması tam iki yılını alır. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculukta ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır.

DAWN WALL/ ŞAFAK DUVARI

Şafak Duvarı, Amerika’da Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan El Capitan dağının neredeyse dümdüz bir duvarı andıran yüzüdür. Amerikalı serbest tırmanma şampiyonu Tommy Caldwell ve kendisi gibi tırmanıcı olan arkadaşı Kevin Jorgeson, Aralık 2015’te bir yılı aşkın antrenmanların ve rota belirleme çalışmalarının ardından tırmanışlarına başlar. 19 günün ardından 14 Ocak 2015’te nihayetlenen 915 metrelik tırmanışın eş zamanlı çekilen hikayesi; mücadele, azim, inanç ve vefaya dair çok şey anlatıyor.

WILD/ YABAN

Cheryl Strayed isimli genç kadın annesini kaybetmenin verdiği acıyla düştüğü uyuşturucu batağında evliliğini de bitirir. Tükenişin eşiğindeyken radikal ve bir karar alır. Yanında sadece bir sırt çantasıyla Amerika’nın tehlikeli ve zorlu bölgelerinden geçecek, hatta Pasifik Crest Yolunda yalnız başına yürüyecektir. Umutsuzluk, yorgunluk ve karamsarlıkla sınandığı bu yolculuk Cherly için kurtuluş olabilecek midir?

ALL IS LOST/ SONA DOĞRU

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının denizin ortasında bir konteynıra çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Bu durumdan kurtulmak için direncinden ve tecrübeli denizcilik geçmişinden başka güvenecek bir şeyi yoktur. Usta oyuncu Robert Redford’dan tek kişilik muhteşem bir gösteri.

THE LIFE OF PI/ Pİ’NİN YAŞAMI

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte batar. Bir can kurtaran filikasıyla gemiden ayrılmayı başaran Pi adlı 16 yaşındaki çocuğun önemli bir problemi vardır. Filikayı; bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile paylaşmak zorundadır. Besin zincirine kurban gitmemek için zekâsını kullanan Pi en sonunda kaplanla baş başa kalır. Asıl mücadele ise o zaman başlar.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Televizyon Eleştirmenleri Birliği ödül adayları açıklandı

2020 Televizyon Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’ne aday gösterilen yapımlar ve isimler açıklandı. Watchmen ve Unbelievable dörder adaylıkla dikkat çekiyor.

BOLD– Televizyon Eleştirmenleri Birliği (TCA) tarafından 36. kez dağıtılacak olan Televizyon Eleştirmenleri Birliği Ödülleri‘nin bu yılki adayları belli oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle yayını ertelenen diziler olsa da adaylıklarda son bir yılda yayınlanan yapımlar esas alındığı için pandeminin etkisi sınırlı kaldı.

HBO-NETFLIX BİLEK GÜREŞİ

Bu yılın adayları içinde en çok Watchmen ve Unbelievable öne çıktı. 2019’un en iyi dizileri arasında yer alan Watchmen ve Unbelievable, dörder adaylık paylaştı. Bu iki yapımı Better Call Saul, Succession, Mrs. America ve Schitt’s Creek izledi. HBO-Netflix mücadelesinde ise 16’ya 10’la HBO önde yer aldı.

İşte bu yılın TCA ödül adayları…

EN İYİ DRAMA

Better Call Saul
The Crown
Euphoria
The Good Fight
Pose
Succession

EN İYİ KOMEDİ

Better Things
Dead to Me
The Good Place
Insecure
Schitt’s Creek
What We Do in the Shadows

YILIN PROGRAMI

Better Call Saul
Mrs. America
Schitt’s Creek
Succession
Unbelievable
Watchmen

Cate Blanchett

BİREYSEL BAŞARI – DRAMA

Cate Blanchett – Mrs. America
Kaitlyn Dever – Unbelievable
Regina King – Watchmen
Mark Ruffalo – I Know This Much Is True
Rhea Seehorn – Better Call Saul
Jeremy Strong – Succession
Merrit Wever – Unbelievable

Elle Fanning

BİREYSEL BAŞARI – KOMEDİ

Pamela Adlon – Better Things
Christina Applegate – Dead to Me
Elle Fanning – The Great
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek
Issa Rae – Insecure
Ramy Youssef – Ramy

EN İYİ FİLM VEYA MİNİ DİZİ

Little Fires Everywhere
Mrs. America
Normal People
The Plot Against America
Unbelievable
Watchmen

EN İYİ YENİ PROGRAM

The Great
The Mandalorian
The Morning Show
Never Have I Ever
Watchmen
Zoey’s Extraordinary Playlist

EN İYİ HABER VEYA BİLGİ PROGRAMI

60 Minutes
Frontline
Hillary
The Last Dance
McMillions
The Rachel Maddow Show

EN İYİ REALITY SHOW

Cheer
Encore!
Holey Moley
Making It
Top Chef All-Stars L.A.
“We’re Here!

EN İYİ GENÇLİK PROGRAMI

Carmen Sandiego
Daniel Tiger’s Neighborhood
Molly of Denali
Odd Squad
Wild Kratts
Xavier Riddle and the Secret Museum

EN İYİ SKETCH VEYA VARIETY PROGRAMI

A Black Lady Sketch Show
The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Last Week Tonight with John Oliver
Late Night with Seth Meyers
Saturday Night Live

Okumaya devam et

Kültür

Kız Kardeşler’e en iyi film ödülü

Emin Alper’in ilk gösterimini 69. Berlin Film Festivali ana yarışmasında yapan “Kız Kardeşler” filmi, 24. Sofya Film Festivali’nde “En İyi Balkan Filmi” ödülüne layık görüldü.

