Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Evde sıkılanlar için doğa ve yol filmleri

Bu günlerde dört duvar arasında bunalanları biraz olsun rahatlatacak filmlere ne dersiniz?

BOLD– Karantina günleri hiç şüphesiz hepimizi olumsuz etkiliyor. Evimizin rahatlığı içinde bile olsa dışarı çıkamamak psikolojimizi olumsuz etkiliyor. Yaratılışımızdaki hür olma içgüdüsü bizi bu hale koyan. Ne var ki bu günlerde dışarı çıkmamak toplumsal bir görev aynı zamanda. En azından ekranlarınızdan doğa ve yol maceraları izleyerek rahatlamak isterseniz sizin için bir film listesi hazırladık. Keyifli seyirler…

INTO THE WILD/ ÖZGÜRLÜK YOLU

Christopher McCandless, iyi bir üniversiteyi bitirmiş, parlak bir kariyeri olması beklenen bir gençtir. Ancak mezun olduğu gün aldığı bir kararla başta ailesi olmak üzere herkesi şaşırtır. Sahip olduğu her şeyi hatta adını bile geride bırakarak bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın vahşi doğasına ulaşmayı hedeflediği bu yolculukta yaşamın acı tatlı birçok yönünü bizzat tecrübe edecektir. Filmin gerçek bir öyküden uyarlandığını belirtelim.

MOTORCYCLE DIARIES/ MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ

Che Guevara’nın henüz 24 yaşındayken en yakın arkadaşı Alberto ile yaptığı çarpıcı yolculuğun hikâyesi… Tıp eğitimi alan, konforlu bir gelecek kendisini bekleyen Che’nin Bolivya dağlarında vurularak sona eren öyküsü bu yolculukta gördüğü Latin Amerika gerçekleriyle başlar…

THE REVENANT/ DİRİLİŞ

DiCaprio’nun –nihayet- Oscar aldığı film… Kürk için avcılık yapan Hugh, son işinde bir boz ayı tarafından ağır şekilde yaralanır. Av ekibi onun yaralı olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu bildiği halde ölüme terk eder. Kimsenin beklemediği şekilde iyileşen Hugh intikam için geri döner.

TRACKS/ ÇÖLDEKİ İZLER

1977 yılında 24 yaşındaki Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmeye karar verir. Hemen herkesin karşı çıktığı bu yolculuk için hazırlanması tam iki yılını alır. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculukta ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır.

DAWN WALL/ ŞAFAK DUVARI

Şafak Duvarı, Amerika’da Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan El Capitan dağının neredeyse dümdüz bir duvarı andıran yüzüdür. Amerikalı serbest tırmanma şampiyonu Tommy Caldwell ve kendisi gibi tırmanıcı olan arkadaşı Kevin Jorgeson, Aralık 2015’te bir yılı aşkın antrenmanların ve rota belirleme çalışmalarının ardından tırmanışlarına başlar. 19 günün ardından 14 Ocak 2015’te nihayetlenen 915 metrelik tırmanışın eş zamanlı çekilen hikayesi; mücadele, azim, inanç ve vefaya dair çok şey anlatıyor.

WILD/ YABAN

Cheryl Strayed isimli genç kadın annesini kaybetmenin verdiği acıyla düştüğü uyuşturucu batağında evliliğini de bitirir. Tükenişin eşiğindeyken radikal ve bir karar alır. Yanında sadece bir sırt çantasıyla Amerika’nın tehlikeli ve zorlu bölgelerinden geçecek, hatta Pasifik Crest Yolunda yalnız başına yürüyecektir. Umutsuzluk, yorgunluk ve karamsarlıkla sınandığı bu yolculuk Cherly için kurtuluş olabilecek midir?

ALL IS LOST/ SONA DOĞRU

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının denizin ortasında bir konteynıra çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır. Bu durumdan kurtulmak için direncinden ve tecrübeli denizcilik geçmişinden başka güvenecek bir şeyi yoktur. Usta oyuncu Robert Redford’dan tek kişilik muhteşem bir gösteri.

THE LIFE OF PI/ Pİ’NİN YAŞAMI

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte batar. Bir can kurtaran filikasıyla gemiden ayrılmayı başaran Pi adlı 16 yaşındaki çocuğun önemli bir problemi vardır. Filikayı; bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile paylaşmak zorundadır. Besin zincirine kurban gitmemek için zekâsını kullanan Pi en sonunda kaplanla baş başa kalır. Asıl mücadele ise o zaman başlar.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

30 bine yakın eser online erişime açıldı

Türk Tarih Kurumu, kütüphanesine bulunan 29 bin 483 eseri çevrim içi erişime açtı.

