Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Fahrettin Koca, KHK’lı Doktor Ulaşlı ile ilgili soruya böyle cevap verdi: Bizimle tecrübelerini paylaşmasını bekliyoruz

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 32 bin yeni sağlık personelinin hizmet vermeye başladığını ifade etti. Hastanelerin ihtiyacı olan malzemeler ile ilgili alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Koca’ya, koronavirüs üzerine çalışma yapmış Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı ile görüşüp görüşmedikleri soruldu.

BOLD-Salgın ile mücadelede destek verebilecek herkese açık bir davette bulunduklarını vurgulayan Bakan Fahrettin Koca, Mustafa Ulaşlı ile ilgili soruya ise “Biz şu dönemde herkese açık bir şekilde davetimizi yapıyoruz. Aşı konusunda kim neyi ne kadar yapabiliyorsa, kimden ne kadar bu anlamda bilgi varsa bunu bizimle paylaşsın istiyoruz. Dediğiniz kişi dâhil olmak üzere, bu paylaşacağı bilgiyi bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“SAĞLIK PERSONELİ İÇERİSİNDE POZİTİF VAKAMIZ VAR”

“Salgın ile mücadele sırasında sağlık personeli içerisinde virüsten etkilen var mı?” sorusuna cevap veren Bakan Koca, “Sağlık personelimiz içerisinde de pozitif olan vakalarımız var, sayılarını söylemeyeyim ama olduğunu söylemek istiyorum. Gün sonu itibariyle vakaların toplamlarını vermek istiyorum. Süreçte de tablo halinde daha şeffaf şekilde göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarına ek ödeme için Maliye Bakanlığı ile görüşme yapıldığını vurgulayan Koca, personelin ek ödemeleri tavandan alacaklarını duyurdu. “32 bin personeli de en hızlı şekilde almak üzere hızlı bir organizasyon içindeyiz” diyen Koca, “Sağlık personeli çalışmayan çok var, personel alımı yaptığımızda üniversitelerden bakanlığa geçiş olduğunu biliyoruz. Üniversitelerden bakanlığa geçişe bu dönemde izin vermeyeceğiz. Bu dönemde özel sektörlerden istifa edenlerin olduğunu duyuyoruz, bakanlığa almayacağımızı söylemek istiyorum, hiç kimse sahadan çekilerek bir mücadele ortamına çevirmeyelim, yer yer küçük örnekler olsa da bunu izin vermek istemediğimizi belirtmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

“YURT DIŞINA MASKE SATIŞI YAPILMAYACAK”

Sağlık çalışanların kullandığı maske ve eldivenler ile ilgili yeterli malzeme olmadığına dair çıkan haberleri eleştiren Bakan Koca, “Kesin bilgi şudur, üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzeme sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir. Talebi küçük çıkarlar uğruna suiistimal eden malzeme tedarikçilerine yaptırımlar uygulanmıştır, uygulanmaya devam edilecektir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin ihtiyacı olan maskeler yurt dışına satılmayacaktır” diyen Bakan Koca, “Özellikle istismar eden firmaların yurt dışı bağlantıları yaptığını biliyoruz, önceki gün bu anlamda üreticilerin ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Bu baskınlar sonrası yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Biz bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük. Bu firmaları teker teker çağırarak bu dönemde günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmaya başladık, şu ana kadar 20 firmayla anlaşma yapıldı. Farklı şeyler yapmak isteyenlerle de el koyma dahil bir takım tedbirlerin devrede olacağını söylemek istiyorum.” uyarısında bulundu.

“ÇİN’DEN 50 BİN HIZLI TARAMA KİTİ GELDİ”

Salgın ile mücadelede en fazla eksikliği hissedilen cihazlardan birinin solunum cihazı olduğunu vurgulayan Bakan Koca, yerli solunum cihazı üretimine başlanacağını ifade etti. Yerli ilaç üretimine başlanacağını duyuran Koca, “Hızlı tarama kitini de bildiğiniz gibi devreye sokmuştuk. İlave olarak Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi. Perşembe 300 bin gelmiş olacak. Ve 1 milyona kadar bağlantı yaptığımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Koronavirüs karşı aşı geliştirme çabalarında da kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek verdiklerini belirten Koca, “Bu anlamda 6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldı. Ve önümüzdeki günlerde bu üniversite ve merkezlerin ihtiyaçlarına göre; hiç kısıtlamaya gitmeden hepsinin önünü açacak şekilde bir destek sağlayacağımızı ve bu konuda Maliye Bakanlığımızın da asla herhangi bir soruna yol açmadan bunun karşılanabileceğini ifade ettikleri için de buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Aşı Enstitüsü kuruldu. Ülkemizde hangi merkez neyi ne kadar yapabilecekse bütün merkezlerin desteklenmesi ve kim daha önde götürebilir durumda olursa soruna kadar üzerine gideceğimizi ayrıca ifade etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

“SALGIN TÜM TÜRKİYE’YE YAYILDI”

Sağlık Bakanı Koca, salgının tüm Türkiye’ye yayıldığını vurguladı. İlk vakaların yurtdışı kaynaklı olduğunu vurgulayan Koca, şuan tespit edilen vakaların yurtdışı bağlantısının olmadığını ve salgının tüm Türkiye’de görüldüğünü açıkladı.