BOLD – “Abluka” ve “Tepenin Ardı” filmleriyle birçok ödül kazanan yönetmen Emin Alper’in yeni filmi Kız kardeşler de aynı yolda ilerliyor. 38. İstanbul Film Festivalinde dört dalda ödül kazanan Kız Kardeşler’e bir ödül de Sofya’dan geldi.

Yönetmen Emin Alper

ÖDÜLE DOYMAYAN FİLM

İlk filmleri Abluka ve Tepenin Ardı ile oldukça beğeni toplayan, arada Alef gibi kalburüstü bir diziye de imza atan Emin Alper’in sinema yolculuğu başarıyla devam ediyor. 24. Sofya Film Festivalinde; Mira Fornay (yönetmen, Slovakya) Benedikt Erlingsson (yönetmen, İzlanda) ve Simona Kostova’dan (yönetmen, Almanya-Bulgaristan) oluşan jüri Kız Kardeşler filmini En İyi Balkan Filmi ödülüne layık gördü.

Türkiye prömiyerini 38. İstanbul Film Festivalinde yapan Kız Kardeşler, burada da En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir), En İyi Müzik ödüllerine layık görülmüştü.

Emin Alper’in aynı zamanda senaryosuna da imza attığı Kız Kardeşler, anneleri öldükten sonra kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine dönerek yüzleşmelerini anlatıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix’te izleyebileceğiniz on çarpıcı suç belgeseli

Çözülememiş cinayetler, yıllardır kayıp olan insanlar, milyar dolarlık uyuşturucu savaşları, taciz skandalları… Suç belgeselleri insanın ve sistemin karanlık yönlerine ışık tutuyor.

BOLD– Gerçek suç belgeselleri suçun ve suçlunun doğasını göz önüne serdiği gibi adalet sistemindeki aksaklıkları da eleştiriyor. Netflix’te yer alan suç belgesellerinden en çarpıcı on tanesini sizler için derledik.

THE KEEPERS

Yaşını başını almış torun sahibi iki kadın yıllar önce öldürülen lise öğretmenlerinin faili meçhul kalan dosyasını tekrar incelemeye karar verdiklerinde çok büyük bir taciz skandalını da ortaya çıkarmış oldular.

WILD WILD COUNTRY

Oregon’da çölde bir tarikat kurup büyük bir skandala imza atan tartışmalı liderin hikâyesini izlerken asıl suçun kimde olduğu konusunda kafanız karışabilir.

THE ALCASSER MURDERS

İspanya’nın Alcasser kasabasında 13 Kasım 1992’de kaybolan 14-15 yaşlarındaki üç kızın öyküsünün anlatıldığı yapım özellikle ilk bölümlerinde medyanın ikiyüzlü tavrını dile getirmesiyle de dikkat çekici.

ZAMAN: KALIEF BROWDER’IN HİKÂYESİ

Suçsuz olmasına rağmen hapiste üç yıl kalan genç Kalief Browder’in davasının anlatıldığı belgesel Amerika’daki hapishanelerdeki kötü muameleleri ve adalet sisteminin çarpıklığını gözler önüne seriyor. Neyse ki Türkiye’de böyle şeyler olmuyor!

SHADOW OF TRUTH

13 yaşındaki İsrailli Tair Rada’nın okul tuvaletinde ölü bulunmasının ardından okul çalışanı Ukraynalı bir mülteci tutuklanır ve yargılanır. Gerçeğin Gölgesi, adalet sisteminin insanların elinde nasıl korkutucu hale gelebileceğinin çok sert bir anlatımı.

DRUG LORDS

Uyuşturucu baronlarının kurgusallıktan uzak gerçek hikâyesini anlatan yapım, suç tarihinin en bilindik krallarını, infazcılarını ve onları yıkmak için uğraşan narkotik güçlerini araştırıyor.

TOWER

Eski denizci Charles Whitman, annesini ve karısın bıçakladıktan sonra 1 Ağustos 1966’da Teksas Üniversitesinde bir gözlem kulesine çıkarak rastgele ateş etmeye başladı. 16 kişinin hayatını kaybettiği olay Tower belgeselinde arşiv görüntüleri, röportajlar ve animasyonlarla anlatılıyor.

AMANDA KNOX

Amanda Knox, 2007’de ev arkadaşını öldürmek suçundan tutuklandı ve dört hapis yattı. İtalyan Yüksek Mahkemesi kesin olarak beraat ettirdiği Amanda birçok kişiye göre bir katil.

EVIL GENIUS

Pizza dağıtıcısı Brian Wells, boynunda el yapımı bir bomba düzeneği ile bir bankayı soyduktan dakikalar sonra polis tarafından durdurulur. Sonrasında yaşanacaklar bir manipülasyon dehasının insanlara neler yaptırabileceğinin çarpıcı örneğidir.

THE WITNESS

Catherine Susan Genovese, 13 Mart 1964’te New York’ta öldürülür. 38 tanık Catherine’in öldürüldüğünü görmüş ama kimse yardım etmek için bir şey yapmamıştır. Catherine’nin kardeşi Bill Genovese, bu suskunluğun ardındaki gerçeği anlamaya çalışıyor.

Okumaya devam et

Popular