BOLD– Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler kapsamında satış mağazalarını ve kütüphanesini belirsiz bir tarihe kadar kapatan Türk Tarih Kurumu otuz bine yakın seçkin eserin bulunduğu kütüphanesini uzaktan erişime açtı.

BİNLERCE KİTAP SİZİ BEKLİYOR
Kurumun kütüphanesindeki on binlerce eserin internet ortamında erişime açılması sevinçle karşılandı. Kütüphanede bulunan 30 bine yakın esere dileyen herkes ulaşabilecek. Aralarında baskısı tükenmiş nadir eserlerin de bulunduğu kitaplar için PDF olarak indirme imkanı da mevcut.

Türk Tarih Kurumu’nun paylaşım hizmetine buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

İki belgesel daha erişime açıldı: Haldun Taner ve Yetti Gari

“Evde kal” kampanyasına destek vermek isteyen yapımcı ve yönetmenler eserlerini online erişime açmaya devam ediyor.

BOLD– Karantina günlerinde evde kalan insanlara destek olmak amacıyla erişime açılan belgesellere Türkiye tiyatrosunun usta ismi Haldun Taner’i anlatan “Ve Perde” ile Aydınlı köylülerin jeotermal santrallere direnişini konu alan “Yetti Gari” de eklendi.

Türk tiyatro ve öyküsünün usta ismi Haldun Taner


VE PERDE

Gülşah Özdemir Koryürek’in kaleme aldığı ve Selçuk Metin’in yönettiği “Ve Perde” Haldun Taner’in yaşamından, kitaplarından, gazete yazılarından ve oyunlarından bölümler sunuyor. Belgeselde, Taner’in tiyatromuza kazandırdığı “Dün Bugün”, “Keşanlı Ali”, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” gibi seçkin eserlerinden seçilen bazı bölümler de tanınmış tiyatro sanatçılarının performanslarıyla canlandırılıyor.

Belgesele katkıda bulunan sanatçılar arasında Gülriz Sururi, Metin Akpınar, Zeliha Berksoy, Ferhan Şensoy, Levent Üzümcü, Engin Alkan, Yiğit Özşener, Erkan Can, Erdem Akakçe, Can Yılmaz, Mehmet Erbil, Alayça Öztürk, Esin Aslan, Harun Başlan, Vahit Sarıtaş, Deniz Telek, Ayça Yiğit ve Yalçın Zobu gibi isimler bulunuyor.

YouTube’dan yayınlanan belgeselin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

JEOTERMAL YETTİ GARİ

Yönetmen Murat Yüksel tarafından Aydın köylerinde yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan ‘Jeotermal Yetti Gari’ belgeseli de Yüksel tarafından erişime açıldı. Video paylaşım sitesi Vimeo üzerinden izlenebilecek olan “Yetti Gari”de Aydınlı köylüler plansızca yapılan jeotermal santrallerin tarımsal ürünlere verdiği zarar sonucu oluşan hak mağduriyetlerini dile getiriyor.

20 dakikalık “Jeotermal Yetti Gari” belgeselini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

İBB Yaşar Kemal belgeselini online yayınlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Yaşar Kemal Efsanesi” belgeselini 10 Nisan’da online olarak gösterecek.

BOLD– İBB’nin “Sen evde kal, biz sana geliriz.” sloganıyla yürüttüğü faaliyetler kapsamında gerçekleşecek gösterim, 10 Nisan Cuma akşamı 22.30’da İBB Kültür Sanat YouTube kanalından izlenebilecek.

BİR EFSANENİN YAŞAMI
Kamera arkasında Aydın Orak‘ın olduğu belgeselde Yaşar Kemal’in yaşamı, kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş isimlerin anlatımlarıyla aktarılıyor. Edebiyatımızın büyük çınarının yaşamından daha önce hiç yayınlanmamış arşiv görüntüleri, ses kayıtları ve binlerce sayfalık dokümandan yararlanılarak hazırlanan belgeselde büyük yazarın yaşamının dönüm noktalarına da ustalıkla değiniliyor.

İBB’DEN DOLU DOLU NİSAN PROGRAMI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayı programı bu belgeselle sınırlı değil. İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın sosyal medya hesapları ve YouTube kanalından ay boyunca birçok program yayınlanacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları da yine çevrim içi yapılacak. Kutlamalar kapsamında çocuklar için; opera, tiyatro, film gösterimi, konser ve söyleşiler gerçekleştirecek.

Okumaya devam et

Popular