Kılıçdaroğlu’ndan 13 maddelik korona paketi: KHK’lı sağlık çalışanları iade edilmeli

Gündem

Türkiye’de korona nedeniyle 22 kişi daha vefat etti, 786 yeni vaka tespit edildi

Korona salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 22 can kaybı yaşandı. 32 bin 325 test uygulamasından 786 yeni vaka tespit edildi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin günlük korona salgını tablosunu sosyal medya hesabından paylaştı. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu verilere göre 22 kişinin daha hayatını kaybettiği salgında toplam can kaybı 4 bin 585’e yükseldi.  

786 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 165 bin 555’e tırmandı.  

Sağlık Bakanı Koca, “Toplam test sayımız 2,1 milyonu geçti. İyileşen hasta sayımız 130 bin. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. DAHA İYİ TEDBİR, daha iyi sonuçtur.” Mesajını paylaştı.  

10 milyon kişinin test edildiği Wuhan, en güvenilir şehir ilan edildi

Okumaya devam et

Gündem

Koruma Soylu’yu yalanladı: Mermiyi namluya verdim!

CHP Adana Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yıldırım hakkındaki iddianame hazırlandı. Kaymakam Bingöl’ün koruması B. Y, silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini, kimseye doğrultmadığını söyledi. İçişleri Bakanı Soylu, “Silah yok” demişti.

BOLD – Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım ve 4 kişi hakkındaki iddianamesini hazırladı. Kaymakam Ozan Bingöl’ün mağdur, koruması B. Y.’nin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamede Yıldırım’a, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘hakaret’ suçlaması yöneltildi. İlk iddia için 4, ikincisi için 1 yıl hapis cezası istendi. Dört kişi hakkında da kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

NAMLUYU KİMSEYE DOĞRULTMADIĞINI YERE TUTTUĞUNU SAVUNDU

14 Mayıs’ta gerçekleşen olaya dair iddianamede ifadesi yer alan koruma B. Y., kaymakamı müdafaa için silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini söyledi. Namluyu kimseye doğrultmadığını, yere tuttuğunu savundu. Delilleri inceleyen iddianame savcısı özetle şu değerlendirmeyi yaptı: “Kaymakam koruması kalabalık oluşmaması yönünde uyarıda bulunmuş, ilçe kaymakamına gerçekleşebilecek saldırıyı engellemek için uyarılarını devam ettirmiş ancak uzaklaşmayan gruptaki şüpheli Eren tarafından göğüs kısmından sert şekilde vurulması sonucu kesin adli raporundan da anlaşılacağı üzere basit tıbbı müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanmıştır. Yaralanma niteliği gereği görevi yaptırmamak için direnme suçunun cebir unsuru sayılmıştır.”

SOYLU “BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ DE BÖYLE BİR DURUM DA YOK” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘PKK’ benzetmesi ardından tutuklanan Yıldırım ailesininin karıştığı olayla ilgili görüntüler yayınlanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir silah hadisesi filan yok. Böyle bir görüntü de böyle bir durum da yok. O esnada kaymakama yönelik bir hal söz konusu olunca koruma polisi orada müdahale ediyor. Sonra orada darbediliyor zaten” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’li Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

Okumaya devam et

Gündem

Gökhan Özoğuz’dan günlüğü bin liralık şezlong üzerinden fahiş fiyat tepkisi: Her şey saçma sapanlaştı

Bodrum Türkbükü’nde faaliyet gösteren bir otelin, günlük şezlong için kişi başı bin lira istediği iddiasına tepki gösteren Özoğuz, “Artık halk kıpırdayamıyor” dedi.

BOLD – AKP Hükumetinin normalleşme kararı sonrası, müşterilerini bekleyen turistlik mekanlar da hazırlıklara başladı. Özellikle yerli turistlerin ilgi gösterdiği Bodrum Türkbükü plajında faaliyet gösteren bir otelin biçtiği şezlong kiralama ücreti gündem oldu.

İddiaya göre otel, müşterilerinden günlük şezlonglar için bin lira, aylık da 24 bin lira talep ediyor. Sosyal medyada da gündem olan iddiaya, Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz da tepki gösterdi.

BOYKOT EDECEKSİN

Ülkede hemen her şeyin aşırı pahalılaştığını dile getiren Özoğuz, ”Pahallı olan hiçbir şeyi almayacaksın, kullanmayacaksın. Bak nasıl düşüyor. Her şeyde ama her şeyde Fiyatlar saçma sapanlaştı. Boykot edeceksin . Artık Halk hiçbir şekilde kıpırdayamıyor” ifadelerini kullandı. Özoğuz’a takipçilerinden de destek geldi.

Kadınlardan maden projesi iznine tepki: Nedir bu gavurlardan çektiğimiz

 

Okumaya devam et

Popular