Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa’da ünlü araştırmacı profesör Klorokin’in Kovid-19 tedavisinde etkili olduğunu açıkladı

Fransa’da ünlü araştırmacı profesör Didier Raoult, yaptığı araştırmalar sonucunda Klorokin’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde etkili sonuçlar verdiğini ve hastalığın bulaşıcı olma özelliğini 6 günde durdurduğunu açıkladı.

BOLD – Fransa’da Marsilya Hastanesi’nde araştırmacı Prof. Dr. Didier Raoult tarafıından yapılan deneyde bugüne kadar sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin maddesinden üretilen ilaçların koronavirüs hastalarının tedavisinde başarılı olduğunu açıkladı.

Fransız hükumetinin Kovid-19 tedavisi için danıştığı ve bu konuda görevlendirilen isimlerden biri olan Prof. Dr. Raolut, Klorokin tedavisi uyguladığı ilk kişilerin hızlı ve etkili bir iyileşme süreci geçirdiğini, hastalığın bulaşıcılığı süresinin  de hızlı bir şekilde azaldığını kaydetti.

Klorokin maddesi sıtmayı engellemek ve tedavi etmek için kullanılıyor. Fransız Sanofi ilaç firması tarafından ‘Plaquenil’ adıyla üretilen ilaçlarda klorokin bulunuyor ve piyasada satılıyor.

Dr. Didier Raoult, Fransa’nın güneyinde hastalığa yakalanan 24 gönüllü üzerinde denemeler gerçekleştirmiş.

Hastalara 10 gün boyunca her gün 600 mcg verilmiş. Yakından takip edilen bazı hastalarda diğer ilaçlarla etkileşime geçtiğinde ciddi yan etkileri görülmüş.

Plaquenil (hydroxyklorokin) verilemeyen hastalar 6 günden sonra da bulaşıcı olmaya devam ederken, Plaquenil tedavisi uygulanan hastalardan sadece yüzde 25’i 6 günden sonra bulaşıcı kalmaya devam etmiş.

ABD VE ÇİN’DE DE BAŞARILI SONUÇLAR VERDİ

Klorokin fosfat ve hydroxyklorokin, Çin’de de klinik seviyede hastaları tedavi etmek için kullanıldı.

Ayrıca ABD’de HIV (AIDS) tedavisinde kullanılan Kaletra isimli bir ilaç da Kovid-19 hastatalığının tedavisi için test edildi.

ABD’de yapılan akademik bir araştırma da klorokinin Kovid-19 tedavisinde başarılı olduğunu ortaya koymuştu.

Oldukça ucuz olan klorokin 1945 yılından beri sıtma, HIV ve otobağışıklık sistemi hastalıkları tedavisinde kullanılıyor. Oldukça az yan etkileri görülen ilaç hamileler ve emziren kadınlar tarafından da kullanılabiliyor.

KLOROKİN UMUT OLABİLİR Mİ?

Klorokin maddesinden üretilen ilaçların koronavirüs hastalarının tedavisinde başarılı olması, ülkede bu ilaçların kullanılması çağrılarını arttırdı.

Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Jerome Salomon konuya ilişkin çok sayıda araştırmanın devam ettiğini, “Klorokin konusundaki klinik araştırmaları desteklediklerini” belirtti.

Salomon, “3 bin Avrupalı araştırmacı devam ediyor. 600’ü Fransız, Belçikalı, Hollandalı, Lüksemburglu, Alman ve İspanyol bilim adamları klorokin kullanımını test ediyor. Bazı antibiyotiklerin de etkili olduğu üzerinde çalışmalar sürüyor. Olabilecek en kısa sürede sonuca ulaşılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

24 SAATTE 112 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa, koronavirüs salgınında merkez üssü olmaya devam ederken salgından en çok etkilenen 3’üncü Avrupa ülkesi olan Fransa’da vaka sayısı ve virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Her akşam, kameraların karşısına geçerek koronavirüs ile mücadelenin bilançosunu açıklayan Halk Sağlığı Genel Müdürü Salomon, Fransa’da da son 24 saat içinde 112 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Salomon, ölü sayısının 674’e vaka sayısının da 16 bin 18’e yükseldiğini kaydetti. Salomon tarafından açıklanan rakamlara göre, ölenlerin yüzde 35’i 65 yaşın altında.

Fransa’da 2 bin 200 kişi iyileşerek taburcu edildi. Buna karşın 7 bin 240 kişi halen hastanede tedavi görüyor, bunların 1746’sı yoğun bakımda.

FRANSA’DA KOMŞU ÜLKELERDEN DESTEK

Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Salomon, Lüksemburg, İsviçre ve Almanya’nın Fransa’da solunum cihazı ihtiyacı olan hastaları kabul ettiklerini ve helikopterlerle bu ülkelere hasta taşındığını açıkladı.

Salomon, “Komşularımıza bu jestlerinden dolayı yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

Koronavirüse karşı ilaç geliştirme çabalarında dünyadan umut verici haberler

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular